Автор Тема: Тесла - вълни  (Прочетена 219950 пъти)

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Тесла - вълни
« Отговор #195 -: Януари 09, 2020, 09:51:02 pm »
Направих си труда да измеря прословутата индуктивност на една 100 W крушка - 4.7 uH. За Ваша информация полувълнов дипол от телевизионна антена настроена на резонансна честота на 11 ТВ канал ( 214 MHz ) има индуктивност 1.7 uH. Предполагам че мерната единица за индуктивност - микро хенри (uH) не Ви е позната, но аз и не мисля да се заемам с тази невъзможна мисия да Ви я обяснявам.
Радвам се че сте се потрудили да научите нещо което не сте знаели. За ваше съжаление ми е позната и нямам проблем да си я представя даже и в см, което на вас може да ви се стори отново смешно, но преди да е имало H,mH,μH, хората пак са справили изчисления и са конструирали системи без да им е била позната Хенри като мерна единица. А относно индуктивността предполагам с вашето обяснение не предполагате да се "светне" крушката (като антена) с резонансна честота.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Тесла - вълни
« Отговор #196 -: Януари 11, 2020, 02:10:00 am »
Много лесно могат да бъдат затворени устите на 'злите езици'! Експеримента се повтаря с крушка с прозрачен балон. При това, се заснема на светло. Истината ще се види и от слепите!
Това обаче няма да се случи, защото съм прав.
Убеден съм обаче, че не свети нагреваемата нишка. За да свети нишката е необходим ток.
Това което свети е йонизиран газ, с който  е запълнен балона. Обикновено аргон. Казано по друг начин, 4то състояние на веществото наречено плазма. Този ефект може да се получи от всяка висковолтова бобина. В зависимост от газа с който е запълнен балона, може да се получи светене с различен спектър.
Ако източника е наистина 10 000 V и се държи стабилно при натоварване, то останалите 9800 V ще бъдат като пад на напрежение в твоето тяло. Пресметнато като отделена мощност това е - 7 800 W всяка секунда отиващи за директно нагряване на вътрешностите. Това буквално би изпържило мозъка (ако има такъв естествено). Друг е въпроса ако както и Кузмов Ви каза липсва съпротивителният проводник.
На мястото на лампата ако си сложиш пръста, леко навлажнен веднага се усеща загряване, така че е истина ако някой се опита да светва 200 ватова лампа би се изпържил преди още да се усети.
И, както и Тесла са го осмивали, понеже никой не е могъл да му повтаря експериментите, така и хората които не могат да разберат какво става си правят погрешни заключения. Поиграх си да направя отново установката, понеже иначе е само разтягане на локуми и наддумване за тези  които не осъзнават това което се случва.. За съжаление на Bat_Vanko мозъка ми си е още здрав и не е изпържен (или аз самия не съм изпържен, както dmitarp предполага) и може да мисли логично, та даже мога и да се смея, и то не от ония свят ;D. И понеже едно видео е повече от 1000 коментара, в този случай и "слепите", както поетично се изрази Михаил Кузмов, ще го видят:
https://youtu.be/0ObbRR1ZLmM
За пояснение, при второто положение, когато правя контакт на крушката, давам пръвичната, състояща се от 1.5 намотки, на късо. По-долния контак е изведен от по-отдалечения край (на първичната) за да направя демонстрацията.
« Последна редакция: Януари 11, 2020, 02:33:21 am от epwpixieq-1 »

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Тесла - вълни
« Отговор #197 -: Януари 11, 2020, 11:25:36 am »
Офффф кой си мислиш че ментосваш не знам - е Вектор може да се върже .....
А какво искаш да ни покажеш също не ми е ясно.
Но ми е ясно например че палиш лампа с ВЧ ток балансиран спрямо товара и нищо повече .....

(ясно е че се заземяваш за да запалиш ламБата - ясно е че си се ползва напълно стандартна ЕЛ верига източник -> комсуматор освен това се вижда и когато не е затворена веригата към земното разряда през атмосферата - и не споря че е възможно да се запали лампа и по този начин който се опитваш да ни втълпиш но не и при тия условия а при едни други напрежения и токове де не само лампата покрай източника ш пламне ;) )

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Тесла - вълни
« Отговор #198 -: Януари 11, 2020, 11:57:43 am »
Ако имаше схема на всичко това, бих коментирал. Да виждам светене на нагрята нишка, виждам също че това се случва при стабилен контакт между изводите от фасунката и детайли от Т. coil, не виждам светене на нишката когато контакта се осъществява чрез искра. Както и да е, на екрана на телефона толкова. Нарисуваната схемата би решила всички недоразумения.

