Автор Тема: INKOMP (Комутатор на магнитни потоци) - ИЗМАМА  (Прочетена 322411 пъти)

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: INKOMP (Комутатор на магнитни потоци) - ИЗМАМА
« Отговор #105 -: Декември 25, 2009, 10:00:45 am »
Здравейте, Честита Коледа,

Прикачвам интересно видео с тестове на различни сърцевини и намотки с еднополярни импулси. Текстът е на англииски език, но мисля, че няма нужда от превод.
Още едно видео с експериментален ПМ подмагнитен траф.

Източник http://www.overunity.com/index.php?topic=4300.105
« Последна редакция: Декември 25, 2009, 12:18:07 pm от getca »

nali2001

  • Гост
Re: INKOMP (Комутатор на магнитни потоци) - ИЗМАМА
« Отговор #106 -: Декември 26, 2009, 06:45:07 pm »
Hello and sorry for writing in English,
From what I understand Valery has posted some comments on this forum?
What did he say, and is there any update on the technology?

Thanks!
Steven

From Administrators: you must write in english and never use translator. We speak english normally.
« Последна редакция: Декември 26, 2009, 07:34:56 pm от altium »

varvarin

  • Гост
Re: INKOMP (Комутатор на магнитни потоци) - ИЗМАМА
« Отговор #107 -: Януари 03, 2010, 02:29:36 am »
Здравейте,
Честита нова година на всички!

Малко опити от новата година. Първо - Ш-образен шунт - режим на работа еднопосочно шунтиране (шунта който съм постнал по преди) с резонанс само на входа и резонанс и на двете места (входа и изхода). Когато резонанса е само на входа изходната осцилограма не се променя много т.е. не се получава желаното разтегляне (50HzResIn001.jpg). Когато и на двете места има резонанс изхода се поучава синусоидален (50Hz_ResIn_ResOut001.jpg). И на двете грами горе е входното напрежение долу изходното. Реших отново да поразгледам В-Н кривите на шунтовете и сърцевините които ползвам, четейки постовете по горе. Установих че Ш-образната има малко по широка крива (тя е от стар траф). Затова ще напиша някои неща за П-образния шунт който мисля че е с по добри характеристики. Първо неговата крива - (B-H_PShunt_No_Load.jpg). Интересно е какво прави товара с кривата - разширява я - ето как (B-H_PShunt_Load.jpg). Тези две криви са снети когато шунта е вън от основния магнитопровод без влиянието на постоянния магнит, като обикновен трансформатор. Товара е лампа 12в 15вт. Ако обърнете внимание вследствие на товара сърцевината излиза леко от насищане (атенюаторите на осцилоскопа са в едно и също положение и в двата случая). Това е съпроводено и с намаляване на консумацията от захранването до определен товар (докато излезе от насищане). Сега да видим какво е влиянието на постоянния магнит - той просто смачква кривата отгоре и отдолу (B-H_PShunt_With_PM.jpg). Това е снето когато шунта е сложен в основния магнитопровод с магнита без да има товар на изхода при променлив ток през едната намотка. Както се вижда площта на кривата не се увеличава, което според мен означава че разхождането на потока не консумира енергия (в идеалния случай). Както знаем енергийните разходи са пропорционални на площта на кривата. Така изглеждат и нещата на ватметъра - консумацията много не се променя. Сега включваме резонансния кондензатор на изхода и ето какво става - B-H_PShunt_With_PM_and_Outres.jpg. Като добавим и товар паралелно на кръга - B-H_PShunt_With_PM_and_Outres_and_Load.jpg. Вижда се че резонанса и товара имат един и същ ефект - консумират енергия. Само товара има същия резултат но в много по малка степен тъй като при мен изходното напрежение е доста ниско без резонанс. Не знам дали загубите от резонанс не се дължат на не добре оразмерена намотка, като поработи малко намотката се стопля доста и без товар. Фазовата разлика между входно и изходно напрежение е 90 градуса (изходното изостава естествено) - 50HzUinUout001.jpg - това е при резонанс на изхода и тиристор на входа без резонанс. По красивата синусоида е изходната а тази орязаната идва откъм Козлодуй :) Пробвах със П-шунта двутактен  режим в смисъл такъв - шунтиращия поток единия път е в едната посока другия път в другата. Идеята е сърцевината на шунта да работи и в двете страни на кривата. Направих така че единия полупериод да минава през едната намотка а другия през другата. Тук трябва да се спазят краищата така че посоката на полето от намотката винаги да е срещу магнита. Така на всеки полупериод имаме отклоняване на потока а сърцевината на шунта работи и в двете посоки. Не знам дали ми се струва но мисля че този режим е по оптимален. Успях да получа 115в на изхода при товар 2 лампи 220в 15вт и резонанс в изхода настроен на 100 херца при доста по ниска консумация на входа спрямо предишни опити. Ето как изглежда осцилограмата - 100Hz_Outres_Dual_Shot002.jpg - горе напрежението в изхода, долу тока на входа. Много е важно двата тиристора да работят съвсем симетрично иначе ефекта се губи и консумацията скача. Със сегашния начин на управление не мога да скъся повече импулса - тиристорите се запушват. За тази цел е по уместно да се използва симистор май. Има ли някой идея как може да се направи просто управление на симистор (или тиристор) освен с МАА436 ?
От всички тези опити ми се струва че причина за неуспеха като цяло са сеченията на намотките. Тъй като импулсния ток е твърде голям проводниците трябва да са оразмерени за него. Освен това резонанса на изхода също предизвиква загуби в намотката. Опитвах със серийно свързан товар но тогава напрежението е още по ниско. Със тази постановка обаче няма много място за увеличаване сечението на намотката. Мисля по въпроса за увеличаване на размерите... Засега това поздрави на всички !

