Автор Тема: Flavorwave Oven - инфрачервена фурна  (Прочетена 37892 пъти)

Неактивен gotiniq7

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 409
  • Пол: Мъж
  • Домашен екпериментатор
    • Документална видеотека
  • Скайп: zarov_inc
Така е GSM-а е 1 ват на 1800 мегахерца, 2 вата на 900 и екранирането на микровълновата не го спира... Какво да кажем за 500 вата от магнетрона ??? Радост за ОНКОДИСПАНСЕРА

П.п. Тъкмо пробвах и аз, резултата е че обхвата е до горе, демек не падна и чертичка на долу - вижда се през стъклото докато звъни
« Последна редакция: Януари 30, 2010, 09:55:09 pm от gotiniq7 »

ppankov

  • Гост
!! Факт - телефона не може да иззвъни без да се свърже с клетката.

Т.е. микровълновата фурна е клетка, която не може да узапти един стар ДжиЕсЕм на 900 мегахерца, камоли микровълните.... !!
!! Факт - телефона не може да иззвъни без да се свърже с клетката.

Т.е. микровълновата фурна е клетка, която не може да узапти един стар ДжиЕсЕм на 900 мегахерца, камоли микровълните.... !!

Вижте кво бе момчета, не е толкова зле, не че защитавам микровълновите печки, но тук във форума съм писал за ремонта на един обеззаразител с три магнетрона.

Идеята ми е че магнетрона като започне да излъчва, спектъра му  има силно насочен характер, подобно на струя вода и конструктивно е предвидено този спектър да облъчва само фурната.
А режима му на работа е малка част от мощността му, т.е. волт-амперната му характеристика е много стръмна и при включване ако сработи на пълна мощност, първо
ще се деформира фурната с ненормално големи разряди и искри, ще пробие диода предпазващ от силен обратен ток,което ще предизвика пукането на кондензаторите и накрая  ако не падне някой предпазител, ще започнат да се топят кабелите...

За това, навсякъде където се ползват магнетрони, не се ползва повече от една трета от мощността му, има решения където ги натоварват постепенно до максимум, но това примерно са едни китайски асфалто-полагачи, където битума се разтопява със магнетрон постепенно, до постигане на течна фаза, която преминавайки през диспенсер се миксира със ситен чакъл и директно се нанася на настилката. Затова китайците строят магистрали за седмици, но това е друга тема....

Готин, ти поне се сериозен експериментатор, можеш веднага да провериш имаш ли лъчене извън фурната на твойта микровълнова. Взимаш нисковолтова луминисцентна лампа (примерно да пали на 12 волта) , заземяваш й единия край и с другия край обикаляш капака на микровълновата, докато тя работи. Ако има лъчене, то това ще са сериозни скаларни вълни и лампата най малко ще примигне в ръката ти.

MarioBros

  • Гост
Така е GSM-а е 1 ват на 1800 мегахерца, 2 вата на 900 и екранирането на микровълновата не го спира... Какво да кажем за 500 вата от магнетрона ??? Радост за ОНКОДИСПАНСЕРА

П.п. Тъкмо пробвах и аз, резултата е че обхвата е до горе, демек не падна и чертичка на долу - вижда се през стъклото докато звъни
Пробва ли да включиш фурната докато звъни?
Може да се получат интерферентни максимуми и минимуми :D

vitan

  • Гост
Идеята ми е че магнетрона като започне да излъчва, спектъра му  има силно насочен характер, подобно на струя вода и конструктивно е предвидено този спектър да облъчва само фурната. ......

Ако на мен не повярваш, поне виж на някои фурни има рисунки, където дават как тия насочени СВЧ лъчи (от магнетрона) се отразяват от стените (и цялата енергия ужким не бяга).

Обаче телефона се свързва с клетката. Нагласяш на автоматичен отговор за позвъняване, звъниш, почукваш по стъклото и чуваш...... хлопането. А може първо да си звъннеш и така да го затвориш в микровълновата. И някой да хлопа, па ти да слушаш отдалече.

Не съм го пробвал да хлопам (нямам микровълнова), но 100% телефона няма да звънне, ако не се е свързал с клетката посредством предавателя си! Иначе клетката ще ти каже: изключен или извън обхват.

