Автор Тема: Икономичните крушки като "убийци"  (Прочетена 56915 пъти)

zibeltbg

  • Гост
Re: Икономичните крушки като "убийци"
« Отговор #15 -: Декември 12, 2009, 12:23:59 pm »
Колегата lazy от форума даде идея да се използват RGB светодиоди. Ако се правят трафове за халогенки, мисля че е по- удачно направо да се прави осветление с RGB светодиоди.
  Много скъпо излиза и много трудоемко- трябват десетки стотици светодиоди-НЕ СТАВА  ТРАФОВЕТЕ-ЗАВИСИ ОТ КЪДЕ ГИ КУПУВАТЕ СТРУВАТ 7-25 ЛЕВА - не си струва да ги правите!!!- На илиенци съм виждал и по 4 лева-макар и без защита от късо на изхода...
« Последна редакция: Декември 12, 2009, 04:28:27 pm от zibeltbg »

zibeltbg

  • Гост
Re: Икономичните крушки като "убийци"
« Отговор #16 -: Декември 12, 2009, 03:04:00 pm »
  Най добре използвайте диоди-1000 V 3 A - използването на отделни диоди като че е по-надеждно-натоварването на диодите в първия момент е голямо, защото кондензаторът представлява пълно късо, докато се зареди и диодите трябва да го понесат. Не използвайте готов грец.  Може и стари халогенни автомобилни лампи-използвайте здравата секция-най-добре халогенни автомобилни лампи без черно покриние с една секция!!!!!! Кондензатора да е за поне  300 волта- като вдигнеш напрежението на входа на трафа, на изхода на трафа се вдига пропорционално. Черното покритие пък можете да премахнете с ножче и финна шкурка. Суперважно- не си давайте парите за "посинени"  халогенни автомобилни лампи-е това е друга простотия- светлинния поток благодарение на синия филтър остава на половина!!!  Марковите лампи при едно и също напрежение дават по- бяла светлина! За красив отражател можете да използвате кръгче от разглобен хард диск- отвора идеално пасва, или от компакт диск-отвора трябва да се разшири. Ако искате по пълен отражател правите следното-намирате  отражател от автомобилен фар. Вземете домакинтско фолио, или от шоколад, внимателно и хубаво го намачквате. След това го разтилате и залепвате на триъгълни парчета с хелметекс или силикон към фара. Намачкването на фолиото е необходимо за да се осигури равномерно отразяване. Може да експериментирате с други е отражатели с експоненциална форма, които ще ви дадат друга концентрация на отражение. Сега се сетих, че може да конструирате отражател на принципа на копиране на формата-облепвате от вътре един отражател с хартиени лентички намокрени с вода, след това с лепило-по нататъка се сещате. Също така с лентчки от алуминиево фолио намазани от едната страна с грес, след това с лентчки от алуминиево фолио намазани от едната страна със силикон за гарнитури-300 градуса
« Последна редакция: Декември 12, 2009, 04:24:35 pm от zibeltbg »

zibeltbg

  • Гост
Re: Икономичните крушки като "убийци"
« Отговор #17 -: Декември 12, 2009, 11:59:11 pm »
   Олллелле-леле-това е ЕЛЕКТРОНЕН ТРАНСФОРМАТОР- РАБОТИ И НА ПРАВ ТОК -няма сега да ви чета лекции-че напрежението се изправя, след това се подава на генератор с транзистори на 40Khz и след това на феритен траф-всичко това става в ЕЛЕКТРОННИЯ ТРАНСФОРМАТОР-електронните трансформатори-дето ги продават в магазините работят и на постоянен ток...ми вземете, че пробвайте
« Последна редакция: Декември 13, 2009, 12:01:29 am от zibeltbg »

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Икономичните крушки като "убийци"
« Отговор #18 -: Декември 13, 2009, 09:17:59 am »
   Олллелле-леле-това е ЕЛЕКТРОНЕН ТРАНСФОРМАТОР- РАБОТИ И НА ПРАВ ТОК -няма сега да ви чета лекции-че напрежението се изправя, след това се подава на генератор с транзистори на 40Khz и след това на феритен траф-всичко това става в ЕЛЕКТРОННИЯ ТРАНСФОРМАТОР-електронните трансформатори-дето ги продават в магазините работят и на постоянен ток...ми вземете, че пробвайте

Ей......, фукльо, на кой ще четеш лекции, 2002 г. си учил токозправители, не ти ли идва на ум, че участниците в този форум са учили поне едно две десетилетия преди тебе.

