Автор Тема: Еlectric bicycle - 1КW, 48V  (Прочетена 168869 пъти)

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #135 -: Юни 25, 2013, 08:46:53 am »
Интересен BMS, определено не е като този на моя пакет с клетки. Въпреки че е за 4.2V клетки и балансиращия му ток е само 80mA. Според мен трябва да е поне 1A баланса.
Oригиналното зарядно е обикновен - генератор на напрежение и зарежда целия пакет до 43.5V, и някой оелементи са заредени на 3.75, а други на 3.55V...  Лошата клетка на 3.35V... :(
LiFePo4 -  3.2V - 3.65V
Няма как да стигне 4V, защото изхода се настройва точно на 3.65V максимално напрежение /без ток/ със същия шотки диод който ще се ползва с схемата. Тородния трансформатор има много твърда VA характеристика и ще протича ток при малки разлики в напреженията.
може да се направи на едни 4.5-5V и с LM317 да се постигне абсолютна стабилност. /въпреки че в града не съм виждал да мърда мрежовото напрежение с повече от 2-3V./
« Последна редакция: Юни 25, 2013, 10:03:32 am от Радeв »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #136 -: Юни 25, 2013, 04:35:53 pm »
Понеже е еднополупериоден изправител, ако сложиш кондензатор  (клетка) за товар без да протича ток : напрежението ще се повиши отколкото без товара. А и полусинусоидата е добре да се мери с уред с "true RMS", но по-лесно е да се сложи някакъв електролит (10..100 uF) вместо клетката и да се измери постоянното напрежение върху него. В смисъл, че това ще е максималното възможно напрежение което може да даде една намотка.
« Последна редакция: Юни 25, 2013, 05:24:15 pm от Maistora52 »

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #137 -: Юли 16, 2013, 12:14:12 am »
Току що смених проблемната клетка. Оказа се подута и разядена. Карах я до последно така докато не грохна съвсем.... Очевидно е греела...
Утре на работа ще ги изравня и останалите.

П.С. Накрая ще си взема едно 80 кубиково, бензиново двигателче, като ми писне от всичко ....   8)
« Последна редакция: Юли 16, 2013, 01:05:36 am от Радeв »

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #138 -: Август 24, 2013, 03:43:06 pm »
Здравейте!
Карам си байка - идеален транспорт в рамките на града. Любо от София ми прати нова клетка почти мигновено. :)
Искам да споделя с вас един често срещан проблем. Оказва се, че всичките уж специални зарядни за Литиеви батерии всъщност са обикновени генератори на напрежение. Нямат никаква Делта t функция каквато би трябвало да имат при положение, че зареждат серийно клетки, които са изключително чувствителни към презареждане.
ТЪПИТЕ зарядни си държат едно твърдо напрежение в изхода 43.8 за 36V LiFePo4 и 58.X за 48V и това е .... което при един разбалансиран пакет ще докара презаряд на по-заредените клетки....

На работа си зареждам колелото на един ТЕС. Но съм сложил едно токово реле, и просто като падне тока под 1A се изключва .... /всъщност релето е обикновено, но беше с изгоряла бобина и му навих няколко врътки дебел проводник докато го докарам на 1A да отлепя./
 Моето зарядно от месец и нещо пак не работи, писна ми да го ремонтирам, изключително калпави са!
Използвам малък тороиден трансформатор като вторичната съм я навил след грец-а да изкарва 43.5, с токовото реле и това е.
« Последна редакция: Август 24, 2013, 04:56:33 pm от Радeв »

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #139 -: Август 26, 2013, 06:20:15 pm »
Eто ги токовото реле и ТЕС-а. Както се вижда е нещо супер елементарно.

Неактивен roskoj

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 16
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #140 -: Август 26, 2013, 07:27:18 pm »
Здравей Радев.
Вземи си едно или две такива.http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__10952__cell_log_8m_cell_voltage_monitor_2_8s_lipo.html
Вържи ги с многопиново ключе и си гледай клетките с кеф.
Мисля, че имат настройки за критични над/под нива, както и изход отворен колектор, при преминаването на нивата се затваря.
Аз съм с такива и зареждам LIpo с BEDINITO.

Поздрави.

П.П.  Ако си от софето, заповядай на оглед.