Автор Тема: Еlectric bicycle - 1КW, 48V  (Прочетена 168922 пъти)

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 505
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #60 -: Юни 17, 2011, 09:57:41 pm »
Радославе, а за сигурността въобще мислил ли си?   При велосипедите и тия тротинетки тя е = 0, впрочем не, отрицателна е.
Като се има предвид какви шофьори роди демокрацията......леле мале......
Аз мисля, че сигурността е преди всичко останало, пък ако ще и да вози без пари. Клкото повече километри изминаваш с това колело, толкова процента на риска е по-голям. Но щом не ти е скъп живота - карай измежду колите и камионите...

CPU

  • Гост
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #61 -: Юни 17, 2011, 11:07:41 pm »
относно полюсите на твоя бъдещ мотор:
гледам тук при мен един статор от алтернатор, има 36 зъба. При това положение аз бих пренавил оригиналната намотка с нова, ABCABCABCABCABCABCABCABCABCABCABCABCAB
Ротора трябва да има 24 полюса, естествено полюсите се редуват алтернативно N, S N S и т.н.
При друг брой на зъбите на статора подредбата ще е друга.
Един калкулатор: http://www.powercroco.de/bewicklungsrechner.html
и още http://www.powercroco.de/Kombinationstabelle.html

Датчиците на Хол се разполагат на 120 електрически градуса, може  и на 60, но трябва контролера да може да го поддържа това. Зависи на какво схемно решение ще се спреш - с микроконтролер или със специализиран чип, може и с готов контролер за RC приложения, но там трябва да се търси за по-височко напрежение, има такива.


Неактивен gotiniq7

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 409
  • Пол: Мъж
  • Домашен екпериментатор
    • Документална видеотека
  • Скайп: zarov_inc
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #62 -: Юни 18, 2011, 12:39:50 am »
Интересно решение ми хрумна-мотора да се закрепи отпред над каплата, а самата капла да е със задно движение тип свободен венец. Tака когато караш само на педали мотора няма да се върти. Един алтернатор 24 волтов ще заспи :) ротора се разпресова, възбудителната намотка се маха, и се слагат два магнита от говорители. Управлението беше дадено по-нагоре май в темата за електромотопед. И за батериите, ако ще са оловни то по-добре да са 6 х 12в 7ач, по-лесно им се намира място
« Последна редакция: Юни 18, 2011, 01:06:46 am от gotiniq7 »

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #63 -: Юни 18, 2011, 11:54:07 am »
EDM electronics, безопасно е да ти кажа карам доста далеч от колите, с пешеходниците съм пешеходец, на кръстовищата имам по-добра видимост от тяхната. За сигурността, може да си сигурен единствено ако караш 2 тонен джип и пак не е 100%. Моят автомобил е от Опел Корса от 1992, фейслифт, а модела е от 1983-та - е това е наистина опасна кола, има лекото купе, но няма греди и т.н., т.е. консерва. Недайси боже те ударят лошо - оставаш приклещен вътре. Така че решението е предпазливост, предпазливост и пак предпазливост! Масовите скутери които карат по-улиците са със по-зле конструкция от на колело....

CPU, много работа ..... :) На първо време ще карам с възбудителна намотка май.

gotiniq7, по-скоро венеца на веригата ще е със сихронизатор и притискателна пружина, за да имам регенеративна спирачка. Първобитно е да търкаш накладки в 21-ви век! ;)
А оловните батерии ги забравям направо - нестават! ;)
« Последна редакция: Юни 18, 2011, 01:03:05 pm от Radoslav »

CPU

  • Гост
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #64 -: Юни 18, 2011, 02:20:09 pm »
С какъв контролер ще се управлява този алтернатор/мотор?
Изясни първо концепцията, да не стане после много повече работа.  :D

Алтернатора, било в оригиналния му вид, било с постоянни магнити, представлява
синхронна машина с постоянни магнити (PMSM), със синусоидални токове, изискваща съответното управление. Управлението е векторно, със следене позицията на ротора (енкодер) или безсензорно.
Прави се трудно.

