Автор Тема: Опити на mzk по схема КАЧЕР  (Прочетена 10113 пъти)

Неактивен getca

• Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • Публикации: 710
  • Рейтинг: 114
Re: Опити на mzk по схема КАЧЕР
« Отговор #15 -: Август 15, 2009, 01:03:12 pm »
mzk, какво очакваш от схема на класически блокинг-генератор и то с НЧ транзистор. За да бъде Тесла траф трябва да няма феромагнитна сърцевина и диаметъра на първичната да е минимум 3 пъти по-голям от вторичната. Само така в разрядите преобладава т.н. студено електричество или там каквото е...Досега няма репликирана подобна конструкция във форума, което е странно при толкова много приказки от някои колеги. В нета има тонове материали за реални конструкции и начини за изчисление параметрите на трафа, но явно е по-лесно да се филисовствува... ??? Ами погледнете само в MATRIX-a, хората правят опити с различни намотки, електроника...после анализират що така, а не иначе и т.н.
Имам изпитана схема на подобен траф на лампи. Работи на около 500КХц, захранване 700в/75Вт. Ако има интерес ще я кача по-натам. Има чертежи и на механиката. Изходното напрежение е около 60кВ и прави разряди до 0.5-0.6м. Схемата е изключително проста, но дали могат да се намерят лампи не знам.
В крайна сметка първичната страна не е проблем да се клати от съвременна електроника, но с цената на усложняване на схемата и по-ниска надеждност може би.

Ето ви една съвременна конструкция...http://www.richieburnett.co.uk/sstate.html...но  човек без опит в импулсната техника няма да може да я подкара.

« Последна редакция: Август 15, 2009, 01:17:28 pm от getca »

Неактивен Радeв

• Специалист
  • Стабилен
  • Публикации: 637
  • Рейтинг: 60
  • Българско народно опълчение "Шипка"
    • LZ2RDV
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Опити на mzk по схема КАЧЕР
« Отговор #16 -: Октомври 07, 2010, 07:47:04 pm »
Вчера и днес отново свързах старото Тесла трафче. Първо го пуснах през генератора с фиксирана честота но трудно се настройва. Беше ми останал един PNP транзистор. Ето схема на качера с PNP транзистор.