Автор Тема: Някакви идеи за CNC машина?  (Прочетена 37497 пъти)

Неактивен scarface

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 51
Някакви идеи за CNC машина?
« -: Октомври 10, 2009, 08:03:28 am »
Здравейте
 Наскоро се вманиячих да си направя ЦПУ машина
 CNC Hendrick 3 Axis CNC Router Machining a 3 D Sign
 Идеята е да си правя детайлите за разни машинки за фрии енерджи че ми писна да ходя по фрезисти и да ми казват че им е трудно да ми изпълнят поръчката. Освен това имам и друга идея как да искарам някои лев с нея, че ще ми излезе много скъпо и требва да се избива по някакъв начин. Ако можете да ми дадете идеи какво друго мога да правя на нея и да го продавам. Приемам всякакви изхакани идеи.
 Благодаря предварително.


« Последна редакция: Април 23, 2010, 10:36:44 pm от altium »

eclipse

  • Гост
Re: Някакви идеи?
« Отговор #1 -: Октомври 10, 2009, 08:18:43 pm »
Ами мисля, че не е невъзможно, но дали ще имаш силичките и познанията?! Пък и дали ще ти върши работа за това което мислиш. CNC Router-ите се ползват основно за гравиране или изрязване на по-меки материали - дърво и пластмаси.
Спомних си, че бях гледал тема във форума Направи сам - http://www.napravisam.bg/forum/viewtopic.php?t=8418&highlight=%F0%F3%F2%E5%F0

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: Някакви идеи за ЦПУ машина?
« Отговор #2 -: Октомври 12, 2009, 11:11:59 pm »
Здрасти колега scarface,

  Не знам как са те наскачали тия мераци да правиш подобна машина, но задачката е дооста сложна и времепоглъщаща. Личен опит просто, преди доста време с мой колега сътворихме подобно 3-координатно чудо в микро и макси варианти. Проблеми за решаване:
  - Механика с отправна точка точност на работа;
  - Задвижващи мотори, свързано с механиката;
  - Управление, силова електроника, контролер като опция, захранване;
  - Софтуер, собствен или готов.
Мога да споделя ние какво направихме с помоща и на други хора, разбира се. Първо едни приятели от бившето ВМЕИ ми изровиха една масичка от микроскоп с направляващи "лястовича опашка". После извадихме стъпковите мотори на два диска от 40МВ(хе-хе... ;D) с 200стъпки/400полустъпки/оборот, върнах се в института и там ми ги куплираха към масичката посредством силфони. Това са едни метални гофрирани мехчета  от манометри. Целта е да се оберат несъосия, като същевременно въртенето се предава твърдо. резултатът беше 10/5мкм линейно преместване за Стъпка/полустъпка. Управлението беше през опторазвързани полупроводникови релета и интерфейсна платка с цифрови вх./изх. на едно PC Intel286 12/16MHz. Програмата сами си я писахме на Турбо Бейсик, като смогваше да управлява моторите и разни други обработки да прави. Третата ос я взехме готова отнякъде. Това чудо работеше невероятно точно. Гравирал съм Богородица на сребърна пластинка 10х20мм с остра стоманена игла например, зодии и други подобни. Интересна играчка се получи, но бизнесът не потръгна, щото конкуренцията просто не ни допусна до пазара. Мисля, причината е ясна...
Та това от мен, с каквото мога ще помагам, опитът е налице... ;)
« Последна редакция: Октомври 13, 2009, 11:20:38 pm от altium »

Неактивен Smileface

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 87
  • Пол: Мъж
Re: Някакви идеи за ЦПУ машина?
« Отговор #3 -: Октомври 13, 2009, 07:14:27 pm »
getca е прав за проблемите за решаване. Ние се обърнахме към професионалист изработващ управленията за задвижването.
Софтуери генериращи G-кода от готов 3Д или 2Д има много. Аз ползвам "PowerMill".