За предната страна решетката съм чувал, че пуска нищожна част от енергията. ОБАЧЕ, на страничната стена има много по-големи дупки!!! Което за СВЧ-то си е отворена порта. 900 мегахерца от тоя ламаринен "капан" излизат много по-трудно от 2400.
« Последна редакция: Януари 30, 2010, 11:37:00 pm от vitan »

ppankov

  • Гост
Идеята ми е че магнетрона като започне да излъчва, спектъра му  има силно насочен характер, подобно на струя вода и конструктивно е предвидено този спектър да облъчва само фурната. ......

Ако на мен не повярваш, поне виж на някои фурни има рисунки, където дават как тия насочени СВЧ лъчи (от магнетрона) се отразяват от стените (и цялата енергия ужким не бяга).

Обаче телефона се свързва с клетката. Нагласяш на автоматичен отговор за позвъняване, звъниш, почукваш по стъклото и чуваш...... хлопането. А може първо да си звъннеш и така да го затвориш в микровълновата. И някой да хлопа, па ти да слушаш отдалече.

Не съм го пробвал да хлопам (нямам микровълнова), но 100% телефона няма да звънне, ако не се е свързал с клетката посредством предавателя си! Иначе клетката ще ти каже: изключен или извън обхват.

За предната страна решетката съм чувал, че пуска нищожна част от енергията. ОБАЧЕ, на страничната стена има много по-големи дупки!!! Което за СВЧ-то си е отворена порта. 900 мегахерца от тоя ламаринен "капан" излизат много по-трудно от 2400.

Витане, щом си любител на конспирациите ето ти една:

Около град Х се провежда учение на противо-въздушната отбрана, по софтуерна грешка
СВЧ - лъча е насочен към града, вместо към тропосферата.
В този момент, жителите на облъчения квартал получили главобол и световъртеж а в кварталния магазин всичкото месо и малотрайни колбаси се развалили.
Пишеше го във вестниците преди време.

П.С.
@vitan, много те уважавам, но няма да подхранвам евтини конспираций.

vitan

  • Гост
Вземи тонколконки и ги включи към компа. Звънни на някакъв телефон сложен до тях и засечи колко секунди имаш излъчване (звук/смущения от GSM-a), преди телефона да звънне!! През това време телефона излъчва и се свързва с клетката! А аз съм ремонтирал телефони и знам достатъчно добре какво говоря. Централата не ми даде, че телефона е изключен или извън обхват. Факт.

Телефона стария на 900 мегахерца успя да излъчи и да се свърже с клетката! И звънна. Нарочно сложих стар телефон, да опитам на 900 мега. За 2400 това е много по-лесно за излизане от "кафеза". Ако на мен не вярваш, задълбай малко повече. Питай тоя-оня, па после ще си говорим. Това не е конспирация, а факт. Ако друго не е, ТОВА ПОНЕ Е.

ppankov

  • Гост
То като сме тръгнали, дай да кажем и за другите уреди.
Обикновения кинескоп излъчва гама лъчи !!!
Нека някой ме обори, че не е така...

GSM-те имат кръгова диаграма на излъчване и трябва доста да се постараеш да го изолираш да не излъчва.
« Последна редакция: Януари 31, 2010, 12:03:42 am от rebel »

Неактивен gotiniq7

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 409
  • Пол: Мъж
  • Домашен екпериментатор
    • Документална видеотека
  • Скайп: zarov_inc
На 2,45 Гхц дължината на вълната е 12,2 см точно, ако имате под ръка добър диод, 3 см четвъртвълново парче  медна тел и един волтметър. Детектора е готов.




Заземявате го в тръбата за студена вода, на мястото на СЛ слагате високоомния волтметър. За еталон се прави друга антена на 1750 мегахерца на която предават повечето GSM-и в градски режим и дължината на вълната е 17 см( 4,25 см е 1/4) . Не е много сигурно на колко ще ви работи слушалката, затова ако имате от менюто да се избира честотата е най-добре, най-старите имат 945 мхц предаване, което е 32 см дължина-антена 8 см. Мощностите ги знаете , на 900 е 2 вата, на 1800 е 1 ват. Подозирам че на печката ще отчете 100тина пъти по-високи показания. Ако запали лум. лампа то тогава и комшиите ще имат проблем не само оператора в кухнята
« Последна редакция: Януари 31, 2010, 02:00:42 am от gotiniq7 »

MarioBros

  • Гост
Затварял съм телефон в метална желязна кутия изцяло херметизирана без грам дупка, звъня и чувам как вибрира.
Какво става с фарадеевия кафез?

ppankov

  • Гост
До преди малко писахте за микровълновата, сега го обърнахте за мобилните телефони и
теорията, че "микровълновите излъчват вредни СВЧ извън обема си" остана като непроверен слух, който по силата на мълчаливото съгласие се приема за вярно...
Не съм съгласен, не е вярно !!!
Който не вярва да провери.