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: INKOMP (Комутатор на магнитни потоци) - ИЗМАМА
« Отговор #108 -: Януари 05, 2010, 11:07:54 am »
ЗДрасти колега varvarin и за много години,

Поздравления за труда и упоритостта !.. Не казваш  нищо за сеченията на сърцевините (основна, на комутатора, полюсна площ на ПМ). Мисля, че си адски близо до успех, затова(с риск да стана досаден) ще ти напомня пак основните неща от конструкцията на ИНКОМП, систематизирани от постовете на изобретателя...

  - Изходен ток, 2.5-3 пъти по-малък от входния;
  - Сечение на комутатора, 2 пъти по-голямо от основното;
  - Полюсна площ на ПМ(неодимови), 3-4 пъти по-голяма от основното сечение;
  - Свързване на управляващите намотки НК-НК при еднопосочно навиване за да има индукция от връщане на ПМ потока през комутатора;
  - Резонанс на входа(еднопосочен предполагам, минус полувълната е шунтирана с диод), като дозареждането на кондензатора започва точно около максимума на входния синус;
  - Мостов изправител с филтър на изхода.


и най-важните условия за правилна работа на чудото...

  - Uизх~0 при махане на ПМ;
  - Спадане на входния ток няколко пъти при поставяне на ПМ.

Поздрави...

ПП...Що не пуснеш отделна тема за репликация на ИНКОМП, инфото ще бъде по-систематизирано и читаемо според мен... ;)

varvarin

  • Гост
Re: INKOMP (Комутатор на магнитни потоци) - ИЗМАМА
« Отговор #109 -: Януари 06, 2010, 01:36:30 am »
Здравей getca,