Неактивен scarface

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 51
Re: Някакви идеи за ЦПУ машина?
« Отговор #4 -: Октомври 31, 2009, 05:50:12 pm »
Здравейте
Верно е че машината си иска много време.Утре ще ми пращат танкетите,релси и СВД-тата.Купих си едни мотори с контролерите
  http://www.delta.com.tw/product/em/motion/motion_servo/motion_servo_product.asp?pid=2&cid=1&itid=2
Ако някои може да помогне,да ми каже мога ли  да свържа тези контролери към серииния порт и как.Ще ползвам като начало MACH3
Благодаря ви за помоща ,но искам и да ви напомня че въпроса ми е и да ми дадете идея какво мога след като е готова да правя и да се продава да си избия парите за нея.Вече имам някои.Ако и вие имате някоя :)

Неактивен magare

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 47
  • Пол: Мъж
Re: Някакви идеи за CNC машина?
« Отговор #5 -: Ноември 26, 2013, 10:51:34 pm »
Здравейте, аз се занимавам доста години със стругаро-фрезистки услуги и механиката не ми е чужда! Има и лесен и сравнително евтин начин да си направите такава машинария дори да си стане доста професионално! Проблема е, че трябва да сте доста наясно какво точно искате и да не се стискате и да отделите малко парички! Ако е само за да икономисате някой лев от услуги по майстори просто не си заслужава напъна!
   Ето тука ще намерите всичко нужно на читава цена:  http://www.exoror.com/
                                    Желая ви успех!!!

Неактивен magare

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 47
  • Пол: Мъж
Re: Някакви идеи за CNC машина?
« Отговор #6 -: Януари 04, 2014, 04:55:07 pm »
Не сте мръднали дори 0,001! Браво!

Неактивен az_skeleta

  • Активен
  • **
  • Публикации: 294
  • Пол: Мъж
Re: Някакви идеи за CNC машина?
« Отговор #7 -: Януари 04, 2014, 11:35:53 pm »
Мръднали сме!

Аз отдавна имам идея да си направя един стругов автомат с ЦПУ. Само че няма кинти и си карам с гърбичните. Сайта който си пуснал го знам отдавна. Ако се наканя най-накрая да си предам на вторични единия автомат ще си взема двигателите и управлението за да ги настроя и може да ги вържа на струга за да видя как се държат. Само че тия паралели от сайта нещо не ме кефят. Правени са за по висока скорост на придвижване ама нещо не са стабилни много. Ако се стигне до механика ще я правя с лястовича опашка сигурно. Но това всичкото ще е след година сигурно. За сега имам 2 проекта с по голяма важност.
  Ако знаеш откъде мога да си взема стъпкови двигатели с надежден редуктор към тях(не пластмасов) ще съм ти благодарен.

Неактивен magare

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 47
  • Пол: Мъж
Re: Някакви идеи за CNC машина?
« Отговор #8 -: Януари 17, 2014, 11:34:08 pm »
Мръднали сме!

Аз отдавна имам идея да си направя един стругов автомат с ЦПУ. Само че няма кинти и си карам с гърбичните. Сайта който си пуснал го знам отдавна. Ако се наканя най-накрая да си предам на вторични единия автомат ще си взема двигателите и управлението за да ги настроя и може да ги вържа на струга за да видя как се държат. Само че тия паралели от сайта нещо не ме кефят. Правени са за по висока скорост на придвижване ама нещо не са стабилни много. Ако се стигне до механика ще я правя с лястовича опашка сигурно. Но това всичкото ще е след година сигурно. За сега имам 2 проекта с по голяма важност.
  Ако знаеш откъде мога да си взема стъпкови двигатели с надежден редуктор към тях(не пластмасов) ще съм ти благодарен.
  Здрасти друже,
От репликата разбирам, че не си много наясно/не се обиждай/!
Не им правя промоция но частите са с високо качество и от тях пазаруват водещи фирми като ги препродават с тяхна си марка на огромни цени!!!
За лястовичата опашка или за призмите да ти кажа големия им недостатък!
1.Не могат да понасят голямо ускорение!
2. Искат система за принудително мазане!/къде ще събираш маслото?/
И не на последно место: При повторение на операция на къс ход на едно и също место  паралелите се износват здраво ако не блокират!!!


 Мога и още съвети да ти дам защото 20год вече се занимавам с железа!!!
« Последна редакция: Януари 18, 2014, 01:06:56 pm от Maistora52 »