Автор Тема: Качер на Бровин - интересен режим на работа на транзисторите  (Прочетена 160668 пъти)

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Имам предположения за сърцевината, може да е от портативен черно/бял телевизор "Електроника", или "Огохьок".
Ако някой има сврцевина от монитор на Правец 8, може да стане и тя.
При всички положения сърцевината е от стара машина (черо/бяла).

Неактивен mito_kupona

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 681
   Така е Мито, трудно се намира ферит с 'ниска' рез. честота ;)
Случайно моя го копнах от един Електрон 318 мисля беше
  Те и транзисторите от онова време 'стават', а днешните....са с 'друг' силиций ;D
Не бързай да обвиняваш, това е грях.... просто момчето е Гений!
Схемата на 'преръйвателя' е тествана и сега я лепя, там пак ли е мистика Мито?

 
         

   GMG, не обвинявам никой, а просто констатирам разликите в това, което казва Акула и това, което се получава на практика. Той дава схема, начин на настройка, но не казва нищо за ферита, за начина на навиване на трафа и никой не може да повтори това фенерче. А защо, защото се премълчават ключови моменти и излиза, че ние, които искаме да повторим това фенерче сме глупави, неуки и не знам, какви още. Ето това не ми харесва в такива хора, като си започнал да даваш информация дай я докрай или изобщо не давай нищо, защото това е подигравка с останалите хора.
   Транзистори от онова време имам доста и това не е проблем имам и няколко ферита от стари цветни телевизори, руски, но с нито един от тях не се получи нищо просто резонансната честота е много висока. Феритите се раздвижват при честота над 10 кило херца. Ферита на Акула ми прилича на такъв от по-съвременните телевизори с кинескоп, а може и да е от монитор, но е пределно ясно, че резонансната му честота е няколко стотин херца, поне това се вижда на клипа, а по-точно 423 херца.
   Ksurnev, дали телевизора е черно бял или цветен няма никакво значение, защото честотата на хоризонталната развивка е една и съща 15 625 херца и на тази честота работи ТХО-то на телевизора. Възможно е на старите телевизори на феритите резонансната честота да е в по-големи граници и да обхваща и нискочестотната лента, но не съм запознат с характеристиките им.

Неактивен mito_kupona

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 681
Като видях честотата на клипа на Акула с фенерчето се присетих за божественната честота, която някои казват, че е 438 херца, а други, че е 432 херца. Саркофага в голямата пирамида в Гиза резонира на честота 438 херца, но липсва едно парче от неговата структура и е възможно истинската му честота, когато е бил цял да е била 432 херца, има такива мнения. Ето запис направен от виртуозния джаз флейтист Рон Пол, през 1976 година в голямата пирамида.
    Музикалният тон „ла“ сега е прието да е с честота 440 херца, а всъщност е бил 432 или 438 херца, не си спомням точно, преди да бъде променен от нацистите на 440 херца. А, защо ли е била променена честотата на тона „ла“?

Активен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
mito_kupona
Пробвай с ферити от монитори за компютър. Там развивката е много по-висока и затова и материала на ферита е друг. И сигурно и резонанса е друг.

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Здравейте,
Като гледам ферита на Акулата е тороид от едни руски нискочестотни бобини за свързочна апаратура. Същите ги имам и правя опити. Като ги гледам мисля, че са от сплавта " алсифер" ако правилно го пиша. Не е ферит, а има алуминий, доста са бели на цвят.
Опити, които провеждам, не е сляпо копиране на схема, а изследване на процеса. Логиката е проста, света е двуполюсен, ако имаш индуктивност то трябва и безиндуктивност, междинната зона е резонансна бобина, така че да има кръговрат и преточване на енергията.   

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Тороидален алсифер 24x13x7 mm - Vikiwat.com
Ето информация за алсиферите, алтернатива на пермалоите ползвам два тороида долепени от гладката страна. Честота до 10кХц.
Ползва се алуминий-трета група, силиций-четвърта група, желязо-осма група на менделеевата таблица.

GMG

  • Гост

  А как му намираш резонанса mito_kupona?
Ако наистина е мн. голям, мини на по-долен четен хармоник ;)

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 622
  • специалист, не носи на пиене
"Ферорезонансни явления се наблюдават във вериги , съдържащи бобина с феромагнитен магнитопровод. В нелинейни вериги под фазов резонанс се разбира анулирането на фазовата разлика между основните хармоници на тока и напрежението. Една от най-съществените особености в този случай е, че резонанса може да се постигне не само чрез изменение на честотата и параметрите на елeментите, но и чрез изменение на амплитудата на входния сигнал. Съществена особеност на веригите, съдържащи нелинейни елементи, е че при синусоидално напрежение или ток на източника, токовете и напреженията в отделните участъци са несинусоидални.  Друга особеност е релейния ефект. Във вериги съдържащи последователно или паралелно свързани бобина с феромагнитен магнитопровод и линеен кондензатор, при плавно изменение на напрежението или тока на източника е възможно скокообразно изменение на тока (напрежението) на веригата. Подобен ефект е невъзможен в линейните вериги. И накрая при подходящо подбрани схеми и елементи е възможен ефект на стабилизация."

