Автор Тема: Кола на вода - обща теория, изчисления на дебитите на газовете  (Прочетена 313378 пъти)

goodyy

  • Гост
От Администратора:

1. http://mazeto.net/index.php/topic,284.msg29316.html#msg29316 - Изчисления на дебита на водород и въздух за един автомобил в зависимост от литража и оборотите му.

От която таблица следва, че за нормален автомобил, при добавка от поне 4% водород (защото в по-малки концентрации не се смесва добре с горивните пари) и минимални обороти, са нужни минимум 25 литра за минута водород, за да има реална икономия на конвенционално гориво.


Справка: http://lib.mazeto.net:8080/drugi/0---voda---0/fcm01r0.pdf - страница 25

От което следва втори извод, че електролизерите, които се продават в Интернет от неизвестни фирми, с консумация средно 2 литра/минута, НЯМА как да осигурят минималните изисквани дебити добавъчен газ за двигателя.

2. http://lib.mazeto.net:8080/Knigi/voda-i-vodorod-v-dvg/  - Работа на ДВГ с добавки към традиционните горива (книга за ВУЗ)

3. http://www.youtube.com/watch?v=fSe943wkUfg - Видео на самозахранващ се двигател изцяло на вода. Явно са успели да получат достатъчно ефективна електролиза и то с голям дебит.

« Последна редакция: Април 06, 2011, 11:51:02 pm от altium »

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
КОЛА НА ВОДА
« Отговор #1 -: Декември 14, 2007, 08:53:13 am »
Цитат
The law of conservation of energy: The total amount of energy in the universe is constant, although energy can be transformed from one form to another. The basic unit of energy is the joule. A watt is one joule per second. Thus a 100 watt electric bulb uses 100 joules per second of electric energy. That energy must come from somewhere and must be paid for. One pays for electric energy in kilowatt-hours which is 1,000 watts being delivered per hour. Thus a kilowatt-hour is 3,600,000 joules, since "kilo" means a thousand, and there are 3,600 seconds in an hour. At 10 cents per kilowatt hour, a joule is really cheap. 10 joules would lift a one kilogram weight one meter.

От тук насетне трябва да се помисли по следния въпрос:
бензинът се всмуква като пари в цилиндъра. Газта в бутилката за пропан-бутан стои във втечнено състояние. Освен това има и изпарител, за да се преобразува в газообразно състояние.

Тези 28 000 като газообразно състояние ли са дадени?! И как са ги изчислявали?

Реално погледнато, за да работи един среден мотор - например1600 куб. см., ще са нужни (според оборотите) м/у 1 и над 3 литра водород за секунда!

Да, това може да ви се струва много, но 1,23 литра водород се получават от 1 грам вода!

Т.е., за да си карате колата с минимална мощност са ви нужни, м/у 1 и 3 грама вода за секунда. Струва ми се, че ако се постигне голяма ефективност на електролизата това е възможно.

Освен това в мрежата има филмчета и теории за направени свръх-ефективни електролизери, които излитат далеч над Фарадеевия максимум.   8)
« Последна редакция: Април 04, 2011, 12:15:34 am от altium »

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
КОЛА НА ВОДА
« Отговор #2 -: Декември 16, 2007, 09:26:28 am »
Нарочно посочих газта- защото тя е втечнена. Не знам колко по- тежък е втечнения водород, но като цяло 28 000 литра водород в действителност един двигател може да изгори за час.

Ето и малко сметки (използвам калкулатора на water4gas.com, който ще кача тук):

Двигател: 1600 кубика. 4 тактов.
1500 оборота (малко над празния ход)
При съотношение 14:1 въздух- водород- 1.33 литра водород за секунда.
20:1 -> 0,95 л.
36:1 -> 0,54 л.

В зависимост от съотношението количеството се променя много. Взел съм 14:1- като за бензиновите, където е 14,7:1. След това 20:1 и 36:1- което четох някъде по форумите като средно съотношение за работа на ДВГ с водород.

