Автор Тема: Тесла - вълни  (Прочетена 220188 пъти)

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Тесла - вълни
« Отговор #75 -: Януари 02, 2018, 08:46:21 pm »
Здравейте и за много години!
ТХО-то дава малък ток, но ако се комбинира с подходящите кондензатори работата става буквално взривоопасна :) Кондензаторите могат да бъдат изготвени от ролки полиетилентерефталат (PET) и алуминиево фолио. Ударната вълна от такива кондензатори (сумарно 500-600nF) разбива буркан на парчета при разряд във вода. Представям си при няколко uF какво ще става... Тънка жичка няма шанс при такива високомощностни разряди и наистина може да се изпари (не съм пробвал, а и в момента нямам налични такива кондензатори).

Неактивен caduceus

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 347
Re: Тесла - вълни
« Отговор #76 -: Януари 02, 2018, 09:18:49 pm »
Колеги,
в първа и втора глава на материала ясно пише, че вълните или електрическите лъчи се проявяват и при липса на изпаряване на проводника. 15 хил волта от динамото, кондензатор и бърз прекъсвач. Това е.
Кучето не е зарито в мощността или ампеража - по-скоро в начина на генериране на електричеството и натрупването му в кондензатора /който не е "нормален" ;)/
Ще ви кажа нещо, което вероятно ще ви прозвучи еретично - електричеството, произведено по различни способи не е еднакво като качество. И нещата не опират до волтаж, ампераж или честота... А до компонента, скрита в нормалното, "топло" електричество, която стандартните уреди не отчитат.
Тесла не случайно използва високоволтово динамо, задвижвано от ел.двигател - само това мога да кажа в момента. При този вид генериране има най-голямо количество от "нещото", скрито под нормалния ток. И не трябват големи мощности, просто правилната постановка  :)
Такова динамо не се произвежда - поне аз не съм открил досега някой да го прави, затова съм приспособил едно магнето с 8 бобини от мотоциклет + ел. двигател към него. Прекъсвачът е на дневен ред, мисля да го направя ротационен. Кондензаторната част вече е тествана  ;)
Поздрави!
 

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Тесла - вълни
« Отговор #77 -: Януари 02, 2018, 09:33:00 pm »
Цитат
електричеството, произведено по различни способи не е еднакво като качество.
Въпреки, че наистина звучи еретично (за някои хора), з съм напълно съгласен с това твърдение.
Нещо повече, стигнал съм до извода че свойствата "качествата" му се променят дори и в зависимост от това от какво се състои електрическата верига.
« Последна редакция: Януари 03, 2018, 12:36:44 pm от atos »

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Тесла - вълни
« Отговор #78 -: Януари 02, 2018, 11:00:37 pm »
Въпреки, че наистина звучи еретично "за някой хора" Аз съм напълно съгласен с това твърдение.
Нещо повече стигнал съм до извода че свойствта "качествата" му се променят дори и в зависимост от това от какво се състой електрическата верига.
Ч'и как ги разбирате тия неща в'е, с какви уреди го мерите това качество :D, кажете и ние да се научим? Ако е нужно и духовното развитие да си увеличим, за да станем по-сензитивни към паранормалните свойства на електричеството?

Това качество на електричеството ми прилича, като луканка от ГМО-соя с добавка за цвят и вкус на брашно от червени скакалци /Луканка Орехите-извинявам се за "позитивната" реклама/, с такава от истинско месо.

К'ой т'уй качество на електричеството, сефте чувам такава терминология, ала МИ68?

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Тесла - вълни
« Отговор #79 -: Януари 03, 2018, 05:43:50 am »
тъй като природата им не е електрическа, а етерна, минават през метални и неметални екрани. Виж линка. Отделно от описаните в него тестове на Тесла, от други учени преди сто и кусур години са правени подобни опити в каменни сгради с масивни стени и подове, а вълната си минава без проблем.

Имам резервации към информацията от втора ръка като тази на Джери Василатос. Предпочитам това което чета да е от публикации на Тесла или негови патенти. Василатос дава информация, и за хората които не знаят или не са се интересували от Тесла, това е чудесен източник на информация, но за хората които изследват прецизно работата на Тесла, основния източник трябва да са неговите лекции, патенти и публикации.

