Автор Тема: Кола на вода - обща теория, изчисления на дебитите на газовете  (Прочетена 313237 пъти)

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
КОЛА НА ВОДА
« Отговор #15 -: Януари 08, 2008, 12:40:13 pm »
Да, прочетох всичко внимателно.

Първо трябва да започнеш от там, че Стенли Майер има не един патент и не една конструкция за получаване на водород и/или изгарянето му в ДВГ. Освен електролизера има инжектори и т.н. -> потърси в waterfuelcell.org/phpBB2 форума- там има предостатъчно информация или директно в сайта -> waterfuelcell.org

Второ- за втори път ти казвам- не мисли за ДВГ работещ изцяло и само на водород и кислород- продуктите от електролизера- защото това ще бъде свръхефективен електролизер. Ако го направиш- евала- всички коли ще минат на водород. Но според мен поне до 1 година няма да има такъв успех.

Трето- в ДВГ всичко си е експлозия или айде за да сме точни- изгаряне. Двигателя ти няма да гръмне ако водорода не се възпламени по- рано от ГМТ. А дори и да се запали- по скоро ще се счупи постепенно- може и за секунди- но няма да гръмне мигновенно.

Четвърто- изгарянето на водорода, както ти казваш- без или с атмосферен въздух- за да регулираш скоростта му на горене- според мен скоростта винаги е еднаква и варира в горепосоечния от мен диапазон- 2,7 до 3,3 метра в секунда. Добавянето на въздух (демек обедняването на сместа) не би намалила скоростта на горене на водорода, а само ще обедни сместа, така че да получаваш желаната мощност. По- малко водород- по- малко температура, по- малко разширение. Все пак потърси информация за скоростта на горене и я постни тук- в този форум, за да е полезна за всички. Как се влияе, чрез какви добавки и в какви диапазони. Ние с теб няма да преоткрием топлата вода.

И още веднъж ти казвам- направи сметки колко точно водород ти трябва да един оборот на двигателя, броя на цилиндрите, отношението на горивната камера и нужния водород и ще видиш, че ти трябва прекалено много..

А ти вече мислиш как да го смесваш с въздух.

Все пак не мога да съм сигурен за скоростта на горене на водорода в изцяло кислородна среда и във въздушна среда. Със сигурност знам, че в кислородна среда температурата му на горене е по- висока. Имам тук някъде таблица. Но за скоростта на горене....

Водород в дизелов двигател- според мен не е проблем като добавка към горивото. Естествено зависи и от компресията на двигателя и редица други условия, за които в момента нямам точни сметки. Т.е. закачаш електролизера към входящия колектор и колкото даде- толкова.

Неактивен jantar

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 169
КОЛА НА ВОДА
« Отговор #16 -: Януари 08, 2008, 01:14:05 pm »
:)
Вече говориме на един език mzk.
Аз имах предвид, че газовете от горивния процес се разширяват повече и по-бързо от пасивните газове в цилиндъра и оттам се регулира скоростта на разширение на газовете в цилиндъра.
грешно съм се изразил, за което се извинявам.
А като забавя скоростта на разширение - може да остане старият ъгъл или близък до него.така ще може да работи и на бензин, и на вода.
А относно патентите на Майер -много са ,но мисля да започна от простия електролизер и след като събера опит ще изпробвам да направя и инжектори.
:)
Надявам се да помагаш със съвети и мнения (за съжаление английския ми е зле :) ).

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
КОЛА НА ВОДА
« Отговор #17 -: Януари 09, 2008, 02:12:24 pm »
Според мен ще ти е по- лесно да си направиш необходимата електроника за регулиране на ъгъла, отколкото да мислиш смесването на газовете с цел забавяне на изгарянето. Освен това разликата е голяма в скоростите на горене.

Един съвет- последните дискусии по форумите, според потребителя hydrocars, водната клетка работи само с алтернатор и диоди. Ако имаш клетка и алтернатор, и електромотор, пробвай го. Освен hydrocars, има още един пич- steve1001 май му беше прякора, който твърди, че го е пуснал само с алтернатор. И има задоволително количество газ.

