Автор Тема: Тесла - вълни  (Прочетена 220078 пъти)

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Тесла - вълни
« Отговор #240 -: Януари 13, 2020, 08:43:30 am »
epwpixieq-1 Странен е въпросът .....
Както аз го разбирам тия неща се определят на база времето.

А относно нещата които разтягаш отново са частни случай зависещи от средата и формата и по никъкъв начин не изменят същността на нещата а добавят подробности.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Тесла - вълни
« Отговор #241 -: Януари 13, 2020, 09:01:01 am »
Този линк
Цитат
Ето ви една "среда" (между две опори) в която се създава механична вълна:
https://www.youtube.com/watch?v=2eMT3skCTDg
И въпреки че е само демонстративна тя дава представа за определено явление. Сега имам конкретен въпрос, точно за тази среда, която се вижда на линка.
Опровергава това твърдение.
Цитат
Напречните вълни се появяват само на границата между две различни среди - твърда скала - мека структура и водна повърхност - въздух. Точно както montanar ти го каза.


Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: Тесла - вълни
« Отговор #242 -: Януари 13, 2020, 09:08:49 am »
Ша тряаа да почететеееее....
https://physics.ru/courses/op25part1/content/chapter2/section/paragraph6/theory.html
А между другото: Пак си чешете клавиатурите.

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 046
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Тесла - вълни
« Отговор #243 -: Януари 13, 2020, 05:02:15 pm »
   Благодаря ви, че ме накарахте да се замисля по въпроса за вълните. И така от много мислене стигнах до извода, че всички вълни по същество са надлъжни. С други думи, имаме първоначален силов тласък, който променя налягането на средата, в която се разпространява вълната. После това налягане се предава на следващите частици на средата. Това става и при звуковите вълни - те са надлъжни. Сега за нагледност си представете Тесла трансформатор с две топки на двата края на вторичната му намотка, която е с многото навивки. (Тук ще направя "лирично" отклонение и ще ви кажа, че една намотка има много навивки, т. е. правете разлика между намотка и навивки.) Въпросът е: Какви вълни ще излъчва този ТТ с две еднакви по големина топки, които по същество правят един кондензатор? Аз мисля, че ще излъчва като обикновена антена - напречни вълни, но по същество тези напречни вълни не може ли да ги разглеждаме като интерференчна картина на две надлъжни вълни? Или, всяка топка излъчва надлъжни вълни, които са фазово изместени на 180 градуса. Когато едната топка е с "плюс" потенциал, то другата ще е с "минус" потенциал. Значи имаме две фазово изместени вълни с еднаква честота, които интерферират помежду си. Сега променяме мисловния експеримент и вместо едната топка слагаме заземяване, т. е. имаме една малка топка и една огромна топка - Земята. При това положение потенциалът на малката топка ще е много по-голям от потенциала на другата топка (заземлението). Примерно 20 kV на малката топка и около нула на заземяването. Сега вече ще имаме само надлъжни вълни, защото няма да има интерференция - вълни ще излъчва само малката топка с високия потенциал. Мисля даже, че има такива радиостанции, които много по-добре предават сигнала.
   Що се отнася до опита по горе с крушката - няма никакво значение дали ще вържем двата края на крушката към една навивка на първичната или към една навивка на вторичната на Тесла трансформатора. Навивковото напрежение на всеки трансформатор е едно и също както за първичната така и за вторичната намотки. Ако на една навивка на първичната намотка имаме 10 V , то 10 V  ще имаме и на една навивка на вторичната намотка. И това свързване на крушката е точно както при автотрансформаторите. Даже има автотрансформатори с плъзгащ се контакт (графит), който се плъзга по самата гола жица спираловидно и така промяната на напрежението към товара става съвсем плавно. Иначе мисля, че от подобна установка може да излезе СЕ-то. Има дори подобни схеми на 50 Херца с обикновена трансформаторна стомана.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Тесла - вълни
« Отговор #244 -: Януари 13, 2020, 08:25:58 pm »
Цитат
Радико - помисли върху следното:
Имаме безкрайна хомогенна среда способна да предава механични вълни.
Някъде в нея създаваме механична вълна.
Каква би била картинката тогава?
 
