Автор Тема: Тесла - вълни  (Прочетена 219094 пъти)

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Тесла - вълни
« Отговор #105 -: Януари 21, 2018, 12:20:31 pm »
Поздлавления за опитите, epwpixieq-1, ти си направил класическия вариант с дървени летви и разстояние между навивките.
Един въпрос: От къде си се сдобил с такова хубаво метално кълбо? :)

Без заземяване няма как. Аз без такова дори не съм опитвал (мисля само веднъж го бях забравил и производителност почти липсваше). Пробвал съм и с отделно заземяване специално за случая, т.е. набиване на медна тръба с дължина около 30см в земята. Интересно, но резултатът беше по-слаб отколкото заземяване към металните врати на гаража. Вероятно 30см не са били достатъчни, понеже заземяванията принципно ги правят с метални колове дълги по 1,5 метра.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Тесла - вълни
« Отговор #106 -: Януари 24, 2018, 07:02:20 am »
Поздлавления за опитите, epwpixieq-1, ти си направил класическия вариант с дървени летви и разстояние между навивките.
Един въпрос: От къде си се сдобил с такова хубаво метално кълбо? :)

Без заземяване няма как. Аз без такова дори не съм опитвал (мисля само веднъж го бях забравил и производителност почти липсваше). Пробвал съм и с отделно заземяване специално за случая, т.е. набиване на медна тръба с дължина около 30см в земята. Интересно, но резултатът беше по-слаб отколкото заземяване към металните врати на гаража. Вероятно 30см не са били достатъчни, понеже заземяванията принципно ги правят с метални колове дълги по 1,5 метра.

"металното кълбо" са всъщност две кълба, като едното, по-малкото, е с отвор (3/4 кълбо) и е поставано върху по-голямото. По-голямото е взето от ebay, по-малкото е от отпадъчни тоалетни принадлежности.
Заземяването е важна част в системата. Разрушената кула на Тесла, при Уордънклиф, има заземяване надолу 40 метра:
https://teslaresearch.jimdo.com/wardenclyffe-lab-1901-1906/connection-to-earth/


Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 348
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: Тесла - вълни
« Отговор #107 -: Февруари 25, 2018, 03:04:47 pm »
Ура, братятя Американци откриха топлата вода.
Снощи беше последната серия на филма за Тесла по Дискавъри, голямя работа!!!
От филма се разбра, че няколко от най-важните страници от тетрадката за Уордънклиф са откъснати и не се знае каде са.
Най-важното е, че не е ясно кой е убил Тесла!!!

СЕ от Смолян - Коцето.


Неактивен Tanas

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 150
Re: Тесла - вълни
« Отговор #108 -: Декември 25, 2019, 06:11:43 pm »
Направих си труда да отворя линковете, (вторите два не се отварят), но това съм го виждал вече и не доказва нищо Уважаеми колега epwpixieq-1 относно това за което пишете.

Това старо и некачествено видео ме навежда  още повече на някои мисли, но за сега ще си ги запазя за себе си.  ;)

Исках да видя някой в действие, но както  винаги се получава - ще почакаме другия път... защото да църкаш високо над няколко Смитски намотки е едно, а да светиш ламБи с 0,01А на 230V е друго.  :)

Извинявам се за вашето неразбиране относно плазмата колега epwpixieq-1, явно и Вие има какво още да четете и правите по въпроса.

Темата наистина е дълга...

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Тесла - вълни
« Отговор #109 -: Декември 25, 2019, 08:46:34 pm »
Ако няколкохиляди души вземат по една тесла и ги метнат всичките едновременно, може да образуват тесла-вълна с радиус няколкостотин метра...

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Тесла - вълни
« Отговор #110 -: Декември 25, 2019, 09:05:40 pm »
Ако няколкохиляди души вземат по една тесла и ги метнат всичките едновременно, може да образуват тесла-вълна с радиус няколкостотин метра...
PyroVeso, тука съществува един голям проблем - ако десетина от тези хиляди души вземат та хвърлят по една кирка как може да се различи тесла вълната от кирка вълната. Някой е направил високо напрежение и веднага го обявява за тесла вълна. Е добре де ама как може да се различи ОБЕКТИВНО Тесла вълна от Херц. Иначе какво излиза - правим експерименти заради самите експерименти, ей така за да можем в последствие да се изфукаме с едно видео.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Тесла - вълни
« Отговор #111 -: Декември 26, 2019, 05:26:25 pm »
Е добре де ама как може да се различи ОБЕКТИВНО Тесла вълна от Херц.
Bat_Vanko , в  задаването си на този си въпрос сте напълно прав. Много малко хора разбират разликата най-вече понеже не се разбира какво е Тесла вълна.  Няма да обяснявам отново, понеже имам доста коментари точно с това обяснение, и основано на това което съм научил от Тесла, и на свой собствени наблюдения, но явно няма кой да чете, а и ако някой чете, неразбирането е направо е главозамайващо.

