Автор Тема: Дискусия за т-р на Тесла  (Прочетена 117914 пъти)

mi68

  • Гост
Дискусия за т-р на Тесла
« -: Ноември 04, 2008, 05:41:01 pm »
За малки и средни мощности са добри варианти искрището да се замени с транзистор
или електронна лампа.Генератора е най-често е блокинг генератор и автоматично е в
резонанс.За транзистори те трабва да са високочестотни пример КD503.Траснсформатора се изработва самостоятелно на тънка ПВЦ едноредово се навива вторичната намотка и свършва с топче.Първичната се навива на макара над3 пъти по-голям диаметър от първичната и бобината за
обратна връзка към транзистора,лампа,.От патентите на Тесла е видно ,че се използва искрище и електромагнит гаси дъгата но как електрически се връзва във веригата не е ясно трябва да се помисли.Целта е да се получи кратка дъга т.е. ударна ф-ция/стръмни фронтове/.
При индукционна бобина нямаме бобина за обратна връзка и за това имаме външен задаващ генератор,който трябва да се настрой в резонанс към бобината.Този теслов трансформатор е маломощен но е прост и достъпен/изпълнен е със стандартни елементи/ и отличен за експерименти по безпроводниково предоване на енергия.При повишаване на броя консуматори устройството работи с КПД над 1/получават се евипотенциални повърнини,потенциално ниво или
електрогравитационни надлъжни вълни и малко електромагнитни вълни/
« Последна редакция: Декември 18, 2009, 02:49:07 pm от altium »

Неактивен teofilius

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 712
  • Пол: Мъж
    • Teosfera - free energy - antigravity
Дискусия за т-р на Тесла
« Отговор #1 -: Ноември 04, 2008, 09:02:52 pm »
Автомобилната бобина работи като трансформатор на Тесла когато се съчетае с искрище и кондензатор. За целта на първичната намотка трябва да се подаде достатъчно високо напрежение през искрище и натрупващ кондензатор така че да имаме разряд в искрището. Аз съм го правил това практически по два начина. Първият е чрез повишаващ трансформатор който имам на 50 Хц. и вдига на 6Кв. Изправям напрежението и зареждам кондензатор до пробивното за искрището което е последователно на първичната.  Другият по лесен вариант е чрез умножител с диоди и кондензатори. Вдигам мрежовото напрежение до 2-3Кв. и пак през искрището. Магнитите в искрището гасят много рязко разряда и така имаме огромна автоиндукция. При трансформатора на Тесла от една страна е съществен резонанса който се постига със самонастройване на системата при добро изпълнение а от друга страна високото напрежение се постига най-вече на основата на автоиндукцията. Колкото по правоъгълна е кривата на напрежението толкова е по-високо напрежението на автоиндукцията. Ако измерим ъгъла на правоъгълния импулс понеже не е абсолютно  правоъгълен то там където кривата(правата ) линия  на нарастването и другата на намаляване на мплитудата се пресичат, това е индуциращото се напрежение на автоиндукцията. Например имаме на входа на една бобина 12 волта правоъгълен импулс като самия импулс е отрязан и максимума му е 12волта. Напрежението на автоиндукцията е съчетание от две виртуални прави започващи от началото и края на импулса и пресичащи се във виртуална точка. Реално напрежението и като цяло мощността на автоиндукцията са по-големи от напрежението и мощността на входния управляващ импулс но енергията и се губи в окъсяване спрямо входния източник. Първоначално трансформатора на Тесла не е имал вторична намотка а големите енергийни пикове са били изцяло съсредоточени върху една единствена намотка  и понеже  е използвал големи напрежения то автоиндукцията която е начин на поглъщане на енергия от пространството, е предизвиквала мощни механични трептения на самото пространство. Така също се пораждат и наречените от Тесла - Електрически лъчи , които като характеристика не са нито йонизиращи-ренгенови(радиация) , нито някакъм електростатичен заряд, нито магнитно или електрическо поле а по скоро скаларно електромагнитно и механично поле за което няма никакви прегради. Тесла е установявал въздействието му както зад стъклени така и зад дебели метални и др.прегради.  (уточнявам че скаларното поле е равномерно разпространяващо се във всички посоки при което отсъстват силови линии) Гравитационното поле е скаларно за разлика от електрическото и магнитното имащи специфична форма и структура .  (Уточнявам също че електромагнитното и по-конкретно електрическото поле е и електрогравитационно и единствената му разлика от гравитационното поле е че е векторно и радиално докато гравитационното  е скаларно. Съставени са от една и съща субстанция и среда така че електрическото поле преминава в гравитационно когато става скаларно). В интерес на истината науката за свободната енергия и тази за овладяване на гравитацията и антигравитацията са пряко свързани и зависими една от друга.  Хрумва ми мисълта че след години хората вместо да казват "Ти откри топлата вода. Браво!" ще казват "Ти откри гравитацията.Браво!"
   Та като говорим за автоиндукцията и за Тесла , разбираме и че двигател-генератора на Бедини работи точно на същия принцип. Това което казва Бедини е че използваните магнити не е задължително да са някакви супер мощни .... Но тъй като е трудно да се овладее енергията на автоиндукцията се появяват и нови варианти при които се използват силни магнити и се взема енергия от магнитното им поле...