Според мен е по- точно да се предвиди обема на горивната камера над цилиндъра и съотношението на водорода и въздуха, след това да се направят сметки за оборотите и тогава чак да се говори за необходимо количество водорд на секунда.

goodyy

  • Гост
КОЛА НА ВОДА
« Отговор #3 -: Декември 17, 2007, 10:41:30 am »
Между другото най-точната единица за измерване на горивото е неговата маса. Видях как се подведохте. Ако се преобърнат литрите на което и да е гориво в кг, ще видите че без значение е какво е горивото колата си гори около 5 кг гориво на 100 км. Дали е ЛПГ, метан, дизел или каквото и да е то. Горивото да се мери в литри  е най-точно за бензина , тъй като обемът му не се промена в зависимост от темп. и налягането на околната среда.
  Може и мойте сметки да са грешни, но нали затова ги обсъждаме.
  Ако някой се интересува от електролизер и от проби може да кача един файл който е на английски и е смислен. Не е като другите измишльотини които пишат по сайтовете за разлагане на водата.

goodyy

  • Гост
КОЛА НА ВОДА
« Отговор #4 -: Декември 17, 2007, 11:46:34 am »
Между другото са ти малко грешни сметките. Стойчиометричното число за бензина е 14,7 : 1. Това число е само за бензин, не за водород. За
    ЛПГто мисля че беше около 16:1 ,
    за метан 4,5 : 1,
    а за чист водород е със сигурност 2 : 1.

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
КОЛА НА ВОДА
« Отговор #5 -: Декември 17, 2007, 01:35:51 pm »
Хех, никой не се е подвел. Не случайно те попитах тези 28 000 в газообразно състояние ли ги изчисяваш :-) Погледни отново.

Относно съотношението- да, 14,7:1 за бензина- с леки колебания според зависимост от желанието за мощност или икономия.

По отношение примерните данни за сместа на въздух с водород- приемам критиката, въпреки че са условни и идеята ми беше да покажа съотношението. В мрежата има калкулатори, които смятат приблизително нужното количество водород за цикъла.

Истина е обаче, че не съм съвсем насясно как се смята точното съотношение за изгарянето на водорода. Първо трябва да отбележим, че изходния газ от електролизера е смес от водород и кислород. Наречен 'hydroxy' по чуждите форуми. Въздухът не е кислород, а смесица от азот, кислород и т.н. По- точно- кислородът във въздуха е близо 21%.

Т.е., за да изгорим 1 кг бензин ни трябват 14,7 кг въздух. 14х0,21=2,94 кг кислород.  :idea:

Изходния газ от електролизера е в перфектно съотношение, така че отново да стане на вода. Така че 2:1 въздух водород не ми се струва съвсем приемливо. По- скоро 2:1 кислород водород  :!:

От тук следва- 2,1 кг кислород се намират в 10 кг въздух. Т.е. на двигателя му е нужно да засмуче 10 кг въздух, за да изгори 1 кг водород. Естествено тук има едни 100 грама отгоре, които правят сместа по- бедна  8)

------------------------
Върху горните сметки има да се поразсъждава, но има и друг проблем.
------------------------

Наличието на азот във въздуха. ПО- точно. За разширението на газовете. Тъй като въздухът е смес от различни газове- трябва да се намери коя част от тези газове се разширява най- много при промяна на температурата.

Във форума на oupower.com четох, че всъщност азотът е основната причина за движението на колата- т.е. наличието на бум- разширение (основно разширението на азота).

Някой може ли да изясни последния ми въпрос, защото аз лично не съм съвсем наясно със смятането на разширението на газовете и свойствата им, разбира се.

------------------------
Отделно искам да благодаря на goodyy, защото наистина ми зачовърка в главата и изглежда ще се очерта е една много интересна тема, хвърляща допълнително светлина върху процеса.

goodyy

  • Гост
КОЛА НА ВОДА
« Отговор #6 -: Декември 18, 2007, 09:34:29 am »
Прав си. Според мен ако се използва електролизер за захранване на ДВГ хидроксито може да влиза директно в смукателните колектори. Съотношението на водород+кислород е в идеалната пропорция и е идеално за подводници. Обезмисля използването на ламбда сонда и половината компютър отпада на колата.
  Обаче вложената енергия  за производството ще е много голяма и няма да стане. М/у другото аз на моя електролизер, когато го тествах вложих енергия около 150 Вт и получих доста добри резултати.

