Автор Тема: Тесла - вълни  (Прочетена 220164 пъти)

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Тесла - вълни
« Отговор #45 -: Декември 15, 2017, 12:49:36 pm »
Хипарх, пусни пак някое твое видео с ефекти от тесла трафа, да оплакнем окото ;D

Ако имаш изведена зависимост за отслабването на тока спрямо дължината на шините, сподели?
« Последна редакция: Декември 15, 2017, 01:09:17 pm от atos »

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Тесла - вълни
« Отговор #46 -: Декември 15, 2017, 01:33:51 pm »
Неколкостотин киловолтовите искри са голяма краста и винаги приповдигат настроението ;D

Малката ми SGTC на пълна мощност (23см искри = около 230kV): https://www.youtube.com/watch?v=TEM5h1nSHGE
Аватарът ми е на нейна снимка, направена на дълга експонация.

Голямата VTTC (до 42см искри = около 420kV): https://www.youtube.com/watch?v=TYId1tLPU6A
Сияние на радиометър на Крукс от ВН ВЧ полето: https://www.youtube.com/watch?v=joUG-hCZO1c

Jacob's ladder и още някои ВН нещица: https://www.youtube.com/watch?v=xux4J88-6ow
https://www.youtube.com/watch?v=ljc7AuLQArY
https://www.youtube.com/watch?v=L0tivhtZKgw

Забавата с такива неща е голяма, но е хубаво да дойде един момент, в който човек да може да има някаква полза от тях (СЕ или поне голяма ефективност) :) Аз също не продавам такива работи, понеже са опасни и не знаеш какво може да му хрумне на човек да прави с тях - отговорност, която не искам да поемам. Който има желание може и сам да си ги направи, помощ винаги ще получи.

За дължината на шините ме замисли... бях пробвал и с много висок мост (до тавана), но не мисля, че имаше някаква забележима разлика. Учудващо, но моите опити се получиха по-добре с дебел меден проводник, отколкото с мека медна тръба. Но като поразсъждава човек, може да се окаже, че е заради различната твърдост на медта - по-твърдата (медния проводник) трепти по-добре и оттам се получават засилени резонансни ефекти не механично, но електрически.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Тесла - вълни
« Отговор #47 -: Декември 15, 2017, 03:41:45 pm »
Моят опит е с шина от тръба (сравнително чиста мед), с диаметър 6 мм. и стена с дебелина 1 мм.
Не съм пробвал с плътна мед, понеже не успях да намеря такава с нужния диаметър.
Установих обаче, че лампите светят по-слабо с отдалечаване от кондензаторите, но не съм имал възможност за измервания и установяване на закономерности.
По прости наблюдения - 20-30 см. по-нагоре отслабваха светенето двойно и тройно...може би сврървисоките волтажи, които ползваш не дават видима граница на отслабване?

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Тесла - вълни
« Отговор #48 -: Декември 15, 2017, 07:26:40 pm »
Отслабването с височината го имаше и при мен, но аз поне не забелязах наличието на стоящи вълни, каквито се очаква да бъдат отчетени при експеримента. Отслабването ставаше почти равномерно, като имаше и флуктуации заради хаотичността на разрядите.
Интересно нещо е токът на разместване при високи напрежения и разрядник, ако можехме да му измислим и някакво приложение (електротехническо, биологичното си го има), щеше да е добре :)
« Последна редакция: Декември 15, 2017, 07:42:09 pm от hyparh »

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Тесла - вълни
« Отговор #49 -: Декември 15, 2017, 09:15:17 pm »
Неколкостотин киловолтовите искри са голяма краста и винаги приповдигат настроението ;D
....
Забавата с такива неща е голяма, но е хубаво да дойде един момент, в който човек да може да има някаква полза от тях (СЕ или поне голяма ефективност) :)

Така е, искренето, свистенето и короните при КВ имат магически ефект, особено когато нещо те жилне  ;D. Оставям на страна благотворния ефект от мириса на озон, от наситеността на въздуха с йони.

Относно ползването на тези, и разновидности на тях, схеми разбира се имаме много път да изминем. Едно от нещата който осъзнавам е, че искрите са загуба. Тесла се го е написал на много места но човек трябва да се сблъска с феномена за да започне да го осъзнава. Затова се поставя капацитет на върха на третичната ( а в преобладаващите случаи на направа вторичната ) намотка.  Колкото повече напрягане има на този капацитет, толкова повече дърпане ще има на заряди от земята. При тази динамика зарядите от земята са свободни а потенциала на върха не е затворен ( както когато включим уред в мрежата, така затваряме потенциала ), тоест имаме една отворена система от която може да се черпи енергия, поне по мои предположения, от вмъкване на консуматори при връзките към земята.