Основната разлика може да се изрази всъщност много лесно. Запитайте се в каква среда се разпространяват Херцовите вълни и какво е съотношението на (по)ток и излъчване при тези вълни. Сега прочетете отново това което съм писал относно медиума за разпространение на Тесла вълните ( точно обратното на Херцовите ), и отново помислете за енергийното съотношение отношението, при тях, на (по)ток и излъчване.

Експериментите които съм показал на страниците на форума, по отношение на Тесла вълните, показват точно определена динамика, която съм обяснил в самия коментар, или  в последящи коментари след него. Че хората не разбират какво се обяснява това е друг въпрос, обикновенно струящ от точно липсата на разбиране за динамиката на вибрационните процеси и тяхното прехвърляне от една среда в друга . Както е казал Тесла преди 120 години:
Цитат
не можеш да обясниш нещо на тези radio man (хората в радио индустрията, горе долу както сега е Интернет), когато всичко с което те са свикнали да боравят, и знаят, са радио (Херцови) вълни

Позаинтересувайте се, попрочетете ( оригиналните записки на Тесла, давал съм много пъти примери със Colorado Springs Notes 1899-1900), направете няколко експеримента и съм сигурен че след време ще започнете да разбирате разликата.

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Тесла - вълни
« Отговор #112 -: Декември 26, 2019, 06:47:03 pm »
epwpixieq-1, въпроса ми беше ТИ конкретно как измери и определи че това наистина са Тесла вълни а не Херцови, Но след всичките ти словоизлияния разбрах, че всъщност не знаеш. Просто си прочел нещо от записките на Тесла и си решил че вече всичко ти е ясно. Твърде много са другите англоговорящи, които също четат Тесла в оригинал, но това с нищо не им е помогнало. Ти нещо повече ли си от тях??? И да няма нужда да обясняваш каквото и да било - това не е философски форум а научен такъв. Дай схема и методика на измерване и опитната постановка и всички ще се съгласим с тебе (ако разбираш за какво става въпрос). Фактите говорят най добре!
Имай предвид че ако ще и във всяко второ изречение на вмъкваш името на Тесла няма да впечатлиш никого. Празнодумците си личат от далече.

Неактивен Tanas

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 150
Re: Тесла - вълни
« Отговор #113 -: Декември 26, 2019, 07:16:25 pm »
Празнодумците си личат от далече.
Освен с празнодумие, "философите" си личат и по правопис Bat_Vanko, няма да се научат
кога се пише с "и" и "й".  :)

Тесла, и на свой собствени наблюдения...

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Тесла - вълни
« Отговор #114 -: Декември 26, 2019, 09:50:36 pm »
Просто си прочел нещо от записките на Тесла и си решил че вече всичко ти е ясно.  Твърде много са другите англоговорящи, които също четат Тесла в оригинал, но това с нищо не им е помогнало.
Не е "просто" нещо прочетено. Много от публикациите на Тесла съм ги чел по 3-4 пъти за да осъзная какво казва. Книгата която препоръчвам съм я чел 4 пъти. И чак на 3-тия започнах да разбирам осезателно какво казва човека.  Само когато човек се потопи в начина на изразяване на познанието от онова време преди 130-140 години, само тогава тези неща се осъзнават. Вие знаете ли как да измервате капацитета а и индуктивността в см?


 Ти нещо повече ли си от тях???
Много хора четат, за съжаление обаче почти всички четат през 2-ра и или 3-та ръка, и 99% от всичко написано са големи глупости. Много малко четат нещата в оригинал и ги разбират. На нета има няколко хора които разбират единият от тях, и може би най-известният, е Ерик Долард, има и други, но той е единствения, който още от 80-те, има разбиране за процесите и демонстрира физични феномени част от които са подобни на това демонстрирано от Тесла.
 

Дай схема и методика на измерване и опитната постановка и всички ще се съгласим с тебе (ако разбираш за какво става въпрос). Фактите говорят най добре!
Точно затова и съм показал определени ефекти. Вие сте явно от хора които искат някой да им даде схема и да им каже какво трябва да се прави. Аз за съжаление, или не, съм друг човек, не чакам никой да ми дава нищо сам си търся и разбирам. Това което правя не е нищо ново, може би ефектно, но ново не е. Има много схеми на нета и в публикациите на Тесла, така че щом ви интересува, и претендирате че разбирате, разтърсете се и направете демонстрации или предпочитате да чакате нещо наготово.


Празнодумците си личат от далече.
Голяма част от хора, когато нямат логични аргументи, започват с личните нападки и за голямо съжаление вие започвате да показвате тази тенденция, като това няма нищо общо с познанията на някой в дадена област, това си е социалната (не)култура, която е още по-силно се изразена при "общуването" в мрежата.

Когато вие "запалите" крушка с 10KV напрежение през тялото ви или чрез свързване на две съседни намотки (както е в случая на добавеното видео, което мисля че съм го представял и преди), тогава можете да си позволите да говорите така. В противен случай това което пишете изобщо не отговаря на това което аз демонстрирам.