Подчертал съм и съм оцветил ключовите моменти в цитата по горе. Според мен материала и вида на използваната феритна сърцевина и формата и не са от особено значение в случая. За да се получат ферорезонасни явления при честоти от порядъка на няколко херца е необходимо линейния кондензатор да бъде с голям капацитет. В случая ролята на линеен кондензатор играе екранната полунамотка , но не мисля че ферорезонансни явления ще има при ниски честоти при това конструктивно решение.
« Последна редакция: Юни 10, 2015, 11:51:34 am от atos »

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
mito_kupona
Не оспорвам честотите на развивка, но по времето на ч/б телевизорите феритите бяха по-нискочестотни. Тогава беше проблем намирането на вч. ферит. (В радиоклуба го ползвахме за съгласуване на 3.5mHz. - 28mHz.) Може да се опита и с карбонилно желязо, ама не знам дали се намира вече. За това ви насочих към стари машини.
Мисля, че имам няколко тора от карбонил, но трябва да ги потърся. Диаметъра им е около 5см. и 2кв.см площ.
Такива торове имаше във филтрите на ВЧ уредбите в пощата, за по-ниските честоти са ползваха торове навити от пермалой.
Ако успея да ги намеря, ще пиша.
Поздрави от Смолян.
« Последна редакция: Юни 10, 2015, 11:49:45 am от atos »

Неактивен mito_kupona

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 681
  А как му намираш резонанса mito_kupona?
Ако наистина е мн. голям, мини на по-долен четен хармоник ;)
   Един от начините да се намери резонансната честота на ферита е, като се навие върху него една бобинка с няколко навивки и се подаде сигнал на бобинката от генератор с амплитуда над 5 волта и на краищата на бобинката се свързва осцилоскопа. В задния фронт на импулса се наблюдават затихващи колебания на, които трябва да се измери честотата, след това се променя честотата на генератора и пак се измерва честотата на затихващите колебания и ако двете честоти съвпадат това е резонансната честота на ферита.  След това се променя броя на навивките на бобинката увеличават се или се намаляват  и процедурата се повтаря, ако честотите съвпадат с първите две измервания, това със сигурност е резонансната честота на ферита.
 Друг начин, навиват се две бобинки в двата края на ферита и на едната се подава сигнал от генератора, а на другата се свързва осцилоскопа и се променя честотата на генератора, докато се получи максимална амплитуда на сигнала. За да сме сигурни, че не сме намерили резонансната честота на бобинките се променя броя на навивките на тези бобинки и след това пак се търси максималната амплитуда на сигнала и, ако честотата на тази максимална амплитуда съвпада с честотата на максималната амплитуда на първото измерване, това е резонансната честота на ферита. Но това не е ферорезонанс.
    Ето тук един пич показва, как се измерва честотата на ферорезонанса, но използва малък магнит в долния край на бобинката, заради което аз се съмнявам в точността на това измерване. https://www.youtube.com/watch?v=uzfk9djKj9o
    Качвам няколко снимки на мой осцилограми на, които също се вижда, какво е ферорезонанс, а именно когато фазовата разлика между тока и напрежението на основния хармоник е равна на нула. С промяна на захранващото напрежение, или ширината на импулса, или нивото на входа на транзистора се постига това съвпадане на фазите и тогава амплитудата на сигнала е максимална. При подходящ ферит за фонарика на Акула ферорезонансната честотата на ферита трябва да е в порядъка от няколко десетки херца до няколко стотин херца, а с моите 5-6 ферити се получават честоти от 10-50 килохерца, което иде да рече, че не , са подходящи за тази цел. Аз при моите измервания не съм използвал постоянен магнит, както е показано на клипа.
« Последна редакция: Юни 12, 2015, 02:17:12 am от atos »

GMG

  • Гост
     Абстрахирай се от всичко, което си чел или учил в ТУ за малко ако можеш
и започни на 'чисто' ;)  Задай си въпроса 'от какво е изградено това около нас'?
   И ако стигнеш до извода, че не са атоми или ония енергии (од, тод, ин, мин и т.н.),
а нещо като частица магнит, значи може да се синхронизираме и мислим адекватно ;)
   Та, затова подкрепям това момче Акула като казва ''стандартна физика"... да, от
природните закони не можем да ги пренебрегнем, друг е въпроса, какво знаем
ние и какво е всъщност!
Поговорката 'де го чукаш, де се пука' не е в прогрес (според някои може и да е),
а напротив според мен :)
   Трябва да се знае, къде точно да се 'чукне' и с колко, защото тези малки маг. частици
са претенциозни откъм взлом и не реагират току-така ;)
   Друг е въпроса с донастройката на честотата, защото пак по физични пътеки
ферита мени характеристиките си, т.е. частиците променят настроението си :)
   Затова Мито, смени подхода ако искаш - пак казвам, така мисля и така
правя, а как? - сам ще се сетиш (не се сърди, просто отчетѝ обстоятелствата) ;)
   Така или иначе ще стигнеш до извода, че със сърцевина е по-лесния, но пък
по-калпавия начин. Имам в предвид въздушните намотки неангажиращи се с
други обстоятелствата  в които се намират, а именно използването на
'тяхната' среда като диелектрика или въздуха, ангажирайки го да съхрани временно
'избитите' електрони!  Защото като 'изпразниш' първичната, тези частици или
магнитчета не напускат орбитата на бобината, но много зависи КАК ги пускаш
и КАК влизат обратно - под какъв ъгъл или номерация, така да се каже...
       Успех!
 Това сякаш е в тема като 'размишления', като на Валекс, в която не искам да се меся