Няма такова нещо електронен трансформатор, това ако е понятие на магазинера дето ги продава, то в електрониката се нарича "инвертор".

zibeltbg

  • Гост
Re: Икономичните крушки като "убийци"
« Отговор #19 -: Декември 13, 2009, 11:38:28 am »
http://www.ambiente.bg/index.php?show=browse&prodid=13 Учил съм ги още от 80-та година.  Аман от неграмотници-затова държавата ни е толкова зле-прост народ слаба държава-напиши в GOOGLE  Електронен трансформатор- да видиш какво ще ти излезе-това  е търговското наименование. Щом е електронен-значи има нещо друго освен траф. Ако някой тука не иска да си рамърда мазъка, или краката-да отиде до магазина да пита и е със суперконсервативно мнение като на средностатистическия тъп българин-не му трябва тоя форум. Яйцето все едно от коя страна ще се счупи. Тука изписах сума неща и аз да дам скромен принос. Като отидеш в магазина и ти кажеш-дайте ми един токоизкривител-инвертор-какво ще постигнеш? Е КВО-като напиша инвертор-хептем ще ме разберат ;D ;D ;D
« Последна редакция: Декември 13, 2009, 11:52:11 am от zibeltbg »

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Икономичните крушки като "убийци"
« Отговор #20 -: Декември 14, 2009, 12:55:14 pm »
Колегата zibeltbg  е прав. Не трябва да се впускаме в детайлите, когато коментираме обширен въпрос.

В случая е ясно, че халогенните лампи имат най- добър спектър от досега изброените. Търся информация за спектъра RGB светодиодите. Могат лесно да се запоят за опитна платка. може и да се начертае специално платка, която по- късно да се ецва. Предимство според мен е, че консумацията им е по- ниска. Недостатък е, че играчката за захранването е малко по- голяма.

За неоновите лампи- вкъщи по- скоро бих използвал от тези лампи, които са с импулсен траф- честоти се са в кХз, а не от стандартните луминисцентни лампи с дросел. Освен това бих поставил лампата на шкаф или с преграда, за да се използва само отразената светлина (много е ефектно).

zibeltbg

  • Гост
Re: Икономичните крушки като "убийци"
« Отговор #21 -: Декември 14, 2009, 01:06:24 pm »
   До колкото знам промишленоста не залага на RGB светодиодите, а на бели. По- добре бели с правилни зелени за компенсация на спектъра според мен, но трябва апаратура и експерименти. По принцип има готови интегрални схеми направо на  220 V за последователно свързване на светодиоди. На женския пазар-по средата в един безистен има фирма, която може би за България предлага най-богат избор и най евтино-правят и отстъпки. Така преди 3 години реализирах начелник с ВОЕННИ ПАРАМЕТРИ!!! Всички пичове с "маркови" фенерчета припадаха... ;D Давам малко пояснение-основен принцип за по-високо КПД на светодиодите е да не се използва електроника за гасене на излишното напрежение-защото светодиодите в същност се държат като ценеров диод, е да се използва-  :) най обикновен резистор-особенно важи за батериен вариант. И да се използва акумолаторна батерия-щото има по-стабилно U във времето-е най- добре разбира се-литиева. Някои светодиоди при равна консумирана мощност дават 2 ПЪТИ по-голям светлинен поток... Сега се сетих и друго-колкото-по-малко е R- толкова по малко загуби. Обаче-например един светодиод направен за 20 mA- при 30 mA живота му пада на половина-пък е достатъчен за следващите 3-4 години. То след 3-4 години кой знае какви ще излязат- крайно време е "поднебесната империя" да почне да бълва мощно светодиодно осветление на нормални цени и да мирясаме най-накрая-ама да видим кога ще го направят...Огромно предимство на светодиодите е ,че не се "бъркат" с дневната светлина, като превъзхождат по този показател всички видове осветление...
« Последна редакция: Декември 15, 2009, 03:20:54 am от zibeltbg »

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Икономичните крушки като "убийци"
« Отговор #22 -: Декември 14, 2009, 01:54:35 pm »
Предлагам ви следната схема, не знам дали ще стане. Използвам съм трика с капацитивното ограничаване на тока (чрез последователно свързан кондензатор).