@vitan, като си ремонтирал мобилни телефони, можеш ли да кажеш със сигурност дали апаратите работят със пълна мощност, т.е. на пълни 2 вата? Мерил ли си напрегнетостта на полето и поляризацията на сигнала?
Защото със ретранслатор 2 вата във УКВ-обхвата, на хоризонтална поляризация, може да се покрие радиус от 15 километра и в облачно време към 18.

Един приятел, със 100 миливата мощност, във VHF обхвата покрива квартал Хладилника и
транслира цифровия мултиплекс във обикновена аналогова телевизия...
« Последна редакция: Януари 31, 2010, 05:29:42 am от rebel »

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
За опита на gotiniq7 мога да споделя, че кутията каквато и да е била, може би трябва да се заземи първо. Не съм наясно с антените, така че ме поправете, ако греша. Но е интересно все пак човек в домашни условия да си поиграе с това-онова.

Поздрави!

vitan

  • Гост
@rebel - GSM-a винаги в началото тръгва да излъчва на МАКСИМАЛНА мощност. После ако види, че канала е чист, тогава смъква мощността. Ако му е далече да и не стига добре до клетката - изобщо не смъква мощност.

Нямам професионална апаратура за полета, пък и говорим за микровълнови фурни.

sheki

  • Гост
Телефона стария на 900 мегахерца успя да излъчи и да се свърже с клетката! И звънна. Нарочно сложих стар телефон, да опитам на 900 мега. За 2400 това е много по-лесно за излизане от "кафеза".

Занимавал съм се с много RF глупости правил съм, монтирал и настройвал устройства от 100мхц до 10Гхц, и практиката ми показва, че сравнението и поставянето наравно на 900мхц и 2400мхц не е адекватно, би трябвало на всички да ви е ясно, че там където работи 900 то 2400 въобще няма да откине, дължината на вълната е много съществено нещо, на 900 тя е почти 3 пъти по голяма и преминава през повече препятствия. Ако искате реално да разберете какво излиза от печката си направете детектор на вълни стрелкови тип, схемата е проста един трептящ кръг, високочестотен изправителен елемент,кондензатори и аналогов амперметър. Правите му една калибрация с WIFI рутер примерно Linksys с инсталиран на недо DD-WRT там има опция за избиране не излъчвана мощност примерно 100mW. И действайте, така ще може да направите по - реална отценка на ситуацията.

Неактивен gotiniq7

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 409
  • Пол: Мъж
  • Домашен екпериментатор
    • Документална видеотека
  • Скайп: zarov_inc
С трептящ кръг няма да е удачно, защото магнетрона дава яко хармоници и честотата му далеч не е точна. Един добър диод + високоомен волтметър ще свършат добра работа - все пак сме в непосредствена близост

malinita

  • Гост
Re: Flavorwave Oven - инфрачервена фурна
« Отговор #29 -: Юни 08, 2011, 12:20:27 pm »
Микровълновите фурни не били вредни?
"Внимание: микровълните могат да бъдат опасни!
Микровълновите печки могат да бъдат опасни за здравословното състояние на човека и особено за децата" - твърди американско издание, позовавайки се на факта, че всяка микровълнова фурна създава микровълни, които "бомбардират" молекулите на храната, а създаващото се трептене ги принуждава да се загряват. Това от своя страна води до промяна в състава на храната. Опасността при децата се крие в това, че някои аминокиселини, които влизат в състава на млякото, се преобразуват в d-изомери, за които се  смята, че са невро- и нефротоксични. Голяма част от децата се хранят с адаптирано мляко, което губи и малкото си ценни съставки при микровълнова обработка (според изследване, проведено в САЩ през 1992 год.). Учени твърдят, че приемът на храна, подложена на микровълново лъчение нанася вреда на организма, изразяваща се в по-висок холестерол и нисък хемоглобин, спрямо същата храна, приготвена чрез друга термична обработка. От друга страна, микоровълните, които излъчва магнетронът, са с честота 2 450 MHz, което в честотния спектър попада в радарния обхват на UHF телевизионните канали, т. е. те са далече от опасните йонизиращи лъчения. Опасността идва от повишаващия температурата ефект, който в определени случаи може да бъде критичен за някои човешки тъкани (напр. очи, стомах, пикочен мехур и тестиси). Все пак не може с абсолютна категоричност да се определят допустимите нива на облъчване с микровълни и кога те се превъращат в биологичен риск.

