Автор Тема: INKOMP (Комутатор на магнитни потоци) - ИЗМАМА  (Прочетена 322452 пъти)

Неактивен gotiniq7

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 409
  • Пол: Мъж
  • Домашен екпериментатор
    • Документална видеотека
  • Скайп: zarov_inc
Re: INKOMP (Комутатор на магнитни потоци) - ИЗМАМА
« Отговор #90 -: Ноември 02, 2009, 03:52:44 pm »
Говорих с познат, който произвеждаше аудио усилватели, миксери и т.н. с марката "bulsound" после "valdan" , както и да е работилницата му бездейства, а има капацитет за производство. Струг, фреза, машина за огъване на ламарина и много практика с електроника. В момента се занимава с импулсни захранвания по поръчка. Обясних му в общи линии за какво става въпрос, и той прояви интерес за производство, но е скептичен към самото устройство. Каза следното за самозахранването - Искам да видя един час захранване на 2 кв калорифер в автономен режим, ако всичко е точно подписваме договора и няма грижи.
« Последна редакция: Ноември 02, 2009, 08:27:25 pm от gotiniq7 »

half

  • Гост
Re: INKOMP (Комутатор на магнитни потоци) - ИЗМАМА
« Отговор #91 -: Ноември 03, 2009, 09:16:10 am »
ОТ:     
    
ПОЛУЧАТЕЛ:     info@inkomp-delta.com + X

    
ТЕМА:     Здравейте:))) Похвала относно изобретението Ви Браво!!!
    
ДАТА:     29.10.2009 20:31
    


                               принтирай

      
 

       Здравейте,  искам да се запознаем ако може.
Казвам се ....инженер съм Фамилията ми е .....
 В момета съм безработен . Видях саита Ви  Въпреки че съм невероятно взискателен за някой работи   в живота  мисля е  заслужавате огромна похвала за устройството си.  Не изключвам да си купя едно. Няма да съм вечно безработен....
За мене какво да ви кажа аз мога да опитам да се представя с  участието си в  ето този сайт
www.......org Там съм с ник .... но си ми казват .... Ако ще ви е интересно разгледайте постовете ми те са в Bulagrian Insighnt. Там са поставени интересни идеи от юзерите @Harwey, @OC @CC, @Magliwynn...
Уточявам тези неща защото искам не само да прочетете но и да се убедите че може би  макар и далеч от постижението Ви  аз участвам активно в форум с насоченост  която вероятно е била някога   и   с Вас. Искам отново да подчертая Браво  страшно сте  успели  ако  така да се каже не  сте и най напред в света  в момента в тази област.
Бих искал да се запознаем да се видим да разгледам нещата Ви  Имам нужда от личен контакт с Вас. Ако не възразявате.
Благодаря за всеки отговор.
Простете ако ви се е сторило че съм писал незначими и неуместни неща.Тая сфера ми е голяма тръпка  и е възможно да  съм се поувлякъл.
Поздрави.... България
Р.С научих за вас от форума www.mazeto.net



ОТ:     

    
ПОЛУЧАТЕЛ:     info@inkomp-delta.com + X

    
ТЕМА:    ..... захранване
    
ДАТА:     30.10.2009 17:37
    


                               

      
 

      Здравейте искам пак да Ви питам (изчетох всичко  за вашето изобретение в беинса инфо сайта)
Може ли  на базата на Вашето изобретение да се направи захранване за робот .... който е в музей в ....Моят приятел .....който е правил експонатите в музея  си   ме подсети някак си да Ви питам трябва да е мощно устройството около 20 вата  Извинете за безпокойството.  Радвам се че има българин  който е постигнал такава огромна  идея  лелеяна от мнозина в света .Похвалих Ви пред неколцина хора които разбират от тази техника в  известен смисъл. Благодаря за всеки отговор.Те са впечатлени  А на репликата че може би се бъркате щото  може греш
 о  да отчитате честотите  аз им отговорих че според видяното от мен очевидн не се бъркате и че работите Ви са  успешни  Моят познат .....  е много начетен човек  и  аз бях щастлив да му съобщя за Вас. и Вашето изобретение.
Надявам се да ми отговорите видях в Беинсата че  пишете  много учтиво и възпитано  и сте търпелив човек .Бог ми е свидетел че искам да си направя такова нещо   и да го разбирам как става. Ние в Физь.ком много се трудим  но за сега безуспешно но знаем  че е възможно а вашият  клип направо ме издигна в очите на моите приятели зад граница много Щастлив съм че българин  е направил такова нещо Наистина!!!   