Преди време попаднах на един изследовател който обяснява подобна аналогия, но той показва дърпането на енергия по друг начин. Схемата е различна но аналогията е очевидна и може да ви даде идеи за опити:
https://www.youtube.com/watch?v=px14OF1D3EA

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Тесла - вълни
« Отговор #50 -: Декември 16, 2017, 02:43:51 pm »
Аз напоследък съм фен на отрицателните йони. Един йонизатор 40-50kV е способен да пресече настинки и разни грипоподобни симптоми точно за 30 мин. и това съм го изпитвал не само аз, а и други практици в областта. Купешките йонизатори с техните 1-2kV просто са несериозни.
Вчера от китайчетата ми пристигнаха 40бр ВН диоди (20kV/20mA/100ns) с част от които започнах изработката на мощен и компактен умножител за отрицателно напрежение, който ще дава 150-200kV - идеални за експресно йонизиране чрез тлеещ разряд, както и за кинетични експерименти, изискващи HV DC.

Отнодно разрядниците, наскоро попаднах на информация, че най-добрият вариант е искренето да бъде кохерентно и почти безшумно. Може да бъде направено сравнение със светлината - обикновеният разрядник е, да речем, като една крушка с нажежаема жичка (хаотично многоспектърно излъчване)... докато кохерентният е като лазерната светлина (високоефективно насочено и организирано излъчване). Вторият тип вероятно представлява среда със силно изразени нелинейни характеристики и предоставя възможност за енергийно напомпване чрез фазово свързване. Предполагам, че честотата на един такъв разрядник е много висока и почти излиза от чуваемия диапазон.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Тесла - вълни
« Отговор #51 -: Декември 16, 2017, 06:14:35 pm »
Най- много да побъркаш кучето си, или на всички съседи наоколо  :D

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Тесла - вълни
« Отговор #52 -: Декември 16, 2017, 11:14:29 pm »
Единия често се изхлузва от каишката, че вратът му е дебел колкото главата, и обича да стои около мен и да ме наблюдава какво правя в гаража, ама почнат ли пукотевици (светкавици) и много смешно започва бавно да отстъпва заднишком към изхода :D

Относно кохерентния разрядник, най-близкото нещо, за което се сещам в момента, са разрядите в рид ампулата при онзи опит с бобината и двата пръстеновидни магнита от магнетрон (видеото стана обект на дискусия в някоя от темите). Ампулата започва да цвърчи и между електродите ѝ възниква нещо средно между тлеещ и обикновен разряд.

KURTI

  • Гост
Re: Тесла - вълни
« Отговор #53 -: Декември 19, 2017, 01:37:21 pm »
Получих си накрая днес макета, много съм доволен и сега започват истинските опити.
На схемата присъства един диод който е вграден в трансформатора от телевизор, а във оригиналите няма такъв.
Преди малко говорих с човека, каза ми че няма значение.  ::)

hyparh благодаря за линка и да те питам, по този начин на изработка кондензаторът проявява ли индуктивност или това няма общо?
Защото доколкото зная тесловите банки нямат или е нищожна.

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Тесла - вълни
« Отговор #54 -: Декември 19, 2017, 04:57:16 pm »
Вероятно проявяват някаква, но тя не пречи. Купешките кондензатори за теслови трафове (т.е. за големи импулсни натоварвания) за съжаление са доста скъпи, иначе те са с най-добрата опция. Аз се занимавам с ВН от 10-тина години и още не съм прежалил пари за такива :) (с изключение на една поръчка от 5-6 бр. от подобен вид по-нискокачествени). Но като се замисли човек, не е и съвсем наложително, понеже има достатъчно добри достъпни варианти (примерно MMC capacitor bank или самоделки като ролковите).
Имал съм си работа и със значително по-големи ролкови кондензатори – изработени с намотаване на ленти алуминиево фолио и полиетилентерефталат с ширина около 50см и дължина 3-4 метра, навити на PVC тръба. Така полученият кондензатор има капацитет около 250-300nF и като се свържат два такива в паралел, произвеждат изключително силни и опасни разряди (все едно гърми пиратка в помещението). Тогава тествах поведението на разрядите във водна среда с определена цел, като пластмасови и стъклени съдове често се разрушаваха от ударната вълна.

С какво ще захранваш ТХО-то? Ето един вариант, който не изисква изработка на схеми: https://www.youtube.com/watch?v=7HwwqGyKkpk
Да, вградения диод няма значение, а пък и те често си заминават при подаване повече пауър на ТХО-то.
Аз снощи тествах новият ми 14-степенен умножител (накиснат в тр-рно масло в кутия от сладолед) с едно от старите видове ТХО-та, захранено с електронен траф за халогенки, и от воле праска 100kV, като дори не е на максимална мощност, понеже има още какво да се пипне по разположението на изводите и утечките от коронарен разряд от тях.

