Автор Тема: Rotoverter  (Прочетена 184375 пъти)

Неактивен Vector

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 559
Re: Rotoverter
« Отговор #120 -: Декември 22, 2014, 05:28:48 pm »
Аз не съм от Варна,но съм готов да ида -ако "таневи" ми позволят ест. ....

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Rotoverter
« Отговор #121 -: Декември 22, 2014, 05:51:37 pm »
Нема к'во да го дъвчете - г-н Танев е позволил, поканил - хващайте се по двамка, координирайте се взаимно и действайте!
Уговаряйте се на Лични, обаждайте му се и заминавайте. Човека цяла година ви чака!
Да е жив и здрав, да ви дочака!
И после - пишете тук какво сте видели и разбрали!
« Последна редакция: Декември 23, 2014, 04:01:20 am от Maistora52 »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Rotoverter
« Отговор #122 -: Декември 22, 2014, 06:59:18 pm »
Преди по-вече от година с един приятел от форума посетихме Минчо Танев. Човека е много приветлив и любезен. Има много енергия за годините си и е доста продуктивен. Работи по доста проекти. Относно ротовертера: тогава видяхме един проект със 'сферично подредени магнити'  и ротовертера в начална фаза. По скоро като опитна постановка. Ротовертера не работеше и се опитахме набързо да помогнем с превключването на режимите. Не стана както трябваше.
Сега предполагам е доста по-напред.

Неактивен x_name41

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 940
  • מוזיקה מאריכה את החיים
    • https://www.sanmina.com/
Re: Rotoverter
« Отговор #123 -: Декември 22, 2014, 07:39:37 pm »
да идеята за посещение е добра, мисля заслужава си да се провери  :)

Неактивен madsatbg

  • Специалист
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 393
  • Пол: Мъж
  • теорията без практика е мъртва
    • Видеонаблюдение
Re: Rotoverter
« Отговор #124 -: Декември 23, 2014, 02:01:03 pm »
Здравейте,
свързах се по телефона с колегата Танев.
Уговорих си посещение на място.
Начертах схема на ротовертера по описнието му.
Пускам я с любезното разрешение на колегата.


поздрави

п.с.Инвертора е за соларни панели и ветрогенератори.
« Последна редакция: Декември 23, 2014, 02:05:41 pm от madsatbg »

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 622
  • специалист, не носи на пиене
Re: Rotoverter
« Отговор #125 -: Декември 23, 2014, 06:15:30 pm »
Ми няма да ви казвам колко струва един такъв инвертор. Между 2000-3000 долара. И интересно Христо ме изпревари и публикува параметрите на генератора от икарус . Интересно как ще получим 5 КВ от 2КВ генератор, ама нищо. Или генераторът има 300% резерв и може да отдава и 200А спокойно. Това трябва да го видя наистина :)

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Re: Rotoverter
« Отговор #126 -: Декември 23, 2014, 06:56:29 pm »
Мадсат благодарско за схемата, но така като гледам освен редуциране на въртящите моменти друго не виждам. Системата е отвсякъде затворена и според мен не е възможна СЕ. Освен ако маховика и запасената в него енергия по някакъв начин не променят причинно следствената връзка мотор-генератор. Т.е реакцията на Ленц се проявява спрямо маховика, който от своя страна се явява среда с излишек на енергия спрямо генератора в момента на поява на самата реакция. Така мотора не вижда товара в момента на реакцията, но въпроса е кой ще попълни загубата на кинетична енергия в маховика?

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 622
  • специалист, не носи на пиене
Re: Rotoverter
« Отговор #127 -: Декември 23, 2014, 08:25:53 pm »
Хора, мисля че погрешно разбирате понятието реактивна енергия. Моля прочетете това  http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%BE%D1%80_%D0%BD%D0%B0_%D0%BC%D0%BE%D1%89%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82%D1%82%D0%B0 и се опитайте да разберете правилно нещата. Моля, не се опитвайте да преиначавате, тълкувате логически нещата пропускайки детайли от същността на процесите които ги причиняват. Благодаря на Танев за поканата и неговата евентуална гостоприемност. Смятам в най-скоро време да се възползвам от нея :). Дано да не съм прав и моята логика и познания доколкото ги имам да се окажат заблуждения в случая.

Ако желаете може да прочетете и тази статия : http://engineering-review.bg/engineering-statii.aspx?br=48&rub=500&id=1344
« Последна редакция: Декември 23, 2014, 08:29:54 pm от dymelsoft »

Неактивен madsatbg

  • Специалист
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 393
  • Пол: Мъж
  • теорията без практика е мъртва
    • Видеонаблюдение
Re: Rotoverter
« Отговор #128 -: Декември 23, 2014, 10:00:24 pm »
Колеги малко търпение.
След Коледа ще се срещна с колегата Танев.
И ще докладвам със снимков материал от "извора".
А за сега генератор за ИКАРУС :
Вероятно има и по голям... ;)

п.с. И още по голям:
« Последна редакция: Декември 23, 2014, 10:11:27 pm от madsatbg »