Ето формулите, а отдолу е схемата. (ПС: мрежова честота - 50 Hz)

XC = 1 / [ 2*pi*f*C ]

XC = 1 / [ 6,2857*50*C ]

Взимаме C = 630 nF

XC = 1 / [ 314,285*630*10-9 ]
XC = 1 / 0.0001979995
XC = 5050.52 = 5.052 kOm

I = U/R --- I = 220/5050.52 --- I = 0.0435 A

Следователно през кондензатор 630 нано, при честота 50 Hz и при напрежение 220 волта, максималният ток ще бъде 43,5 мА

Изправяме с грец и поставяме светодиоди и един кондензатор за да избегнем 100 херцовите трептения.

zibeltbg

  • Гост
Re: Икономичните крушки като "убийци"
« Отговор #23 -: Декември 14, 2009, 02:14:59 pm »
    Не е толкова просто-електролитния кондензатор ще направи проблем за зареждането на C1  преди греца, пък е необходим да не гръмнат в първия момент светодиодите- по принцип на такива схеми слагат голямо R след греца за преосигуровка-ма пада КПД-то.


   Нали ви казах, че има готови интеграли-цената им е 2-4 лева, нещата са измислени!!!
    2-ри вариант-маломощен-зарядно от GSM -връзвате светодиода през резистор направо паралелно на ел. кондензатор след изправителя на вторичната намотка
    3-вариант-за мощности-въпросният "импулсен трансформатор" със високочестотни изправителни диоди-двуполупериодни схеми-ми пък за да не се подмагнитва с постоянен ток трафа  и напасване на последователно-паралелно включване на светодиодите за по-малки загуби-може да се използва схемата с греца който ви описах за халогенките за коригиране на U на изхода-еднополупериоден изправител на входа за по-ниско U на изхода също е вариант....
    4-вариант-същото но незалят феритен траф- вторичната намотка може да си я МОТАТЕ както ви е угодно
    5 вариант-като 3-ти-връзвате на изхода феритен траф за 40 Khz и правите бройки на първичната намотка опитно-увеличавате навивките, докато престане залятиятия траф да грее
    Имайте в предвид, че "импулсния трансформатор" за лунички на 12 V- по-точно 11,5 работи само под минимален товар-15-20 W- затова, докато уточните нещата включвайте паралелно на изхода 20 W 12Vлампа!!!

   6- "импулсния трансформатор" за лунички на 12 V за нетипични цели работи по-добре с греца и кондензатора-ако не е залят-слагайте смело кондензатора след диодите вътре в оригиналната платка, без греца, който ви описах за халогенките

  7 за вариант със железен траф....трафа трябва да е минимално 100-150 W за високо КПД на схемата-най-добре тороидален..то продават и готови вторичната може да си я размотвате-мотате на ръка-навивките не са много-това е много мързелив вариант- особенно-когато не можете да се вместите в горните варианти по мощност....тороидалния има и най-малко поле на разсейване, следователно по-голямо КПД, не бръмчи, по-малък и лек и т.н...спрямо другите стари "тучове"..... ;D-пък е и най-"железнонадежден"....само дето е по-скъп и тежи....някъде може да е предимство-поставка на лампа-няма да се обръща я  ;D ;D ;D
« Последна редакция: Декември 14, 2009, 03:06:27 pm от zibeltbg »

dedofire

  • Гост
Re: Икономичните крушки като "убийци"
« Отговор #24 -: Декември 14, 2009, 02:47:28 pm »
Чета ли чета и достигам до едно заключение колко сме зле след 20 години преход. Колко ни е зле образованието че да се образоваме от интернет от тук от там и накрая  ЕДНО ГОЛЯМО НИЩО. ГАДОСТ ГОЛЯМА  ;D

