Автор Тема: Лабораторен регулируем импулсен стабилизатор, автом. зарядно 0,7-30V/10mA-5A  (Прочетена 115020 пъти)

Kruger

  • Гост
 Първо пробвах с 15 навивки, схемата беше работоспособна, но транзисторите грееха осезаемо дори при ток 0,5А. След това навих 60 от 0,8мм проводник и нещата се оправиха. Остана само да си намеря достатъчно мощен трансформатор. Благодарности за схемата и бързия отговор!

Kruger

  • Гост
Използвам kaschke R20x10x7,5 (закупен от Comet electronics), а материала е K5500. Разгледах темата за калкулаторите, но доколкото виждам ще трябва да сменя материала, за да мога да ги ползвам. Е, няма лошо да си поиграя малко по метода опит-грешка с дросел с изводи през няколко навивки :) . Благодарности и за схемата с LM2576, още няколко колеги от университета мислят да си направят захранващи устройства, може да я изпробваме и нея.

Kruger

  • Гост
Аз го нагласих дросела, но все пак ще хвърля око на софтуер-а. Мисля да направя pic базиран LCD индикатор за захранването- да показва ток, напрежение, мощност, КПД и да го пусна тук като допълнение... но това ще е най-рано след 2 месеца, че сесия иде :)

seyfetin

  • Гост
Някой пробвал ли е схемата дали работи. Защото пробвах схемата на Multisim и не тръгва??

Kruger

  • Гост
Ако става въпрос за схемата с TL494 - на първа страница има снимки как работи, аз също си направих универсално тзу по нея и нямам проблеми. Единствено трябва да се внимава  входното напрежение да не пада под 33-34 волта под товар, че транзисторите минават в активен режим и започват да греят доста. Поне при мен така се получаваше при тестовете с по-маломощен източник на напрежение.

seyfetin

  • Гост
Реализирах схемата всичко тръгна нормално но имам един проблем с защитата. Ако може да ми обясните как да свържа ключа за да ми тръгне. Пробвах всякак но не стана. И трите пинове ли трябва да са на късо за да тръгне ( пиновете за ключа S). Като дам на късо средното и един от двата (горния или долния) леко светва диода ( червения) и напрежението почва да пада до 0!!! Ако може да ми помогнете много ще съм ви благодарен.

Kruger

  • Гост
Следва да е като на картинката от прикачения файл, тази секция от схемата не ми остана време да я тествам...

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 501
  • Z - Оркестър Вагнер
Реализирах схемата всичко тръгна нормално но имам един проблем с защитата. Ако може да ми обясните как да свържа ключа за да ми тръгне. Пробвах всякак но не стана. И трите пинове ли трябва да са на късо за да тръгне ( пиновете за ключа S). Като дам на късо средното и един от двата (горния или долния) леко светва диода ( червения) и напрежението почва да пада до 0!!! Ако може да ми помогнете много ще съм ви благодарен.

Да, колегата Kruger правилно е начертал външното свързване. Има малко несъответствие между платката и схемата, но това е така, защото схемата претърпя леко изменение с цел по-добра и стабилна работа. Впрочем, R3 на платката можеш да ползваш за R2, а самият R3 да го залепиш допълнително (хвърчащо) на платката. Така трита пина ще са отделни и няма да има нужда нищо да се укъсява, като ще се свърщат директно към ключа и светодиода, които са изведени на предния панел.

Но тази част на схемата служи само за изключване на заряда след достигане на някакъв минимален ток, т.е. след като акумулатора вече е зареден. Стабилизатора трябва да работи и без тази част на схемата. Тя няма връзка с токовата защита. Работата и настройката на токовата защита е обяснена подробно в началото на темата. Ако нещо не е наред или не работи, при всички случаи нещо си сгрешил. Прочети и разбери как работи схемата, тогава сам ще разбереш къде грешиш и как да го оправиш.

seyfetin

  • Гост
Схемата работи много добре проблема беше само с защитата. Сега ще пробвам схемата начертана от колегата и ако има нещо ще споделя

dtmf

  • Гост
От известно време се каня да направя споменатият дигитален волт-ампермер с ATmega8 по този проект:
http://elfly.pl/multimetr/multimetr_en.htm - SMD version
http://elfly.pl/multimetr/multimetr_en_DIP.htm - PDIP version

Само че ще бъде пусната отделна тема за него в раздел измервания...

Волт-ампермера е много добър, има електронно въвеждане на V ref и шунта което го прави даже и много точен. Може да измерва собственото си захранване, а в комбинация с импулсния стабилизатор тук ще се получи завършен уред. Измерването на отдадената енергия (капацитет на акумулатор) си е точно за зарядно устройство.
Получих няколко фабрични платки за него,а в момента чакам платки за комбинация с LM317 , за да е всичко на една платка.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 501
  • Z - Оркестър Вагнер
Волт-ампермера......... в комбинация с импулсния стабилизатор тук ще се получи завършен уред. Измерването на отдадената енергия (капацитет на акумулатор) си е точно за зарядно устройство.

Само че ще има голям проблем при тия 40 V-ви импулси. Предполагам, че процесорът ще ти се побърка. На мен никак не ми беше лесно да накарм цифровите волтметри да работят. Затова и описах по-напред проблема и как той да се реши.

Смущенията идват по проводниците. Дори и да се екранира, ефекта е нулев.

seyfetin

  • Гост
Имам проблем с защитата!! Свързах ключа както е показал колегата и пускам S1 и червеният светодиод не свети и не отчита напрежение на изхода, въртя RP4 и не става нищо. Като завъртя RP1 диода светва и тогава почва да отчита напрежение, и тръгвам да настройвам тока с RP3 и след като настроя почвам да въртя RP2 ама диода на угасва и крайна сметка нищо не се получава!! Ако може някой да ми обясни как трябва да са нещата след като пусна S1. Кога трябва да свети диода ( като настройвам тока ли? ). Много ще сам благодарен ако някой обясни стъпка по стъпка. БЛАГОДАРЯ ВИ ПРЕДВАРИТЕЛНО !!!

seyfetin

  • Гост
Слушах съвета ти колеха и проверих напрежението в контролните точни и между R6 и R7 по схемата трябва да е +0.7 а при мене е +0.2!!!! На какво може да се дължи това, ако може да ми помогнеш много ще сам ти благодарен !!

seyfetin

  • Гост
Пробвах с RP1 и при положение крайно долно напреженията са същите които са показани на схемата, и тогава червения диод светва???

seyfetin

  • Гост
Не може ли да ми кажеш къде да меря ( Ако може на схемата да ги отбележиш ) и колко трябва да е напрежението, много ще сам ти благодарен!!! Според мете има проблем покрай LM393 и не знам там какви напрежения да търся!