vitan

  • Гост
Дискусия за т-р на Тесла
« Отговор #2 -: Ноември 07, 2008, 04:17:01 pm »
Тесла трансформатора е резонансна структура на фиксирана честота. Един 555 с неговата нестабилна честота не е смислен начин човек да си изгуби времето.

Неактивен teofilius

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 712
  • Пол: Мъж
    • Teosfera - free energy - antigravity
Дискусия за т-р на Тесла
« Отговор #3 -: Ноември 07, 2008, 07:40:48 pm »
555 не е с най-фиксираната честота но е подходящ за доста непретенциозни неща. Иначе измери честотата на теслов трансформатор работещ със разрядник. Виж я с осцилоскоп и ще видиш че е пълен с хармонични. И това не е поради неправилно изпълнение и не е защото само самия Тесла може да го направи перфектен и фиксиран но е защото във електрическия разряд присъства почти целия електромагнитен спектър. Резонанса го има защото една от тези честоти пасва на съответния капацитет между двата извода на вторичната му бобина.  Освен това имаш огромно напрежение което няма общо с резонанса в познатия ни класически вид а по скоро с автоиндукцията...

ppankov

  • Гост
Дискусия за т-р на Тесла
« Отговор #4 -: Ноември 08, 2008, 02:04:11 am »
Да видим дали съм разбрал правилно, а именно :
-тесловия трансформатор, работи с определен резонанс и повишава напрежението на вторичната си намотка или намотки...

Сигурен съм, че много от вас са запознати със схемата на конвенционалния телевизор  :)

Типичен пример е стъпалото за хоризонтално отклонение при конвенционалните телевизори и монитори с кинескоп - ТХО с ключов транзистор, след ТХО високи напрежения колко щеш :
- 25 Kv за втория анод на кинескопа;
- 800 v за фокусировката;
- 600 v  за ускорителния анод (при някои модели);
- 200 v за видеоусилвателите от RGB матрицата;
- допълнителни напрежения за захранване отоплението на кинескопа, вертикалното отклонение (някои модели) , звуковото крайно стъпало (пак някои модели) и т.н.

Схемата на 14" SHARP илюстрира точно това :


Е добре де, питам аз тогава - не може ли да свържат високите напрежения на ТХО към искрището?
Ясно е че резонанса може да се променя, могат да бъдат постигнати различни
синхронизации по честота, фаза, напрежение и ток  :)

Докато се занимавах с лампови телевизори (заради хобито)  ;) любимото занимание на брат ми беше да вземе малка 12v луминисцентна лампа и да я върти покрай мен за да...светне лампата  :D - блокът за хоризонтално и вертикално отклонение доста енергия отделяше...това не е ли един от ефектите на Тесла?
Друг интересен ефект от самия блок беше, че ключовата лампа 6П45Ц захранваща ТХО от високоволтовия си извод (800 V) озонираше въздуха  :) и после след часове работа се чуствах  ведър и свеж.
Схема :


Скоро ми хрумна друга идея, на портативен телевизор (примерно Юност) да взема едно по ниско вторично напрежение 12-15 V, изправено през един по як диод и стабилизираща схема да свържа захранващия източник, за да проверя дали консуматора и захранващия източник (12V сух акумулатор) ще влязат в автономен режим...следващата седмица предстои този експеримент.