ОТ:     
    
ПОЛУЧАТЕЛ:     info@inkomp-delta.com + X

    
ТЕМА:     Г-н Валери Иванов, може и да сте създали нещо хубаво но какво лошо имаше в това да ми отговорите?
    
ДАТА:     03.11.2009 00:57
    


                               
      
 

     ?
Жал ми е за Вас
Изчетох постовете ви в Беинса в Скиф  и къде ли не държите се така сякаш наистина сте създали нещо, а сте като кучето на сламата ни я яде ни я дава.. . на колкото писма не ми отговорихте толкова цирея на гъза Ви да поникнат.
искахме с ваша помощ един робот да накараме да проходи Робко 1 Ама не би .Надменноста Ви е противна и показателна.
Никак не ви завиждам, просто ме отвратихте .
дано поне устройствто Ви  е полезно в някоя област че много камбани бихте ...по целият свят.   
 

                            
ОТ:     Waleri Ivanov <info@inkomp-delta.com> + X

    
ПОЛУЧАТЕЛ:   

    
ТЕМА:     Re: Г-н Валери Иванов, може и да сте създали нещо хубаво но какво лошо имаше в това да ми отговорите?
    
ДАТА:     03.11.2009 08:48
    


                               
      
 

    _____________________


Уважаеми г-н....
аз съм човек с разклатено здраве. И в момента просто боледувам. Едва вчера отворих пощата си и видях Вашите писма.
Съжалявам, че не съм добре със здравето. Нямам вина, че сърцето ми изнемогва. Съжалявам, че съм Ви разстроил и разочаровал. Не Ви се сърдя. Прощавам Ви. Навярно сте млад и нетърпелив човек. А аз правя каквото мога и каквото ми е по силите.
За едно сте прав - не ми завиждайте, щото и на идея си нямате какво ми е!

С уважение:
  Валери Иванов
www.inkomp-delta.com
vid@inkomp-delta.com
info@inkomp-delta.com
inkomp@abv.bg
 


Уважаеми колеги,
Това е част от "уважението", което получавам тук, в Родината. За какво говорим?!
Съжалявам, но не съм и учуден, още по-малко пък изненадан. Представяте ли си какво беше разочарованието ми? Отварям пощата с намерението да му отговоря, да видим кога ще мога да направя така, че да се срещнем, да му напиша нещо, което да му вдъхне смелост и увереност. Вярно, не мога нищо да поднеса на тепсия, но все пак...
Е, ще го преживея някак. Но все пак, жалко.

По отношение на това, което се обсъжда. Да, мога да ви поздравя!  ;)
За съжаление няма как да обсъждам с вас тази тема, по напълно разбираеми причини. Но мисля, че дори и това, което е получено от мен като информация, за умния е предостатъчно!
Желая ви успех!!
На всички, които могат да се считат мои приятели!
 :-*
« Последна редакция: Ноември 03, 2009, 11:04:38 am от half »

Неактивен teofilius

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 712
  • Пол: Мъж
    • Teosfera - free energy - antigravity
Re: INKOMP (Комутатор на магнитни потоци) - ИЗМАМА
« Отговор #92 -: Ноември 03, 2009, 07:18:50 pm »
БЛАГОДАРЯ!

varvarin

  • Гост
Re: INKOMP (Комутатор на магнитни потоци) - ИЗМАМА
« Отговор #93 -: Ноември 04, 2009, 04:27:25 pm »
Здравейте,

