Автор Тема: Дигитален честотен генератор (с DDS)  (Прочетена 74939 пъти)

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Дигитален честотен генератор (с DDS)
« -: Октомври 27, 2009, 05:08:15 pm »
Здравейте!
Тази схема с AD9835 я намери Пламен.
оригинална схема. (същата е и в прикачената картинка)

Недостатък на схемата беше липсата на удобно управление на честотите, за моите цели промених кода на контролера малко. Ето хекса и сорса. С тези промени в кода, бутона SET се изпозва за увеличаване с 1, а бутона INC се използва за намаляване с 1, като с превъртане на по-младши разряд по-старшия се увеличава с 1.

При мен проблем представляваше липсата на подходящ високочестотен операционен усилвател. Взаимствах операционния усилвател от схемата на цифров честотомер на неомонтана. MA3006 я намерих за 1лв в пасат електроникс, другото хубаво в схемата на неомонтана е, че е сметната с изкуствена средна точка и отпада нуждата от двуполярно захранване. Т.е. 78L09, диодите и кондензаtорите от изправителя на захранването отпадат.

П.С. ОУ-то по неомонтанската схема дава несиметрия, но не можах да го оправя. Това не е особенно съществено защото като такт в мойта схема се ползва само нарастващия фронт, който не зависи от коефициента на запълване.
« Последна редакция: Декември 27, 2009, 06:55:16 pm от altium »

vitan

  • Гост
Re: Дигитален честотен генератор (с DDS)
« Отговор #1 -: Октомври 27, 2009, 06:47:10 pm »
Потърси из Нета - има една много хубава цялоста схема (със всичко) на честотен синтезатор - индийски. Не съм го пробвал, но това, което съм гледал ми изглеждаше много добре.

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Дигитален честотен генератор (с DDS)
« Отговор #2 -: Октомври 28, 2009, 01:30:54 pm »
Да знам я индийската схема, дори има линкове към нея в темата на "етерния вихър", тя е доста по-сложна.
Тук във Варна едни мошениция продават като готов кит за 150лв като авторска. При нея има двуредов LCD дисплей (скъпичък е) + това и някакъв ротари енкодер.
« Последна редакция: Декември 27, 2009, 07:06:51 pm от altium »

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Дигитален честотен генератор (с DDS)
« Отговор #3 -: Октомври 28, 2009, 02:24:16 pm »
Радко, ето ти най-доброто решение за цифров синтезатор, и като цена /135 лв/ и като качество, за възможности няма да говорим ! - готов, налепен, изпробван, с гаранция 2 год.

Производител: Тераком ООД -Русе    http://www.teracom-bg.com/index.php?option=com_alberghi&func=detail&Itemid=30&id=28

Големината му е колкото на монтанския честотомер. Обхват от 1 Hz - 70 MHz. Стъпка каквато си избереш.

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Дигитален честотен генератор (с DDS)
« Отговор #4 -: Октомври 28, 2009, 06:02:38 pm »
Ми аз вече имам работещо устройство, перфектно е!
Просто с тази тема искам да помогна и на други които семъчат. Всичко зависи от кваровия генератор - а той е 50.000MHz т.е. с 3 нули.
И генератора е базиран на чип на Analog Devices но от по-ново поколение, основното предимство на AD9850/51 e множителя на честота x6, добавен е и паралелен интерфейс за управление. Чипа струва 20-21$/бр и гнерира до 70мхз стабилно с добра синусуида (гарантирано от производителя). А вече конкретните схеми които се предлагат представляват интерфейс за управление на DDS синтезаторa и всичко друго е въпрос на естетика.

 AD9831 - 9$ в К1 (ако сте от софия)
 PIC 16F628 - 2.20лв в комет (пак ако сте от софия)
 ОУ - 1-3лв
 5-6лв за кварц,светодиоди, резистори, кондензатори + универсална прототипна платка
-----------
не повече от 20лв
« Последна редакция: Април 15, 2010, 02:13:58 pm от altium »

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Дигитален честотен генератор (с DDS)
« Отговор #5 -: Октомври 28, 2009, 09:46:14 pm »
Здравей Радко!

Изключително съм благодарен за инфомацията!

Въпрос: при какви условия мога да сменя AD9835 с AD9851. Т.е. да се разшири поддръжката на генератора до по- високи честоти?