KURTI

  • Гост
Re: Тесла - вълни
« Отговор #55 -: Декември 22, 2017, 01:42:14 am »
С какво ще захранваш ТХО-то?

Той модела си пристигна заедно със всичко, генератора, трансформатора, даже и лампичка на 13,5V която изгоря при повторно включване. (такъв стандарт само при руснаците)  :)

Схемата е проста, ZVS както спомена epwpixieq-1, обаче ме притеснява липсата на ценери на гейтовете, може би защото както ми се каза транзисторите били от дънна платка.

Разполагам и със схемата, но ми се намекна да не я пускам свободно понеже човека бил бивш член на форума и не иска повече да го обсъждат.

Аз обаче ще демонстрирам това, което съм получил.  ;)
« Последна редакция: Декември 22, 2017, 01:53:53 am от atos »

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Тесла - вълни
« Отговор #56 -: Декември 27, 2017, 11:55:00 pm »
hyparh благодаря за линка и да те питам, по този начин на изработка кондензаторът проявява ли индуктивност или това няма общо?
Защото доколкото зная тесловите банки нямат или е нищожна.

Всеки електрически елемент проявява в различна степен двете характеристики индуктивност, магнитен (B field) компонент, и капацитивност диелектричен (E field) компонент.  Те могат да се разглеждат като двете крайности на проявчване на това което наричаме електрически явления, магнитния компонент 100% -  диелектрическия 0% и обратното. Всичките електрически феномени, са различни разновидности на концентрацията на тази полета и динамиката между тях, базирана на физическите компоненти които ги проявяват.

Например една (индуктивна намотка) има разпръсната капацитивност (по своята повърхност), и това е едно от нещата с което Тесла се е борил да превъзмогне.

Всеки метал в определена геометрична структура има индуктивност, като играе ролята на спирачка за диелектрическия импулс, кондензаторите направени от метал също. Въпроса е, че метален лист има много по добри такива характеристики сравнено с дълъг метален цилиндър ( всички кабели ).

В действителност Тесла е ползвал основно кондензатори направени от солена вода и стъклени бутилки. Интересното е че даже и кондензаторите той е отчитал масата на проводника ( солената вода в случая ), като е изчислявал ( стр. 112 от Colorado Springs Notes 1899-1900 )  водното съдържание така че отвътре и отвън на бутилката ( и бутилките поставени на групи в по-големи контейнери ) водата да има една и съща маса.

Като се има в предвид че 1 pF е приблизително еквивалентен на 1 см площ се вижда защо се препрочитат кондензатори направени от навито фолио. Не съм запознат някой да е правил, експеримент в който на една и съща установка да замени една и съща капацитивност на кондензатори с метална повърхност и солена вода и да проследи дали има разлика.

Неактивен caduceus

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 347
Re: Тесла - вълни
« Отговор #57 -: Декември 28, 2017, 10:53:17 am »

........................................
В действителност Тесла е ползвал основно кондензатори направени от солена вода и стъклени бутилки. Интересното е че даже и кондензаторите той е отчитал масата на проводника ( солената вода в случая ), като е изчислявал ( стр. 112 от Colorado Springs Notes 1899-1900 )  водното съдържание така че отвътре и отвън на бутилката ( и бутилките поставени на групи в по-големи контейнери ) водата да има една и съща маса.
...........................


Много точна забележка. Същото се отнася и за масата на първичната и вторична намотка при ТТ, за да се получи т.нар. "масов резонанс". Руснаците имат един израз "звенящие контуры", споменати бяха май от Драгон Лорд /админа на форума Матрикс/ при опитите за реплика на Капанадзе, като се отчиташе основно студеното електричество, произведено от системата. Превръщането му в топло /нормално/ е ясно, основно с кондензатори с голям капацитет и акумулатори - отделени конструктивно от генериращата част. Идеята е да се получи резонанс във всички части на системата, като генерираната вибрация от висш порядък се преобразува в използваемо електричество, което е с по-ниска такава.
Има и нещо, което репликторите на СЕ устройства не отчитат изобщо - първичния енергиен заряд на материалите в генератора. Обикновено се ползват само плюс /мъжки/ и съответно не се получава третата компонента - а да сте виждали двама души от един пол да произведат дете?  ;D Трябва мъжко и женско + динамика, иначе става като изопачената мантра на поповете Отца, сина и светаго духа - а женското начало го няма... Истинската система е дадена от Стивън Дарси - "В името на бащата, майката и детето", а може да се каже "Земята, Небето и производната от тях трета сила" и т.н.
Дали някой вече почва да стопля??? Не мога да кажа всичко наготово, това е предостатъчно.  Свързване на двете първични сили в динамика... ТТ е точно система за това - ако е направен както Тесла го е разбирал, затова е и заземяването - за женската компонента, затова са и течните електроди. Но като липсва разбиране - съответно и няма резултати  :) Щото сега нещата са като двете зайчета, дето питали стария заек защо не успяват да си направят потомство - а той им казал "абе момчета, то така не става работата"  ;D ;D ;D
Да добавя също, че кондензаторите с два течни електрода са използвани в зората на електротехниката от Павел Яблочков. В патента му /тестван на практика от водещите учени от това време/ се говори за два пъти нарастване на мощността спрямо входната.
http://rexresearch.com/yablotch/yablotch.htm