Снимка на постановката имаше из по ранните постове ето и параметри - Основния магнитопровод е Е образен като едното рамо съм отрязал за да сложа шунта. Страничните рамена имат сечение 4 кв. см а средното 8 - там слагам магнита. На останалото рамо е навита изходната намотка 900 нав от 0.55 мм. Шунта е П - образен, ламелите са Г-образни. Сечението на шунта разглеждано като траф е 2 кв. см но потока на магнита минава и през двете рамена така че общо е 4 кв. см. Той има 2х150 нав. от 1мм. Тук малко куца - мога да намаля сечението на основния като махна ламели. Ш-образния шунт е с по голямо сечение. Площта на магнита е 7 кв. см. Пробвал съм и с 10 но няма съществен ефект - общо взето има един оптимален момент за конкретната конструкция който го установявам опитно. Относно другите параметри има някои противоречиви неща които ми е трудно все още да установя. Изходния ми ток е по малък доста - лампи 220в 15вт тока който консумират при пълна мощност е около 0.07А. Обаче изходния резонанс променя нещата. Неговия ток макар и реактивен променя чувствително работата на уреда. Не мога да си обясня какво точно се има предвид изходния ток да е по малък от входния - това условие се изпълнява при всеки повишаващ трансформатор. Може би се има предвид резонансния ток? Имам много загуби в изходната намотка - тя направо започва да пари след 15 минути работа. Резонансния ток има ефективна стойност около 1А при напрежение 150 волта. По мои груби сметки там се губят около 10 вата - намотката е 10.5 ома. Няма как да увелича сечението защото няма да се съберат навивките. Захранвах устройството с импулсен генератор с мосфети - при по високи честоти около 150 херца греенето намалява а напрежението на изхода понараства до към 170 волта при долу горе същата входна мощност. Тук влияние оказва Q фактора на кръга мисля. Така че ако на изхода ще има резонанс намотката трябва да се оразмери съобразно този фактор и товара май. Относно резонанса на входа - ако режима е шунтиране на изхода има двойна честота, но импулсите си остават къси, ако е сумиране се получава разтегляне на изходния импулс, защото имаме и директно индуктиране от шунтовата намотка. В момента работя със шунтиране така че без магнит на изхода няма никой. В режим на сумиране това няма как да стане според мен. Има едно интересно нещо с П-образния шунт. Ако се управлява само едната намотка върши същата работа, но тогава трябва посоката на полето на намотката да е срещу магнита. В противен случай не се получава кръгов поток поне при моята конструкция (а би трябвало мисля). Също така ми се струва че причина за това е съотношението на магнитната силова линия на основния към шунта трябва да е по голямо -в смисъл шунта да е с по къса а основния с по дълга и тогава би трябвало да работи независимо как е включена намотката. При мен тази разлика е сравнително малка и това предстои да се експериментира. Слагането на магнита намалява входния ток в режим на шунтиране - в режим на сумиране нещата не стоят съвсем така. Общо взето нещата в режим на шунтиране съвпадат донякъде с обясненията на Валери но има някои много остри противоречия. Едно от тях и което хич не мога да разбера е факта че ако това на демонстрацията което е напрежение е пада върху диода (а то е логично да е така), то тогава площадката е с напрежение 0,7-0,9в т.е. колкото е пада на напрежение в права посока на диода или тиристора. Откъдето веднага следва че след диода (тиристора) има постоянна съставна около 250в - долу горе колкото се мери и на изхода. В този случай обаче не мога да си представя как би била направена постановката от ниско към високо напрежение. Чудя се дали тази на демонстрацията е направена така а предните по по-друг начин? Между другото при този начин имам най добри резултати като КПД доста близки до 1-ца. Ако се оправи греенето вследствие резонанса на изхода би трябвало да се получи ефекта. Имам и някои недоразумения в сумирането на напреженията в този случай. Ами това е засега повече опити ще покажат къде  е истината.

Успех!

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: INKOMP (Комутатор на магнитни потоци) - ИЗМАМА
« Отговор #110 -: Януари 10, 2010, 08:44:55 pm »
Здрасти, здрасти...

  Доста опитен материал се натрупа напоследък, а ?... ;) Такаа, какво ми прави впечатление от раз...полюсните площи на ПМ и сърцевините, и греенето на изходната намотка.
  Полюсната площ е важна за получаване на съответната стойност на магнитната индукция в сърцевината. Неодимовите ПМ имат Br=1Т-1.4Т и при някакво съотношение на площите може да се влезе в насищане на основната сърцевина, което пък ще доведе до огромни загуби и нулев ефект. Също така е важна и индукцията, която понася основната сърцевина без да се насити. Тези неща се знаят, но аз да си кажа, де... ;D
  Сега относно греенето на изхода мога да кажа, че при мен беше същото на 30кХц. Принципно греенето е признак на загуби. Доста време ми трябваше да открия причината, която се оказа нискоомен товар, голям ток и насищане на ферита. Индуцираното напрежение беше около 700-800в, а аз го товаря с 12в лампа на 1-2а ток, хе-хе... Тогава му сложих искрището и заспа, просто съгласуване трябва. Резонансът е капризен към товара и затова се отказах от него на изхода. Ако всичко е нормално не трябва да грее, може леко да топли. Виж сърцевината на комутатора си грее доста, но при насищане е неизбежно това. Хубавото е, че разсейва топлината и посредством основната сърцевина, нещо като радиатор става, рииш ли... ;D Та, идеята ми е да видиш на празен ход какво излиза на изхода като за целта вържеш Гретц и някакъв кондер за филтър на 500-600в. След това вече може да мислим как да го натоварим правилно, напр. имитация на нелинеен товар на изхода. Има едни елементи, т.н. варистори с нелинейна зависимост на съпротивлението от напрежението, може да влязат в работа.
  Е, засега толкова, ще умувам пак върху твоите резултати, дерзай... ;)

