Автор Тема: пропан-бутан и GEET  (Прочетена 43357 пъти)

Неактивен Vector

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 559
Re: пропан-бутан и GEET
« Отговор #15 -: Декември 26, 2018, 06:11:10 am »
Ти беше ли на демонстрациите?
Г.н Кузмов,не съм присъствал, но за втечняването на въздуха има много инфо от много време насам..
Въпроса е друг,възможно ли е СЕ при такива условия?

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: пропан-бутан и GEET
« Отговор #16 -: Декември 26, 2018, 09:09:06 am »
Въпросът беше към Entalpii.
СЕто при него се лее като из ведро. Започнахме от криогеника, преминахме през ..... абе да не изброявам! Докъде ще стигнем сигурно и бог не знае!!

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: пропан-бутан и GEET
« Отговор #17 -: Декември 27, 2018, 01:20:06 pm »
Топло, Енталпи, топло!
Ако успееш да направиш генератор, който произвежда електричество докато поглъща топлина от околната среда - значи си хванал СЕ-то за шлифера!
Единственият проблем на един такъв генератор ще е да не го оставим да се самоохлади до абсолютната нула... Но с една голяма перка и постоянно обдухване с въздух на открито, смятам, че дори и при -60'С генераторчето ще си бачка екстра!

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: пропан-бутан и GEET
« Отговор #18 -: Декември 27, 2018, 05:19:38 pm »
Вярно е! Като си разрових старите учебници по физика от детската градина, намерих това:
http://www.referati.org/oprosteni-lekcii-po-hladilna-tehnika/93771/ref/p2

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: пропан-бутан и GEET
« Отговор #19 -: Декември 28, 2018, 04:58:41 am »

Ако успееш да направиш генератор, който произвежда електричество докато поглъща топлина от околната среда - значи си хванал СЕ-то за шлифера!
 

Един руснак смяташе че е постигнал нещо такова с използване на варикапи и даже демонстрираше някакви миливолтове в едно телевизионно предаване но му се присмиваха - искаше да ги прави автоматизирано на интегрални елементи - една плочка десетина вата:) Мисля че съм писал по този повод по-рано, ще е интересно да обсъдим темата.
« Последна редакция: Декември 28, 2018, 01:15:37 pm от atos »

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: пропан-бутан и GEET
« Отговор #20 -: Декември 28, 2018, 01:25:53 pm »
GreenHulk, абе темата е много хлъзгава...
Дай да видим. И на мен ми е любопитно, макар че най-често подобни инициативи завършват с... установяване на грешка в измерванията, или пък умишлена заблуда на публиката с цел лично облагодетелстване...
А най- са ми съмнителни постановки, в които влизат акумулатори - тип Бедини, и разни други, дето имаше едно с инвалиден стол да се разкарваш нагоре-надолу и при всеки следващ цикъл уж да имаш повече ток в батерията... Акумулаторът е нещо, което можеш в много широки граници да го изнасилваш, цедиш, превъзбудаш, дори за сметка на здравето и живота му, но пък за сметка на това, за 5-6 "демонстрационни" цикъла от него можеш да изскубнеш "удвояване" и дори "утрояване" на количеството получено къмто вложено електричество. Нищо, че след това е директно за коша... Това е все едно на един случайно избран човек да му дадеш да изяде една филия с масло и след това да го накараш да тича 200 километра - като направиш калорийния баланс ще изкараш жестоко СЕ, нищо, че след това пичът ще издъхне или поне седмици наред ще релаксира...

Според мен, най-"хитрото", което може да се постигне в тази област е да се създадат някакви фото-волтаични елементи, които заработват не само от светлина, но и от топлина (ИЧ), и въобще от всякакво излъчване, което попада върху тях. Такива биха работили дори на тъмно, от космическите лъчи, преминаващи пред атмосферата, и дори в топла лятна нощ биха произвеждали все пак нещо... За съжаление, за създаването на подобни елементи са необходими нанотехнологии - конструиране на нано-клетки тип "капан за единични фотони", изграждането им атом по атом, експериментиране с множество подобни структури на такива и т.н. и т.н.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: пропан-бутан и GEET
« Отговор #21 -: Декември 28, 2018, 08:03:58 pm »
Според мен, най-"хитрото", което може да се постигне в тази област е да се създадат някакви фото-волтаични елементи, които заработват не само от светлина, но и от топлина (ИЧ), и въобще от всякакво излъчване, което попада върху тях. Такива биха работили дори на тъмно, от космическите лъчи, преминаващи пред атмосферата, и дори в топла лятна нощ биха произвеждали все пак нещо... За съжаление, за създаването на подобни елементи са необходими нанотехнологии - конструиране на нано-клетки тип "капан за единични фотони", изграждането им атом по атом, експериментиране с множество подобни структури на такива и т.н. и т.н.

Накратко това което описвате с ИЧ, е термостатичен трансформатор на ел. енергия. Само не знам защо си мислите че трябва да отидем на ниво нанотехнологии, със сложно и обикновенно много трудо- и ресурсо-емко  манипулиране на материята на атомно ниво, за да може да навлезем и експериментираме в тази насока. В крайна сметка, предполагам че ще се съгласите, че това е далеч не е толкова DIY. Погледнете информацията за "EZ-water" особено в способността и за абсорбиране на ИЧ лъчение, и ще видите как природата без да има техническо образование и разбиране на нанотехнологиите ( то тя си ги разбира но по друг начин в сравнение с човешкото разбиране ) е намерила начин да използва тази енергия. Да оставим на страна че може да се окаже, според тези изследвания, че и хората ежедневно ползват тази енергия за да поддържат живота си.

В допълнение човека който прави изследвания и публикации основно в това направление, Др. Полак ( https://www.pollacklab.org/ ), през последните 3 години идва на конференция в България, посветена на водата и нейните свойства: http://www.waterconf.org/.
« Последна редакция: Декември 29, 2018, 02:19:24 am от atos »