Автор Тема: Икономичните крушки като "убийци"  (Прочетена 56910 пъти)

mat

  • Гост
Re: Икономичните крушки като "убийци"
« Отговор #30 -: Декември 15, 2009, 02:49:32 pm »
Направил си много хубава постановка, я направи същия експеримент но без този грец и кондензатор и да видим колко харчи (не че ще има разлика). То е по-важно да се види дали има разлика в светенето със и без греца. Но не знам как ще го разбереш без оптики.
А тези 30W разлика - дали самия траф (или там както му е името) не ги харчи за "вътрешни" нужди?

И един личен въпрос - какви са техническите параметри на този ватметър или каквото е там - до колко мах. може да мери, какво може да мери, колко струва и откъде го купи?
« Последна редакция: Декември 15, 2009, 02:55:03 pm от mat »

zibeltbg

  • Гост
Re: Икономичните крушки като "убийци"
« Отговор #31 -: Декември 15, 2009, 03:12:09 pm »
Не съм много на ти с електрониката но докато се карате, сглобих схемата с ел. трафа (или там както му е името) греца и кондензатора. Свети много по ярко лампата, но и консумира много повече 86 вата а крушката е 55 вата, а на мен целта ми е да плащам по малко ток за осветление. Защо става така?


Колкото-по бяла светлина дава крушката-толкова по-високо КПД. Експериментаторе-хвала ти, че си мъж на място. Това съм го учил-при 2-пъти увеличаване на светлинния поток-окото възприема разлика 1 ИДЕЯ!!! Вземи светломер, или фотоапарат и сравни светлината и консумацията на лампата и при обикновенно свързване.

 Мат, тези 30 вата трафа не може да разсее...

 getca- кажи нещо сега!!!???
 
  и тоя, дето ми трие постовете-и той нещо да каже!!!!!!!!!!!!!!!!!!
« Последна редакция: Декември 15, 2009, 03:23:51 pm от zibeltbg »

mat

  • Гост
Re: Икономичните крушки като "убийци"
« Отговор #32 -: Декември 15, 2009, 03:23:13 pm »
Мат, тези 30 вата трафа не може да разсее...
Какво отчита ватметъра когато няма товар (при изключена крушка)?
И на други места беше споменато, че с фотоапарат може да се види разликата в силата на светлината. Как точно става това?

zibeltbg

  • Гост
Re: Икономичните крушки като "убийци"
« Отговор #33 -: Декември 15, 2009, 03:24:57 pm »
   Нищо няма да отчете, понеже трафа не тръгва без товар.  Като ги гледам тези транзистори без радиатори- максим. разсейване на трафа е 3 W!!!  

    най-добре със стар фотоапарат-разлика от 1 бленда дава точно 2 пъти промяна в силата на светлината - примерно между бленда 5.6 и бленда 8 !

  Цифровия апарат пък записва параметрите на снимката-може да ги видите на propertis-прикачил съм снимката на red__bull  - правете снимки без светкавица  :)
        
     red__bull- трафа ти е за 60 вата- имай го в предвид !!!

 !!!
« Последна редакция: Декември 15, 2009, 04:08:07 pm от zibeltbg »

Неактивен red__bull

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 36
Re: Икономичните крушки като "убийци"
« Отговор #34 -: Декември 15, 2009, 04:14:55 pm »
Снимките съм ги правил с апарата на максимална резолюция после ги смалих с ACDSee Pro 2.
Сега ще пробвам без светкавица, и без товар да видя уреда какво ще отчете. Но без греца и кондензатора свети много по слабо. Уреда мери до 4416 вата. сега ще направя снимки без греца и да видим колко вата харчи.

