Автор Тема: Качер на Бровин - интересен режим на работа на транзисторите  (Прочетена 160587 пъти)

Velektra

  • Гост
mito_kupona, и аз смятам че "ключа от бараката" е "инерционното движение в обратна посока" при запушването на транзистора.
Само че и при Тесла трафа, и (може би) при Капанадзе, и при схемата, която и аз е крайно време да пробвам (прикачил съм я) изрично се казва, че не трябва да има феритна сърцевина. Че тя всъщност пречи на процеса.
Трябва да е въздушна. Явно "стреса" на въздушната среда вътре и около бобината дава повече енергия (но при получаване на друг вид електричество), отколкото феритната сърцевина дава със същия (познат ни) вид електричество. Тази феритната сърцевина явно пречи за получаването на другия вид електричество.
Освен това смятам че голямата енергия ще дойде не от познатото ни електричество, а от другото електричество. Познатото ни електричество всъщност го използваме като средство за получаване на другото. Иначе ако се ползва познатото ни противо ЕДН то получената енергия няма да е голяма и ще отиде за компенсиране на преходните процеси в ел. вериги и други подобни.


Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Здравей колега Velektra,
Представената схема е за демонстрация. За подобряване на характеристиките трябва да се ползва закона за резонанса.
В електротехниката да имаме резонанс трябва бобина, кондензатор и съпротивление. В механиката масата има инерция и отговаря на бобина в електротехниката, гъвкавост или еластичност е кондензатор, а триенето е съпротивление.
В акустиката акустичната маса се определя, плътността на газа по обема.
Експериментите на Релей с резонатор на Хелмхолц при акустична маса нула, показват че системата е пак резонатор, трептят известни обеми от двете страни на гърлото. За това акустичната маса се определя по формулата: m=p(l+|pi/4|.d/S   където l - дължина на тръбата,d - диаметър на тръбата, S сечение, лице на тръбата, р - плътност на въздуха, m - акустична маса.
Ако това приложим за бобината е видно, заради паразитните капацитети обратен импулс е с висока честота, но с енергия по-малко от вложената.
За напредък трябва по-сериозна гъвкавост (капацитет) и по-ниска честота със следните варианти:
- включване на безиндуктивна бифилярка - гъвкавост/капацитет
- заместване на единичната бобина с резонансна бифилярка - паралелен трептящ кръг
- заместване на тръбната бобина с палачинкова - рупор с висока критична честота
- комбинации между първите три случая  евентуално конусни бобини.
Целта на заниманието е заряда в трептящия кръг и ефира да трептят с една честота, да има усилване както при акустична китара.
« Последна редакция: Юни 02, 2015, 04:47:02 pm от atos »

Velektra

  • Гост
Здравей колега mi68,
Според мен това което си написал е точно така, особено последното изречение:
.........
Целта на заниманието е заряда в трептящия кръг и ефира да трептят с една честота, да има усилване както при акустична китара.
Затова трябва да НЯМА феритна сърцевина в бобината. Сега ще обясня защо (според мен).
(Това съм го писал преди, но пак да го повторя  :). За мен резонанса е начин за превръщане на потенциалната енергия на едно тяло в кинетична. Може и без резонанс, то при резонанса "изтискваме" максимума. След това от нас зависи дали използваме или не тази кинетична енергия. Големия мост съдържа в себе си огромна потенциална енергия и като се събори съответната кинетична също е голяма.
Това го пиша, защото според мен, за да получим голяма енергия от бобина и трансформатор, трябва трафа да има голяма потенциална енергия. Това зависи и от материала, но предимно от големината на ферита (сърцевината). Така за да се получи голяма кинетирна енергия (в случая ток) ни трябва голяма потенциална, т.е. голям траф. Може би от трансформатор колкото една къща може да се получи нещо (тук не става въпрос за производство на ел. енергия от въртенето на магнитно поле около бобини, а за устройства като ТТ, качера или това за хладното електричество).
Ето защо ако сърцевината е "околната среда" (ефир ли е, кефир ли е - не зная), то тя има огромна потенциална енергия. Но тук има и една друга огромна разлика: за да получим голямата потенциална енергия на моста или ферита то трябва да ги изградим, т.е. да вложим енергия. А околното пространство (ефира) е изграден вместо нас и ние не сме вложили енергия затова. От тук вече можем да говорим, че получаваме свободна енергия.
Според мен традиционното електричество, което използваме сега, не става за тая цел. То само помага за постигането й. Ако от една страна имаме магнитно поле - ел. ток и обратно, то от друга имаме т. нар. радиантна енергия(или кой както иска да си я нарича) - друго електричество(кой както иска да си го нарича). Разликата (бях я качил някъде) е дадена в сравняването м/у магн. поле и радиантното.