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
КОЛА НА ВОДА
« Отговор #7 -: Декември 18, 2007, 09:39:29 am »
Да, по начало вложената енергия би трябвло да е много голяма и да караш колата си само на водород звучи почти невъзможно.

Затова в момента множество се опитват да направят успешни репликации на разработките на Stan Meyer, Lawton, дори проф. Канарев има свръхефективна клетка, но не знам дали някой я е направил.

Въпреки всичко, един стандартен електролизер може да се използва като бустер в колата- така че да гори някакво количество водород със сместа от бензин- ще даде допълнително мощност, а от там намяла разхода на гориво. Според зависи от начина на каране и производителността на клетката.

В най- общия случай ми се струва, че електролизерите първо ще бъдат годни за отопление на котлета и локално парно.

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
КОЛА НА ВОДА
« Отговор #8 -: Януари 05, 2008, 11:06:22 am »
Колеги и съмишленици, стехиометричното отношение на водорода и въздуха е съвсем различно. Освен това водорода изгаря бавно и в различни отношения, т.е. може и при бедни смеси- като дизела.

Информацията я има, но ще я спестя за момента, за да можем да представим нещо по-голямо при успех!

Експериментирайте!

Неактивен jantar

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 169
КОЛА НА ВОДА
« Отговор #9 -: Януари 07, 2008, 08:09:54 am »
:)
Аз пък си мислех, че водорода изгаря бързо.
:)

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
КОЛА НА ВОДА
« Отговор #10 -: Януари 07, 2008, 10:46:46 am »
Виж сега, не се заяждай, гори между 2,7 и 3,3 метра в секунда. Идета е че гори и в обеднени смеси.

АКО ИСКАШ ДА БЪДЕШ ПОЛЕЗЕН С НЕЩО НЕ СЕ ЗАЯЖДАЙ!

Неактивен jantar

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 169
КОЛА НА ВОДА
« Отговор #11 -: Януари 07, 2008, 01:02:11 pm »
Извинявай, но се препоръчва да се настрои предварението на 0 до +10 градуса, а това означава бърз процес на изгаряне.
Извинявай ако съм те засегнал mzk (просто стилът ми е такъв), но моляте обясни ни тоя парадокс.

Неактивен jantar

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 169
КОЛА НА ВОДА
« Отговор #12 -: Януари 07, 2008, 01:49:17 pm »
Невъзможно ми е да работя по електролизера сега през зимата (няма къде), а имам бебе което ми отнема много време, но смятам напролет да се захвана с електролизата.
:)
А по въпроса за скороста на горене си мисля( а и от колентарите на Стенли Майер) си мисля че може да регулираме тази скорост чрез пропорция с атмосферен въздух.
:)
При другите горива се използва атмосферен кислород за горенето, който е 21% и на практика се разширява азота в цилиндрите,който се подгрява от 21% горивна смес (може би затова и КПД на ДВГ е горе-долу толкова).
:)
При електролизата може да си позволим даже 100% горивна смес (стига да си набавяме достатъчно смес от електролизера), но и 50% да стигнем пак ще е много добре останалото в цилиндъра пак ще е атмосферен въздух, но какво от това :).

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
КОЛА НА ВОДА
« Отговор #13 -: Януари 07, 2008, 08:24:35 pm »
Джантар- ето ти резюмето- водородът може да се използва в бедни смеси. Т.е. малко водород- или иначе казано може да се използва в дизелови двигатели без проблеми. Не е нужно точно отношение за оптимално изгаряне. Пълниш цилиндъра целия с въздух и после подаваш толкова водород, колкото ти трябва.

Това не съм го измислил аз, а го пише по сума ти книги, тук би трябвало да съм пуснал няколко материала по този въпрос, но ако не е така,

ИЗВИНЯВАМ СЕ- пуснал съм ги в международни форуми. (предимно oupower.com/phpBB2 - там пиша със същия прякор).