Обърнете внимание на липсващата част в текста:
The Leyden jar is not a symmetrical capacitor, i.e., it is different in principle from a two-plate flat capacitor. The inner electrode of the jar should be connected to a high voltage source and in this case the changes of  [ … missing text in original… ].  Определени сили цензурират такива неща дори в патентите, нали се сещате защо и какви са.
Да допълня в свободен стил изречението - "...промените в нивото на жизнената енергия в системата /нарастването и/, последвано от преобразуването на този заряд в електричество, водят до нарастване на общата електрическа мощност на изхода."

Честита Коледа и успешна 2018-та година на всички!

KURTI

  • Гост
Re: Тесла - вълни
« Отговор #58 -: Декември 28, 2017, 10:55:38 am »
Благодаря за разяснението  epwpixieq-1,
моят кондензатор се оказа с капацитет 1,56 РF направен от печатни платки със
1,5 мм. дебелина и залят с полиестерна смола.  :)

caduceus писали сме заедно и сега прочетох поста ти,

Има и нещо, което репликторите на СЕ устройства не отчитат изобщо - първичния енергиен заряд на материалите в генератора. Обикновено се ползват само плюс /мъжки/ и съответно не се получава третата компонента - а да сте виждали двама души от един пол да произведат дете?  ;D Трябва мъжко и женско + динамика, иначе става като изопачената мантра на поповете Отца, сина и светаго духа - а женското начало го няма... Истинската система е дадена от Стивън Дарси - "В името на бащата, майката и детето", а може да се каже "Земята, Небето и производната от тях трета сила" и т.н.
Дали някой вече почва да стопля??? Не мога да кажа всичко наготово, това е предостатъчно.  Свързване на двете първични сили в динамика... ТТ е точно система за това - ако е направен както Тесла го е разбирал, затова е и заземяването - за женската компонента, затова са и течните електроди. Но като липсва разбиране - съответно и няма резултати  :) Щото сега нещата са като двете зайчета, дето питали стария заек защо не успяват да си направят потомство - а той им казал "абе момчета, то така не става работата"  ;D ;D ;D...
Да допълня в свободен стил изречението - "...промените в нивото на жизнената енергия в системата /нарастването и/, последвано от преобразуването на този заряд в електричество, водят до нарастване на общата електрическа мощност на изхода."

Това за СЕ-то е мит и аз не търся това, защото знам, че не съществува,
оставям на теб размислите относно Бог, духа и жена му, защото просто никой не е успял да ме убеди в тях.

За липсата на разбиране съм съгласен с теб, но не мислиш ли, че трябва да покажеш все пак нещо твое, отколкото
да наливаш само акъл и то непроверен според мен?

Също така мисля, че за електричество и изходна мощност, не си ти човека!
Нямам кофти помисли, просто така излиза на яве.  ;)

    Успешна 2018-та!
« Последна редакция: Декември 28, 2017, 11:19:46 am от KURTI »

Неактивен caduceus

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 347
Re: Тесла - вълни
« Отговор #59 -: Декември 28, 2017, 12:41:14 pm »
Благодаря за пожеланията.
1. Написаното от мен е за този, който може да го разбере - това са не повече от двама-трима души тук. Ако всеки на когото не му е ясна някаква теза реши да пише постове, става обикновена боза. Еми форум е и сме в България, нормално  :) 
2. СЕ има - и практически примери дал Господ. Като не търсиш своето решение за него, какво правиш в този форум? Навалица?
3. На когото трябва, съм показал. Не всеки може да оцени постигнатото в практиката от друг - единствения начин е да го направи и той, но не винаги става /макар на теория да му е ясно/. Хората не са еднакви, менталния им и образователен багаж също. Има една приказка за бисерите и прасетата...  :)

Успех!