varvarin

  • Гост
Re: INKOMP (Комутатор на магнитни потоци) - ИЗМАМА
« Отговор #111 -: Януари 19, 2010, 12:40:27 am »
Изглежда съм пропуснал да гледам последното видео на Валери. Направи ми впечатление осцилограмата на тока - INKOMP_LAST.jpg. Интересно е кое кара тока да спада преди  входното напрежение ? Дали все пак тока през управляващата намотка не се явява заряден за кондензатор? Някакви идеи по въпроса?

Savana

  • Гост
Re: INKOMP (Комутатор на магнитни потоци) - ИЗМАМА
« Отговор #112 -: Май 07, 2010, 07:20:23 am »
Предлагам да намерим всички други места освен темата тук, в които е писано от самият изобретател: http://mazeto.net/index.php?topic=191.msg2947#msg2947

Аз намерих това:

http://www.skif.biz/index.php?name=Forums&file=viewtopic&p=67155#67155 - писал е до страница 15

http://www.jivdom.info/forum/index.php?showtopic=471&view=findpost&p=2751 - общо 4 мнения:

Цитат
Разликата между останалите МЕГ-ове и това, което показвам, се състои във факта, че показаното устройство е с автономен преобразовател на постоянното магнитно поле, което е в минимална зависимост от възникващото противо-е.д.с., тъй като магнитните импулси се "изстрелват" в тороид.
Разбира се, конструкцията на преобразувателя, показана на рекламната рисунка (онова, което се вижда в средата!) не е съвсем точно копие на реалната. Но онагледява принципа. И още. Намотките, които се виждат, се оразмеряват така, че индуктивността им да бъде сведена до минимум. Т.е., работи се в режим много близък до режим "насищане". В най-горния край на хистерезисната крива.
За изучаване на метода на управление е хубаво да се използва електромагнит, тъй като позволява настройки на системата, което все пак си е доста важно.
И още. Давам примерна конструкция на трансформатор с добавен магнитен поток. Разбира се - принципна.
Това са едни от работните варианти от преди два-три месеца, но те работят.
Е, трябва да се изчислят.

Цитат
Подобно нещо, като това което описваш, съм видял в сайта на Ж.Ноден, като прелюдия към темата за МЕГ. Но не съм съвсем сигурен. В нашия случай просто имаме добавяне на допълнителен магнитен поток под формата на импулси, във фаза с входящото напрежение към първичната така, че в съответния клон на тороидалния трансформатор посоката им да съвпадне. Т.е. налице е сумирането на ТРИ магнитни потока:
1) Магнитния поток от първичната;
2) Този от управляващите намотки и
3) Преобразувания в импулсен от постоянния магнит,
като потоците 2 и 3 са равни.
Преобразуването става посредством периодичното отваряне на шунта чрез включването на управляващите така, че те, заедно с постоянния магнит, да се явят паралелно свързани, т.е. полюсите съвпадат, тъй като само тогава може да има и сумиране!
Или, като резултат, ние получаваме една "магнитна пушка", ако е удачно това сравнение, която "изстрелва " на порции магнитния поток към тороидален трансформатор.
Ако има нещо неясно, моля, питайте