Поздрави на всички

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Дискусия за т-р на Тесла
« Отговор #5 -: Ноември 08, 2008, 02:34:07 pm »
Важното е да се потърси максимална стръмност на импулса (за което искрището може да се гаси с електроманит), максимална честота и максимално напрежение!

За да създадем напречни (скаларни) вълни (които са по- скоро електрогравитационни, а не електромагнитни) условията са стръмнина на импулса, напречение и честота. Колкото по- голяма честота и напрежение, толкова по- добър ефект.

Именно затова в темата искам да разгледаме начините за "стресиране" на първичната (плоската) намотка на тесловата бобина. Аз не разбирам от електротехника, но вярвам, че моите разсъждения са правилни.

В тази тема (която препоръчвам на всеки да прочете): http://forum.mazeto.net/index.php?topic=507.0
са дадени още няколко схеми.
« Последна редакция: Ноември 08, 2008, 03:35:16 pm от mzk »

vitan

  • Гост
Дискусия за т-р на Тесла
« Отговор #6 -: Ноември 08, 2008, 05:32:07 pm »
Друг път повече, сега само искам да подчертая, че Тесла трансформатора: първична+вторична са заковани за резонансна честота - една обща честота за целия траф. Ако се атакуват с шикалкавеща честота, каквато дава 555 (не е стабилна) - ефекта не е гарантиран.

ppg

  • Гост
Дискусия за т-р на Тесла
« Отговор #7 -: Декември 31, 2008, 05:04:45 pm »
Много добро нагледно представяне на конструкцията и изчисления на трансформатора на Тесла: http://www.deepfriedneon.com/tesla_frame0.html

Arfy

  • Гост
Дискусия за т-р на Тесла
« Отговор #8 -: Март 18, 2009, 04:39:40 am »
Ей хора,
елате си в 21 век!!!

Ако Тесла живееше сега, нямаше да има никакви искрища и чудесии...

Той тогава човека е нямал нищо и от нищото е направил нещо а сега, сега просто можеше да направи безброй неща или просто да не направи нищо, защото повечето от патентите му щаха да са открити от негови предшественици.

Освен това той, навремето е имал един Едисон с който вместо да работят съвместно, оня е тръгнал да си го мери с него, както е и днес разбира се!!!

На Тесла са му трябвали едни лампи /ел. крушки/ от арсенала на Едисон и оня разбира се го е отрязал, та е трябвало да измисля негови си...

Това го споменавам по повод на някои хора от форума, дето споменават че са направили нещо, ти ги питаш какво може да се очаква от устройството, а те - сакън, патент, направи си устройство и го тествай... То аз ако трябваше да тествам всяко нещо което ми представлява интерес, подобре да приватизирам "AREA-51" в Невада!!!


Първо 555 е стабилен RC генератор, зарежда кондензатора до 2/3 от захранващото напрежение, после го разрежда до 1/3, така честотата независи от захранващото напрежение, което е основния фактор на нестабилност. Остава само топлинната нестабилност на елементите, което е значително по-малък фактор. Освен това схемата има тример за донастройка - демек за уцелване на резонансната честота!!!

Проблем който съм имал при работа с 555 и "искрища", тоест автомобилни свещи е факта, че при моя случай в момента на запалване на искрата таймера се рестартираше и простите методи на филтрация на захранването непомогнаха...

Аз директно преминах на схема с PIC10F200 SMD, което реши проблема, намали консумацията, броя на елементите и заеманото място. Тук имаме вграден стабилен RC генератор на 4 МHZ калиброван от завода с точност до 1%! Така лесно може да се постигат и изчисляват сложни форми на сигнала!!!

