Автор Тема: Електромобилите - неизгодно или екологично чисто  (Прочетена 19724 пъти)

goodyy

  • Гост
Peugeot 309 Пример:
12 бр. акум. 12V 50 Ah пробег 30 км (до 30 %остатък) - 220Wh/km
Живот на батериите 20 000 км(600-700 заряда).

Резултат : 1 200 лв : 20 000 км (100лв/акум) = 0.06 лв/км*100 = 6 лв/км

              Заряд : дневна тарифа 0.22*100км*0.19 = 4,18 лв

    6 лв за батерии + 4.18 лв за зареждане

   Общо : 10,20 лв на 100 км.
Двигателът е на Костов.

goodyy

  • Гост
Re: Електромобилите - неизгодно или екологично чисто
« Отговор #1 -: Декември 02, 2009, 05:05:39 pm »
На нощна е малко по-евтино.
Печелиш само ако обърнеш от бензин на електро.
Ако имам други резултати от други коли ще пиша.

Strashimir

  • Гост
Re: Електромобилите - неизгодно или екологично чисто
« Отговор #2 -: Декември 02, 2009, 06:37:58 pm »
Да, при тази кола сметките излизат колкото за 5 литра бензин на 100 км. Разбира се, като консуматив при бензиновите коли трябва да се сложи и маслото на колата, което се сменя на 10 000-15 000 км. и струва да речем 30 лв. за ефтините и 60-80 лв. за скъпите масла, т.е. около 0,20 до 0,80 лв. за 100 км. добавъчно. В това число ги няма и другите поддържащи неща, като филтри, помпи, маркучи и прочее неща по поддръжката на един двигател.

Но всичко зависи от батериите или по-скоро от пробега който осигуряват! При 30 км. пробег нещата са много лоши! При 60 км. пробег са поносими, при 120 км. пробег за много добри, при 240 км. пробер за просто СУПЕР :-) Не, че батериите за 240 км. пробег няма да са по 10 000 лева, де ;-)

Ако колата е тежка, ако двигателя не е ефективен, ако батериите са с малък заряд и издъжат малко зареждания, няма смисъл от електрическа кола. Затова не съм и фен на превръщането на обикновенни бензинови коли в електрически, най-малкото заради теглото им и заради използването на обикновенни оловни акумулатори...

Честно да ви кажа много се впечатлявам от китайски електрически коли, които обещават супер пробег (с незнайни акумулатори). Жалко, че няма богати инвеститори, които да проучат дали може да се внасят в ЕС и съответната и регистрация в КАТ... Ето ви и линкове да гледате :-)

http://www.made-in-china.com/showroom/chinamotorcycle/product-detailmoUQFIMHZicZ/China-New-Model-Electric-Car-EV.html

http://cnpeace.en.made-in-china.com/product/FMxJbaIAqThL/China-5-Passenger-Nev-6kw-120-Volts-DOT-Electric-Car.html

Ето и една без подробни данни, но със впечатляващ пробег и дизайн :-)

http://www.made-in-china.com/showroom/henryli168/product-detailQqbxXovJgicp/China-Electric-Vehicle.html

Иначе на този сайт има безчеткови двигатели изпълнени като джанта (размери от 10 инча до 14 инча) за директно монтиране на полуоските, т.е. самото колело на колата е и двигателя! Мощностите са от 1.5 киловата до 5 киловата!
« Последна редакция: Декември 02, 2009, 06:57:57 pm от Strashimir »

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Електромобилите - неизгодно или екологично чисто
« Отговор #3 -: Декември 02, 2009, 08:20:24 pm »
Здравейте. Конвертирането в електромобил според мен е удачно при свръхефективни акумулатори (трябва да си ги измислим) или при ОУ (свободна енергия).

Преди много месеци писах за зареждане на акумулатор в импулсен режим, при който метод се очаква да се получи свръхефективност.


Е... Предположението ми се оказа вярно, сега има група, която работи по въпроса. Нямам желание да споделям информация, заради общия скептицизъм. Казано иначе, който търси- намира.