Неактивен Tanas

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 150
Re: Тесла - вълни
« Отговор #199 -: Януари 11, 2020, 02:41:14 pm »
Браво epwpixieq-1!  Каква е честотата?

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Тесла - вълни
« Отговор #200 -: Януари 11, 2020, 02:52:21 pm »
Радвам се че сте се потрудили да научите нещо което не сте знаели. За ваше съжаление ми е позната и нямам проблем да си я представя даже и в см, което на вас може да ви се стори отново смешно, но преди да е имало H,mH,μH, хората пак са справили изчисления и са конструирали системи без да им е била позната Хенри като мерна единица. А относно индуктивността предполагам с вашето обяснение не предполагате да се "светне" крушката (като антена) с резонансна честота.
Драги ми Смехурко, наистина се потрудих да споделя информация, която е видно че изобщо не сте разбрали, въпреки всичките факти и обяснения които дадох. Понеже ставаше въпрос за динамиката на електрическа крушка с нажежаема жичка, направих съпоставка с обикновен проводник с дължина 1.2 м. Всички разбраха, само Вие не можахте, че динамиката и на двете системи при честота 30 kHz е почти еднаква.
И, както и Тесла са го осмивали, понеже никой не е могъл да му повтаря експериментите, така и хората които не могат да разберат какво става си правят погрешни заключения. Поиграх си да направя отново установката, понеже иначе е само разтягане на локуми и наддумване за тези  които не осъзнават това което се случва.. За съжаление на Bat_Vanko мозъка ми си е още здрав и не е изпържен (или аз самия не съм изпържен, както dmitarp предполага) и може да мисли логично, та даже мога и да се смея, и то не от ония свят ;D. И понеже едно видео е повече от 1000 коментара, в този случай и "слепите", както поетично се изрази Михаил Кузмов, ще го видят:
https://youtu.be/0ObbRR1ZLmM
За пояснение, при второто положение, когато правя контакт на крушката, давам пръвичната, състояща се от 1.5 намотки, на късо. По-долния контак е изведен от по-отдалечения край (на първичната) за да направя демонстрацията.
Точно като папагал повтаряте нещо без да го разбирате. Попрочетете нещо съвременно, стига с тези средновековни апокрифи. Виждам, че Вие повтаряте някакъв опит и се удивлявате на резултата без изобщо да разбирате причината за това. Ще се опитам да Ви го обясня на български, поне да отпадне едновременната работа на функциите  превод и мислене. Вие тука съвместявате две различни явления и не можете да се ориентирате в резултата от тях:
1. Електростатична индукция - тя се дължи на изравняването на потенциалите на две точки. Неин резултата е получената искра. Там не е необходимо да има видимо затваряне на веригата. Приближавайки двата изолирани проводника на крушката прескача искра, която се затваря не през жичката а през изолираните проводници и Вашето тяло към околната среда. Всяка една точка от тесла трансформатора включая и виртуалната маса имат свой потенциал спрямо реалната земя. И това че държите тези проводници изобщо не означава че "светвате лампата" през себе си.
2. Електромагнитна индукция - трите намотки които Вие давате на късо с крушката, всъщност са три намотки на трансформатор. И полученото напрежение на този трансформатор, съдейки по силата на светене на крушката, е около 80 - 100 V. Но потенциала на този трансформатор спрямо реалната земя си в няколко хиляди волта, понеже е без заземление. Има хора, които започва да ги бие ток още на 50 V, но преобладаващата част са от там нагоре. Убеден съм, че и Вие усещате убождането, въпреки високата честота, (но няма да си го признаете  ;D), и това е в момента когато окъсявате тези три проводника през тялото си.
И сега разбивайки целият процес по стъпки се получава следното нещо:
1. Приближаваш проводниците на крушката, електростатична индукция, зареждане на тялото до потенциала на тесла трафа. Няма затваряне на верига, след изравняване на потенциалите процеса спира. Крушката няма как да свети защото не е част от веригата.
2. Окъсяваш трите съседни проводника - електромагнитна индукция за спиралата на крушката и едновременно с това електростатична индукция към всички околни обекти. Крушката свети но същевременно може да бие искра към всички околни обекти.
Всичко си има много прозаично обяснение драги ми Смехурко, но не става само с четене в оригинал, иска си и мислене. А това последното се получава само при наличието на акъл.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Тесла - вълни
« Отговор #201 -: Януари 11, 2020, 02:55:20 pm »
epwpixieq-1,
това са твои думи: "Когато вие "запалите" крушка с 10KV напрежение през тялото ви или чрез свързване на две съседни намотки (както е в случая на добавеното видео, което мисля че съм го представял и преди), тогава можете да си позволите да говорите така. В противен случай това което пишете изобщо не отговаря на това което аз демонстрирам." Сравни видеото с думите за да ти стане по ясно, че не си направил нищо.