Продължавам опитите с ИНКОМП. Правих тестове директно със сериен резонанс на входа и паралелен на изхода съответно изходната честота е 2 пъти входната - 100 херца. Няма диоди и тиристор входния кръг е директно към захранващия трансформатор. На изхода добре - 15 вата на входа зле - 75 вата най малко, съответно горещи намотки и кондензатори. Тъй като работата на ИНКОМП е тясно свързана с тази на магнитните усилватели ще пораздъвча отново темата. При магнитните усилватели управляващата намотка е с голям брой навивки а работната се оразмерява спрямо напрежението на захранващия източник. Усилването по мощност на тези усилватели е пропорционално на отношението на броя навивки на управляващата към работната. Увеличаването на навивките на работната намотка води до увеличаване на нейната индуктивност, вседствие на което усилвателят става по инертен.
С други думи казано колкото е по голямо е усилването толкова по инертен е усилвателя. В нашия случай инертността е фатална тъй като ние искаме да отклоним потока на магнита с максимална скорост и минимален разход на енергия. От друга страна използването на намотка с по малък брой навивки ускорява изместването на потока, но намалява коефициента на усилване  до много ниски стойности. Освен това след достигане зоната на насищане топлинните загуби в намотката нарастват с квадрата на тока и е ясно че няма да получим нищо повече на изхода.За намаляване инертността на магнитните усилватели в практиката се прилга дълбока положителна обратна връзка с допълнителна намотка която е навита заедно с управляващата, но е с по малък брой навивки (от порядъка на работната) и се захранва през изправител от изходния ток през товара. Това повишава бъзодействието на усилвателя многократно и при стойниости на ПОВ над 1 усилвателя преминава в тригерен режим. В нашия случай нещата стоят малко по друг начин. Тук нямаме изходен ток докато нямаме бързодействие тъй като изходното напрежение е пропорционално на скоростта на изменение на магнитния поток. За целта обаче може да използваме входния управляващ ток като го прекараме през товара. По този начин управляващите намотки стават две - една с малък брой навивки през която подаваме тока към товара и една с голям брой навивки която включваме паралелно след диода. По този начин обратната връзка действа преди управляващата намотка. Прикачил съм схема на идеята, стойностите са със символично значение просто за онагледяване на нещата. Намотката S2 е с малък брой навивки съотвтно ниска индуктивност и при достигане границата на насищане на магнитопровода енергията се отлага върху товара вместо върху намотката. Оттук нататък за достигане на дълбокото насищане се включва намотката S1 (би трябвало да я пусна през диод и тример, но това ще покаже практиката), която е с голям брой навивки и малък ток през нея. Индуктивността и в този момент ще е нищожна тъй като сърцевината е вече в точката на насищане. След прекъсване на управляващия ток магнитния поток ще се върне обратно със максимална скорост, формирайки липсващия полупериод през товара. Мисля че това са двата генератора на напрежение за които беше споменал Валери в свои стари постове. Моят шунт е с една намотка, като за начало ще пробвам с един понижаващ мрежов траф като го използвам за шунт с обърната на 90 градуса макара. Ако няма резултат ще пренавивам шунта, ако има ше навивам магнитопровод за електрожен :)

Коментарите са добре дошли.
Поздрави на всички!

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: INKOMP (Комутатор на магнитни потоци) - ИЗМАМА
« Отговор #94 -: Ноември 05, 2009, 08:33:25 pm »
Здрасти, колега varvarin...

  Дълго време те нямаше на хоризонта и помислих, че вече си подкарал свободната енергия и си тръгнал за патент... ;D...шегувам се...Та, на въпроса, що ми се струва, че бягаш встрани от пътеката, нали беше докарал осцилограмите горе-долу. Още малко ти трябваше, но...няма лошо...важнен е мерака да станат нещата. Така, сега ще се опитам да обобщя няколко важни неща от писанията на Валери по форумите.

