Автор Тема: Еlectric bicycle - 1КW, 48V  (Прочетена 168855 пъти)

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #15 -: Април 15, 2011, 11:14:54 pm »
Както ти писах на ЛС.
Цитат
Премери крайните мосфети/IGBT транзсизстори. И евентуално дали работят MOS драйвърите им. Схеми на контролер не съм виждал.
Ти ми отговори че не можеш да прочетеш, понеже е нагоряло.

Аз не съм оптимист, че ще намериш схемата в интернет. \Докато не се намери някой руснак още да я смъкне по платката .... :D\ Започни замерване от рамената към драйвърите. Виж дали на драйвърите има някой. И заменяш с мосфети/IGBT които отговарят на изискванията по ток и напрежние + едни 20-30% аванс.

http://www.zilog.com/docs/z8encoremc/appnotes/AN0260.pdf - чисто приципно, нещо такова ще ти представлява схемата.
« Последна редакция: Април 15, 2011, 11:17:47 pm от Radoslav »

onoff

  • Гост
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #16 -: Април 16, 2011, 07:04:23 pm »
Благодаря.
Утре ще запретна ръкави и ще замервам.
:)

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #17 -: Април 16, 2011, 09:20:15 pm »
Изхода на мосфет драйвърите можеш да провериш най-лесно със светодиод. В най-лошия случай може и някой друг драйвър да е отишъл.
И внимавай по магазините за менте транзистори! Хубавите елементи са лъскави а не матови, с обло изрязани крачета, леко заострени в долния край, без мустаци и ръбове - лесни за надяване по платката и машинен монтаж.
Да знаеш от къде най-евтино може да се намери 500W-1kW хъб мотор? По сайтовете не ми харесват тези ~100$ за доставка .....

vitan

  • Гост
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #18 -: Април 16, 2011, 09:33:20 pm »
Изхода на мосфет драйвърите можеш да провериш най-лесно със светодиод.
Да се внимава за поляритета, за да няма грешни заключения. И задължително спрямо захранването на драйвера да се изчисли, колко трябва да е баластния резистор към светодиода....

Ако има ВЧ, най-лесно е да се включи мултицета на DC (напрежение). Ако е НЧ или с ниско запълване, да се включи на AC. :)

onoff

  • Гост
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #19 -: Април 17, 2011, 10:59:03 am »
Здравейте,
снощи снимах това с което трябва да се боря.
« Последна редакция: Април 17, 2011, 11:01:29 am от onoff »

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #20 -: Април 18, 2011, 12:05:01 pm »
Я вижте на какво попаднах случайно:

http://stbbg.com//?page_id=21&record_id=9776


piron45

  • Гост
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #21 -: Април 18, 2011, 08:24:32 pm »
Това изглежда много добре и е на супер цена за България. Не знам дали може да се купи нещо такова отвън и да излезе по тънко. Аз пък попаднах на една обява в продавалника за човек който прави конверсии на велосипед или продава велокит, но за доста повече парички.

http://prodavalnik.com/sglobyavam-elektricheski-velosipedi-po-porachka-pr-i1260639


Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #22 -: Април 18, 2011, 11:26:58 pm »
Супер, смятам да поръчвам!

П.С. Само незнам с туй ще мога ли да изкачвам баири с по-малко усилие? Защот ми се струва че няма да има момент на ниски обороти.... И акумулатори от сега трябва да му измисля. ;)
« Последна редакция: Април 18, 2011, 11:28:34 pm от Radoslav »

rook

  • Гост
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #23 -: Април 19, 2011, 07:58:19 am »
Извън темата. : Относно обявата в продавалник. Тази обява я имаше на много места из нета и често беше обновявана (където с налагаше). Един човек се оплака, че му е взел велосипеда, уж за да го направи електрически и повече не го видял. Оттогава повече не съм виждал да се публикува тази обява. В продавалника обявата е от 05.01.2011г., т.е. доста стара.