Бъдете здрави и дано скоро се получи свободната енергия, количествените натрупвания ВЗЕХА ДА СТАВАТ ТВЪРДЕ МНОГО!

vitan

  • Гост
Re: Електромобилите - неизгодно или екологично чисто
« Отговор #4 -: Декември 02, 2009, 08:27:14 pm »
Предположението ми се оказа вярно, сега има група, която работи по въпроса. Нямам желание да споделям информация, заради общия скептицизъм.
Ако е репликация на известни устройства - добре. Но е важно да се запазят циклите заряд-разряд на акумулатора, щото ако се скапва бързо...

DGBG

  • Гост
Re: Електромобилите - неизгодно или екологично чисто
« Отговор #5 -: Декември 17, 2009, 07:03:00 am »
Момчета виждам че в този сайт си блъскате главите от доста време по различни въпроси. Аз ви открих едва днес.  Мисля, че малко съм закъснял с предишните теми, но ...
Преди известно време се регистрирах в  http://electriclub.com/. Там се дискутираше тема за добавяне на електромотори на задните колела на автомобил с ДВГ,  както и преработването на такъв във електрически.
Пуснал съм малко линкове на различни сайтове които предлагат  китове за конвертиране на автомобили с ДВГ в електрически, както и някои фабрични електромобили.
Също предлагам решение как да се добавят тези електромотори.
http://electriclub.com/forum/post/50
http://electriclub.com/forum/post/38#comment-75
За жалост не виждам никакво движение във форумите там.
Ако мислите ,че това ви интересува прочетете го, а аз ще се опитам да помагам с каквото мога.
Важното е, че се вижда обществена нагласа за електрически автомобил.

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Електромобилите - неизгодно или екологично чисто
« Отговор #6 -: Декември 17, 2009, 08:36:37 am »
Здравей!

Също така има и български проект за електромобил: http://www.ev-bg.com/ - линка е в горната част на форума :)

Неактивен emm

  • Експериментатор
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 299
А как стои въпроса с отоплението на купето!  Или ще си ги караме само в топло време.

zach_82

  • Гост
Електромобилът може да е и изгоден и екологично чист, само при условие че успееш да накараш братята роми да ти носят стари
акумулатори, вместо да ги носят във вторични суровини. Плащаш им 10 лева, избираш тези които стават за нещо, а останалите ги връщаш за рециклиране и си вземаш парите обратно. За самата електроенергия - пак така. Отиваш в циганската махала, закачаш са за стълба към който всички са се прикачили и зареждаш- резултат: почти 0 лева на 100 км ;D

goody

  • Гост
mzk,
какво стана с групата разраборваща импулсен заряд на батерии? Има ли развитие?

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Здрасти goodyy,

Предполагам съм говорил за зареждачката на watkykjy1. Сформира се една затворена група (b-hex) в yahoo, където и Боб Бойс трябваше да спуска информация, но се оказа пълен фарс. Нито компетентни потребители, нито информация от кухнята. Само се мернаха 2-3 човека, които явно бяха репликирали установката без резултат. Поради този факт напуснах групата няколко месеца след като ме бяха одобрили.

Последното развитие по въпроса е, че сега се събират дарения, за да пусне watkykjy1 проект с отворен код. Първия етап е за 5000$ и са почти (а вероятно са вече) събрани. Въпрос на време е да видим дали ни ментят (и аз дарих няколко долара за каузата  ::)).

Поради това извадих електрониката и днес и вчера си поиграх, 3 дефазирани във времето правоъгълни импулса. За сега нямам положителен резултат, допуснал съм две грешки, при измерването и при свързването на елементите, но утре може да ги отстраня. Взех, че изгорих и трафчето, та ще търся заместител.

Междувременно се натъкнах на нещо интересно - при мосфетите при мен се получава доста сериозно звънене, ако не са долепени до драйвъра, а при hex контролера, който watkykjy1 показва, транзисторите са изведени с кабелчета и обувки. Все пак аз ползвам друг тип мосфет драйвъри и може да има разлики в изходното им съпротивление, откъдето да се компенсират нещата по някакъв начин  ??? Цялата работа малко мирише, но при Капанадзе не е по-добре, където и без това бачкат доста повече хора.
« Последна редакция: Май 26, 2012, 02:14:12 am от mzk »