Ето малко картинки за размишление:




Погледни и четирите филмчета на steve1001 в youtube.

http://www.youtube.com/profile?user=stevie1001H2

Неактивен jantar

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 169
КОЛА НА ВОДА
« Отговор #18 -: Януари 09, 2008, 02:49:23 pm »
Електрониката не ми е никакъв проблем,
конструкцията на електролизера ще ме затрудни повече, защото трудно ще се коригират грешки и недостатъци при експериментите.
:)
Мислех си ако се подгрее водата ( като при GEET) - дали ще е по-лесна и ефективна електролизата.

Тони

  • Гост
КОЛА НА ВОДА
« Отговор #19 -: Януари 22, 2008, 10:25:49 am »
jantar никога няма да запалиш един ДВГ само с оксиводорода от електролизера.Причината е много проста , горенето на оксиводорода
е инплозия/свиване/ а на бензина примерно експлозия/разширяване.
Запалих 2.5КС двигател със сместа но задължително с въздух.И тук
изклучително важна роля играе азота.При изгарянето на компресираната
въздушно-водородна смес температурата се повишава и от там азотните
молейкули дестват като натиснат ресйор.Но да се докарат динамични
характеристики на двигателя е много труден момент.

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
КОЛА НА ВОДА
« Отговор #20 -: Януари 22, 2008, 11:01:39 am »
Здравей Тони!

Току що ми отговори на един мой стар въпрос- а именно разширението на азота ли е главната причина за натиска върху буталото, т.е. максималното разширение в цилиндъра е следствие от разширението на азота.

Точно затова към някои "бегачки" слагат и НОС- нитрооксидни системи за впръскване на течен азот.

Също така съм ти благодарен и за уточнението по отношение оксиводорода и защо той не може да извършва разширение без външен въздух в цилиндъра. Това е просто, но жизненоважно, особено за форум като нашия.

Искам само да вместя нещо за имплозията на оксиводорода- доколкото знам първо изгаря и се получава експлозия, а след това имплозия- защото продукта на реакцията е вода, която се свива обратно.

Ето едно интересно филмче за имплозията, с обяснения и забавени кадри:

http://www.youtube.com/watch?v=CkrCCo4Q0cI

Не мога да твърдя точно какво се получава, естествено, но имплозията на водорода (която според мен е точно след експлозията) ще е в значително по- малки мащаби, когато сместа се намира в нагорещения цилиндър! Защото продукцията на имплозията няма да е вода (от ниската температура), а нагорещена пара?

Ще се радвам да чуя коментари по този въпрос!

Неактивен jantar

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 169
КОЛА НА ВОДА
« Отговор #21 -: Януари 22, 2008, 04:43:44 pm »
Няма начин да не се ползва въздух и това ми е ясно.
Просто искам да вкарам повече от 21% горивна смес когато се използва за горенето кислорода от въздуха.
:)

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
КОЛА НА ВОДА
« Отговор #22 -: Януари 22, 2008, 06:06:04 pm »
Може ли да поясниш това:

Цитат
Просто искам да вкарам повече от 21% горивна смес когато се използва за горенето кислорода от въздуха.


Мерси.

ПС: Тоним, исках да те помоля да споделиш с нас схемата, която използваш за твоята водна клетка, ако не е проблем, естествено! Благодаря предварително!

Неактивен jantar

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 169
КОЛА НА ВОДА
« Отговор #23 -: Януари 22, 2008, 08:00:30 pm »
Свободния кислород във въздуха е 21% (така беше писал някой).
Ако се използва водород и въздух - горивната смес си е 21% (максимум),   а останалото е азот и други газове, които не участват в процеса горене.
Ако се подава водородо-кислородна смес - процента на газовете участващи в процеса горене може да стане и повече от 21%.
Това имах предвид.

