Автор Тема: Качер на Бровин - интересен режим на работа на транзисторите  (Прочетена 160684 пъти)

Неактивен Vector

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 559
GMG
Сериозен Експериментатор
,това СЕ ли е?

Velektra

  • Гост

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Качера е еднотранзисторен автогенератор, който би трябвало да е интересен, като сложност за 10-12 год. ученици. Поне такова беше нивото навремето, а сега вероятно това ниво се е променило  :D.

СЕ в качера обаче може да се види само от "Сериозен експериментатор", друг не, не. Това е мно-о-ого сложен експеримент със сложна електроника  :D, за който се необходими знания на поне 10-12 год. Изисква и страшно "много" време. Затова е необходимо някой опитен с подходящите знания и много експериментиращ :D, да разясни на широката публика туй електронно чудо качера.

EDM electronics, придържай се към конкретика при обсъжданията в темата, без емоционални отклонения./А/ :D
« Последна редакция: Май 29, 2015, 09:49:13 am от atos »

Неактивен madsatbg

  • Специалист
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 393
  • Пол: Мъж
  • теорията без практика е мъртва
    • Видеонаблюдение
https://www.youtube.com/watch?v=fGYxC8-J52w&feature=youtu.be
Схемата е на Карноухов, с трите транзистора ;) Нацко

Благодаря, мелодията е отлична.  :)

Неактивен vsl

  • Активен
  • **
  • Публикации: 249
  • Пол: Мъж
  • Скайп: vslengineering
Той качера си е с един транзистор, защо ти е да го усложняваш. Може да има може и да няма СЕ в установката на GMG. Това може да разберем само ако я повторим.
Как може да правите изказвания от типа: в качера няма СЕ. От къде знаете? Що не кажете направо къде има СЕ че да пробваме направо. И за последно въобще не смятам че някоя по заплетена схема може да има по голям ефект, да не споменавам примери с различни кутии.

GMG

  • Гост
Той качера си е с един транзистор, защо ти е да го усложняваш. Може да има може и да няма СЕ в установката на GMG. Това може да разберем само ако я повторим.
   Това, което показвам vsl, не е качера в чист вид, а само основата
взета на заем ;)  Става и с двата тр. само, понеже единия го играе изправител
  Да, прав си, само с разни.... приказки не става :)
Стигнал съм до изводи, които не са "подходящи" и не се 'връзват' с разбиранията на......
  А именно, че ефир няма и всичко се случва в ядрото, решетката или
маг. среда.  Това е ЛИЧНО мое си обяснение и не ангажирам никого!
  Тук е първообраза:
https://www.youtube.com/watch?v=z37vpqjGKuE
https://www.youtube.com/watch?v=e0hB3wcSxYw
Това момче заслужава аплодисмент  :)

GMG,
И не се сърди. Макар и да ти се струва, че ти говоря аз EDM electronics, то в действителност това не е така. Говори ти отразената вълна на резонанса на вселената. "Каквото повикало, такова се обадило". Това е като ехото.

Ръйш?  :D

  Ако знаеше само какво е "ехо" и отразена вълна......, но уви :D

По-младите хора трябва да знаят, че някои умират на 25, а ги погребват на 75-80год.
« Последна редакция: Май 30, 2015, 03:02:00 am от GMG »

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 622
  • специалист, не носи на пиене
Здрасти, GMG. Можеш ли да ми обясниш как работи тази схема. Като начало, как точно се отпушва Т1 за да започне някаква генерация въобще. За мен тази схема е голяма боза, странното е че на клипа се вижда, че това работи. Относно ефира дали го има или не може много да се спори. Факт е че всички установки в които имаме магнитно-електрически взаимодействия имаме налице добавка за която аз лично нямам обяснение, а и не мисля, че някой има. По скоро само догадки.

Velektra

  • Гост
.......................
Това момче заслужава аплодисмент  :)
  ....................

И аз така смятам! Разбрало е че не може да направи У-во за СЕ и е решило да вади пари от клипове в ютуб.
Гугъл са разрешили и плащат вече за реклами и за нашия регион, така че вече доста се замислям.
Нямам много време, но това устройство с трите светодиода толкова лесно се прави, че може и да го направя скоро време. Вероятно повечето колеги се досещат как могат да светят поне един ден.

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Здравейте,
Схемата от отговор №54 на Акулата, има интересни моменти но и глупави.
В акустиката разглеждат два вида вълни:
-Равнинна бягаща с активно вълново съпротивление. Ако срещне преграда се получава стояща вълна.
-Сферична с приближение стояща вълна с комплексно вълново съпротивление.
В електротехниката да имаме подобие на сферична вълна трябва тороидална сърцевина. Правя такива опити и не са лоши.
Като сравнявам схемата на бобините, според мен СЕ няма, но ако се прибави безиндуктивна бафилярка, нещата клонят към СЕ.
Базовата верига на транзистор Т1 се захранва по магнито-електрична (електростатична) индукция. По същата логика тази индукция трябва да се ползва по-добре ако в колекторната  верига на този транзистор се включи безиндуктивна бифилярка.
Във връзка с това с подобен тороид и с осемфилярна намотка (едно UTP) навивам ще и проведа експеримент.   
Това е само конструктивно-съобразителна част по схемата.   