сaduceus, това което представяте като процес и за което пише Василатос е проявяването на рязкото нарастване на потенциала в флуидно-диелектрична среда.  Това е проявяването на диелектричните вълни ( или по скоро лъчи, понеже диелектричното поле е радиално на повърхността на потенциала ) във такава среда и при срещане на метал потопен в такава среда. Това Тесла е забелязал още в началото (1889-1891) на опитите си с еднопосочни високоволтови разряди, когато се е опитвал да възпроизведе опитите на Херц. Това е явление, което той описва в записките си на няколко места, но само по себе си то не представлява силен практически интерес за Тесла,  макар че автори като Василатос му придават важност въпреки, че такава важност липсва в оригиналните писания на Тесла.

Според обясненията на Тесла всички тези експерименти се правят във въздушна среда или по-точно във диелектричен флуид, при който има моменталност при пробива и възможност на флуида да се възстанови за възможно най-кратко време. За да помогне на тази натурална динамика, или по скоро да не я възпрепятства, Тесла е изобретявал какви ли не устройства за прекъсване на искрата, тоест на тока, понеже при протичането на ток ( по йонизирания път на искрата ) диелектрика започва да се нагрява и така започва да губи своята висока пробивна точка, тоест пробива започва се получава при все по-нисък волтаж и същевременно започва да протича повече ток, следващо повишаване на температурата и прочие, и така свойствата на флуидно-диелектричната среда започват да дегенерират. Идеалния вариант е ако има силен високоволтов разряд и той да бъде потушен страшно бързо за да се ограничи преминаването на ток.  Идеята е да се създаде високоволтов пулсиращ потенциал който се разрежда моментално като в основни линии искрището, с помощта на кондензаторните банки, създава такава динамика .

От друга страна, ефектът от високия потенциал, неговият моментен разряд, и възможността да се "издърпват" силни токове от земята, благодарение на този потенциал е динамика, многократно обяснена и силно застъпена в много от публикациите и патентите на Тесла. Това е процесът, който го е интересувал силно (между 1897 - 1908, и поради който отива за година в Колорадо Спрингс), като Тесла винаги бил много точен в описване на явлението и важността на ефекта. В Colorado Springs Notes 1899-1900, това е застъпено много силно от Тесла и не може да е преувеличи неговата важност.
 
Нека на страниците на тази тема да се придържаме към това което Тесла е казал лично, защото в противен случай пак ще започнем да се движим по течения които се отдалечават от това, което Тесла е искал да предаде идейно на неговите съвременници а и на бъдещите поколения.

Ето статия която може да помогне с този поглед: http://www.tfcbooks.com/tesla/1919-05-00.htm ( доста пъти съм я пускал в страниците на форума, но явно само определени хора се интересуват да я прочетат)
« Последна редакция: Януари 03, 2018, 12:41:10 pm от atos »

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Тесла - вълни
« Отговор #80 -: Януари 03, 2018, 07:55:04 am »
Напълно подкрепям мненията за различните токове. Всяка различна машина (или природен процес) създава различно електричество. Разликите може да са минимални, но присъстват и понякога могат да се хванат дори с просто око.

Пример 1. Захранване на ТХО с еднакво напрежение и ампераж, но от различни източници - от токоизправител и от акумулатор. При захранване с акумулатор, получената ел. дъга е по-голяма и плътна отколкото с токоизправител. Колкото и да се "изправя" един променлив ток, той не може да стане еднакъв с този от батерия.

Пример 2. Окъсяване на електродите на фотоволтаик.
Получената ел. дъга при 20-тина волта от фотоволтаик, може да се сравнява по големина и вид с такава получена от 15-20 киловолтов източник. Това нещо никой друг слаботоков източник на DC не може да го направи.

Със сигурност има още подобни примери, тези двата се набиват най-много на очи.