До zibeltbg, altium, EDM electronics, mzk говорите разни работи направо смях.
Кво е тва електронен трансформатор такова чудо нема има си импулсно захранване и това е и по добре го пишете AC-DC.
Трансформаторите се означават по точно определен начин и съответно тяхните разновидности. Ако имате правоъгълник или квадрат в който е сложен знак за полупроводник или някакъв друг ел. елемент се има на предвид някакво готово изделие което се включва към ел. схема. Например готова платка на усилвател. И се слага правоъгълник и знака за уселвателя за да не се чертая цяла схема. Друг вариант е че имате отделен чертеж за този знак. Има и легенда.
А когато се обсъждат идеи, схеми и техонолгии е по добре да се говори точно и да се използват ясни и общо приети понятия. Ако има разминаване се договаря те предварително за понятията.
За светодиодите не махайте съпротивленията те ограничават тока и запазват светодиодите.
Светодиода може да се захранва чисто инпулсно като се регулират задния и предния фронт на импулса. Така се създава юлюзия че свети по-силно.
За RGB светодиодите ами кво е тва 3 цвята наблъскани едно до друг или другия скъп вариант е полупроводник който излъчва на различни дължини на вълната и общо взето се смесват цветовете без кой знае какъв ефект с добавка на филтър и призма или матова стъкло за получаване на равномерно чело (мод) на потока светлина.
Проблема при светодиодите е че повечето полупроводници излъчват фотони в друга дължина на вълната, много неподходяща за човешките очи. Това е чисто технологичен проблем и няма скоро да се реши. За тва колкото и да се опитвате няма да стане номера. А само ще имате сурогат който относително ще дава някакъв ефект.
За това което са направили от фирмата която е посочил vitan е единственото за сега лесно и правилно от технологична гледна точка само че там има проблем че няма да се постигне достатъчно голяма стойност на светлинната енергия за да се използва за осветяване количеството фотони са малко. Поради една проста причина това е некохеретно излъчване. Иначе процеса е подобен на напомпването на твърдотелните лазери. Изисква и допълнително електроника и ще консумира доста електрическа енергия.
Извинявам се на всички тук, но понякога говорете ясно и технически правилно. Щото тук няма да е форум за техника ами някаква говорилня.
« Последна редакция: Декември 14, 2009, 08:35:17 pm от altium »

dedofire

  • Гост
Re: Икономичните крушки като "убийци"
« Отговор #25 -: Декември 14, 2009, 03:35:50 pm »
zibeltbg батка не ми говори за изследвания на волт-амперните им характеристики и фото излъчваелните им характеристики в следствие промяната на напрежението и тока.
Батка много добре съм разбрал кое как е и за какво е.
Уточних някой ваши проблеми върху които трябва да се замислите и тогава да говорите за техниката.
Само една моя препоръка един светодиод няма за какво да работи в постоянен режим а по добре да работи в импулсен.
1. Батка в импулсен режим можеш да го накараш да свети казано по простичко по силно в следствие на някои преходни процеси при фотоизлъчвателните проводници (отново казано по разбираемо). Процеса е много близък до лазерните светодиоди. Само че нямаш кохеретно излъчване на фотони.
2. Пестиш енергия
3. При импулсно подаване на ел. енергия към светодиода можеш да регулираш двата фронта преден и заден и разстоянието между два импулса и така да управляваш полупроводника. Имай на предвид че говоря за генератор на импулси и то само положителните ;D. Сега разбрах че не съм се уточнил е виждаш ли че точния изказ е много важен.
4. Постоянното напрежение и ток които се подава към светодиода водят до неефективност от икономическа гледна точка, просто консумираш много енергия а окото има една хубава способност да не вижда над 45 Hz а ако подаваш импулси с честота 50 Hz и 50% запълване на импулсите се получава че за една минута си консумирал 50 % от енергията която е при постоянен режим на захранване.
5. От технологична и схемна гледна точка при голямо количество светодиоди пестиш енергия и материали.