П.П. На пръв поглед написаното няма общо по темата за качера, но според мен има много общо. Да се знае какво може да се очаква от качера.
Най-хубавото нещо при качера е че имаме страхотна обратна връзка. Качера, по-точно неговата вторична намотка, управлява сама себе си. Нейните физически размери определят честотата и естествено транзистора трябва да може да работи на тая честота. Лошото е че се използва само полето, което пали разни неонки. Това е което ние виждаме. Тесла явно е можел да вижда и други неща около ТТ. Защото за разлика от качера при ТТ нямаме ОВ.
Спомних си една фраза от книга за Тесла и неговия траф (цитирам по памет): "Тесла открил, че радиантната енергия в първичната намотка УСИЛВАЛА САМА СЕБЕ СИ"!

GMG

  • Гост
трябва да НЯМА феритна сърцевина в бобината.
   Може и да има, може и да няма ;)
Фер.сърцевина е на практика временна работа, защото не
че се износва, но променя с времето характеристиките си и
се влияе от температурата, т.е. постоянни настройки...
  Разбира се, може да се автоматизира, но няма смисъл
Единственото преимущество е по-лесното практично изпълнение,
вземайки само два фактора ;)
  Друго е при въздушните - тип ТПУ или 'гранатите'  :)
Там нещата са по-сложни, и ако не знаеш какво правиш, даже и при
100% вярно копирана схема, няма да се получи нещо различно от
обратен преобразувател в добрия смисъл ;)
  Казвам това, имайки в предвид, че сме наясно поне с качера
защото мнозина си мислят, че е един обикновен автоген. с необичайна
обратна връзка. Да, прост е, но не елементарен от гледна точка на процеса
ставащ Във и около него. Не говоря, че може да се запусне от 0.2 или 0.1V!
  Това му преимущество, Бровин го ползва за други цели. При нас нещата са
вникването и разбирането на една физична закономерност, която може да
използваме, имитирайки един готин плюс или Слънце, понеже вече сме
на единия полюс или 'на жицата'
                 Не ангажирам никого, това са мои мисли!

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 622
  • специалист, не носи на пиене
GMG , смея да заявя, че има голяма логика в мислите ти. Наличието на сърцевина в ТТ, обаче не е добра идея, поради факта че същата превръща ТТ точно в автотрансформатор. Ако сложим феромагнитна сърцевина в ТТ  магнитната енергия която е в долния край на ТТ (без сърцевина) където имаме максимум на тока ще пренесе същата в горния край на бобината и ще наруши същността на самата конструкция на ТТ (качера). Мисля, че ще имаме съществена разлика при наличието на сърцевина в случая. Постановките трябва напълно да изключват наличие на феромагнитни сърцевини според мен. Поздрави.

