Автор Тема: Оптимална Форма на сигнала за Електролиза  (Прочетена 22732 пъти)

vdomov

  • Гост
Оптимална Форма на сигнала за Електролиза
« -: Септември 11, 2009, 02:10:37 pm »
Здравейте експериментатори. Искам да ви засегна тема за разлагането на водата по която доста съм умувал и мисля, че там се крие част от тайната за високоефективната електролиза (над 50%-74% спрямо Фарадей) на водата.
В много форуми за разлагането на водата се коментират честоти и се търси магическа честота като панацея.
 Формата на сигнала също е много важна, но за нея не се коментира и обсъжда по форумите. Повечето експериментатори работят с правоъгълни импулси с ШИМ модулация. Правоъгълния сигнал осигурява и всички нечетни хармонични които се съдържат в него, но това не е верния път.


Правоъгълен сигнал "Меандър" с 50% коефициент на запълване (изходното напрежение е равно на 1/2 от входното)


Спектъра на правоъгълния сигнал.

   Bob Boyce – От интервюто му става ясно, че направил генератора си, който генерира три правоъгълни сигнала с три честоти кратни на 2, а именно 42,8kHz, 21,4kHz, 10,7kHz. Като споменава, че основната честота 42,8kHz трябва да се настрои по конкретната водна клетка и съответно да се пренастроят и кратните и честоти. Според твърдение на Bob Boyce фазите на трите генератора трябва да се разминават за да се получи по добър резултат. Трите правоъгълни сигнала се подават на три първични намотки върху един тороид като от вторичната се получава резултатната форма на сигнала, която се подава към електролизера. От конструкцията става ясно, че всеки правоъгълен сигнал модулира изходния с около 30%.

 
Примерна форма на сигнала от генератора на Боб Бойс.
(42,8KHz faza 0º, 21,4KHz faza 30º, 10,7kHz faza 85º модулация 30%)

 
Усреднена форма на сигнала от генератора на Боб Бойс.

 
Спектър на сигнала на Боб Бойс.

   Още според Мayer електролизната клетка трябва да се захранва с импулси с линейно нарастваща амплитуда като се излъчват пакети от импулси, тоест сигнала прекъсва за определено време. Според Vitan подобен сигнал се казва тип „щурец”.

 
Примерна форма на сигнала на Stanley Mayer

 
Осреднен сигнал тип „Щурец”

 
Спектъра на сигнала „Щурец”

За генериране на сигнали с подобна форма може да се ползват схемите предложени от авторите или да се направят нови.

Всички диаграми са заснети с помощта на програмата DaqGen.
« Последна редакция: Септември 22, 2009, 06:27:23 pm от vdomov »

момчо

  • Гост
Re: Оптимална Форма на сигнала за Електролиза
« Отговор #1 -: Септември 11, 2009, 03:13:26 pm »
това е една прекрасна тема, колега, но мисля че не споменаваш това което обявяваш в заглавието - КОЯ е тази оптимална форма на сигнала, в крайна сметка ???

mi68

  • Гост
Re: Оптимална Форма на сигнала за Електролиза
« Отговор #2 -: Септември 11, 2009, 06:32:14 pm »
Честотата по принцип нищо не прави най-много параметричен Резонанс.Според мен се търси нелинейният закон т.е. закон на квадратите.Този з-н може да се разглежда в права и обратна посока.В права посока заради него не се разпада материята,а в обратна посока на разпад се получава свободна енергия.Идеята е да се ползва пространственият резонанс и локално нарушаване на з-н за запазване на енергията.При едият имаме наслагване на три източника и постоянен ток.Важното е събиране на амплитуди.От тук следват трудности за синхронизация във времето(синфазност).Просто решение е събиране на постоянен ток и едно променливо напрежение.Друго решение едно променливо напрежение движещо се в противоположни посоки т.е. стояща вълна.Трето решение е биенето на три и повече напрежения,като варянт три еднакви честоти.При два источника не става защото 2+2=4 и 2 на квадрат =4,при 3 и повече показателната ф-ция много се различава от линейната.

Неактивен Smileface

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 87
  • Пол: Мъж
Re: Оптимална Форма на сигнала за Електролиза
« Отговор #3 -: Октомври 20, 2009, 09:33:52 am »
Серийният електролизер трябва да се разглежда едновременно като кондензатор и източник на енергия. При захранване с прав ток без импулси излишъкът от внесеният ток се отделя като топлина. След изключване от мрежата в клетката остава потенциал, който с времето намалява.  Важно е този потенциал да се използва.
Нека да мислим в микросекунди. Примерно пускаме ток и клетката почва да разпада водата. След което спираме тока и електролизата продължава със същата интензивност, за период от време, благодарение на потенциала в клетката. При намаляване на този потенциал и интензивноста на електролизата намалява. Когато потенциала в клетката намалявайки достигне до нежалано от нас ниво пускаме тока. Налага се следене на потенциала(отдаваният от клетката ток) в реално време. Трябва да се има предвид и че обстановката в електролизера се променя. Най-малкото е влиянието на околната температура.  
Друг е въпроса как се достига до това ниво на оптимално насищане, било то със серия от различни импулси или с еднократен остър импулс.