Цитат
Отговарям, доколкото мога.
1) Ламелите са внос от Турция, а колко струват - не зная. Силициевата ламарина се продава на цена около 7 лв/кг, мисля, че по цени на едро;
2) Бобинажен проводник се произвежда в Севлиево, а ако си от София или наблизо, знам, че по "Козлодуй" има представителни складове на различните фирми-производителки на проводници;
3) За навиването... Виж, това е проблем. Би могъл и сам да го направиш това нещо, но щом нямаш опит - не се опитвай.
И последно, но най-важно! Няма да успееш да го направиш в цех "Домашен майстор". Не става. Както споменах някъде, аз за мене си не успях да направя, та за продаване ли? Един вариант, например около 10 КВт би тежал някъде около 50 кг!! Четири магнита струват около 400 лв, а за проводника - дреболия. Значи само за материалите се връзват някъде около 1000 - 1500 лв. А ако първият е несполучлив? И то със сигурност ще е така?!
Да не говорим за замерванията и настройките, които е абсурдно да се извършат с подръчни средства. А техническите характеристики на материалите, с които ще го правиш? От къде ще ги вземеш? Как ще ги направиш разчетите? И въобще... все едно да си сглобиш компютър по "Самоучител на ....". Дори и да имаш готов, работещ модел при теб, пак няма да успееш да изкопираш нищо. Ще изглежда да е същото, но... няма да работи. Или ще работи като прост трансформатор с предварително подмагнитване.
Мога да отговоря на всеки въпрос зададен по същество, но моля, не ме питайте от къде да си купите жица.

Цитат
Знаете ли,  ако е имало нещо, което да ме е карало да се съмнявам в коректността на постановката, това е посочената честота на комутация - 20 кХц и нагоре!   
Знаем, че ел.енергията, която можем да получим от един постоянен магнит е функция от честотата на комутация на магнитното поле, а така също и от дълбочината на модулацията на това поле. Това, че честотата на комутация е 25 кХц нищо не означава. Ако няма модулация - резултата е нулев. Т.е. не е изпълнено условието на Фарадей!
Или, с други думи, ако комутаторът позволява мигновенното "изстрелване" на магнитният поток на постоянния магнит, то времето за неговото "затваряне" може да бъде стотици(!!) пъти по-голямо! И ако ние "упорстваме" с честота, която е по-висока от тази на "затварянето", само след няколко периода ще получим един обиковен трансформатор с намагнитена сърцевина. Тази честота, за голямо съжаление, е много ниска - някъде до около десетина херца!



 Мисля, че той се съмнява в коректноста на МЕГ. Много харесах  и патентите  публикувани в "Жив Дом".
 

http://www.pchelar-probvaisambg.com/statia115_57_spisak.htm  топловалцована електротехническа стомана
« Последна редакция: Юни 18, 2010, 12:16:06 am от Savana »

Savana

  • Гост
Re: INKOMP (Комутатор на магнитни потоци) - ИЗМАМА
« Отговор #113 -: Юни 27, 2010, 01:11:51 pm »
Цитат на Валери Иванов:

Цитат
Здравeйте!
....Mного важно уточнение. Тези модули, изградени на базата на ИНКОМП, не са предназначени за кражба на ток от мрежата на енергоразпределителните дружества. Дори и понятие си нямам как би могло да стане това. Тези модули са елемент от системи за производство на електроенергия - ВЕЦ, фотоволтаици, ветрогенератори, химически ИЕЕ, както и др.п. Просто няма как да стане "кражбата". Разбирам, че на много хора им се иска страшно много това да е някаква "патица", предназначена за привличане на наивници. Но просто не е така. А колкото до това, че някой НЕ РАЗБИРА какво всъщност става... проблема си е строго индивидуален :))
.... не съм длъжен да доказвам каквото и да е било на който и да било форумен анонимник. В момента подготвям за публикация материал, който ще даде теоретичната обосновка и описание на всички тези процеси, които протичат. Естествено, всичко това подкрепено с резултати от повторяеми експерименти!
Чудеса няма и не се предвиждат.
И като допълнение на всичко написано до ден-днешен ат мен, държа да обясня на всеки мнителен опонент, че аз не се нуждая от някакви средства за провеждане на експерименти. Не търся хора с пари, "рибки", както някои си мислят. Етапът "Експеримент" е минал етап. Той е история. Около мен има изграден сериозен екип от добре подготвени хора, с осигурен и достатъчен за изпълнение на поставените цели ресурс.
Единствената цел на написаното някъде от мен е била да кажа на хората, че "има и друг живот"; че дяволът не е толкова чер, колкото ни го описват; че трябва да вярваме в чисто човешките си възможности; че има хора, които вече живеят и мислят с категориите на бъдещето, което за някои е все още фантастика и недостижима мечта.
Скептикът, обаче, също е нужен, за да има завършеност.