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: Тесла - вълни
« Отговор #202 -: Януари 11, 2020, 05:28:03 pm »
Здравейте,
Темата заби в детайла, или вижда се отделното дърво, но не и гората.
Ако вземем една лампа и един кондензатор и се включи променливо токов генератор, лампата ще светне, т.е протича ток. През кондензатор тече променлив ток и веригата е затворена, всички вериги по ток на разместване са затворени, защото вакума има диелектрични свойства. Ако разделяме плочите на кондензатора, биполярния капацитет намалява и се установява една стойност на униполярен капацитет. От ф-лата X=1/w.C се вижда, с трябва висока честота за ниско съпротивление. C=Q/U; I=Q/t се вижда, при малък униполярен капацитет трябва високо напрежение за голям ток.

Тесла вълни, срещал съм в литературата, като колумбови вълни, сиреч надлъжни.
Все пак да се върнем в логиката на нещата. Смисълът на ТТ е да се закачиш в ефира или да направиш дупка в морето или да построиш -1 етаж сиреч мазе, така че енергията сама да си влиза от ефира. Това става в режим на стояща вълна в заземен четвъртвълнов вибратор, токът в заземлението е максимален, напрежението минимално, в противоположния край тока е минимален, а напрежението максимално. Ефирът е вече градиентен по дължина на вибратора. Вибраторът може да е симетричен и да е полувълнов примерно ТВ антена. Самото зацепване в ефира не води до генериране на СЕ, защото трябва да се разбере как от хаоса и хроноса става космос, т.е системата се самоорганизира. Това става като се загърби старото мислене, вълна - частица, материя-енергия и т.н., двуичното мислене трябва да се забрави и да се мисли троично. Две неща дават трето, което е различно от първите две.
В този ред на мисли градиента от генерираната стояща вълна може да даде надлъжни вълни, които в подходящ приемник да генерират СЕ. Ако генерираме стояща електромагнитна вълна, то приемника трябва да е гравитационно-инерционен т.е. двете начала раждат трето. Ако се сложи електромагнитен приемник, даже свързан по един проводник, преминаваме в двоична логика и имаме един гаден ЗЗЕ, който е верен.     

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Тесла - вълни
« Отговор #203 -: Януари 11, 2020, 06:06:19 pm »
Цитат
Ако вземем една лампа и един кондензатор и се включи променливо токов генератор, лампата ще светне, т.е протича ток. През кондензатор тече променлив ток и веригата е затворена, всички вериги по ток на разместване са затворени, защото вакума има диелектрични свойства. Ако разделяме плочите на кондензатора, биполярния капацитет намалява и се установява една стойност на униполярен капацитет. От ф-лата X=1/w.C се вижда, с трябва висока честота за ниско съпротивление. C=Q/U; I=Q/t се вижда, при малък униполярен капацитет трябва високо напрежение за голям ток.
Тук няма да се заяждам не че няма за какво ......

Цитат
Тесла вълни, срещал съм в литературата, като колумбови вълни, сиреч надлъжни.
Кое им е надлъжното ?!

Цитат
Все пак да се върнем в логиката на нещата. Смисълът на ТТ е да се закачиш в ефира или да направиш дупка в морето или да построиш -1 етаж сиреч мазе, така че енергията сама да си влиза от ефира.
Ефир, ефир, ефир ...... А има ли го, а няма ли го,  а какво е ........?

Цитат
Това става в режим на стояща вълна в заземен четвъртвълнов вибратор, токът в заземлението е максимален, напрежението минимално, в противоположния край тока е минимален, а напрежението максимално.
В заземлението ток няма никакъв а е опора на вече формирана потенциална разлика.