Цитат: Начала физхимии микромира 7-мо издание, 14 глава, стр.285
Таким образом, есть основания полагать, что низкоамперный электролизёр обладает свойствами конденсатора и источника электричества одновременно.  Зарядившись в начале, он постепенно разряжается под действием электролитических процессов, протекающих в нём. Количество генерируемой им электрической энергии оказывается недостаточным, чтобы поддерживать процесс электролиза, и он постепенно разряжается. Если его подзаряжать импульсами  напряжения,  компенсирующими расход энергии, то заряд электролизёра, как конденсатора, будет оставаться постоянным, а процесс электролиза - стабильным.

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: Оптимална Форма на сигнала за Електролиза
« Отговор #4 -: Май 24, 2018, 10:44:43 pm »
Още по въпроса. Интересно е.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Оптимална Форма на сигнала за Електролиза
« Отговор #5 -: Май 25, 2018, 10:05:12 am »
А подробността че трябва кондензатора да се зареди преди да почне самата електролиза дискретно се пропуска ... :) Нали трябва да вложите енергия за да го "напомпате" при всеки импулс? Т.е. ще имате време, в което ще влагате ел. енергия, но няма да имате мехурчета. И това време ще е точно равно на времето, в което ще имате мехурчета без да влагате енергия.

Неактивен caduceus

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 347
Re: Оптимална Форма на сигнала за Електролиза
« Отговор #6 -: Май 25, 2018, 10:09:28 am »
============
Уменьшение затрат энергии на получение водорода из воды примерно в 2000 раз даёт веские основания полагать, что низкоамперный электролиз воды аналогичен её электролизу, протекающему при фотосинтезе.
===============
!!!!!!!
Последния пдф - заключението. Какви заряди на кондензатори, какви пет лева  :)

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Оптимална Форма на сигнала за Електролиза
« Отговор #7 -: Май 25, 2018, 04:08:02 pm »
Човешката глупост и вселената са безкрайни, за вселената все пак не съм сигурен! Това е казал Айнщайн, далеч преди да бъде създаден форумът, mazeto.net!

Неактивен caduceus

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 347
Re: Оптимална Форма на сигнала за Електролиза
« Отговор #8 -: Май 25, 2018, 05:56:28 pm »
А вие като едни много умни и знаещи хора, явно имате право да разсъждавате за руската глупост - със съответното свръхнадуто самочувствие, та слагате в малкия си джоб тези люде по-долу, провели официални изпитания на реактора:
=========
Плазмоэлектролитический реактор N3 (рис. 33) разработан зав. кафедрой теоретической механики Кубанского государственного Аграрного университета, доктором технических наук, профессором Ф.М. Канаревым и кандидатом химических наук Е.Д. Зыковым  и представлен на контрольные испытания комиссии в составе:
Фомин В.В. - заведующий кафедрой физики Кубанского государственного аграрного университета, доктор физико-математических наук, профессор - председатель комиссии;
члены комиссии:
Трофимов А. С. - профессор кафедры промышленной теплоэнергетики  Кубанского государственного технологического университета, доктор технических наук,   заслуженный деятель науки и техники России, член-корреспондент Международной академии Высшей школы, лауреат премии правительства Российской федерации по науке и технике (теплоэнергетик), 
Березина Н.П. - доктор химических наук, профессор  Кубанского государственного университета  (электрохимик),
Канарёв Ф.М. - заведующий кафедрой теоретической механики Кубанского государственного аграрного университета, доктор технических наук, профессор,
Сингаевский  Н. А. - кандидат технических наук, доцент  Краснодарского Высшего Военного Командного училища Ракетных войск, полковник (электроэнергетик),
Зыков Е . Д. - кандидат химических наук  (физическая химия поверхностных явлений),
провела контрольные испытания плазмоэлектролитического реактора.
.................
Без повече коментар - просто се засрамете, ако това въобще е възможно! Но едва ли.... тролстването е по-лесно от четенето

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Оптимална Форма на сигнала за Електролиза
« Отговор #9 -: Май 25, 2018, 06:36:13 pm »
... - профессор кафедры промышленной теплоэнергетики  Кубанского государственного технологического университета, доктор технических наук,   заслуженный деятель науки и техники России, член-корреспондент Международной академии Высшей школы, лауреат премии правительства Российской федерации по науке и технике (теплоэнергетик),  ...

И се сещам за окичените с оредни гърди на ветераните от войната:

рздавала са ги на килограм, за щяло и нещяло.