Аз,   Савана, днес получих писмо от Г-н Валери Иванов на своята лична поща в abv.bg.
Аз си позволих да  му пиша, в връзка  с желанието на един познат да внедри системата му  в някакъв проект в област Монтана. Този човек впоследствие,  се поуплаши и така  ме обвини почти че  ИНКОМП е  система с специална, но неподходяща за  захранване от източник различен от  електрическата мрежа. Нещо което не е вярно  и което специално е подчертано в сайта на ИНКОМП че е възможно  захранване от всякакви източници, дори и акумулатори и слънчеви батерии и прочее.
Аз пратих на кандидата  отговор, в който го помолих повече да не ме кара да  отнемам времето на Г-н Иванов с неща  които той кандидата  сериозно не е  замислил. Освен това пратих писмо на Г-н Иванов в което го уведомих че  съжалявам за  причиненото неудобство    а именно да го занимавам с  хора които    разсейват с  мними  предложения.
Г-н Валери Иванов бе така добър да ми отговори незабавно. Аз просто публикувах текста на  пиcмото  - отговор на Г-н Валери Иванов до мен, в връзка с извинителното ми писмо   поради действията на   господина или госпoжата които  ме подведоха.
Надявам се че това обяснение е достаъчно да се разбере в форума  че съм публикувал отговор на изобретателя  Валери Иванов до мен получен последните 24 часа  в връзка с  некоректна ситуация.

Да!  ще има книга за ИНКОМП. това е истина!
Простете и неграмотноста ми. толкова мога токова правя. Важното е че съм казал самата истина.  Здраве и живот да е Г-н Иванов ще напише хубава малка книга за неговото ГОЛЯМО!  откритие и то скоро:)))


послеслов:  Има нещо което не ми дава мира -  технологията  т р я б в а  да се запази  в тайна. И още, изобретението т р я б в а да работи най вече за България.Това са според мен генерални въпроси. Изминаха десетки години от изобретяването на лазера  и още повече от създаването на атомната бомба.  разликата между тях и ИНКОМП е че  технологията дава възможност за пресъздаване почти !!! в  домашни  условия и е вече на етап в който не се нуждае от супер лаборатории.
Нещо повече   т р я б в а да има  п о л и т и ч е с к а воля за  отстояването на тези два основни пункта  плюс да не се спъва развитието на ИНКОМП. Изобретателят е в цветущ разсъдък , с голям творчески потенциал. да не говорим за това че е  съвсем открит и достъпен човек. Аз лично не съм се запознавал с него но  мисля че  не съм сгрешил в преценката си. ИНКОМП има перспектива   трябва тази перспектива да се оползотвори в пряк и преносен смисъл. Дано ние тук, да  съумеем   да помогнем съдействаме или поне не попречим в позитивното  развитие на  епохата  която предизвестява ИНКОМП.

Уважаеми съфорумци, искам да съобщя че : вероятноста  ИНКОМП да е просто някакъв грозен  социален експеримент е  практически равна на нула.
Искам да добавя  за всички като мен припрени и настоятелни,  Г-н Валери Иванов   уведомява  мен -Савана за втори и последен път  че ще идаде книга  за ИНКОМП тази есен или най късно пролетта на 2011.Книгата ще съдържа  прости повторяеми и осмислящи  идеята  ИНКОМП експерименти.
Така че събирайте си пари  за да НЕ ОСТАНЕТЕ НА СУХО:)))
Интересна статия на Дмитри Мотовилов   от преди 30 години Там има нещо подобно като ИНКОМР
http://ufo.otche.ru/pub-motovilov.htm

Нова корекция  За сега книга няма да има а само статия в научно списание кога и къде не знам но статия с академичен  стил и форма  за авангардната технология ИНКОМР ще има. Нека да  почакаме  четейки Мотовилов:)))
« Последна редакция: Юли 31, 2010, 08:49:34 pm от Savana »

Savana

  • Гост
Re: INKOMP (Комутатор на магнитни потоци) - ИЗМАМА
« Отговор #114 -: Ноември 13, 2010, 03:20:35 pm »
Уважаеми Varavarin. предлагам на твоето внимание а и на вниманието на останалите тук желаещи да  се позамислят върху  това възможен ли е ИНКОМП и как работи такава магнитна система един съвсем нов патент от Съединените Щати (2009) на някой си Ted Annis & J. Patrick Eberly
Ето HTML формата на текстовата част (за по лесно онези които не знаят английски да си го преведат с някой автоматичен преводач): http://www.faqs.org/patents/app/20090096219
Ето и сайта, в който е пълният патент с чертежите в PDF  формат: http://www.freepatentsonline.com/y2009/0096219.html