Активен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
mito_kupona
Като спомена, че ферорезонанса зависи и от напрежението (т.е. тока -> намагнитването) се замислих да не би да не си наситил максимално сърцевината. От там при различни насищания ще има различни резултати за ферорезонанса. Това при услович, че ферорезонанса е в пряка зависимаст от хистирезисната крива на съответния материал.
Бих ти препоръчал да изследваш ферорезонанса като наблюдаваш хистерезисната крива http://mazeto.net/index.php/topic,7049.msg44315.html#msg44315 при различни честоти. Може да се получи по-точно измерване.

Неактивен mito_kupona

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 681
Абстрахирах се от всичко, което съм учил и чел и докарах едно, към едно осцилограмите на Акула на фенерчето. Не съм правил още опит за самозахранване, че стана вече 2 часа през нощта, но и това ще стане тези дни. Оказва се, че на почти всеки ферит от ТХО на телевизор може да се получи ефекта на раздвижване на домените, както показва Акула на видеото. Оказва се също, че работната честота на ферита няма нищо общо с честотата на ферорезонанса, честотата на ферорезонанса е от няколко десетки херца, до няколко стотин херца, поне за феритите от ТХО на телевизори.
    Оказа се също, че схемата, която е дал Акула е грешна, много грешна, оказа се също, че има значение на кой производител е интегралната схема SN74HC14, добре работи със интегрални схеми произведени от Motorola и Texas instruments, а най-добре работи със руска схема производство за военните.
    Оказа, се също, че с транзистора КТ805АМ ефекта се получава, горе долу, но с дарлингтон транзистор се получава по-добре, пиковото напрежение при Акула е 40 волта, а с дарлингтона BDX53C аз получих пиково напрежение 90-97 волта, има го на осцилограмите, при захранващо напрежение 3 волта.
   Има и други нюанси и пинизи, но е дълго за обяснение.
   Ако успея да го светна това фенерче ще направя клип със пълни обяснения. На мен ми отне 2 седмици средно по 5 часа на ден, за да стигна до тук, но това не значи, че съм стигнал до някъде, защото още не съм светнал фенерчето. А, колко по-лесно щеше да бъде Акула, като е започнал да дава информация, да я даде до край, за да спести на хиляди хора безсънните нощи, или да не дава нищо. Пак повтарям, че не харесвам такива хора, това е подигравка с останалите и избиване на комплекси от страна на Акула.

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 622
  • специалист, не носи на пиене
Браво Митак, така се прави :), не като повечето философи. Между другото е ясно, че схемите са грешни, предполагам целта е да се заблудят лаиците, а тези които са в час и видят че схемата е грешна игнорират самата идеята и не си правят труда да я реализират с коректно схемно решение. Не знам защо "Акула" прави тези умишлени грешки и бутафории в схемите си, но явно желае да е единствения който да прави тези "фонари" и да се прави на интересен пред широката аудитория... предполагам, може и да има друга причина. Пожелавам ти успех в изследването на процеса и дано най-накрая получиш задоволителни резултати. Поздрави.

П.П. изпълнението (направата) на всяка една електронна схема е много по-лесно когато същата се разбира, отколкото да се повтаря папагалски до последната подробност.

Неактивен mito_kupona

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 681
   Акула още в началото на клипа въвежда аудиторията в заблуждение. Той казва, че с лявата част на интегралната схема е направен нискочестотен генератор с, който ще се управлява компенсацията на фенерчето с енергия, за да не спира да работи, защото засичало от време на време. А това не е вярно, защото този нискочестотен генератор задава честотата на самото фенерче и участва директно в процеса и в същото време тези импулси могат да се използват и за управлението на тиристора за компенсацията. Нали от потенциометъра на платката променя честотата на генератора преди да стартира схемата, това ясно се вижда на клипа. А с дясната част на интегралната схема се регулира ширината на импулса на нискочестотния генератор направен с лявата част на интегралната схема. С други думи с тази интегрална схема SN74HC14 е направен един нискочестотен генератор с възможност за регулиране на ширината на импулса и нищо повече.     
     А това, че тази схема на снимката не работи е друг въпрос. Нискочестотния генератор работи и ширината на импулса се регулира, но не се получава ефекта на раздвижване на домените на ферита или не се получава ферорезонанса при така дадената схема. Аз я направих преди около две седмици и генератора тръгна от раз, но ефекта на ферорезонанса го нямаше и аз започнах да сменям най-различни ферити, бобини, интегрални схеми от различни производители, транзистори и пак нищо, докато не ми просветна да търся причината и на друго място.