А пък шопа казал:
Имаме една безкрайна равна поляна, поле пускаме на него овен и овца. След десет години гледаме станало цяло стадо овце. А жирафи на поляната, ни един. Е видите ли, че жирафи не съществуват. Е те това ти е логиката.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Тесла - вълни
« Отговор #245 -: Януари 13, 2020, 08:37:47 pm »
Ами няма жирафи Радико, той Монти ги изтрепа, ма ти пробвай пак да доведеш някой жираф.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Тесла - вълни
« Отговор #246 -: Януари 13, 2020, 09:12:32 pm »
epwpixieq-1 Странен е въпросът .....
Както аз го разбирам тия неща се определят на база времето.
Може би не сте го разбрали точно за да отговорите по този начин, ето въпроса ми:
Тук имам два въпроса, спрямо какво определяте тази амплитуда и как виждате движението на "фронта" на вълната?
Не знам защо виждате "амплитудата" да се определя спрямо "времето". За точно определен момент тя се определя при 2D спрямо отправната ос около която се извършва осцилацията. Та точно за тази ос ви попитах, тоест как си представяте замерването. Понеже в зависимост от Δ на периода, и функцията на самата вълна, при 2D, тази амплитуда намалява и се увеличава и при определени периодични моменти "изглежда" 0, което не е правилно представяне относно реалния феномен на вълната предвижваща се в една 3D среда. И така, да се види нагледно отговора ето какво имам в предвид:
https://www.youtube.com/watch?v=r18Gi8lSkfM
Както виждате, вълната която ние сме свикнали да виждаме на картинки и на измервателните уреди като 2D е всъщност 3D (това го осъзнах преди повече от десетилетие преди изобщо да попадна на тези клипчета). Тоест една, (ди)електрична вълна, или по друг начин казано, вълната на напрегнатостта или напрежението, е спираловидна такава, понеже тя се разпространява (вкопчена) по повърхността на метала. Това виждане може да се приложи и за всички други вълни, като тяхната пространствена структура ще бъде (естествено)  модифицирана от средата в която се разпространяват. Ето например вълна на водна струя в 3D:
https://www.youtube.com/watch?v=uENITui5_jU&t=20
https://www.youtube.com/watch?v=Q3oItpVa9fs&t=78 ( това е и като музикален подарък)

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Тесла - вълни
« Отговор #247 -: Януари 13, 2020, 09:42:14 pm »
Иван Димов според мен имате правилен поглед към нещата изразен в коментара ви. Радвам се че има хора които се замислят върху това което четат и виждат, макар и те да са в малцинство. Ето едно видео, което показва такъв тип ТТ който вие мисловно си представяте:
https://www.youtube.com/watch?v=2kOQr7hZA70
Сега на 2 извлечения от коментара ви  с които не съм съгласен, или по скоро не съм съгласен с тях, по начина по който всестранно се възприемат:
Сега вече ще имаме само надлъжни вълни, защото няма да има интерференция - вълни ще излъчва само малката топка с високия потенциал.
...
 Ако на една навивка на първичната намотка имаме 10 V , то 10 V  ще имаме и на една навивка на вторичната намотка.
Малката топка, високата капацитивност при ТТ, не може да се каже че излъчва вълни, във смисъла на думата в който ние разбираме вълни. Може да се каже че тя "вибрира" като напряга и отпуска електрическото поле (а не електромагнитното, тоест поле с нищожна магнитна компонента). Вълните, с магнитната компонента, се "излъчват", или по скоро правилната думичка тук е "набиват", от заземяването. Също така пояснете какво разбирате под "една навивка на първичната намотка имаме 10 V", на какво "разтояние", по повърхността на навивката, я "замервате" тази потенциална разлика. И в допълнение, защо мислите че "10 V" на първичната ще даде "10 V" при вторичната при едино и също "разстояние" на замерването.