Искам да  отбележа, че екипа с шеф този Гифърд изрично е казал, че в предисторията на  патента влиза и изобретението на Валери Иванов, което  му прави голяма чест.

https://tspace.library.utoronto.ca/bitstream/1807/17754/1/Dolan_Dale_SL_200906_PhD_Thesis.pdf - Ето още едно патентче намерих и други, ама нека видим каква ще е реакцията на многоуважаемото ни общество та ако се види съпричастност може и да ги пусна.
« Последна редакция: Ноември 17, 2010, 08:52:35 pm от altium »

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 501
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: INKOMP (Комутатор на магнитни потоци) - ИЗМАМА
« Отговор #115 -: Февруари 12, 2011, 10:16:23 pm »
Разгеле! - още в самото начало си мислех, че "тоз чиляк" нещо греши в измерванията на синусоидални мощности. Самият факт, че не самозахранва показва, че няма убедително доказателство!

Впрочем аз се съмнявам и в патента на Том Барден, че е Фрии енерджи, но не искам да навлизам в спорове с никой, още повече да обезкуражавам момчетата които усърдно работят по темата. Ще се радвам да не съм прав, защото така или иначе вярвам в СЕ.


Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: INKOMP (Комутатор на магнитни потоци) - ИЗМАМА
« Отговор #116 -: Февруари 15, 2011, 02:47:33 pm »
Проблемът с коректното мерене и смятане е сериозен и се поражда от импулсния характер на тока през комутатора, който е със пикови стойности, достигащи на моменти 200а. Формата на импулса е приблизително трионообразна, като токът тече през малък отрязък от синуса на входното напрежение. Показаните в клиповете измервания с китайски ватмер за максимум 10а, синусоидална форма на тока и токови клещи с неясни параметри са некоректни. Сравнително точно може да се изчисли входната мощност по осцилограмите на тока и напрежението с графичния метод за импулсна мощност. При липса на осцилоскоп може би обикновени стрелкови уреди биха могли да интегрират импулсите с прилична грешка.
Тъй като е възможна флуктуация с много ниска честота, под 1Хц, най-точно ще бъде измерването на консумираната енергия за по-дълъг период от време. Въпросът е с какво точно ?.. Въпросните клиенти на ИНКОМП са направили това с АЦП и електронен електромер, като разликата в показанията са били много малки. Над 10000 замера за 3 месеца не са установили наличие на СЕ в различни режими на комутатора. Дали грешат някъде... ??? Съмнявам се, защото не е толкова трудно да се измери импулсна мощност с прилична грешка. При ефективност около 2, дори и 20-30% да е грешката, пак ще остане над 1-цата нещо. Но да смятаме, че са сбъркали с повече от 50% е някаква утопия според мен.
Нещата са мътни и недоказауми засега, но това не означава невъзможност за построяване на работещ МЕГ или НЕГ с КОП>1.
« Последна редакция: Февруари 15, 2011, 11:34:21 pm от altium »

varvarin

  • Гост
Re: INKOMP (Комутатор на магнитни потоци) - ИЗМАМА
« Отговор #117 -: Февруари 16, 2011, 01:01:58 am »
Здравейте,

Бях споменал някъде в темата по експерименти че използваните от Валери уреди лъжат в импулсен режим. Имам предвид ватметъра и единия тип амперклещи, експериментирал съм точно с тях. Лично моите наблюдения са, че решаваща роля играе продължителността на импулса а не амплитудата. Ако продължителността на импулса е твърде кратка показанията и на по високите класове уреди започват да стават грешни (включая електромерите). Бях си намислил да симулирам същите параматри - изходна мощност около 1,2 квт и продължителност на импулса около 2,5 мс за да видя дали ще се получи същата грешка със същите уреди. Ако това е така, то значи свръхединичността на ИНКОМП отива по дяволите. Има много съмнителни работи около ИНКОМП. Изобретателя твърди че има супермодерна лаборатория а прави демонстрации с уреди от магазин Конрад например. Сещам се че имаше демо само със осцилоскоп и там мереха направо от скопа но никой не знае параметрите на постановката. Въпроса е дали изобщо може да се направи устройство за СЕ на този принцип (насищане на феромагнетика)?  От известно време приготвям постановка за Бодай.