velstar

  • Гост
Няма никакво съмнение, че бъдещето на транспорта, е във електрическото задвижване! Канадски и Британски учени, са направили проучване в продължение на две години, в което с помощта на софтуерни симулации предвиждат че петролните кладенци от които се черпи нефт в момента ще пресъхнат най много до 20години. Смята се още, че има гориво за масово ползване само за  10 години, ако не се разработят нови кладенци на континента Антрактида.  От друга страна, дори да се бият сонди в Антрактида, за където се смята че има огромни залежи на петрол, според симулациите при днешното темпо на замърсяване на въздуха, атмосферата ще стане токсична след 30години. Всичко това налага да се потърсят алтернативни методи, за задвижване на транспортните средства. От всички алтернативни методи които са разгледани, най перспективни са електрическото задвижване и водородната енергетика. Електрическото задвижване има редица предимства пред всички останали методи, но и голям недостатък- електрозахранването. Проблемът с електрозахранването вече е решен, благодарение на Британска и Френска фирми, които  в продължение на 15 години съвместна работа са разработили нов вид акумулатори. Тези нови акумулатори имат много голям експлоатационен живот и се зареждат само за 15минути,  като един четири местен лек автомобил, би изминал 450км със 100км/ч. с едно зареждане. Фирмата "TESLA MOTORS" доказват ефективността и лукса на електрозадвижването с новия си "Tesla Car" автомобил:    http://www.youtube.com/watch?v=HvzOdYVw6Pw&feature=relmfu

goody

  • Гост
Здравей mzk,
споделям ти моя опит и мнение, без да ангажирам никого с тях. Не съм запознат в детайли с тази разработка, но мнението ми е следното:

- 5000$ ----> ха, ха, ха.

- Феномена на импулсния заряд е нищо повече от по-високо КПД на зарядното, комбинирано с невероятно сложни фактори и процеси, които може би не са разбрани в дълбочина дори, от академик Павлов (БАН).

- Snake Oil! Аз съм участвал лично в разработката и тестването на десетки импулсни процеса и прототипи. И КПД е винаги <1 на всички. Закупил съм с мои средства, всички правдоподобно звучащи технологии и съм ги пробвал, включително Бедини, Радиантно зареждане, Тесла BACK EMF, и т.н.

- Знанията придобити от тези опити съм приложил на практика с комерсиална цел, за да осигуря средства за други разработки. Серийно произвеждам техника на базата на хибридно импулсно зареждане, за ремонт на стари акумулатори. Мога да ти дам линк, но да не стане реклама.

- Препоръчвам да не се губят време и средства. В това езеро има риба, но не е overunity!

Мисля си ,че за да имаме резултат някой ден, са необходими много средства. Единствения път към тях, е да използваме придобитите знания за опимизация на КПД с чисто комерсиална цел. И без това, нашата цел се разминава значително от целта на хората които притежават парите!

Толкова от мен за импулсния overunity заряд.

goody

  • Гост
....Проблемът с електрозахранването вече е решен, благодарение на Британска и Френска фирми, които  в продължение на 15 години съвместна работа са разработили нов вид акумулатори. Тези нови акумулатори имат много голям експлоатационен живот и се зареждат само за 15минути,  като един четири местен лек автомобил, би изминал 450км със 100км/ч. с едно зареждане....

Здравей velstar,
проблема за електро-автомобилите не е в липсата на нови технологии в акумулаторите. Акумулатори има и резултати има, но за да може да се превърне в реалност се сбъсква с три основни проблема:
- скъпи за клиента, поради "екзотични" материали или процес на изработка
- скъпи за производителя, поради липса на съществуваща "екосистема" на суровина-->изработка-->рециклиране
- скъпа на инвеститора, поради страха от "the next big battery technology" , било то (carbon - to - carbon, microcell carbon, Li-нещо и т.н)

Основната ни цел по-скоро е в опимизация на съществуващи технологии. Нека да оставим Venture капиталистите да разходват средствата придобити от "лудия" им доход в здравеопазеането, в развитието на батерии.

velstar

  • Гост
Ето малко информация за новите акумулатори: 
http://www.thestar.com/news/world/article/1090900--batteries-that-charge-in-15-minutes-on-the-horizon
Пълната статия и подробности по технологията е публикувана в списание "Наука и Техника" Началото на тази технология, започва с 15 годишни изледвания на френска и британска фирма.
Недостатъка на тези акумулатори е високата им цена. Един електромобил с новите акумулатори би струвал около 30 000Е.  :)
« Последна редакция: Май 29, 2012, 11:24:04 am от altium »