Неактивен Tanas

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 150
Re: Тесла - вълни
« Отговор #115 -: Декември 27, 2019, 02:41:59 am »
Колега epwpixieq-1, такива елементарни опити сме правили преди 21 век, няма смисъл да показваш, че църкаш
на две намотки ..  виж вземи прегледай форума за да видиш, че хората работят отдавна  ;)

Опитваш се на краставичар краставици да продаваш - няма как да стане  ;D
Вие по-младите си мислите, че сте открили топлата вода ...

Неактивен ventsy74

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 422
Re: Тесла - вълни
« Отговор #116 -: Декември 27, 2019, 02:20:35 pm »
Epieqieq 1
Я по-добре метни книгата за Тесла, която четеш.

Неактивен ndm

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 712
  • и има и ш извади ако трее - че даже ш и работи
Re: Тесла - вълни
« Отговор #117 -: Декември 27, 2019, 03:19:25 pm »
47, ти след малко ще поискаш и две вратни на барбекюто да ти метнат. Ми мумчету СЕ поти да чете в оригинал, при това с разбиране, а ти искаш ей така хоп наготово на трапезата на СЕту.  А, забравих че можеше да четеш ръкописи на хърватски. ;)

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Тесла - вълни
« Отговор #118 -: Декември 27, 2019, 05:34:53 pm »
[
Колега epwpixieq-1, такива елементарни опити сме правили преди 21 век, няма смисъл да показваш, че църкаш
на две намотки ..  виж вземи прегледай форума за да видиш, че хората работят отдавна  ;)
Колега Tanas , ами дайте ги като примери, или може би вие самия сте ги правили тези експерименти, иначе само на голи думи отиваме. И не забравяйте, при тези опити които показвам се цели точно определен ефект, който потвърждава определена теза, а не показване на искри и високо напрежение. И за ваше сведение мисля, поне от това което съм виждал на нета, че моя опит с който показвам как затварям веригата на високоволтова система, и през мен преминава ток така че да светне крушка с нажежаема жичка, е единствен. И за да няме неяснота, отново да добавя, тези и много други, опити Тесла ги е правил не през 20, а в края на 19 век ( преди 130 години ), както казах това не са нови неща, това което още е широко разпространено, за съжаление, е фундаментално неразбиране на процесите, всеобхватно по мрежата (Интернет), и в частност, от голяма част от аудиторията на този форум. 

Epieqieq 1
Я по-добре метни книгата за Тесла, която четеш.
ventsy74, ако на база на това което съм дал като информация не можете сам да намерите книгата която споменавам ( на Английски ), може би трябва да преосмислите вижданията си това как търсите и намирате информация, особено в ерата на толкова достъпна такава.
Само ще спомена, че преди години сложих цялата книга ( "нарязана" на отделни pdf файлове ) на страниците на форума. Потърсете в коментарите ми и ще я намерите.

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Тесла - вълни
« Отговор #119 -: Декември 27, 2019, 07:30:59 pm »
Когато вие "запалите" крушка с 10KV напрежение през тялото ви или чрез свързване на две съседни намотки (както е в случая на добавеното видео, което мисля че съм го представял и преди), тогава можете да си позволите да говорите така. В противен случай това което пишете изобщо не отговаря на това което аз демонстрирам.
Драги ми Смехурко, твоето клипче ми напомни детските години, когато като 10 - 12 годишно хлапе, се въртях около телевизионният техник и прецърквах високото напрежение на един телевизор "Пирин". Между другото там искрата е доста по голяма и физическата причина няма нищо общо с Тесла вълните, макар и пак да може да се "запали" крушка. Да се премине през студентските години, когато правех високоволтова охранителна стена. Тогава за първи път ме удари високо напрежение без да затварям веригата през себе си (отново ефекта на "запалване" на крушката и отново нищо общо с Тесла вълните). И като казвам високо напрежение, наистина беше високо - искрата пробиваше на 33 мм. Между другото по същата физическа причина няма да видите птица кацнала на далекопровод над 100 kV напрежение. И се достигне до не така далечната 2014 г, когато "запалвах" крушка чрез синтезиране на електромагнитна вълна, по начина описан в отговор 414 на тази тема: http://mazeto.net/index.php/topic,9119.msg66524.html#msg66524 Там за твоя информация става смесването на две компоненти, статична и магнитна, чрез пространственото и времево разместване на векторите. Дали на Вас ще Ви стигне питето да направите опит неописан в литературата или в тубата или можете само да повтаряте широко известното. В Нейшънъл Джеографик имаше цяло предаване за запалване на крушка чрез затваряне на веригата през тялото и това отново няма нищо общо с Тесла вълните.
Та очаквам от Вас да дадете логичното обяснение на тези явления а не да го отдавате на свръх естествени причини. Иначе язък Ви за четенето на Тесла в оригинал. Ако не можете да се справите, не се притеснявайте. Нормално явление е във всеки преводачески екип е да има специалист в дадената област за да не се получава ефекта - "една гаща плява".