 П.С. Схемата на братята руснаци ми се вижда  доста мътна но не ми е хрумвало да пробвам така. Ако е вярна тока през отрицателния полупериод трябва да се осъществява изцяло от ИНКОМП.

Поздрави на всички!
« Последна редакция: Февруари 16, 2011, 01:11:47 am от varvarin »

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 501
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: INKOMP (Комутатор на магнитни потоци) - ИЗМАМА
« Отговор #118 -: Февруари 16, 2011, 09:55:36 am »
Колеги, ако аз бях направил такава разработка и измервайки, дори със съзнанието, че е вероятно погрешно, със сигурност намаше да мога да заспя, докато не вържа изхода с входа, да видя как би трябвало да работи едно автономно устройство. Обясненията на Валери Иванов от клипа му, че видиш ли, не било икономически изгодно да се слага скъп инвертор, ми се струват бягство от истината.

Да оставим на страна как грешно мерят уредите при наличие на импулси и т.н., много ли труд и време ще отнеме да се направи това. Аз не виждам логика, при условие, че държиш Фрии енерджи генератор да се скъпиш и най-малко да го поставяш на въпрос, колко скъпо било. Ако това беше направено, сега нямаша да се съмняваме.

Аз лично не вярвам, че Валери Иванов не е опитвал да върже вход-изход, нееее..., не го вярвам  ;D! - обаче резултат ЙОК, иначе щеше де има повече клипове в НЕТа.

Ако на мен някой ми говореше така, щях да му натрия носа с едно видео, нали така Валери!  :D

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: INKOMP (Комутатор на магнитни потоци) - ИЗМАМА
« Отговор #119 -: Февруари 18, 2011, 02:27:03 pm »
Продължение на одисеята с измерванията...
Хората ни изпратиха допълнителна информация за постановката и методите със снимки, текст и диаграми. При тях има два прототипа - единият е правен по указания на Валери, другият по-късно го закупуват от автора. На практика те се мъчат да повторят резултатите му върху неговия прототип, но така и не успяват.

Изводът е, че грешките при меренето на консумацията на ИНКОМП са породени от импулсния характер на тока и напрежението с малък Кзап. Допълнително се оказва, че има сериозни нискочестотни пулсации на тока с пикови стойности над 100а, които могат да внесат сериозна грешка при малък интервал на измерване. Затова е мерено за интервали по-големи или равни на 0.5сек. с двуканално калибрирано АЦП и електронен електромер за ток 100а. Изходът е постояннотоков и не е проблем да се измери с каквито и да е уреди за постянен ток и напрежение.

Прикачвам следните снимки и диаграми:
  Ослилограма на входните ток и напрежение на ИНКОМП, снети от самия автор при товар около 1000вт;
  Осцилограма на входния ток с измерени от скопа параметри, леко разтегната по ос Х;
  Измерени от АЦП ток, напрежение и пулсации на тока на входа на ИНКОМП.


Проблемите са ясно видими, мисля. Трудно изчисляване на площа на токовия импулс, чиято форма не е нито триъгълна, нито синусна. С известна грешка може да се приеме второто с леко завишение. За по-голяма точност ще бъде нужен силно разтегнат по време токов импулс, за да се разбие на по-малки сегменти и сметките ще се доближат до реалните. Другата основна грешка е пресмятането на ефективната стойност на напрежителния импулс като синусен такъв (Um/1.41). Реално обаче по време на токовия импулс напрежението се мени малко и с допустима грешка може да се приеме, че импулсът е правоъгълен (не е проблем да се пресметне и точно). Тогава нещата се променят драстично и това е показано на първата снимка.

Дотук говорим само ако импулсите са с постоянна амплитуда и продължителност. На диаграмата от АЦП обаче се виждат сериозни токови пулсации, амплитудата на напрежителния импулс и времето също се менят в някакви граници. Това вече усложнява много нещата и в никакъв случай меренето с ватметри, токови клещи или каквито и да е други уреди с малък период на отчитане няма да бъде вярно.
Е, щеше ми се да не е така, но пред фактите... и т.н... :)
« Последна редакция: Февруари 18, 2011, 06:00:51 pm от altium »