Аз ти описах вариант на BLDC motor (brushless direct current) който се управлява по-лесно, с датчици
на хол, може и безсензорно, има много информация и от къде да гледаш ( мотора на флопито )

Неактивен gotiniq7

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 409
  • Пол: Мъж
  • Домашен екпериментатор
    • Документална видеотека
  • Скайп: zarov_inc
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #65 -: Юни 25, 2011, 07:57:59 am »
Вчера с един приятел обсъждахме батериите за електроколелото, най-доброто решение е 4 бр 3.3в/40ач Winston + DC-DC14-38 волта преобразувател. Обеща да направи такъв с 90-93% кпд :) да видим цената му каква ще излезе. Цената на 4 броя батерии е 352 лв с ддс, което си е супер. http://koorteh.com/batteries-lyp.htm
« Последна редакция: Юни 27, 2011, 12:35:22 am от gotiniq7 »

Неактивен gotiniq7

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 409
  • Пол: Мъж
  • Домашен екпериментатор
    • Документална видеотека
  • Скайп: zarov_inc
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #66 -: Юни 25, 2011, 11:00:54 pm »
Става и така, но нали знаеш разликите :) Winston 14в/40ач са 6 кг и имат живот 3000 цикъла, ако ги разреждаш до 70%. Аз купих 6 броя 12в/7,2ач оловни и са 2 кг единия, отделно малкото цикли - има няма 300, и бавното зареждане- 10 часа. За преобразувателя 14-38 волта ще ти кажа колко е цената когато е готов
« Последна редакция: Юни 28, 2011, 12:32:19 am от gotiniq7 »

emilvtc

  • Гост
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #67 -: Юни 26, 2011, 03:02:06 am »
Относно DC-DC преобразувателя - правил съм подобен, но с вход 8-15V и изход 24V. Мощността му беше 250w. С подходящи транзистори, бобина и кондензатори не би трябвало да е проблем да се изкарат и по-големи мощности.

Като драйверен чип използвах LTC3780:
http://cds.linear.com/docs/Datasheet/3780fe.pdf

Неактивен gotiniq7

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 409
  • Пол: Мъж
  • Домашен екпериментатор
    • Документална видеотека
  • Скайп: zarov_inc
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #68 -: Юни 27, 2011, 08:47:09 am »
Ето го и моето творение. Има още за доизкосуряване, но мерака е голям та го подкарах веднага. Регенерацията не работи, само прекъсва мотора и мисля да ходя в Конрад за рекламация

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #69 -: Юни 27, 2011, 09:44:57 am »
Да, значи е контролера. Или не работи или е друг модел..... Аз съм си извел бутон за регенеративно спиане, и с него намалям. Супер е разположението н акумулаторите! Браво!
Някоя друга пружинка и амортисьорче ще ти трябва на туй келоело, става и дунапрен на седалката, :D но като отскочи губи сцепление....

П.С. Колебая се за още един 500W на задната капла. :)
« Последна редакция: Юни 27, 2011, 09:52:30 am от Radoslav »

Неактивен gotiniq7

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 409
  • Пол: Мъж
  • Домашен екпериментатор
    • Документална видеотека
  • Скайп: zarov_inc
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #70 -: Юни 27, 2011, 09:56:45 am »
На контролера пише модел KT36WSM-08, твоя такъв ли е?

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #71 -: Юни 27, 2011, 11:08:45 am »
Модел не пише на моя, писах ти скайп вчера, да не развоняваме темата излишно.

ivelin69

  • Гост
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #72 -: Юни 27, 2011, 03:31:51 pm »
Здравейте, ето, че дойде и моят ред да се включа в темата. Взех си същия кит, черничък като на gotiniq7, все още не съм започнал монтажа, нямам и батерии. Още когато го купувах от Конрад ми казаха, че тази партида освен, че е с 10 лв. по - скъпа била без регенеративно спиане, имало вече оплакване и им казали да предупреждават клиентите. На контролера пише модел KT36WSM-08. Въпреки всичко си го взех, така, че скоро се надявам да видите и моето колелце тука, само да намеря малко свободно време да го почна... :) Все още не съм направил избор на батерии, оловно - кисели ще са, няма кинти за други :( В момента в Конрад обаче нямат 12v 12 аh, имат 9 ah мисълта ми е дали ще е фатално ако взема такива или да изчакам да докарат 12 ah или да направя като колегата и да взема 6 броя 9 ah, но моето колело е от типа на колелото на Radoslav и не знам къде ще ги слагам. Та всеки съвет ми е добре дошъл :)

Неактивен gotiniq7

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 409
  • Пол: Мъж
  • Домашен екпериментатор
    • Документална видеотека
  • Скайп: zarov_inc
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #73 -: Юни 27, 2011, 04:25:08 pm »
Моите са 12 волта, 7,2 амперчаса 6 броя

ivelin69

  • Гост
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #74 -: Юни 27, 2011, 04:51:46 pm »
Като размер 7,2 аh и 9 ah са едни и същи, има малко разлика в цената с 2 -3 лева са по - скъпи и 500 - 600 грама по - тежки.