Относно  апаратурата, с която е работил Тесла... Дали все пак не може да се заменят някои от компонентите, понеже човекът е работил с неща, които са били налични тогава? Ако тогава е имал подръка ТХО (това си е високочестотен траф) дали е нямало да го използва пак с успех? :) Същото се отнася и за кондензаторите. Бутилковите с течен електрод не могат да се сравняват по производителност и ефективност със  съвременните ВН импулсни кондензатори. Разликата е огромна в полза на последните - личен опит.
Мисълта ми е, че би трябвало поне някои от нещата да са заменими.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Тесла - вълни
« Отговор #81 -: Януари 03, 2018, 08:42:10 am »
Имам резервации към информацията от втора ръка като тази на Джери Василатос.

Джери Василатос е литературен писател. Той не е техническо лице. Нищо от това което е написал не е доказано. Книгата му не е учебник, а фантастичен разказ в който има и някои дребни-верни неща, които обаче нямат никакво практическо приложение в съвременния свят. Това да вадиш миливолти от земята или суров картоф, не го намирам за изгубено откритие, а за ненужно такова. Освен това е написал и една единствена книга, съобразена с конюнктурата на пазара, друга негова не знам.

Последната книга която си купих и четох за СЕ беше съставена от откровени лъжи, загубих си времето...Авторът и явно е търсил лапнишарани-окултисти. В нея бяха описани доказано неработещи неща, дъвчени из форумите повече от едно десетилетие.

По отношение на качеството на електричеството, аз го оценявам единствено по закона на Ом. Размера на дъгата, цвета, мириса не са качества на електричеството, а на средата в която то действа или стабилността на източника му. От един акумулатор могат да се изкарат стотици ампери, докато от един токоизправител не. Това не е показател за някакво метафизично качество на електричеството.

Когато някой си отвори торбата с глупостите и започне да раздава новогодишни подаръци от нея, по третия закон на Нютон и закона за резонанса се появяват съпротивителни сили.

Неактивен caduceus

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 347
Re: Тесла - вълни
« Отговор #82 -: Януари 03, 2018, 10:19:26 am »
Леле... постоянно се учудвам как някои хора говорят като последна инстанция, сякаш всичко им е ясно - това си е нещо невероятно  :)
Елементарни опити показват разликата в тока от мрежата, този от акумулатори и от сухи елементи. Лично аз съм я видял при захранване на различни лечебни уреди като например Лампа на Райф, която с акумулатор и инвертор работи много по-добре отколкото с мрежата. За заперите важи същото. И т.н.
Хладния ток като варираща компонента в сместа му с "топлия" нормален зависи от начина на генериране. Тесла ясно е разбирал това, а репликаторите му - не. Просто интуицията, "виждането" и интелектуалния багаж са различни - и това е нормално.
Така че, нека когато не знаем някои работи, да не се правим на по-мъдри от него. "Подобренията" обикновено вървят ръка за ръка с неща, убиващи ефекта който се търси. И после какво - Тесла бил крив. Или другите, които са се занимавали с тази материя - да спомена само Линдеман, Бедини, Биърдън, Ед Грей... Всички тези хорица са прости и невежи, така ли?
Относно Василатос - този човек е разкрил неща, които се пазят зорко от взора на масата тъпанари с техн. дипломи и високо самочувствие. Който иска, нека го приеме за литератор - но това което казва, се потвърждава от хора като Феликс Савар /съавтор на закона Био - Савар/ и други водещи учени от това време. Аз също съм потвърдил повечето тестове с ОД от главата за барон Райхенбах, ЛИЧНО и то си е ТОЧНО така.
Относно виждането на Тесла, ето един цитат от "неукия" литератор Джери В.:
.............
 Тесла смятал, че лъчевата енергия се състои от етерен газ. Становището му се основавало на факта, че без токовите му макари не провеждали „бавни и гъсти“ заряди, каквито се наблюдават в обикновените електрически вериги. Кратките импулси пораждат съвсем различни ефекти — флуидни ефекти. Качествата, които Тесла приписва на „електричеството“ или „електрическите“ неща в многобройните си патенти и в изявленията си в пресата, е отнасят до етера. Тесла не слага знак за равенство между „електричество“ и потоците електрони. Когато говори за „електрически“ ефекти, той винаги описва техните проникващи, газообразни свойства.