Относно Щайнбергер информацията е доста малко. Само главината ли е или е заедно с каплата, ако е с нея, то какъв размер е? Какви са точно компонентите, които включва комплекта? Ако някой има повече информация, ще съм благодарен, ако я сподели.

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #24 -: Април 19, 2011, 09:24:25 am »
Има линк "подробна инфрмация". Изтегляш ПДФ с инструкции на бъгарски на монтаж. А осносно фирмата - това е Конрад-а, аз си поръчаш доставка до магазина им във Варна.

И в друг форум има колеги, които нищят темата, има споделени много резултати.
http://www.napravisam.bg/forum/viewtopic.php?f=18&t=8597&start=200

Тези хъб мотори /директ драйв/ са със планетна предавка .... което ги прави много близкидо съвършенството.
http://www.youtube.com/watch?v=YjMZ_-RmZcE
« Последна редакция: Април 19, 2011, 06:56:02 pm от Radoslav »

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #25 -: Април 28, 2011, 01:41:11 pm »
Днеска си го вземах. + 3 акумулатора по 17/Ah ~15kg. ;)

piron45

  • Гост
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #26 -: Април 28, 2011, 02:21:28 pm »
Поздравления за придобивката. Сега остава да пишеш как мина монтажа и пробите, как е вървежа и т.н. подробности за всички любопитни по въпроса. Колко ти излезе цялата операция по конверсията ?

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #27 -: Април 28, 2011, 03:52:54 pm »
Контролер и хъб мотор - 280лв
Акумулатори  12V 17Ah - 3x45
280+ 3x45 = 415лв 

Вече съм го сглобил и оглеждам къде да разположа акумулаторите, за да се получи добро разпределение на тежестта.

ПС: Първи тестове, регенеративната спирачка, която така гръмко е описана, всъщност е много кирлива. Но с изправителни диоди от намотките на хъб мотора и с повишаващ преобразувател мисля, че ще стане. :)

ПС2: Или пък не... като развъртя каплата и окъся трите мамотки не кове, както аз очаквах.... А мотора очевидно е от онези с планетна предавка => би трябвало да има добра мутипликация, но явно не е достатъчна. Няма да имам мощно регенеративно спиране.  :(

ПС3: Подкъсих кабелите. Акумулаторите искам да ги сложа на рамката, понеже колелото има амортисьори и искам предпазя отскачащите от пътната настилка предна и задна вилка от твърдо закрепени за тях 15кг.
Акумулаторите можеби е най-добреда са максимално ниско и по посредата на рамката.

« Последна редакция: Април 29, 2011, 12:52:39 pm от Radoslav »

piron45

  • Гост
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #28 -: Април 28, 2011, 07:11:50 pm »
Сега остава да направиш и пътните проби за скорост, катерене на наклон и продължителност на движение. С нетърпение ще чакам резултатите. И аз съм мераклия да се оборудвам с едно такова колело. Успех

Неактивен Orenda

  • Специалист
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 147
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #29 -: Април 29, 2011, 04:52:32 pm »
Здравей
 Аз ползвам същите батерии, не прави грешката да ги монтираш отзад, колелото става неуправляемо. Колкото са ти по-напред акумулаторите толкова по-голямо зацепване на предната гума ще имаш. Моето колело е с задно задвижване и на баир предната гума едва докосва асфалта. Батериите трябва да бъдат разположени така че тежестта им да не е на едно място, а равномерно по цялото колело. Не ти трябва предната спирачка да кове на място, защото при влажно време или пясък размзването е гарантирано, Желателно е да си сложиш гуми за планина (оф роуд) колкото се може по дебели, защото при влизане в дупка от 10-15 см със скорост 40км/ч каплата заминава. Аз лично съм сменял 2, внимавай да не чупиш спици че трудно се намират, защото са по дебели от обикновените. Ръкохватките за спирачките са консуматив (чупят се  лесно)
Ако имаш педал асистанс извади му половината магнити
Регенетивната спирачка трябва да се включва само когато натиснеш спирачката, иначе не може да завъртиш педалите и няма никаква икономия дори по равен път