GMG

  • Гост
Като начало, как точно се отпушва Т1 за да започне някаква генерация въобще. За мен тази схема е голяма боза, странното е че на клипа се вижда, че това работи.
         Здрасти!
   Т1 изпълнява двойна роля dymelsoft, ако го закачиш заедно с Т3 и L1
без другите елементи (те не останаха много), ще разбереш ;)
  Получава се т.н. ген. с удърно възбуждане, а L3 е вече за
втората роля, любимата на всички :)
  Сигурно няма нужда да казвам, че не тръгва от раз и са нужни две, три
корекции, особено в индуктивностите ;)
Затова може би, не постигнах неговите 250mA изход и Т1 е без радиатор ???

И аз така смятам! Разбрало е че не може да направи У-во за СЕ и е решило да вади пари от клипове в ютуб.
Гугъл са разрешили и плащат вече за реклами и за нашия регион, така че вече доста се замислям.
Нямам много време, но това устройство с трите светодиода толкова лесно се прави, че може и да го направя скоро време. Вероятно повечето колеги се досещат как могат да светят поне един ден.
Пробвай се, може и да излезе нещо ;D
Обаче въпроса ако опре до "секачките" ::)

П.П. dymelsoft, припомни си моя клип с качера и бобината, която влиза в режим с феритите
и забележи разположението на бобините - 90 градуса :o
« Последна редакция: Май 31, 2015, 08:21:28 am от GMG »

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Здравейте,
Колегата GMG е направил анализ на схемата. Бобина L1, я възприемам за палачинкова. Може се приеме, че това е рупор с безкрайно голям коефициент на разширение или много висока критична честота. Под критичната честота имаме трептене но липсват електромагнитни вълни, реактивно съпротивление на ефира и чиста стояща вълна. С палачинкова бобина правих опити изключително трудно тръгване на генератора  + последващо взривяване на електрониката.   
Все пак си мисля, че поставянето на една или две безиндуктивни бифилярки ще подобрят процеса. Недостатък усложнява се трансформатора, имаме 5 или 7 бобини, а сега имаме 3 броя. Но тогава транзистора може да е един, последното е недоказано.

GMG

  • Гост
Бобина L1, я възприемам за палачинкова.
Нормална е колега mi68, изгледай горните видеа :)

    Нямах намерение да показвам стъпките на реализация, защото няма
да правя ПДФ с документация, както някои желаят (по разбираеми причини)
Това е само несиметричния генератор с удЪрно възбуждане ;)
https://www.youtube.com/watch?v=DuLOm3zBK6s&feature=youtu.be
Това се вижда на моето 'дръвче' ;D

Коментарите отиват за друга нова тема май :)

Неактивен mito_kupona

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 681
GMG, оставял ли си го това нещо да работи няколко дни или седмици, за да се види, дали ще затихнат генерациите. Аз със тези фонари на Акула не съм се занимавал, но съм правил подобни схеми „уж“ самозахранващи се, но след определено време схемата спира да работи. Единственното нещо, което работи е „ хранитель вечного движения“ на Лидскалнин. Държах го повече от 6 месеца, защото го бях забравил и все още работеше.
   Относно „атомарните процеси„ на Акула, мисля, че това се отнася, само до момента в който се получи ЯМР или Феро магнитен резонанс и след, като се получат двата потока от двете бобини, те си взаимодействат, като класически торус, защото, са разположени на 90 градуса, а торуса е самопотдържаща се система. Поздрави!

Velektra

  • Гост
Ако не е тайна, може ли някой от колегите да ми каже как се получават ЯМР или Феро магнитен резонанс в затворена система в която циркулират около 750mW енергия (3V и 250mA)?
Все пак един сериозен експериментатор, уважващ себе си, преди да започне да "лепи" дадена схема, трябва поне отчасти да знае откъде ще дойде допълнителната енергия извън тия 3V в случая.
А за енергията необходима за компенсирането на загубите във веригата няма да питам, да не ви спирам устрема.

Неактивен mito_kupona

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 681
Ако не е тайна, може ли някой от колегите да ми каже как се получават ЯМР или Феро магнитен резонанс в затворена система в която циркулират около 750mW енергия (3V и 250mA)?
Все пак един сериозен експериментатор, уважващ себе си, преди да започне да "лепи" дадена схема, трябва поне отчасти да знае откъде ще дойде допълнителната енергия извън тия 3V в случая.
А за енергията необходима за компенсирането на загубите във веригата няма да питам, да не ви спирам устрема.
   Velektra, тези теории с ЯМР, ФМР и атомарните процеси ги пусна Акула и Руслан отначало и той ги дъвчеше, но в последните му клипове не ги споменава. Това, което аз схващам от обясненията на Акула е, че времето, когато е отпушен транзистора или ширината на импулса, трябва малко да превишава резонансната честота на домените на ферита, за да могат те да имат време да се завъртят в съответната посока, да „видят“ този импулс от транзистора и да реагират заемейки съответната позиция, а това е движение, а при движение се извършва работа. Но не от това движение се получава излишната енергия, а от инерционното движение в обратна посока, когато транзистора се запуши и домените се връщат в изходно положение, без да използваме енергия за това. Този импулс от домените е вече токов и се наслагва с импулса на ОЕДС на бобината, който пък е импулс с напрежение без ток и  така се получава добавката. А енергията изразходвана за получаването на целия процес е почти нулева, много малко.
     Мисля, че е крайно време да спретна едно фонарче и след това ще мога да дам и моето виждане по въпроса.
   
« Последна редакция: Май 31, 2015, 04:39:27 pm от mito_kupona »