Тесла нарича пространството „заобикаляща или естествена медия“. Според него именно пространството „провежда електричеството“. Успял да открие начин да концентрира, засили и насочи този газообразен електрически поток. Според него това излъчено електричество е всъщност газообразна еманация. Етерна еманация. Именно затова в лекциите си Тесла използва толкова често свързани с флуидите термини.
.........................

Аз ще си направя тестовете както мисля че е правилно, пък на който не му харесва - знае къде да ходи  ;D

Поздрави!

ПП
Хипарх, има определена причина да се ползват флуидни кондензатори - и тя е свързана с процес, който е съзидателен  ;) Това не става с твърди такива - но инфото не е за форум.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Тесла - вълни
« Отговор #83 -: Януари 03, 2018, 11:46:04 am »
Общи приказки, бланкетни, омръзнали до полуда и присъстващи, ако не във всеки пореден, по през пост и нищо, ама нищо доказано на практика - голи твърдения! Някой си бил потвърдил?  ;D И с'я к'о, трябва както сам се изразява "като последна инстанция" да му вярваме ли?
Много са ми смешни някои хора, които имат самочувствие на ерудити, придобили образование от Интернет, от мястото където всеки полудял се прави на знаещ.  :D Пази Боже да се образоваш от Интернет.

Интересно и някои как мерят студеното електричество - уреда им трябва да е третото око, интуицията и не на последно място интелектуалния им багаж, който са брали от Интернет - мястото с най-малкото лъжи и заблуди.  :D

Много ми е интересно и как хора, които нямат и грам практически опит с електричество, как учат и се пънат на ония, които през целия си живот са имали взимане-даване с него, демек ще учат баща си, как се правят деца. Е проблема си е техен. Нека си живеят във виртуалното и интелектуалното пространство на Интернет, а реалността е по-различна.

Добре, че като отида на магазина да си купувам някой ел. уред, не ми се извинява магазинера, ако не работи, че нямам интуиция, трето око или пък духовното ми развитие е изостанало и ми пречи техническата диплома.

Електричеството било с различно качество, щ'от едното носило студеното в себе си, другото не. Бах туй студено електричество, не съм го срещал по тоците никъде досега.

Как да го измеря бе, ерудити, с чепа си ли или с висящото махало?
« Последна редакция: Януари 03, 2018, 12:46:43 pm от atos »

Неактивен caduceus

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 347
Re: Тесла - вълни
« Отговор #84 -: Януари 03, 2018, 12:15:34 pm »
Празни приказки, достойни за незабавно почистване  :)

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Тесла - вълни
« Отговор #85 -: Януари 03, 2018, 01:11:39 pm »
Бутилковите с течен електрод не могат да се сравняват по производителност и ефективност със  съвременните ВН импулсни кондензатори. Разликата е огромна в полза на последните - личен опит.
Мисълта ми е, че би трябвало поне някои от нещата да са заменими.
Тук не съм съгласен, бутилковите имат и друга функция - акумулират и други енергии и имат по-голяма инертност на задържане и отдаване (дори да е милионни от секундата), особено ако са с флуид (а те няма как да не са).
Дори имам (лично мое и няма да го обяснявам тук) схващане, че в тях става конверсия и "дифузия" на енергии от различен тип.
Затова, смятам, че репликациите по Тесла трябва да са с оригиналните (ползвани от него) части и материали, да се постигнат и изследват получените от него ефекти, а поле...променяй каквото искаш и наблюдавай "скопяването" на част от ефектите ;D

Хипарх, има определена причина да се ползват флуидни кондензатори - и тя е свързана с процес, който е съзидателен  ;) Това не става с твърди такива - но инфото не е за форум.
В същност, caduceus го е казал с две изречения почти същото...

Интересно и някои как мерят студеното електричество - уреда им трябва да е третото око, интуицията и не на последно място интелектуалния им багаж, който са брали от Интернет - мястото с най-малкото лъжи и заблуди.  :D
..........................................
Как да го измеря бе, ерудити, с чепа си ли или с висящото махало?

