Автор Тема: Икономичните крушки като "убийци"  (Прочетена 56923 пъти)

Неактивен sbk1

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 198
    • sgcar.hit.bg
Re: Икономичните крушки като "убийци"
« Отговор #45 -: Януари 18, 2010, 12:02:47 am »
Почти няма нещо с което да не съм съгласен , даже до преди няколко месеца разработвах проект за рециклиране на неонови лампи , но се появиха проблеми с концесии и запазени територии ,  които са неразрешими  ( за мен ) на този етап .
Много ми е интересно как Ани Салич ги дъвче и яде същите тези лампи като краставици ........ ???
Вече се сещам кой ми е измъкнал бизнеса под носа ... >:(
Вижте сами :  http://www.vbox7.com/play:9a3b270f

eclipse

  • Гост
Re: Икономичните крушки като "убийци"
« Отговор #46 -: Януари 18, 2010, 06:39:24 pm »
Икономичните крушки като "убийци" са толкова вредни колкото и всяка друга флуоресцентна лампа... единствената им разлика е по-високата им цена (заради миниатюризацията), по-малкият размер и електронното управление при честота около 38kHz и нагоре... при което нямаме дразнещо трепкане и имаме малко по-високо КПД.

В крайна сметка обаче спектъра им все още не е достатъчно добър... а и забелязвам, че май в България не се внасят наистина качествените енергоспестяващи крушки. А и те се делят на класове по рендеринг... за добри за битова употреба се смятат тези с рендеринг 85, което ще рече, че близоста до възпроизвеждането на пълния спектър е 85%. Мисля, че това им беше и максимума. Тези които се продават у нас са доста по-надолу (поне така ми изглеждат).

Обикалял съм по магазините и все съм питал за лампи с цветна температура около 5000°K и навсякъде ме гледат като извънземен?! Знаете предполагам, че цветна температура между 5000°K и 6000°K е най-удачната и близка до естествената слънчева светлина (ксенонът свети в този спектър)... а такива лампи няма?! Всъщност не е съвсем така ... има но се водят за специализиарно приложение и са доста по-скъпи... и се продават в специализирани магазини за фотографска осветителна техника и за екзотични животни и растения... използват се от хора отглеждащи тропически растения и животни... защото флората и фауната са много чувствителни към спектъра на светлината. Папагали и рибки се обезцветяват при лош спектър на изкуствено осветление... някои видове не дават потомство при така изкривената светлина... казано накратко животни и растения не се развиват нормално при изкуствено осветление, а ние човеците не знаем какво всъщност ни става!? Може би някои знаят но си траят! Така, че хора стойте повече на слънце, а не на лампа колкото и скъпа и добра да е тя  ;)

Електронни баласти за луминесценти лампи вече има доста широко разпространени за тези които предпочитат луминесцентното осветление (което си е почти същото)... с тях на практика обикновените луминесцентни лампи вече се доближават до ефективността на модерните икономични крушки... но излизат по-евтино... една луминесцентна пура свети между 2 и 5 години до подмяна. А в някои случаи и доста по-дълго време.


А светодиодите стават и за основно осветление... просто си трябват бая светодиоди (не говорим за мощни...). Преди време смятах колко светодиода ще ми трябват за да се получи сносно осветление.

От всички сметки и размисли стигнах до извода, че трябва да се търсят ярки широкоъгълни светодиоди. При тях количеството светлина на практика е повече. Например: (параметрите са усреднени спрямо минимума и максимума по техническите им данни)

LED3500-S5-A120 - средна цветна температура 3500°K
LED6000-S5-A120 - средна цетна температура 6250°K
широкоъгълен бял: 20mA/3.2v - 110° ъгъл, 925 mcd = 2.478 lm (лумена).

LED3500-R5-A50 - средна цветна температура 3500°K
LED6000-R5-A50 - средна цетна температура 6250°K
средноъгълен бял: 20mA/3.2v - 40° ъгъл, 4 000 mcd = 1.516 lm.

LED3500-R5-A15 - средна цветна температура 3500°K
LED6000-R5-A15 - средна цетна температура 6250°K
тесноъгълен бял: 20mA/3.2v - 17.5° ъгъл, 12 000 mcd = 0.878 lm.

към момента цена - 0.22 лева за брой при количества... http://www.ledbg.eu/led5mm.html
калкулатора - http://led.linear1.org/lumen.wiz

По принцип работните напрежения и тока на светодиодите може да варира в широки граници приемат се 20mA, но съм срещал и с по 50mA ярки бели светодиоди. За това си ги определям опитно като бавно и плавно увеличавам тока и напрежението до момента в който започне да се усеща загряване на кристала. Това обикновено е около 25-35mA и увеличението на яркостта е осезаемо. Да не забравяме, че живота на светодиода е пряко свързан с работната му температура и не трябва да грее.

Може да си сметнете колко светодиода ще ви трябват за достигане на необходимата осветеност според вашите предпочитания, като една 100W крушка има между 900-1250 лумена, една 18W луминсцентна пура 1000 лумена, една 36W луминесцентна пура 2450 лумена... този показател варира в известни граници по най-различни причнини но горе-долу става ясно на кой каква светлина му трябва.

За моите нужди това са минимум 100 и максимум 500 светодиода. Разпределени равномерно по обхождащ контур - прехода стена-таван като первазче ми правят по около 30 светодиода на метър по обиколката  на стаята и би трябвало да се получи, както може и не всички да са по первазчето, а и като отделен контур на тавана съответно централно или по-желание локално обособено по зони. Навързват се на серии по около 70 на серия като дори и да няма нужда се слага задължително и по един резистор както пише по книгите поне няколко ома... но трябва да има. Тук всеки може да използва въображението си за дизайн, регулиране на интензитета цялостно на отделни кръгове и т.н. Едновременно в комбинация и със цветни светодиоди може да направи каквото си пожелае... Така би се получило много приятно меко осветление... светлина бликаща от всякъде осветяваща помещението равномерно с меки сенки, ако ги има въобще. Преливащо от един в друг цвят и т.н.

калкулатор - http://www.led-calculator.com/ тук вече тези които разбират трябва да кажат какви корекции трябва да се направят за двуполупериодно изправяне с кондензатор или без... или при импулсно захранване с широчинно импулсна модулация. И къде евентуално са ни криви сметките.

Това е което си мислех да направя преди време. А дали ще се получи на практика не знам.
« Последна редакция: Януари 18, 2010, 06:51:56 pm от eclipse »

Неактивен johnny_fx

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 118
Re: Икономичните крушки като "убийци"
« Отговор #47 -: Януари 28, 2010, 12:55:14 pm »
Наблюдавах нещо странно.
Една луминесцентна лампа с дросел, взе да мига и така продължи няколко дена. През това време телефонът ми се изключваш произволно по няколко пъти на ден. В началото си помислих, че телефонът си заминава, но в къщи нямаше проблем. Така няколко дена се кумих и разбрах, че няма от какво друго да е, освен от мигането на лампата. Лампата вече спря да мига и телефонът ми си бачка нормално.

Да имате някаква идея, какво точно се е случило?