А имам един въпрос към теб zibeltbg:
Възможно ли е светодиода да продължи да свети и да работи като такъв ако сменим поляритета на захранването му?

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: Икономичните крушки като "убийци"
« Отговор #26 -: Декември 14, 2009, 03:56:15 pm »
Здравейте, колеги...каква е тая говорилня бе, хора. Не се сдържах, щото като чета странните писания тук ми става обидно и болно за нивото на форума, който се води с техническа насоченост. Та ми се ще да запитам zibeltbg...като гледа прикачената схема на т.н. "електронен трансформатор" какво вижда и какво постига като плясне преди нея Гретц и електролит  ???.. Това е типова схема за управление на нисковолтови халогенни лампи с драйвер за управление на полумост с МОСФЕТ ключове, която има всички възможни защити и стабилизации, за които се сетите. С други думи това е съдържанието на кутииката, наречена "електронен трансформатор". Полумоста клати трансформатор на 30-70кХц и вторичната отива директно на халогена, като напрежението не зависи от товар, захранване, температура и т.н. На практика външният електолит се връзва към вътрешните през диодите на вътрешния Гретц и кво постигаме...по-добра филтрация и леко повдигане на средната стойност на изправеното мрежово напрежение. Резултатът мисля, че е...ясен.
А твърдението за резисторно захранване на светодиоди и съответното КПД е достойно за научна публикация. Що ли тогава се произвеждат специални импулсни драйвери, генератори на ток и др. подобни.
Идеята ми не е дребнаво заяждане, а избягване на подобна некомпетентност, която въвежда в заблуда и други съфорумци.
Съжалявам zibeltbg, но трябваше да го напиша...нищо лично... ;)

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Икономичните крушки като "убийци"
« Отговор #27 -: Декември 14, 2009, 05:12:20 pm »
Не се карайте. Нека се придържаме към заглавието на темата и ако можем да си помогнем за по- хубаво осветление.

« Последна редакция: Декември 14, 2009, 10:30:08 pm от mzk »

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: Икономичните крушки като "убийци"
« Отговор #28 -: Декември 15, 2009, 11:13:01 am »
zibeltbg, харесвам стила ти... ;)...но дай да спрем дотук, щото ставаме за смях... :o Моля те само не ми давай линкове и не ми казвай какво е напрежението след Гретца !!!... Всеки може да го види в Нет-а без да има нужда от мерене и т.н.
Що ли ми се струва, че не си погледнал прикачената от мен схема или просто не я разбираш. Там са нарисувани цели два филтрови кондензатора след мостовия изправител. Така пише и в дебелите книги за импулсни захранвания, не е лошо да метнеш едно око... ;)
А относно светодиодите дай конкретни данни, да видим, че иначе става само бла-бла. А ако се справяш с Инглиш-а направо прати едно мейлче до разните производители, дето се пънат да правят драйвери за управление. Идеята може и да им хареса...мдаа. Не знам дали ти е известно, че СД понасят неколкократно претоварване по ток в импулсен режим и при същата консумация се получава по-голям светлинен добив. Та аналогично на мен с меренето на Гретца(хе-хе) що не вържеш и ти едно СД-че и да му пуснеш постоянен или импулсен ток, после вземи един фотографски светломер и мери, да видим кво ше стане. Не е лошо да погледнеш и как го правят хората, напр. производителят на мощни СД CREE.
Е, аз приключих, заболя ме ръката от писане, а и тук не сме курсове по измервателна техника и електроника.

Бъди здрав и успех в начинанията... ;D

Неактивен red__bull

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 36
Re: Икономичните крушки като "убийци"
« Отговор #29 -: Декември 15, 2009, 02:24:45 pm »
Не съм много на ти с електрониката но докато се карате, сглобих схемата с ел. трафа (или там както му е името) греца и кондензатора. Свети много по ярко лампата, но и консумира много повече 86 вата а крушката е 55 вата, а на мен целта ми е да плащам по малко ток за осветление. Защо става така?

« Последна редакция: Декември 15, 2009, 02:27:03 pm от red__bull »