Неактивен x_name41

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 940
  • מוזיקה מאריכה את החיים
    • https://www.sanmina.com/
Re: Rotoverter
« Отговор #129 -: Декември 23, 2014, 10:22:28 pm »
значи принципно ротовертерът го разбирам така, един 4 киловатов електродвигател захранен не на номиналните си параметри, но вкаран в резонанс така че да ги достигне (съответно черпи по малко мощност от мрежата или инвертора), към него е куплиран генератор със същата мощност от 4 киловата, така на входа благодарение на резонанса се достигат оптимални параметри при ниска консумация а на изхода на генератора се получават тези 4 киловата  :)

Неактивен madsatbg

  • Специалист
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 393
  • Пол: Мъж
  • теорията без практика е мъртва
    • Видеонаблюдение
Re: Rotoverter
« Отговор #130 -: Декември 23, 2014, 10:25:31 pm »
Мадсат благодарско за схемата, но така като гледам освен редуциране на въртящите моменти друго не виждам...
Чест и почитания Coke2,

Да изкажа и моето разбиране от къде може да идва по-високото КПД, а не СЕ.
Всички знаем за ИНВЕРТОРНИТЕ електрожени или
Инверторните климатици...Не бързайте -/ преди много години си мислех, че инверторен означава студено топло/ имаше само климатици, без инвертор, и те нямаха така желания КОП = 4-6
Защо при тях има високо КПД?
Изправяме ~220 волта и го накъсваме / дискретизираме/ с  висока честота.
Тука има тука нема... ;)
Веднага паднаха габаритите и консумацията от източника.

поздрави
« Последна редакция: Декември 23, 2014, 11:10:10 pm от madsatbg »

smsi-h

  • Гост
Re: Rotoverter
« Отговор #131 -: Декември 24, 2014, 09:50:38 am »

Неактивен rokssi2

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 25
Re: Rotoverter
« Отговор #132 -: Декември 24, 2014, 11:09:34 am »
Здравейте.Искам да попитам защо мотора не задвижва един китайски генератор за 220 волта.Тогава ще отпадне нуждада от акумулатори и инвертори.Няма да има съмнение че апаратурата се захранва от акумолаторите и няма да трябва да се работи с 180 ампера.А навярно и цената ще е по малка.

Неактивен madsatbg

  • Специалист
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 393
  • Пол: Мъж
  • теорията без практика е мъртва
    • Видеонаблюдение
Re: Rotoverter
« Отговор #133 -: Декември 24, 2014, 12:07:41 pm »
Здравейте.Искам да попитам защо мотора не задвижва един китайски генератор за 220 волта....

Здравей rokssi2,
отговорите за които се сещам са три:
1. Тайната е в инвертора.  ;)

2. Любителските условия:
Много по евтино е да намериш и използваш втора ръка алтернатор от Икарус или вагон. При маховик и ремъчни предавки се постига "механичен" резонанс.

3. Мотора куплиран директно за генератора.
Правиш електрически резонанс на ел. мотора с кондензатори.
Ако може и на генератора още по-добре.
Китайски генератор - добре, ама нов.
Аз лично съм направил моят ротовертер на този принцип.

 
...Няма да има съмнение че апаратурата се захранва от акумулаторите ...
Това съмнение се премахва много лесно, като се откачи акумулатора и ако системата е самодостатъчна...
Но даже и да не е, ако с акумулатора работи една и повече години / средно за акумулаторите 3 - 5 години/ това вече е предпоставка за високо КПД. Т.е. акумулатора се дозарежда в процеса на работа / например през нощта, когато консумацията в къщата спада/
На колата не сменяме ли акумулаторите?

п.с.Въобще Маховик, Инвертор - от високо КПД към СЕ.
Тъмна материя.

весели празници
« Последна редакция: Декември 24, 2014, 12:52:05 pm от Maistora52 »

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Rotoverter
« Отговор #134 -: Декември 24, 2014, 01:36:07 pm »
Здравейте.Искам да попитам защо мотора не задвижва един китайски генератор за 220 волта.Тогава ще отпадне нуждада от акумулатори и инвертори.Няма да има съмнение че апаратурата се захранва от акумолаторите и няма да трябва да се работи с 180 ампера.А навярно и цената ще е по малка.

Не изключвам това да е част от причините системата да работи, въпреки че е по-скъпо. Но това е по-различна конфигурация от повечето ротовертери, които съдържат само двигател, маховик и генератор. Усещането ми е че тука "има хляб" :)

Аз имам и друг въпрос - когато няма консумация - продължава ли да се върти мотора, щото така би се харчило ток без да е нужно. Според мен един хитър контролер ако се сложи може да е по-добре - ако потреблението нарастне до еди колко си процента от мощността на акумулаторите, тогава да се включва и самия мотор, както и следене ако зареждането на акумулаторите след спирането на потреблението е под определено ниво, да върти докато се заредят напълно. В дългосрочен план такива подобрения биха се изплатили и биха повишили ефективността на системата.