уреда мери напрежението на мрежата, честотата, ватове, максимална стойност ватове, колко ампера дърпа консуматора, киловат часове, цена за киловат час.
« Последна редакция: Декември 15, 2009, 04:31:22 pm от red__bull »

zibeltbg

  • Гост
Re: Икономичните крушки като "убийци"
« Отговор #35 -: Декември 15, 2009, 04:24:52 pm »
   Сравни и със обикновенна 75 W крушка и със някоя  уж '"енергоспестяваща". Трябва да ползваш секцията без отражател на авт. лампа-да сме коректни!
« Последна редакция: Декември 15, 2009, 04:33:05 pm от zibeltbg »

Неактивен johnny_fx

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 118
Re: Икономичните крушки като "убийци"
« Отговор #36 -: Декември 15, 2009, 04:38:20 pm »
Снимането с фотоапарат при еднакви настройки може да ти даде само визуално съпоставяне. Ако искате да мерите лумени, търсете други уреди.

А аз от цялата работа не схващам, поради що е тази гимнастика с автомобилната лампа. Какво печелим от цялата работа? По-силно ли свети от битова при еднакво потребление? За какво беше цялата драма в темата?

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: Икономичните крушки като "убийци"
« Отговор #37 -: Декември 15, 2009, 04:44:32 pm »
  Тъй, тъй, тъй...zibeltbg, любезни, не усещаш ли, че ставаш досаден и искаш нещо сам  на себе си да докажеш, а... ??? ::)

  Я се вгледай в снимката на преобразувателя, качена от red__bull и ми кажи па ква схема е правен, а специалисте по електроника...За какво говорим изобщо и защо е тва напъване. Ти като си толкова отворен си осветявай къщата с халогени от кола, ние ще ръкопляскаме и ще възнасяме гения ти... :o Обяснението защо се повишава напрежението на изхода го оставям на теб изобретателя, щото ние останалите не сме такива.

  Брейй, верно за смях станахме, вместо с две картинки или рисунки да докажеш твърденията си като бял човек, а не цял ден да раздаваш съвети(5 поста за 30мин.) какви опитни постановки да правим. А дали се прави нещо във форума можеш да разбереш като поразровиш темите и ще видиш, че имаме някои дрееебнички постижения.

  Това е последният ми коментар по темата... ;)

Желая успехи в изабретателската ти дейност...

Неактивен red__bull

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 36
Re: Икономичните крушки като "убийци"
« Отговор #38 -: Декември 15, 2009, 04:51:06 pm »
Ето снимките след малко ще направя една нормална 100 ватова с халогенната и 2 енерго спетяващи. Снимките са без светкавица.

Неактивен red__bull

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 36
Re: Икономичните крушки като "убийци"
« Отговор #39 -: Декември 15, 2009, 05:12:56 pm »
С 4 лампи:
1-халоген от кола със секцията без отражател,
2-philips 23w,
3-lexman 20w,
4-100w обикновенна.
Според мен халогена свети най-ярко.

От Администратора: не качвай по-широки снимки от 800 пиксела! Редактирах ги. Ако не знаеш как се прави - прочети темата в Софтуер, www.getpaint.net.
« Последна редакция: Декември 15, 2009, 05:24:49 pm от red__bull »

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Икономичните крушки като "убийци"
« Отговор #40 -: Декември 18, 2009, 06:24:06 pm »
Здравейте. Преди време писах за капацитивно ограничаване на тока за светодиоди (по- рано в темата). Преди малко запоих кондензатор 630 nF, последователно грец (диоди 1n4007), 5 светодиода (зелени), свързани паралелно. Не знам светодиодите с каква консумация са, свалих ги от стар суич.

Измерих напрежение на светодиодите около 1-1,5 волта. Този капацитет би трябвало да ограничава тока до около 40 мА (по спомени). Работят от 20 минути (директно в мрежата), но за сега кондензаторът, който се грижи за ограничаването на тока не се е загрял. Надявам се да не се загрява и ако сложа изглаждащ електролитен кондензатор след греца.

Основната ми цел е да преодолея нуждата от какъвто и да е било траф за захранването на светодиодите.