  - Управляващ LC кръг и работа на захранващия диод в отсечка или управление момента на включване на тиристор;
  - Работната точка на комутатора е около чупката на B-H кривата или малко след нея;
  - 90град. дефазиране на изхода спрямо входа, предполагам за намаляване на влиянието на Ленц реакцията;
  - Около 3-4 пъти по-голяма полюсна площ на ПМ спрямо основната сърцевина;
  - Комутаторът е с намотки на двете рамена за равномерно разпределение на потока и сечение 2 х основното;
  - Управляващите намотки са свързани НК-НК при еднаква посока на навиване, защото само така може да има индукция от връщане на потока на ПМ по думите на изобретателя. Потоците в управляващата сърцевина са противопосочни и еднопосочни към основната;
  - Трансформаторен ефект, защото с увеличаване на изходния ток се увеличава и входния.
Тук се твърди, че на изхода не може да има по-голям ток от входа, хмм... ???...единствената  причина може да бъде чичко Ленц сполед мен.

  Ако позволиш няма да се съглася с твърдението ти за Кус на магнитните усилватели, който зависи основно от стръмността на B-H кривата, аналогично на характеристиката на биполярен транзистор например. Справка...http://forum.mazeto.net/index.php?topic=474.0...руската книжка, стр.18-19... ;). Така че голямо усилване може да имаме със стръмна, почти правоъгълна хистерезисна крива, сравнително малък брой управляващи навивки и съответно малко Nраб/Nупр. Затова сърцевините на МУ се правят от пермалой с голяма магнитна проницаемост, над 10000. Това е начинът да се минимизират енергиините разходи за насищане, а ПОВ няма да ти помогне, защото черпиш от захранването пак. Пробвал съм да върна от изхода, но ефектът е минимален поради реакцията. В крайна сметка виждам два пътя за увеличаване на ефективността - управляваща сърцевина с голямо мю и намалена реакция на изхода. При дългото ръчкане на МЕГ-а установих, че изходът е по-важен, а как да стане ще покаже само експериментът... :)

Поздрави...
« Последна редакция: Ноември 06, 2009, 01:27:12 pm от altium »

varvarin

  • Гост
Re: INKOMP (Комутатор на магнитни потоци) - ИЗМАМА
« Отговор #95 -: Ноември 06, 2009, 12:16:55 pm »
Здравейте пак :)

Не съм ходил до патентното пък и там искат пари а аз не обичам да давам :) Пък и от пътеката не съм кривнал просто тя е такава. Сега в общи линии резултати от досегашната главоблъсканица:

Вярно е че осцилограмата прилича, но не е същата, което значи че процеса не е същия, а целта все пак е енергия в плюс, а не да се получи осцилограмата. Резонанс на входа не трябва да има защото ако комутатора е направен добре индуктивността на шунта ще е колкото тази на бобините без сърцевината т.е. работната точка ще е в максимума на кривата, а без индуктивност няма резонанс (по точно той ще е в килохерцовия дипазон поради много малката индуктивност в случая). За изхода още не съм убеден как седят нещата, практиката ще покаже. От допълнителна намотка на шунта няма смисъл, в това се убедих вече на практика. За магнитните усилватели - вярно е това което казва Геца, но в случая коефициента на усилване няма никакво значение. На практика истината за процеса се крие в файлчето което съм прикачил, само че там се разглежда случая без насищане на сърцевината. При използване режим на насищане ефекта ще е доста по поразителен. Всъщност ако всички мои изводи досега са правилни конструкциите на инкомп които виждаме по Интернет са доста неефективни и ако някоя от тях работи наистина е било много смятане докато се подкара. Но нека не говоря предварително практиката ще покаже. Работещото устройство ще има характеристика на източник на ток в резултат на което максималния коефициент на преобразуване ще се получава при определен товар. Предполагам че с електронно управление може да се разшири диапазона. Но даже и така не е зле, бойлера например винаги черпи 3кВт като се включи :) В скоро време ще пробвам и ако всичко се окаже вярно трябва да има резултат.