PIC12F683 има всичко, 8MHZ RC генератор /1% точност/, поддържа външен кварц от 32KHZ до 20MHZ, тук точността и стабилността е много голяма. Голям е колкото корпуса на 555!!!

Въобще процесорите позволяват на устройствата да бъдат "умни", а вместо това аз слушам за някакви отживелици от едно време!!! все едно вместо да си свърша работа с електромотор - да ползвам парна машина!!!

Така, стигнахме до транзистора:
BUZ11 e 50V 30A 0.04 OM, който при 30V захранващо напрежение вероятно ще "пукне" веднага или почти веднага!!!
Диода 1N4007 практически него пази...

KD503 - непроменя нещата с неговите 80V CE!!!



Вариант е BU931Z, който е направен специално за управление на индуктивни товари и по-точно за запалителните системи на автомобилите. Има вграден ценер за 350V, който да ограничава пика на напрежението в товарната намотка на запалителната бобона, посредством което пази от пробив високоволтовата й намотка!!! Мощен дарлингтон е, с което намалява управляващия ток!!!
Все-пак и той изгаря при претоварване!!!
Този е сравнително евтин елемент има и по-добри но в момента не се сещам по памет!!!

IRFP460 - Може да стане, но трябва да му се осигури външна защита!!!

Транзистори от ТХО, като BU508A издържат до 1500V, но трябва да им се осигури външна защита!!!
От тази група има много високоволтови транзистори, но те всичките имат малко усилване за сметка на голямото пробивно напрежение и е нужна външна защита от пробив!!!

Аз лично най-харесвам една схема, кадето кондензатор се зарежда до 300V и после посредством тиристор се разрежда през товарната намотка на бобината, защото може да се реализира директно от мрежата без каквито и са било други трансформатори!!! Мисля, че може да се ползва едната полувълна за зареждане на кондензатора, а повреме на другата да се стартира изпразването!!! На подобен принцип аз карам JET и стигам 15000 оборота в минута, като имам по 2 импулса на оборот. Кондензатора е 3.3uF и го зареждам около300V.
Хубавото на тази схема е факта, че можем да поддържаме високоволтовия импулс с определени параметри, защото бобината работи като автотрансформатор, а не на базата на самоиндукция кадето е неясно до колко ще се покачи изходното напрежение.
В конкретния случай сметката е 90x300V=27KV, а енергията на импулса е (CU^2)/2 -> 3.3e-6x300x300/2= 0.1485[J]. Изходната мощност е равна на енергията на импулсите за 1 секунда, тоест ако импулсите са 50, P=50x0.1485 -> P= 7.425W. При 81% КПД, изходната мощност ще е около 6W.

На подобен принцип работи и запалването при домашните котли за природен газ. Там трансформаторчето е доста по-малко от автомобилна бобина. Високоволтовата страна е разделена електрически от нисковолтовата и е добре изолирана. На платката има и съответна ел. схема, която създава генерациите и понеже е с тиристор обикновено на повредените платки тя е здрава, освен това взима захранване предимно през релета. Най-често се захранва с мрежово напрежение, така че сдобивайки се с повредена платка, обикновено се сдобиваме с работеща запалителна система!!!


По отношение на автомобилните бобини, мога да кажа, че показаните по снимките са от старите дето работеха с "чукче и наковалня"!!!

При съвременните бобини, товарната намотка е с много по-ниско съпротивление! Коефициента на трансформация, който съм измерил е около 90, което е ориентировъчна стойност за изчисления. Има бобини с 3 извода, при които връзката е като автотрансформатор, тоест стандартното и бобини с 4 извода, при които първичната и вторичната намотки са независими, като на високоволтовата бобина са изведени и двата края!!!
Нормално при 12V, ключовия елемент трябва да се отпуши за време от 3 до 5 ms, за което тока през първичната намотка достига номиналната си стойност. При по-високи захранващи напрежения или изходни мощности, съоветно това време трябва да се преизчисли.
От 15KV нагоре започват леки пробиви във високоволтовата намотка, които не са опасни за нея, но от 20-30KV вече започват да стават опасни!!! Който иска да работи при по-високи напрежения нека знае че ще е за кратко - колкото по-високи, толкова по за кратко време!!!
« Последна редакция: Март 18, 2009, 05:00:01 am от Arfy »

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Дискусия за т-р на Тесла
« Отговор #9 -: Май 13, 2009, 10:51:19 am »
getca,

погледнах и видеото на сайта. Това, което не разбрах е металният лист по някакъв начин свързан ли е с втората бобина или стои на разстояние от нея (дейтва като първична)?