Може да се установи опитно, разбира се, макар, че за скаларно измерване още и дума не може да става, причините са ясни за всички - няма кой да финансира масово изучаване на "научната ерес". Може би военните лаборатории имат вече големи успехи там, но няма как да се знае за момента!
Мерене...хм, как да мериш осветеност с кантар...или тегло с метър?
Установяването е лесно - ползват се култури от бактерии, малки покълващи растения, та даже и обикновена вода (нужен е само фризер и микроскоп).
Важно е да има човек желание за експерименти и още по-важно  -  да не се опитва да игнорира резултатите, нагаждайки  ги (понякога и съвсем извън логично) до познатите измерени и установени "класически" взаимодействия...


П.П.Не забравяйте, че през миналия век, един (елементарен сега) тест за бременност е изисквал жената да си занесе ЖАБА в лабораторията на болницата!


Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Тесла - вълни
« Отговор #86 -: Януари 03, 2018, 01:20:24 pm »
Сега, най-накрая някой ще се наеме ли да докаже, каква е разликата в качеството на електричеството от батерия и токоизправител, или да затваряме темата, като изяснена?

Мисля, че отговорих за "паранормалтите" явления в по-горния пост, при използването на различен вид токоизточник? Смущения /пикове и хармоници/ от токоизточниците колкото щеш...няма етер, няма извънземни по кабелите.

И моля никой нищо да не чисти, защото ще се наруши принципът на демокрацията, свободното слово, изразяването на определена позиция и търсене на истината. На който не му отърва - прав му път!

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Тесла - вълни
« Отговор #87 -: Януари 03, 2018, 01:34:56 pm »
Няма да трием(поне докато няма грубости в изказите)!
Разликата, поне в тази част, по която си специалист я знаеш - батерията дава абсолютно права линия при графика и спадът е "гладка" линия при консуматор. Това, разбира се е само "видимата" разлика от измервания с...електронна апаратура, която апаратура е безполезна, що се касае до другите налични енергии.
Всяка батерия има свойствата (при някои повече, при други-толкова слабо, че почти е без значение) да събира, акумулира и преобразува част от енергиите на средата, освен брутално вкараната ел. енергия в нея!
С други думи - батериите работят и с нещо, като ТЕЛУРИЧНИЯ ТОК, паралелно с класическия ни познат ел. ток.
И колкото са "по-първични"(взети директно от природата с възможно най-малко технологични обработки) елементите от която е създадена тази батерия, толкова тя е по-ефективна при взаимодействието с тези енергии.
Разбира се, ако това понятие (телурични токове)е лишено от смисъл за теб, по-добре е наистина разговорът да приключи до тук...
« Последна редакция: Януари 04, 2018, 03:21:03 am от atos »

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Тесла - вълни
« Отговор #88 -: Януари 03, 2018, 01:39:42 pm »
Атос, аз имах предвид, че един теслов траф работи много по-качествено (като енергиен обмен между първична и вторична, както и изходяща мощност) с купешки импулсни кондензатори, вместо с бутилкови - това съм го изпитвал многократно и разликата е огромна в полза на купешките.
С бутилкови нещата са доста по-слаби (поне на вид), но пък е много вероятно да бъдат засилени "другите" ефекти (както потвърждава и Кадуцеус). Водата е богата на меки електрони, а стъклото също е отличен абсорбатор/акумулатор за тях. Фолиото от външната страна на бутилката, както и тиксото, с което е пристегнато, пък играят ролята на диод за тази енергия като допълнително спомагат за концентрирането й във водата. Т.е. с бутилковите кондензатори нормалната електрическа активност при един теслов траф е намалена, но пък е усилена биологичната.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Тесла - вълни
« Отговор #89 -: Януари 03, 2018, 01:51:36 pm »
Точно така, ясно е това...писахме го заради всички други, които не ги интересуват докрай ефектите, търсени от Тесла, а се фокусират върху "класическите" познати електрически ефекти :D