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 046
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Тесла - вълни
« Отговор #248 -: Януари 13, 2020, 11:27:54 pm »
   Вземаме една жица и на всеки 30 сантиметра я маркираме с цветно тиксо примерно. После я навиваме на цилиндрична бобина така, че отметките да са точно една над друга по височината на цилиндъра. Така всяка навивка ще е дълга 30 сантиметра. Навивковото напрежение ще се мери между всеки две съседни отметки. Напрежението е потенциална разлика между два потенциала. Така 10 V напрежение може да се получат при разлика от нула до 10 Волта, при разлика от 20 до 30 Волта, при разлика от 10 000 до 10 010 Волта и т. н. Няма значение колко е голям или малък е потенциалът спрямо земя, важното е, че разликата между потенциалите на двете съседни отметки е 10 V. Така че, лампата ще свети по еднакъв начин независимо между кои две съседни отметки я закачаме. И да има някаква разлика, тя едва ли ще е съществена ако в близост до лампата няма заземени метални предмети. Тези разсъждения са за всеки трансформатор. Една навивка на жицата значи една обиколка на 360 градуса. Така жицата загражда кръг с определен диаметър. Диаметърът на навивка от вторичната намотка е различен от диаметъра на първичната, но при това навивковото напрежение си остава едно и също и за двете намотки независимо, че дължините на една навивка при двете намотки се различават една от друга. Примерно една навивка на първичната може да е дълга 50 см., а една навивка на вторичната да е 30 см., но няма значение - тези 50 см. на първичната ще дадат 10 Волта и същите 10 Волта ще даде и вторичната, само че на 30 см. Това е валидно за всички трансформатори. За Тесла трансформатора може и да има някакви аномалии, но предполагам те са при достатъчно високи честоти.
   Иначе за СЕ-то, според мен то се получава поради наслагване на тока от първичната с тока на резонанса на вторичната. Ясно е, че за резонанс на вторичната е нужен кондензатор - затова се слага тази топка на върха на бобината. Може да се върже и кондензатор между двата края на вторичната по най-класически начин. А за товара може да се сложи трета бобина или направо да се закачи между няколко навивки на първичната намотка, която е с по-дебела жица.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Тесла - вълни
« Отговор #249 -: Януари 14, 2020, 01:59:39 am »
Благодаря за изчерпателното обяснение. Предполагах че така си представяте замерването, но бе нужно да се уверя.

Първо искам да подчертая че не нямам виждания за "СЕ" (каквото и да го дефинирате), поне от експериментите които показвам. Сега, взъзможно е на база на потенциал да се "дърпа" (електронен по)ток, но това е друг въпрос, който междудругото е застъпен в няколко видеа от експериментатора "Old Scientist", към експеримента на който дадох линк в предишния си коментар.

Относно "наслагването" така е, има взаимно влияние на вибрациите първо от първичната към вторичната и после от вторичната към първичната, затова и първичната трябва да вибрира свободно (отделена от веригата която подава енергията) през кондензаторите. Съгласен съм и за третичната, но не съм експериментирал с нея (може би ще трябва да опитам). Вързването на кондензатор в двата края, който ще доведе до намаляване на разпръснатия капацитет (интересно че Тесла е пробвал и с кондензатор между всеки кръг, на вторичната ) и съответно по-енергично вибриране ( със същата подавана енергия ) за сега ми е проблем, понеже потенциалната разлика между горния и долния край е от порядъка на 400 KV и ще трябва да си направя доста солиден кондензатор.

Сега относно разликата в потенциала на "две съседни намотки". Предполагам че сте забелязали как на първичната искрата, когато допирам крушката, е малка ( даже това се вижда като я хващам с ръце ). Тоест при нея при 1.5 ( с удълженията които съм направил може да се вземе 2 ) намотки имаме диференциран потенциал от да кажем 10КV ( приемам че на мм дъга имаме 3 KV напрежение ) и така излиза че на намотка имаме  5КV. Сега за вторичната, при долните намотки, това пробивно разстояние става доста по-голямо, отива до 10 мм (но да вземем 5 мм, за по реалистично), което ще ни даде 10 KV, тоест потенциалната разлика не е вече 5КV а 10 КV, на кръг. Сега този диференциал, на вторичната, най-вероятно остава постоянен понеже крайния капацитивен товар се зарежда до 400КV-450KV и за това съдя на база на дължината на разряда който е около 150 мм. По принцип не е лесно да се прецени, точно колко е потенциала на най-горните намотки понеже започва силно йонизиране при приближаване на метал още на около 200 мм от намотките. Вторичната има 40 кръга, което, по 10 КV на кръг (както приехме) дава приблизително потенциала на разряда на капацитивния товар, което потърждава хипотезата.