Цитат
Ефирът е вече градиентен по дължина на вибратора. Вибраторът може да е симетричен и да е полувълнов примерно ТВ антена. Самото зацепване в ефира не води до генериране на СЕ, защото трябва да се разбере как от хаоса и хроноса става космос, т.е системата се самоорганизира. Това става като се загърби старото мислене, вълна - частица, материя-енергия и т.н., двуичното мислене трябва да се забрави и да се мисли троично. 
И се почва обтягането на дъвката "ефир, ефир"
Но ОК .... ш забравим старото мислене - а каква е алтернативата? Да вярваме без реални доказателства - тва ш ни направи потенциалната разлика за да имаме ток ли?!

Цитат
Две неща дават трето, което е различно от първите две.
Поредната тъпотия - две неща в конкретния контекст не дават трето а дават сума.

Цитат
В този ред на мисли градиента от генерираната стояща вълна може да даде надлъжни вълни, които в подходящ приемник да генерират СЕ.     
И пак се почва с надлъжни вълни ..... де бре спри се - ае първо с ефиреца да се оправим......

И в последствие следва вече тотален "отвал башки"
Цитат
Ако генерираме стояща електромагнитна вълна, то приемника трябва да е гравитационно-инерционен т.е. двете начала раждат трето. Ако се сложи електромагнитен приемник, даже свързан по един проводник, преминаваме в двоична логика 

И единственото с което съм склонен да се съглася е еле те това  ;D
Цитат
и имаме един гаден ЗЗЕ, който е верен

С две думи поредния буламач в стил "Леле много съм се напушил"

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Тесла - вълни
« Отговор #204 -: Януари 11, 2020, 06:31:28 pm »
montanar
че всичко това е болумач няма да споря обаче не разбрах какво имаш против надлъжните вълни не си ли на ясно, че има два вида вълни "надлъжни и напречни" независимо от това дали са магнитни механични или дори гравитационни, все има напречни и надлъжни вълни

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Тесла - вълни
« Отговор #205 -: Януари 11, 2020, 06:38:05 pm »
Казва му се ъглова поляризация  и доколкото аз знам и се ползват термините хоризонтална и вертикална......
Но тук останах с убеждението че нещо друго се има предвид......


Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Тесла - вълни
« Отговор #206 -: Януари 11, 2020, 07:53:31 pm »
Браво epwpixieq-1!  Каква е честотата?
Оптималната честотата ще е различна за всяка ТС ( Tesla Coil ) установка. Тя зависи от много параметри на системата и общо взето, оптимална честота се достига, когато може да се "тегли" най-голяма искра от върховия капацитет, и макар че това не е целта, така се установява, оптималната (или може да се каже, резонансна) честота при всяка подобна установка . Основни неща за спазване са масата на първичната да е (приблизително) равна на масата на вторичната, както и преди кондензаторите да се сложи променлив индуктор за тюнинг на системата. В този случай предполагам само мога да предполагам, понеже не съм я замервал, ще е между 10 - 50 КЦс.
Нарисуваната схемата би решила всички недоразумения.
Схемата я показвам, макар че хората които имат и малък опит в тази насока им е пределно ясно какво говоря и показвам, най-вече заради вашето желание, за да се изчистят недоразуменията.  Свързването на осветителното тяло в първия случай е през зелените линии, а във втория, когато ги пипам с ръце, с черни. И пояснение, първичната има само 1.5 намотки.

И един съвет, щом като има "недоразумения", човек не може да взема крайно становище без да разбере точно какво става, и тогава да прави заключения на база на неговите познания. Надявам се да се съгласите с това логично съждение.
, не виждам светене на нишката когато контакта се осъществява чрез искра.
Тук сте напълно прав, но и аз никъде не съм твърдял такова становище.