Благодаря предварително!
« Последна редакция: Октомври 28, 2009, 09:48:36 pm от mzk »

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Дигитален честотен генератор (с DDS)
« Отговор #6 -: Октомври 28, 2009, 10:20:47 pm »
Ами да ти кажа би трябвало да се управлява по подобен начин, 50/51 имат и включане и изключване на множителя на тактовата честота, но не съм наясно в даташийта му си пише.
 (той работи на 30MHz а след множителя по 6 тактовата честота става 180)Попринцип няколко такива генератора ако се сложат в паралел, т.е. интерфейса им за задаване на честота, тактовия генератор и захранването, и чрез самостоятелен контрол на фазата ще се получи 2,3 или много фазен генератор.

krasyo7701

  • Гост
Re: Дигитален честотен генератор (с DDS)
« Отговор #7 -: Декември 04, 2009, 11:40:16 pm »
Преди два месеца случайно попаднах на тази схема, хареса ми и тръгнах да търся елементите по нея. От Farnel си поръчах AD9835 и ми излезе 38лв, намерих и останалите елементи но накрая най труден за откриване се оказа операционният усилвател, дори и еквивалентът му който е даден по схемата го няма никъде по онлайн шоповете в България. Тръгнах да търся някъкъв друг подходящ операционен усилвател и попаднах на АD847 който се явява и пълен еквивалент по корпус на LM6361, за мое щастие в Farnel го предлагаха на цена от 6 евро и нещо. Поръчах го и се надявам скоро да пристигне.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Дигитален честотен генератор (с DDS)
« Отговор #8 -: Декември 05, 2009, 01:24:44 pm »
http://radiokot.ru/circuit/digital/measure/22/
Функциональный DDS генератор на AD9851 и AVR.
« Последна редакция: Декември 05, 2009, 10:50:00 pm от altium »

dedofire

  • Гост
Re: Дигитален честотен генератор (с DDS)
« Отговор #9 -: Декември 22, 2009, 09:30:53 am »
Момчета хубаво сте я намерил. Директното цифрово синтезиране отдавна се използва още 1996-7 Анолог Дивайсис за първипът пуснаха схемата. Това което сте дали е така да се каже експериментална схема. За да ви работи генератора добре трябва да направите и диапазонни филтри. Имайте на предвид че се появяват много хармоници пир ДДС. Ако имате достъп до спректрални анализатори направете си труда да направите едно замерване. Потърсете по хубава схема.

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Дигитален честотен генератор (с DDS)
« Отговор #10 -: Януари 28, 2010, 11:15:47 pm »
Не разполагам със спектрален анализатор, но на руското ми осцилоскопче Ц1-94 синусуидите следд AD-то изглеждат доста прилично.
Също искам да представя как аз лично съм реализирал схемата:
« Последна редакция: Януари 28, 2010, 11:18:24 pm от Radko »

MarioBros

  • Гост
Re: Дигитален честотен генератор (с DDS)
« Отговор #11 -: Януари 28, 2010, 11:47:41 pm »
Един не толкова прецизен сигналгенератор, но за това пък много евтин:
http://sharon.esrac.ele.tue.nl/mirrors/zl1bpu/MICRO/SIGGEN/Decgen.htm
« Последна редакция: Април 15, 2010, 02:17:03 pm от altium »

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Дигитален честотен генератор (с DDS)
« Отговор #12 -: Ноември 18, 2010, 11:15:45 pm »
Предложената от мен схема не е удачна за стабилен генератор на правоъгълни импулси! Оказва се че дигиталната синусуида изключително много бърка тригера на Шмидт!
AD9835 е модулатор! Читава схема /със стабилен правоъгълник/ могла да стане с AD9850/51 или друг DDS синтезатор. Иначе за синус AD9833/35 вършат работа.
Този интерфейс е неудобен за работа.
« Последна редакция: Април 22, 2011, 04:23:28 pm от Radoslav »

Неактивен ivobg

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 36
  • Пол: Мъж
    • http://newenergybg.com/
  • Скайп: ivo.bg2006
Re: Дигитален честотен генератор (с DDS)
« Отговор #13 -: Март 19, 2013, 12:00:06 am »
Лично аз ползвах AD9838 , сравнително евтин и достатъчно точен!
За съжаление не предвидих аналоговия цифров филтър на изхода, защото първоначално исках да имам трифазен цифров генератор за изследване на TPU- устройства!
Сега трябва да се разработва печатната платка наново, а и отпадна като необходимост! - колегата ме снабди 2 два двойни програмируеми китайски цифрови генератора с  обхват 1 HZ до 100 MHz, 0-20 V и възможност за всякакви изходни сигнали.
Е, цената им е солена - около 600 лева, ама такъв модел не съм в състояние да проектирам!

« Последна редакция: Март 19, 2013, 10:26:15 am от Maistora52 »

g_mihuev

  • Гост
Re: Дигитален честотен генератор (с DDS)
« Отговор #14 -: Октомври 14, 2014, 11:12:18 pm »
Здравей Иво,
Би ли ми помогнал със схема или с каквото друго можеш на трифазен синусоидален генератор с използване на DDS?
Необходим ми е като задаващ генератор за проби върху електродвигатели. Със силовата част след него ще се справя. С писането на код съм леко на вие, но имам PIC-KIt и мога да заредя HEX, ако се намери за трифазен вариант на синусоидален генератор. Преди да ме е поправил някой, да уточня, че съм съвсем наясно с принципа на работа на честотните инвертори за управление на електродвигатели.  Искам да правя проби с чиста и аналогова синусоида, без значение колко вентилатора ще използвам за охлаждане крайните мощни транзистори. Предварително благодаря!