ПС: светенето от тези не би осветило и муха, но ще гледам да взема по- голяма бройка бели светодиоди (по- мощни) и скоро да направя нов опит. Би било доста добре ако става  ::)

Dex

  • Гост
Re: Икономичните крушки като "убийци"
« Отговор #41 -: Декември 18, 2009, 08:07:40 pm »
A не може ли да се ползва променлив ток, като всетодиодите се свързват разнополярно в паралел. Така през едната полувълна на мрежовото захранване, ще свети единия, а през другата полувълна втория всетодиод. ;)

Неактивен miromad

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 461
Re: Икономичните крушки като "убийци"
« Отговор #42 -: Декември 19, 2009, 01:20:58 am »
Joule Thief

Вижте дали това ще ви свърши някаква работа. С тази схема човека подкарва 200 светодиода само с една 1.2 волтова батерия. Ако някой има желание, нека измери каква е консумацията при 1 и после при повече светодиоди, и как се изменя. В крайна сметка целта е да се разбере каква е разликата в консумацията със и без схема. Другия клип обяснява как най-лесно да си направим такава схема.
http://www.youtube.com/watch?v=gTAqGKt64WM
http://www.youtube.com/watch?v=cqESU5w39xY

В тези две теми може да намерите най-различни схеми, свързани с Joule Thief.
http://www.overunity.com/index.php?topic=6942.0
http://www.overunity.com/index.php?topic=6123.0
« Последна редакция: Декември 19, 2009, 01:25:36 am от miromad »

sheki

  • Гост
Re: Икономичните крушки като "убийци"
« Отговор #43 -: Декември 19, 2009, 03:13:09 am »
Здравейте. Преди време писах за капацитивно ограничаване на тока за светодиоди (по- рано в темата). Преди малко запоих кондензатор 630 nF, последователно грец (диоди 1n4007), 5 светодиода (зелени), свързани паралелно. Не знам светодиодите с каква консумация са, свалих ги от стар суич.

Измерих напрежение на светодиодите около 1-1,5 волта. Този капацитет би трябвало да ограничава тока до около 40 мА (по спомени). Работят от 20 минути (директно в мрежата), но за сега кондензаторът, който се грижи за ограничаването на тока не се е загрял. Надявам се да не се загрява и ако сложа изглаждащ електролитен кондензатор след греца.

Основната ми цел е да преодолея нуждата от какъвто и да е било траф за захранването на светодиодите.

ПС: светенето от тези не би осветило и муха, но ще гледам да взема по- голяма бройка бели светодиоди (по- мощни) и скоро да направя нов опит. Би било доста добре ако става  ::)
С белите светодиоди недей да рискуваш без последователно свързан резистор,направи както е в схемата  на vdomov, иначе по време на включване могат да се претоварят от токов импулс и умират.

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Икономичните крушки като "убийци"
« Отговор #44 -: Декември 19, 2009, 10:40:03 am »
Здравейте колеги! Благодаря на sheki и vdomov!

След разговор с lazy разбрах причината за последователното свързване (еднаква яркост на светодиодите).

Сметнах излъчватаната светлина на светодиод (150 градуса, 700-1000 mcd). С калкулатор пресметнах приблизително лумените. Ефективността на светодиода спрямо лампата с нажежаема жичка изглежда е около 3 пъти по- голяма (примерно 5% за стандартна крушка и около 25% за светодиода). Естествено, това в най- лошия случай (смятах за 700 mcd). Погледнах във форума на направи си сам, изглежда наистина е най- удачно светодиоди да се използват за "барово" осветление (приглушена светлина), аварийно или подобни. Естествено техниката на захранване на светодиоди с кондензатор, грец, резистор доста повече ми приляга отколкото компактните флуоресцентни лампи, които горят на поразия у нас. След няколко седмици мисля да обиколя магазините и да видя какви сетодиоди има на пазара и на каква цена. Иска ми се да направя едно резюме на възможностите (икономическа оценка  ;D).

Това е за сега, поздрави и успехи на занимаващите се.