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
КОЛА НА ВОДА
« Отговор #24 -: Януари 22, 2008, 08:47:33 pm »
Някой съм аз, който написа за 21% и се позовах на wikipedia.

Второ- вече обсъждахме, че увеличаването на кислорода за добавка на друго гориво не ти е нужно, по няколко причини.

1. Полезното действие идва от разширението на азота- както написа Тони по- горе.

За да повишиш ефективността на ДВГ е достатъчно да напомпаш повече въздух- за да добавиш и повече гориво. С това влиза и повече азот, който да се разшири.

Чрез напомпване получаваш по- голяма компресия в цилиндъра, от което и повече коне.

2. Сместа от разграждащата клетка е готова за изгаряне, т.е. не и е нужен допълнителен кислород, за да изгори. С теб точно обсъждахме и стехиометричното число, а по- късно добавих и един линк, в който всичко е описано по правилата на науката, не с празни приказки.

Най- лесното нещо е да вкараш маркуча от клетката във входящия колектор.  Без промени по ДВГ и системата на подаване на горивото.

Ето защо- при липса на промяна устройството си остава същото- горенето е същото, в същите пропорции. Подаването на оксиводорда във входящия колектор  се смесва с първоначално зададената горивна смес, т.е. въздуха и бензина (примерно) и изгаря заедно с тях в цилиндъра.

В резултат получаваш повече изгаряне в цилиндъра- т.е. по- висока температура и по- голямо разширение на газовете.

Ако случайно това е недостатъчно- тогава слагаш компресор или турбина (или и двете)- те "ръгат" повече въздух в цилиндъра. Повишава се компресията, азота и свободния кислород (за горивото, което е различно от оксиводорода).

Всичко е просто и ясно и не разбирам защо се опитваш да преоткриваш топлата вода. Това, което мислиш е погрешно и съм сигурен, че ти самият не си си изяснил поставеният от теб въпрос.

Пиши, ако има нещо неясно.

Тони

  • Гост
Разлагане на водата
« Отговор #25 -: Януари 23, 2008, 02:50:48 pm »
Използвам безшевна хром-никелова тръба 316L /мплибденова/23х2х270
вътрешната е19х2х300.Разтоянието м/у тях е 1мм.Първо направих схемата
с алтернатора има ефект но мисля,че идеята е грешна.Високочестотния
инпус се замазва от алтернатора и колкото да въртиш потенциометрите
си остава нискочестотен.С захранване от мосфета ефекта е по добър.
Сложил съм 9 елемента  с капацитет около 110nF.Индуктора е на феритна
сърцевина и едната намотка има междинни изходи за регулировка.
Целия индуктор варира от 3025mH до 350H.Или съм го смятал в честотен
диапазон от 10 до 200кHz.Тук някъде срешнах идея за бифлярна намотка
Не миля  идеята за добра,защото бифлярната намотка няма никъква
индуктивност.Янтар по повот нагревателя зададе въпрос как само кондензатор можел да изпадне в резонанс.В резонанс се изпада и с активно съпротивление и кондензатор.Сметнах капацитета на полусверичния кондензатор на нагревателя нищожен е.

Неактивен jantar

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 169
КОЛА НА ВОДА
« Отговор #26 -: Януари 23, 2008, 02:57:51 pm »
Цитат
Целия индуктор варира от 3025mH до 350H.

Колко е голям индуктора?

Тони

  • Гост
Разлагане на водата
« Отговор #27 -: Януари 23, 2008, 03:17:45 pm »
В момента пробвам с обща индуктивност до 5000mH.В последствие ще
увеличавам.

Тони

  • Гост
Разлагане на водата
« Отговор #28 -: Януари 23, 2008, 07:53:37 pm »
С двата таймлера. Мако променена към втория таймлер.

Тони

  • Гост
Разлагане на водата
« Отговор #29 -: Януари 23, 2008, 08:29:32 pm »
Имам грешка при изчисления.При 10кHz-18H,100kHz-13.68H,200kHz-12.5H