Източник: Микровълновата фурна - приятел или враг в кухнята http://www.bb-team.org/articles/3727_mikrovalnovata-furna-priyatel-ili-vrag-v-kuhnyata#ixzz1BOG2BXh4"
http://apologetic.blog.bg/hobi/2011/01/18/vredata-na-mikrovylnovite-pechki.669636

И още:
"...Изследване, проведено през 1992 г. В САЩ, твърди, че въвеждането на енергия и молекули в човешкото тяло, към които то не е привикнало, оказва по-скоро вреда, отколкото полза. Това е така, защото храната, подложена на микровълнова обработка, съдържа енергия и молекули, които не са присъщи за храната, която е подложена на друга термична обработка. Dr. Hans Ulrich Hertel (1991 год.) заедно с учени от университета в Луизиана публикуват изследване, според което готвенето в микровълнова фурна е с много по-голям риск за здравето на човека, отколкото използването на обикновена готварска печка. Той твърди, че тези уреди денатурализират храната, като оказват канцерогенен ефект върху кръвоносната система на човека. Опасността при децата се крие в това, че някои аминокиселини, които влизат в състава на млякото, се преобразуват в d-изомери, за които се смята, че са невротоксични и нефротоксични. Голяма част от децата се хранят с адаптирано мляко, което губи и малкото си ценни съставки при загряване в микровълнова фурна.
Като цяло учени са установили, че приемът на храна, подложена на микровълново лъчение нанася вреда на организма, изразяваща се в по-висок холестерол и нисък хемоглобин спрямо същата храна, приготвена чрез друга термична обработка.

При друго изследване, проведено в Русия, са получени следните резултати:
• Микровълновото облъчване на месо води до образуването на известни канцерогени. Мляко в комбинация със зърнена закуска, приготвено в такава фурна, води до преобразуването на аминокиселините във вредни продукти. Размразяването на замразени плодове е свързано с преобразуване на глюкозата в канцерогенни съставки. Канцерогенни свободни радикали се формират често и в кореноплодни зеленчуци, подложени на микровълново лъчение.
• Руските учени също доказват подчертано структурно деградиране на тестваните храни, което води до понижаване на питателната им стойност от 60 до 90%. - факт, свързан с понижено количество на витамините В, С и Е, както и други полезни съставки в храната.

Все пак повечето домакинства използват микровълновата си печка за бързо претопляне на вече приготвената храна! Т.е. реално употребата е за 1 до 5мин., колкото да се загрее храната. Изследванията за вредното влияние на микровълните са акцентирали на факта, че при готвене се променя структурата на храната, но не са изнесени факти за колко време става това. Промяната на химичния състав на молекулите се дължи на принудителните трептения, които пораждат енергия, нетипична за тези молекули, но даже докато само се загрява вашето ястие, тази енергия се образува, следователно все пак се променя и съставът на храната макар и в по-малка степен."
http://www.zdravosloven.com/portal/statii/vredni-mikrovylnovi-furni-236.html

Колко време вече се използват широко мобилните телефони, а чак сега СЗО се произнесе, че са вредни!

След колко ли време ще благоволи да се произнесе и за микровелетата?

Все пак - това си е въпрос на личен избор. Все още много хора поставят по-високо бързината и удобството си и не се замислят за вредата!
А има алтернативи - в електрическа кана водата се затопля за отрицателно време; има и халогенни фурни. Да не забравяме и друго - най-вкусно става едно ястие, когато е приготвено на БАВЕН огън! Има и такива уреди, в които храната се приготвя в продължение на дълго време на ниска температура - а дори и не е необходимо да се купуват такива съдове, достатъчно е човек да се обзаведе с достатъчно масивен керамичен съд за печене и включи фурната на обикновената си печка на 100 градуса, при това нощем, когато токът е по-евтин!
А микровълнова ще си купя само, ако си взема - преди това - кохерентор Айрес, който решава проблемът с вредата при тези уреди: http://matrix.com.ru/production/katalog/izdeliya-dly-doma/svh-kogerentor-aires.html.