epwpixieq-1,
това са твои думи: "Когато вие "запалите" крушка с 10KV напрежение през тялото ви или чрез свързване на две съседни намотки (както е в случая на добавеното видео, което мисля че съм го представял и преди), тогава можете да си позволите да говорите така. В противен случай това което пишете изобщо не отговаря на това което аз демонстрирам." Сравни видеото с думите за да ти стане по ясно, че не си направил нищо.
dmitarp, първо видеото изобщо не е представяно и преди, а е наревано вчера (10.01.2020), точно за да  се покаже, както на вас, така и на други че това което говорите не отговаря на реалността.
По отношение на крушката сте  прав, запалването и не преминава през моето тяло (и всъщност това е нещо което е свъзразно с импеданса на човешкото тяло при такива честоти). Но сега вие вижте какво казвате (цитата който съм посочил), и помислете как така аз "хващам" тези изводи при които крушката  свети, нали според вашето а и на Bat_Vanko виждане аз трябва да бъда "изпържен". Нали разбирате че крушката само може да ограничи "тока" които преминава през мен. Вместо  (постоянно) опонирате както вие така и Bat_Vanko, може би е добре да се замислите че има електродинамични ефекти които не са ви преподавани а и в последствие вие не сте се сблъсквали със тях и затова не ги знаете. Не е срамно човек да каже че не знае нещо, това което е срамно е на база на нови факти, които противоречат не неговото виждане, той да продължава да отстоява това което "знае",  бе да вземе в предвид новата информация.
И полученото напрежение на този трансформатор, съдейки по силата на светене на крушката, е около 80 - 100 V. Но потенциала на този трансформатор спрямо реалната земя си в няколко хиляди волта, понеже е без заземление.
И тук отново грешите, без заземяване (реално или чрез масивен метален елемент) вторичната на ТС изобщо няма да "работи".  И както се вижда от схемета с или без земя, към намотката ( включването на крушката към първичната или вторичната ), тя си свети. А сега с изадайте върпоса, какво е сърпотивлението на тази крушка, и как така "тока" които не е глупав, "решава" да премине през тяло с високо импедансно съпровиление, вместо да си премине през доста по дебел проводник с много по малко такова.  И обяснете ако обичате как така съм още между живите. Иначе обяснения и разбирания много. То ако тръгнем да обясняваме то тогва да кажем че имаме 4 уравнения на Хевисдайд-Максуел и те обясняват всичко, какво чудно има в това. Както казах, нещата могат да се обяснят по много начини, но когато има обяснение (или виждане) което не съвпада с реалността, тогава човека даващ това обяснение трябва да си вземе поука и да осмисли разбиранията си поне в тази насока.
Здравейте,
 Това става в режим на стояща вълна в заземен четвъртвълнов вибратор, токът в заземлението е максимален, напрежението минимално, в противоположния край тока е минимален, а напрежението максимално.       
Тук mi68 е много прав. Не мисля че споделям виждането за "ефира" в пълния му коментара, но това е най-вече понеже нямам достатъчно емпирична информация за такива заключения, а не защото това не е възможно като обяснения за определени явления.
« Последна редакция: Януари 11, 2020, 08:18:14 pm от epwpixieq-1 »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Тесла - вълни
« Отговор #207 -: Януари 11, 2020, 08:40:21 pm »
Казва му се ъглова поляризация  и доколкото аз знам и се ползват термините хоризонтална и вертикална......
Но тук останах с убеждението че нещо друго се има предвид......
точно така е. Ъгловата поляризация е нещо съвсем друго. представи си една дълга греда без значение дали дървена или желязна поставена на земята. взимаш един чук и я удряш в единия край от страни след удара по гредата тръгва вълна която я кара да се нагъне като змия. наляво надясно. това е напречна вълна със хоризонтална поляризация. Ако удариш същата греда пак в края но отгоре тя пак ще се нагъне, но нагоре надолу като вълните по водата. това е пак напречна вълна но с вертикална поляризация. при третия вариант удряш гредата челно така, че удара е насочен по дължина на гредата. гредата се отмества малко напред но не цялата едновременно а първо началото и средата, края. въпреки, че изглежда едновременно не е. тази не едновременност се явява надлъжна вълна тя няма поляризация и се разпространява много по бързо от напречната.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Тесла - вълни
« Отговор #208 -: Януари 11, 2020, 09:10:57 pm »
Малко не съм съгласен .... (бе изобщо не съм)
Тва според мен е импулс без поляризация и си е вълна като деугите но без обособена поляризациия (поляризацията принципно не е задължителна а се ползва с цел икономия на енергия)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Тесла - вълни
« Отговор #209 -: Януари 11, 2020, 09:15:27 pm »
Малко не съм съгласен .... (бе изобщо не съм)
Тва според мен е импулс без поляризация и си е вълна като деугите но без обособена поляризациия (поляризацията принципно не е задължителна а се ползва с цел икономия на енергия)
със кое точно от моето обяснение по горе не си съгласен кое според теб не е вярно от това което съм написал.