Спорна работа на всички!

varvarin

  • Гост
Re: INKOMP (Комутатор на магнитни потоци) - ИЗМАМА
« Отговор #96 -: Ноември 18, 2009, 10:01:14 pm »
Здравейте отново,

струва ми се че разбрах къде е ключа от бараката :) Основен фактор за свръхединичната работа се оказва факта че потока в шунта не трябва да се променя. Намотката не трябва да действа срещу така установения вече поток, а само в негова посока. Няма ли промяна на потока в шунта, няма индуктивност внесена от сърцевината. Това условие създава малко противоречиви изизсквания. Във тази връзка доста размишлявах каква конструкция да избера за шунта и накрая се спрях на Ш-образна. Прикрепил съм картинка на шунта. Идеята е средната част на Ш-то да обере потока на магнита затова съм направил набора от ламели със малко по-голямо сечение от основния магнитопровод. Така много малка част от потока на магнита се отклонява в страничните рамена на Ш-то и не се налага намотката да се бори с него. Все още внесената индуктивност от сърцевината е значителна трябва да се премахне по някакъв начин, хайде помогнете с някоя идея :) Така направения шунт работи много по добре от предния и има някои добри признаци като например: товара в изходната намотка не променя консумацията на входа, когато добавя напрежението и към товара консумацията на входа намалява а мощността върху товара нараства. Все още е рано да се мери КПД - диодите и тиристора ми са с голямо съпротивление и пекат доста от импулсния ток. Ще си потърся други.

Някой знае ли как се определя магнитодвижещо напрежение на постоянен магнит?
Засега това, предстоят още експерименти...

Поздрави!

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: INKOMP (Комутатор на магнитни потоци) - ИЗМАМА
« Отговор #97 -: Ноември 20, 2009, 08:57:30 pm »
Здравейте отново,

струва ми се че разбрах къде е ключа от бараката :) Основен фактор за свръхединичната работа се оказва факта че потока в шунта не трябва да се променя. Намотката не трябва да действа срещу така установения вече поток, а само в негова посока. Няма ли промяна на потока в шунта, няма индуктивност внесена от сърцевината. Това условие създава малко противоречиви изизсквания. Във тази връзка доста размишлявах каква конструкция да избера за шунта и накрая се спрях на Ш-образна. Прикрепил съм картинка на шунта. Идеята е средната част на Ш-то да обере потока на магнита затова съм направил набора от ламели със малко по-голямо сечение от основния магнитопровод. Така много малка част от потока на магнита се отклонява в страничните рамена на Ш-то и не се налага намотката да се бори с него. Все още внесената индуктивност от сърцевината е значителна трябва да се премахне по някакъв начин, хайде помогнете с някоя идея :) Така направения шунт работи много по добре от предния и има някои добри признаци като например: товара в изходната намотка не променя консумацията на входа, когато добавя напрежението и към товара консумацията на входа намалява а мощността върху товара нараства. Все още е рано да се мери КПД - диодите и тиристора ми са с голямо съпротивление и пекат доста от импулсния ток. Ще си потърся други.

Някой знае ли как се определя магнитодвижещо напрежение на постоянен магнит?
Засега това, предстоят още експерименти...

Поздрави!

Здравей, колега... ;D

  Чудя се що си мислш, че два насрещни магнитни потока си пречат. Много хора пишат, а и аз установих опитно, че те просто не се забелязват. Това важи само от гледна точка на ЕМ индукцията. С червен цвят съм маркирал неясните поне за мен неща от коментара ти. Би ли пояснил за какво иде реч и ако може скица на магнитната схема по която работиш. ИНдуктивността може да се намали или премахне по два начина - насищане на сърцевината или бифилярно навиване. По думите не Валери при слагане на ПМ импулсът се свива по време 2-3 пъти, което единствено означава изместване работната точка на сърцевината на комутатора към насищане и намаляване на индуктивността на управляващите намотки. Но степента на насищане е малка и потокът на ПМ не е отклонен. Тук тъмният момент е с връщането на енергия от потока в резонансния кондензатор, защото точно това е свръхединичната такава. Ако го няма този ефект, енергииният баланс ще бъде класически - Изход=Вход-Загуби... ;) Фактически потокът на ПМ би трябвало да върши полезна работа два пъти - веднъж на изхода и веднъж обратно на входа. При мен обаче второто не се получава засега.