GMG

  • Гост
    При мен логиката отдавна отсъства dymelsoft ;D
Само забележи кога сърцевините идват на мода ;)
   Тесла едвам си е намирал жица и половината от опитите му
са от желязо, когато разбира вече, че е вредно - променя условията
    Да, имаме повече индуктивност, междувитков капацитет и дори
Q фактора може да се вдигне, но това е стандартизирано.....
     Защо и от кого - не е важно....
Ние самите сме работодателя на всякаква енергия  ;)

GMG

  • Гост
    Не се променя поста дори и след 5-10 мин.! Вземете мерки уважаеми...!
Тези снимки са от миналата година, но пък показателни :)
Какво ли ще покаже реставрирания ми хард от гръмналия комп  ::)
https://www.youtube.com/watch?v=CUSBT_o3IM4&feature=youtu.be

nizo: копие на изчезналия клип: https://yadi.sk/i/oXVSjmrrh77YV
« Последна редакция: Юни 05, 2015, 11:07:21 pm от nizo »

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
GMG, а може ли така:



 :D

GMG

  • Гост
GMG, а може ли така:
  Разбира се че може ;D  Но не е :)  От инвертера е това, само че с второто земно ;)
Модулацията е важна, вижда се трептенето на телефона

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Мда, като снимаш с телефона лампи, захранени от мрежата, така си мигат. Ако ще показваш и доказваш на някой, трябва да снимаш на теракота, бетонна плоча или въобще някакво място, което не буди съмнения за скрити кабели и т.н., но ти това много добре го знаеш.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 501
  • Z - Оркестър Вагнер
Яааа, GMG отново е направил генератор на СЕ  :D. Чудя се как има колеги да се съмняват в демонстрациите му, вместо да го поздравят, че е българският Капанадзе. Той от години показва и е убедителен, няма нужда да се доказва. Аз лично много му вярвам и го приемам сериозно  :D.

Почвам да експериментирам с модулация - там е истината  :D

GMG

  • Гост
Мда, като снимаш с телефона лампи, захранени от мрежата, така си мигат. Ако ще показваш и доказваш на някой, трябва да снимаш на теракота, бетонна плоча или въобще някакво място, което не буди съмнения за скрити кабели и т.н., но ти това много добре го знаеш.
   Правилно си разбрал nizo, показвам! А не доказвам нищо! Всеки да реши
сам какво да прави с ..... това, което разполага ;)
    Да си прочел някъде вход 5W - изход100W? :)

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
GMG, на това на клипчето пускал ли си схема или тя е само за сериозни инвеститори. (да не съм пропуснал нещо, че някое време не влизах:)
« Последна редакция: Юни 07, 2015, 08:15:32 pm от atos »

Неактивен mito_kupona

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 681
Последните няколко дни се занимавах с фенерчетата на Акула и резултата е нулев. Диодите светят 10-15 секунди без захранване и процеса затихва закономерно. Това, което казва Акула в клипа е пълна лъжа и заблуждение. Направих схемата едно към едно и тръгна от раз. Генератора със SN 7414 честотата е от 130 до 550 херца с така дадените елементи на схемата. Неговата честота на клипа е 423 херца, но с моите ферити феромагнитен резонанс на тази честота не се получи, честотата на моите ферити се оказа мнооого по-висока, пробвах със 5 различни от ТХО от старите телевизори, остана да пробвам с траф със железна сърцевина. Какви токове трябва да текат в трансформатора, за да загрява и от там да се получава грешка и фенерчето да спира, питам аз, когато в трафа текат токове от порядъка на милиампери, даже при настройките консумацията е нула.
   Акула ни води в заблуждение и със самите осцилограми и с обясненията си. Премълчава явно най-важното, но мисля, че ще го разконспирирам. На неговите осцилограми на колектора на транзистора се вижда леко изкривяване по средата на импулса, а това се получава, когато нещо товари първичната намотка, но в същото време ясно се вижда, че вторичната на трансформатора не е навита и има само една намотка. Пълна мистика.....

GMG

  • Гост
   Така е Мито, трудно се намира ферит с 'ниска' рез. честота ;)
Случайно моя го копнах от един Електрон 318 мисля беше
  Те и транзисторите от онова време 'стават', а днешните....са с 'друг' силиций ;D
Не бързай да обвиняваш, това е грях.... просто момчето е Гений!
Схемата на 'преръйвателя' е тествана и сега я лепя, там пак ли е мистика Мито?

 
         
« Последна редакция: Юни 09, 2015, 09:07:16 am от atos »