И така- що се отнася до стехиометричното отношение на водорода- то е 34:1, ако не ме лъже паметта- преди няколко седмици го четох.

Обаче цялата тема е в тотално грешна насока, защото ние още нямаме устройство, което да позволява на автомобила да работи изцяло и само с водород.

Първо трябва да установим някакво устройство, което да е използваемо в автомобила.

СЛед това трябва да се сметне как този водород може да се ползва със стандартната горивна смес, за да намали разхода, да увеличи мощността и т.н.


ПОследното е двързано с разбиране на сложна електроника при пълните и моно-инжекционните двигатели. Карбураторните ще са най- лесни за модифициране.

Карбураторните- по няколко причини-
1. Няма достатъчно голяма температура за предварително възпламеняване (което е добре и така трябва да бъде) - т.е. ако 585 градуса е температурата на самовъзпламеняване на водорода- при 10:1 с.г. няма да имаме увеличение на температурата на въздуха над тази за самовъзпламеняване на водорода.

Това естетсвено при най- прости сметки.

Предварението се наглася лесно, докато при другите има регулатори за по- добро утилизиране.

И сега- към твоя въпрос: 10 градуса след ГМТ се наглася за да не се натовават лагерите, коляновия вал и буталата и всичко около тях.

Вече написах скоростта на горене на водорода. А това че някъде съм написал "бавно"- е, грешката е моя.

Как точно ще регулираш времето на изгарянето на водорода- чрез сместа с въздух- грам не ми е ясно. По простата причина че в единия случай имаш пренасищане на въздуха с кислород- повече от необходимия за горивния процес- във идеалния случай имаш точно толкова, колкото ти трябва, а в третия случай имаш по- малко о съответно загуби.

Повече водород- повече мощност.

Отново повтарям- принципа на дизеловите двигатели- празни обороти- 1 количество нафта. ПОвече мощност и обороти- повече натиск на педала- повече нафта подавана от горивната помпа (ГНП).

ПО отношение на твоя стил- Джантар- не мисля за редно някой в този иначе беден, и като цяло единствен форум за свободна енергия да се хваща за отделни мои думи и да създава спорове.

При този дефицит на хора, при липсата на информация и преди всичко- поради теоретичната насоченост (за мое голямо съжаление)- последното нещо което трябва да правим е да развиваме теории и да спориме за неща, които са написани в интернет и са написани в книги.

Неактивен jantar

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 169
КОЛА НА ВОДА
« Отговор #14 -: Януари 08, 2008, 10:20:30 am »
:)
Имам усещането че не говориме за едно и също нещо mzk. Май прекалено много четеш.
Направи разлика между изгаряне на водород като гориво с атмосферен въздух и изгаряне на водородо-кислородна смес получена при електролизата.
Като използвам електролизна газова смес за горене - мога да мина и без въздух и въобще не ми пука колко % кислород има в него защото аз си го доставям от електролизата,
а като добавям въздух към горивната водородо-кислородна смес мога да регулирам скростта на разширяване на газовете в цилиндъра ( обеднявам горината смес колкото си искам), за да не гръмне двигателя.В случая изгарянето винаги е пълно.
Даже може да се добави и друго гориво за изгаряне на тези 21% кослород във атмосферния въздух, но това значи пак вредни газове в атмосферата, макар и много по-малко( на този принцип действа реактора на Пантон).
И нямам намерение да горя водород в дизелов двигател, защото едва ли може да се реализира в домашни условия, а в карбураторен( наистина е най-лесно).
Даже смятам да използвам елементите от газовата уредба за това, защото тя работи по същия начин, само дето испарителя се заменя с електролизер.
Не съм специалист по ДВГ, но си мисля че дизелите работят с горива с много бавно изгаряне и ниска пламна температура.
А Стенли Майер е проектирал и  инжектор електролизер(доста по-сложен и изискващ доста опит за конструирането му) , който може да замени горивните и без други промени по двигателя (според мен).