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 046
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Тесла - вълни
« Отговор #250 -: Януари 14, 2020, 05:51:16 pm »
   Възможно е навивковото напрежение на първичната и вторичната намотка да са различни ако да речем честотата на собствените вибрации на вторичната бобина са по-високи от тези на първичната. Има и такива случаи дори с механични аналогии - едно момче в ю-тубата беше закачило две махала на един хоризонтален конец и като заклати едното махало, колебанията се прехвърлят на другото.
   Сега пак да уточним понятията - намотка е цялата бобина, т. е. няма значение дали ще кажем намотка или бобина. Докато навивка е една обиколка на жицата по цилиндъра. А като закачим крушката напрежението се променя - едва ли такава крушка може да издържи 5 или 10 kV. Възможен е и друг вид светене ако високонапрежителни импулси с малък ток падат върху реотан примерно. Аз така съм зачервявал два реотана на отоплителна печка с импулси от 6 kV и ток примерно 250 милиампера, което звучи невероятно понеже същото загряване при ток от мрежата става с цели 7 или 8 А. Но като умножим ток по напрежение и се вижда, че няма нищо невероятно. Даже е по-лошо понеже от силните импулси реотаните вдигат пушек и човек ще си каже, че бавно започват да се изпаряват.
   Може да има разлика в навивковото напрежение на една бобина и в зависимост от това къде се намира навивката - в средата на бобината навивковото напрежение е най-голямо, а в краищата на бобината навивковото напрежение може да е дори наполовина от това в средата. Става въпрос за Тесла трансформатор. Иначе за обикновените трансформатори това не е така - там навивковото напрежение е почти едно и също навсякъде.
   Иначе за третата бобина за товара - това е съвсем лесно. Вземаш един метър жица и правиш една, две обиколки (навивки) и закачаш лампата. После тази своеобразна окръжност я разхождаш по бобината на ТТ.
   Що се отнася до направата на кондензатор за високо напрежение с малък капацитет можем да направим нещо като това при генератора на Ван де Грааф. Там до полусферата на високото напрежение се доближава друга метална сфера и така се получава възбуждането на генератора. Това е един вид кондензатор - просто две метални топки на 10 см. примерно една от друга. Може да се залеят с парафин или да се потопят в масло за да не изтича заряда лесно към въздуха.
   А за настройването на резонанса вторичната бобина може да е по-дълга и да плъзгаме по нея някакъв контакт както при автотрансформаторите и така ще се променя нейната индуктивност. Може да променяме и разстоянието между плочите на кондензатора докато се настрои ТТ така, че да дава най-високо напрежение.
« Последна редакция: Януари 14, 2020, 06:19:18 pm от Иван Димов »

Неактивен x_name41

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 940
  • מוזיקה מאריכה את החיים
    • https://www.sanmina.com/
Re: Невероятно чудо на чудесата!!!
« Отговор #251 -: Януари 16, 2020, 04:25:26 am »
<a href="https://www.youtube.com/v/_L--KkMFh7Y" target="_blank" class="new_win">https://www.youtube.com/v/_L--KkMFh7Y</a>
още едно интересно видео във, което лампата свети чрез ток на проводимост във незатворена верига между полюса на акумулатор и заземление, че даже и капацитивно чрез тялото на човека, токовия усилител на Капанадзе!!!

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Тесла - вълни
« Отговор #252 -: Януари 28, 2020, 09:03:15 pm »
https://www.youtube.com/watch?v=yu4OEKRGA8k
Това е последващо видео на вече представено от мен демонстрация в случай че има съмнения  на предното дали пипвам медните листови ленти.