Успех...

varvarin

  • Гост
Re: INKOMP (Комутатор на магнитни потоци) - ИЗМАМА
« Отговор #98 -: Ноември 20, 2009, 11:57:55 pm »
Здравей Геца,

Не си мисля че полетата си пречат, те просто създават поток в средата в която се намират. Ако например сърцевината е наситена от едното поле за другото тя не съществува като такава, докато магнитодвижещото напрежение на второто не превиши това на първото. Значи докато магнитодвижещото напрежение създавано от магнита в шунта е по-голямо от това на намотката за полето на намотката сърцевината не съществува. Когато нейното напрежение (магнитодвижещо F=W.I) превиши това на магнита домейните се преориентират по полето на намотката и потока на магнита се затваря през другата част от магнитната верига. Това което исках да избегна е минимално преориентиране на домейните тъй като промяната на на тяхната ориентация е свързана с промяна на потока което си е чиста индуктивност, а според мен тя разваля нещата в случая. Магнитната схема която ползвам е същата като преди (виж картинки в предните ми постове), само шунта промених от П-образен на Ш-образен както е показан на горната картинка. Така намотките са в режим на сумиране (виж стрелките) а се държи все едно че е в режим на шунтиране (без магнит няма напрежение в изхода). Индуктивността е доста ниска, намотките могат да се вързват в паралел и изкарва същия изход и при по ниски входни токове. Изглежда като да стане пък не става... Електрическата схема също съм я постнал използвам и нейни вариации - резонанс в изходната намотка като кръга го захранвам през намотката на шунта. Ето пускам и една осцилограма в този режим според мен си е съвсем като оригинала, само дето КПД-то го няма.  :o
Има някакви признаци при увеличаване на товара да намалява консумацията но засега ми изглеждат като ефекти на резонанса иначе като цяло КПД е под 1-ца. Имам много ниско напрежение в изхода - 900 навивки а само 50 волта амплитуда, с резонанса става 80 волта под товар с лампа 220 волта 15 вата. По принцип с тези навивки би трябвало да е около 90 волта на празен ход без резонанс. МОже би основния ми магнитопровод е доста подмагнитен и това е причината мисля. Иначе потока на магнита се пренасочва добре, до въздушната междина отверката подскача здраво и звука е също добър. Е има още доста да дялкам и да си блъскам главата :)

Поздрави!

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: INKOMP (Комутатор на магнитни потоци) - ИЗМАМА
« Отговор #99 -: Ноември 21, 2009, 10:41:35 am »
Мисля, че осцилограмата на напрежението при Валери е мерена върху диода/тиристора, като площадката показва пада върху него, а пропадането й е разликата между напреженията на резонансния кондензатор и захранването. Оттук може да дойде голяма заблуда и неуспех в опитите, хммм...При свързването на шунта, което използуваш, се концентрирай върху индукцията при връщане на потока на ПМ през него, защото само така може да се надвиши 1-цата...според мен, де... ;). Дай осцилограма на изхода, да видим кво става. Трябва да има два импулса на управляващ полупериод - при навлизане и оттегляне на ПМ потока. Другото важно нещо е междината, която носи загуби. Колко е при теб и как я настройваш ?.. Малко е изходното напрежение при тия навивки, Валери вади 300в от 400нав. грубо, ако си спомням добре. Иначе времето на импулса е много добро, дай да видим сега как е фазата вход/изход по напрежение и после ще умуваме.

Поздрави...

varvarin

  • Гост
Re: INKOMP (Комутатор на магнитни потоци) - ИЗМАМА
« Отговор #100 -: Ноември 22, 2009, 03:26:12 am »
Здравей,
това което казваш за напрежението може и да е така но тогава още по добре. Ето как е при мен - 50Hz_SCR_VTG_CRNT001.jpg - горе е пада върху тиристора, долу тока. Площадката при Валери ми се вижда твърде високо но това може да е защото е изместен лъча по нагоре за нагледност. Ето и две осцилограми на входния ток и изходното напрежение - 50Hz_SCR_Uout_Iin002.jpg - без резонанс на изхода и - 50Hz_SCR_Quasi_Uout_Iin001.jpg - със резонанс на изхода. Сега както се вижда моята площадка е доста по широка и това се дължи на факта че изходното напрежени не може да зареди кондензатора и неговия заряд става единствено за сметка на входното напрежение. Ако изхода помогне тиристора ще се запуши по рано а връщането на потока отново ще дозареди кондензатора. Според мен е ясно че управлението е тиристорен или диоден изправител. При мен не се получава ефекта на дозареждане на кондензатора което би скъсило времето за работа на тиристора/диода. Тъй че смятам че оттук нататък работата става хардуерна - кроене на магнитопроводи брой магнити и подобни. Въздушната междина е 2мм като искам да я намаля подлагам повечко ламаринки и по тънка пластмаса. Несиметричното разположение на магнита ми се струва неподходящо и освен това мисля че въздушната междина трябва да е по средата на изходната бобина а не в горния край както е при мен. Сега кроя друг външен магнитопровод, ще видим какво ще стане и пак ще пиша :)