И какво общо има аграрния институт с тия неща?
И тоя шапкар:
Цитат
... кандидат технических наук, доцент  Краснодарского Высшего Военного Командного училища Ракетных войск, полковник (электроэнергетик),
чий го търси в комисията? :)

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: Оптимална Форма на сигнала за Електролиза
« Отговор #10 -: Май 25, 2018, 09:11:43 pm »
Специално за Юлиан:
https://www.omgtu.ru/
В този университет има една специалност от 1970г.
"Откриване и проследяване на космически обекти от изкуствен произход"
Много долна специалност за някои...
Дано си рус, иначе по никакъв начин няма да те приема за "истински Ариец".

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Оптимална Форма на сигнала за Електролиза
« Отговор #11 -: Май 25, 2018, 10:22:47 pm »
Когато през 30- те години на миналия век, Айнщайн бяга от германските нацисти в САЩ, американците с присъщата си деловитост, му предлагат всички желани от него условия, за да продължи изследванията си. Накрая го питат, какви хора би желал за свои сътрудници?Отговорът бил - разбира се, умни и работливи, но такива почти не се срещат, затова умни и мързеливи, в краен случай глупави и мързеливи, но в никакъв случай глупави и работливи.

fantom4e

  • Гост

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Оптимална Форма на сигнала за Електролиза
« Отговор #13 -: Май 25, 2018, 11:48:35 pm »
Бат' Мишо, това е правдива до циничност концепция :D

Юлиане, в голяма грешка си, че на ветераните са раздавали ордени "за щяло и нещяло"!
Сигурен съм, че не знаеш разликата между орден и медал (без да ровиш в нета), даже не би ги различил на гърдите на старците - кое е орден и кое - медал (без консултация).
Но какво отношение има това към темата?
Защо се опитваш да превърнеш ВСЯКА ЕДНА ТЕМА в популистика, отклонявайки я от основната и идея?
Сякаш с цел го правиш?
В социо патологията има едно определение за интелектуална недостатъчност, а именно:

"...такива хора не са способни да следват логическата нишка на разговора. Те са склони да акцентират върху определена дума или фраза и прекъсвайки събеседника си, започват да споделят свои впечатления, наблюдения и размишления свързани с въпросната фраза, оставяйки същността на разговора на заден план. В повечето случаи за тях не е важен самият предмет на разговора, а това, което те самите са "отсяли" в собствената си ограниченост..."

Имам те за интелигентен, ерудиран тип (макар и закостеняла консерва), не ме карай да преосмислям цялостното си мнение за теб!

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Оптимална Форма на сигнала за Електролиза
« Отговор #14 -: Май 26, 2018, 12:12:16 am »
Юлиане, в голяма грешка си, че на ветераните са раздавали ордени "за щяло и нещяло"!
Сигурен съм, че не знаеш разликата между орден и медал (без да ровиш в нета), даже не би ги различил на гърдите на старците - кое е орден и кое - медал (без консултация).
Сещам се бай Тошо как ги раздаваше на килограм на всеки който дойдеше и си тръгваше.
Да, не съм пряк свидетел на това как по времето на войната са ги раздавали, но ... какво по дяволите смяташ че са направили тия хора, че да имат по 30-40 отличия? Кралицата на Англия да си чувала да раздава ордени за годишнини на тоя и оня? Или пък професионалните военни в САЩ - дали са окичени с дрънкулки от глава до пети? Как може да даваш медал/орден по случай 25 или 50 годишнина от края на войната? Или щото човека навършвал 50 или 60 или 80 години?

Но какво отношение има това към темата?
Има отношение защото Кадуцея ми цитира някакви с 3 реда титли пред името, сякаш са някаква голяма компетенция. Случайно ми е известно как се получават тия докторски, професорски и подобни титли и изобщо не могат да ме убедят, че хората разбират за какво ства въпрос. Напротив - по вашите думи всичките тия са някакви "закостеняли сухари" които крепят казионната наука, и е абсурд да пуснат нещо което не им се вписва в мирогледа.

Да се върнем на темата - взех участие за да изкажа мнението си относно тезата, че плочите са вид кондензатор (за това че са източник на СЕ ич не ща да се включвам - знаете ми мнението). Това че водата може да се разложи с 2000 пъти по-малко енергия мисля че и ти няма да можеш да го преглътнеш -- ако е вярно, СЕ-то ни е в кърпа вързано по най-елементарния начин - разлагаме вода, горим я, въртим турбина, правим ток който разлага вода. Ако КПД-то на обикновената електролиза е дори 1% (а то е много повече), 2000 пъти по-добра ефективност води директно до КПД от 2000%, или 20 пъти повече енергия от вложената. Направо се чудя защо още горим фосилни горива...

А Кадуцея ми наскача с някакви професори от аграрен университет и полковници от "Краснодарского Высшего Военного Командного училища Ракетных войск"... (п.с. оттам ми дойде идеята че може би тоя полковник е толкоз накичен с тенекии като тия на снимката ... :) )

Разбираш ли ... дори и президента на Академията на науките на Руската федерация да се е подписал под заключението, ако то е че има начин електролизата да е 2000 пъти по-ефективна, това за мен означава само едно - че Академията на науките на РФ е изкукала като цяло, а не че резултатите са верни.