Благодаря.

Неактивен teofilius

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 712
  • Пол: Мъж
    • Teosfera - free energy - antigravity
Дискусия за т-р на Тесла
« Отговор #10 -: Май 13, 2009, 12:06:28 pm »
На растояние е от бобината...


Неактивен caduceus

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 347
Дискусия за т-р на Тесла
« Отговор #11 -: Май 13, 2009, 12:19:51 pm »
Не само е на разстояние, но и на точното такова - листът е сложен право в първата микролептонна обвивка на възбудената бобина  :) Втората е по-далечко - на 1.20 м. Да забелязвате огъването на 90 градуса на някои части от листа?  ;)

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Дискусия за т-р на Тесла
« Отговор #12 -: Май 13, 2009, 12:24:37 pm »
Не само е на разстояние, но и на точното такова - листът е сложен право в първата микролептонна обвивка на възбудената бобина  :) Втората е по-далечко - на 1.20 м. Да забелязвате огъването на 90 градуса на някои части от листа?  ;)


caduceus, с цялото си уважение, но листът според мен си действа като първична намотка. Същият ефект ще има ако се постави в тръба вторичната намотка. Ефектът е такъв заради типът на разпространение на радиантната (лъчиста- затова се нарича така) енергия.

Не знам дали ламарината не е точно radiant energy receiver :) Само че липсва кондензатор, в който да се натрупва енергията.

Да не забравяме, че според Боб Бойс радиантната енергия е готова директно за консумация във високоиндуктивни товари, крушки и неонови лампи. За други приложения може да се "конвертира" чрез кондензатор/акумулатор.

Ще гледам да навия жица и да разкажа какво е станало..

Впечатление прави обратната връзка- както при искрището на тесла и Тесла Magnifying Transmitter, така и при Качер-а.

Ето и изображение за надлъжната енергия:

« Последна редакция: Май 13, 2009, 12:33:42 pm от mzk »

vitan

  • Гост
Дискусия за т-р на Тесла
« Отговор #13 -: Май 13, 2009, 02:01:04 pm »
getca, Тесла с неговите яки трафове е бълвал рентгеново лъчение. Самия той казва, че си е гледал костите на ръката, като я е слагал пред един фосфоресциращ екран. Има ли искра при десетки киловолти, има и рентген. 100kV мисля са без коментар.

Друг момент при тесла-трафовете е, че ако са много яки могат да извадят от строя трафопост или централа. При по малките, скаларните вълни ПРИ ОПРЕДЕЛЕНИ УСЛОВИЯ могат да изваждат от строя елелектронна апаратура - временно или напълно. Аз съм изваждал само временно - тръгва си после без проблем пак, но не с райф-лампата. Иначе, по друг начин. Срещу лампата дори слушам MP3 плеър. :)

Неактивен caduceus

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 347
Дискусия за т-р на Тесла
« Отговор #14 -: Май 13, 2009, 02:28:41 pm »
mzk
По скоро е вид ресийвър...  Няма кондензатор вероятно защото не е слабичък натрупвател от свободната атмосфера :), а си черпи здраво енергия от зоната на възбудената м.л.обвивка. Това е особено място, нещо като стояща етерна вълна със сферична форма. Вървят по няколко в комплект, отслабват с разстоянието. Описани и от В.С. Гребенников при опитите му със ЕПС /эффект полостных структур/
Възбуждането на тези обвивки става и при въртене на масивни тела, разушаване и т.н. Писал съм тук за това
Поздрави