Поздрави  ;)

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: INKOMP (Комутатор на магнитни потоци) - ИЗМАМА
« Отговор #101 -: Ноември 24, 2009, 09:55:06 pm »
Здрасти, здрасти...

  Радва ме упоритостта с която работиш и резултатът е налице, нищо че още си под 1-ца ефективност. От доста време мъдрувам върху писанията на Валери и стигнах до извода, че дозаряд на резонансния кондензатор(Ср) може да има само ако: на изхода има 50Хц и дефазирането спрямо входа е на -90град., синусите на входа и резонансния кръг са синфазни с малка разлика в амплитудите за по-къс управляващ импулс. Индуцираното в шунта напрежение от връщането на ПМ потока е в противофаза на изходното и Ср ще се дозареди на +90град преди управляващия синус да достигне максимума си. Като гледам осцилограмите почти се е получило, иска се малко донастройка само. Виж как са фазите между Uвх, Uрез и Uизх и ако не е проблем дай и ние да ги видим... ;) Според мен няма нужда да кроиш нови сърцевини и т.н. Може би подбор  на навивки и подходящ капацитет на входа ще решат проблема. Ако номерът се получи няма да е проблем работата на по-високи честоти, защото ключето вече ще бъде в джоба ни...хе-хе...надявам се, де...
Всички разсъждения дотук са на база паралелен LC резонансен управляващ кръг, управление през диод или тиристор с регулируем момент на отпушване и еднотактна магнитна комутираща схема.

Искрено желая успех, защото това ще бъде първата успешна репликация на ИНКОМП... ;D

« Последна редакция: Ноември 26, 2009, 12:05:01 pm от getca »

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: INKOMP (Комутатор на магнитни потоци) - ИЗМАМА
« Отговор #102 -: Ноември 26, 2009, 01:30:06 pm »
Малко допълнение към предишните размисли...

  Ако изходният синус е разтеглен с ЛЦ верига и честотата е колкото мрежовата, ще има момент на противоположни полярности на изходното напрежение и импулса, индуциран при оттегляне на ПМ потока. Това е, защото на всеки полупериод на управляващия резонансен ток има двуполярен индуциран импулс на изхода. Точно тук ми се губи логиката, поради това, че ако има резонансен кондензатор в управлението след положителния полупериод на тока, неговият заряд ще бъде отрицателен и за да стане отново положителен ще има и отрицателен полупериод на тока. Е, да, но това означава насищане на шунта в обратната посока, докато шунтът в другото рамо също е наситен в някаква степен(говоря за двутактната магнитна схема на Валери). Нещо не се връзва и може да се окаже, че на входа кондензатор просто липсва. Тогава проблем ще е натрупаната в шунта енергия, която може да се изразходи през един обратен диод да речем и токът ще затихне апериодично. Хмм... ??? Другият вариант е кондензатор+обратен диод, който шунтира индуктивността през отрицателния полупериод. В този случай ще има само един двуполярен изходен импулс, който ако се разтегне с период 20мсек, ще изостава на 90град. от управлението и би трябвало да се получи свръхединицата. Дали... ??? Ако управлението е резонансно на изхода трябва да има два двуполярни импулса от комутацията.
varvarin, що виждам само един на осцилограмата?..Не са ти синхронизирани грамите и трудно се преценяват нещата. Като гледам май само пулсираш шунта без никви резонанси, защото имаш само един изходен двуполярен импулс и то точно по време на управляващия. С резонанс ще е различно. Последната осцилограма със синус на изхода каква е схемата и товара?..

varvarin

  • Гост
Re: INKOMP (Комутатор на магнитни потоци) - ИЗМАМА
« Отговор #103 -: Ноември 27, 2009, 01:06:32 am »
Здравей,

Ето я схемата - inkomp1.png. Единия полупериод се формира директно през диода/тиристора а другия трябва да се формира от изходния резонансен кръг при връщането на потока. Тока на заряд на кондензатора и този през товара се сумират в намотката на шунта и се използват за отклонение на потока. Понякога откачам изходната намотка с кондензатора и слагам отделен товар на резонансния кръг и на диода. Осцилограмата със синуса е снета така. Товара на резонанса е лампа 220в 15 вата а за диода 12в 21 вата. Така изходното напрежение е във фаза със това след диода (при резонанс изостава малко) и при добре оразмерени намотки може да се сумират директно. Причината поради която не ползвам резонанс на входа е че при тази схема на изхода ще има 100 херца а при Валери с един диод е 50 херца, значи няма резонанс на входа. Изходния резонанс спомага за размагнитване на сърцевината на изходната намотка тъй като потока макар и затворен през шунта я намагнитва леко - така се повишава напрежението на изхода. Това разбира се става за сметка на енергията изконсумирана през първия полупериод. Това устройство много ми прилича на магнитен усилвател, като тук работна намотка е тази която ние наричаме управляваща, а ролята на управляваща намотка изпълнява постоянния магнит. Ако се сещаш при магнитните усилватели има един режим при който се снема двойната работна честота от входа... Прекарвам управляващия ток през товара защото така след насищане вместо да се разсее енергията в намотката като топлина тя се отлага в товара. Мисля да променя магнитопровода (външния) защото ми е малка разликата между средната магнитна силова линия на шунта и външния магнитопровод. А забравих да кажа предната осцилограма - 50Hz_SCR_Uout_Iin002.jpg е в същия режим като тази със синуса само е премахнат резонансния кондензатор. Грамите са си правилно синхронизирани само апарата е малко калпав  ;) Скоро ще е готов и новия магнитопровод трябва да го досглобя и поошлайфам малко.

Поздрави на всички!

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: INKOMP (Комутатор на магнитни потоци) - ИЗМАМА
« Отговор #104 -: Ноември 30, 2009, 09:24:53 pm »
Здрасти, колега...

  Май само ние си пишем по темата, хе-хе... ;D Моите писания дотук бяха насочени към разчепкване принципа на работа на оригиналния Инкомп и идеята ми е да го повторим дословно, а след това ще правим доработки. Виждам, че искаш да вкараш твои идеи, което е супер, но дай първо да го подкараме като оригинала тъпото нещо. За съжаление не мога да се включа, щото нямам материали и условия за честота 50Хц(пък и време напоследък), но ако се потвърди принципа при теб, моментално сядам го правя в килохерцовия диапазон. Сега конкретно...
  Осцилограмите не е лошо да ги синхронизираш по един сигнал всички, по-лесно се анализират после. Наби ми се в очите, че двуполярният изходен импулс е точно по време на управляващия, което значи, че нямаш резонанс на входа. Което пък значи, че помпаш индуктивността с енергия, което нарушава оригиналния принцип и фазовото съответствие. Освен това няма как да използуваш индукцията при връщането на потока. Входният резонанс ще разтегне изходия импулс и с помоща на изходния кондензатор трябва да се получи фаза -90град спрямо входа. Тук е ключето, да не се повтарям от предишния коментар за възможните входни вериги... ;) Та, ако имаш доброто желание пробвай да разкачиш входа и изхода, паралелни ЛЦ групи на двете места. Тиристора остава както си е, в добавка може един обратен дидод в паралел на входната ЛЦ група, която ще шунтира отрицателния полупериод и после само осцилото ще покаже кво става и защо... ;) В предишните два поста съм описал как би трябвало да изглежда екрана му... ;D...според мен, де... ;D

Поздрави и стискам палци...