Автор Тема: Щори със специално предназначение  (Прочетена 16617 пъти)

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Щори със специално предназначение
« -: Август 18, 2009, 09:48:41 am »
Здравейте, мина ми през главата следната идея....
Представете си най-обикновени домашни щори от тея металните дето се монтират в стъклопакета и  с една ос извадена извън него се въртят. До тук нищо... , но ако се направи огледално покритие от едната страна , а от другата се боядисат с черно мат може би през лятото когато грее те ще са обърнати с огледалото на вън и що отразяват всичко светло и топло, черното остава от вътре което от своя страна ще поглъща всичко топло ---стаята ще се охлади. А през зимата ще са обърнати с черното на вън и съответно ще поемат всичко топло което идва от вън, т.е. ще топли стаята ???
Не знам дали някъде някои изобщо виждал ли е подобно нещо и  правено ли е подобно елементарно устройство?
Благодаря за вниманието :)

koce93

  • Гост
Re: Щори със специално предназначение
« Отговор #1 -: Август 18, 2009, 03:48:53 pm »
Това съм го мислил. Първо за да греят не трябва да са в пакета а отвътре за да предават топлината, когато са черни. В пакета топлината се изолира от стъклото. Когато са черни за да не са изложени на слънцето трябва да се затворят така че черното да е отвътре, но така ще е тъмно. Няма да влиза светлина. Щорите са хоризонтални при отворено положение. Ако горният край се боядише черно ще греят нагрявани от слънцето, но през лятото отгоре трябва да са бяли за да не загряват допълнително. Не може да ги боядисваме 2 пъти в годината, а и не може да се обръщат лентите.

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Re: Щори със специално предназначение
« Отговор #2 -: Август 18, 2009, 05:09:48 pm »
не е проблем , няма нужда да се боядисват 2 пъти в годината,има щори които се въртят на 180 градуса и се монтират външно  на пакета т.е. не са затворени в самия пакет , а са хванати с два винта от вънка

koce93

  • Гост
Re: Щори със специално предназначение
« Отговор #3 -: Август 18, 2009, 06:35:59 pm »
Имам ги същите от 25 години. И за да не нагрява черното отгоре трябва да са затворени и става тъмно. Ако е отдолу черното също трябва да са затворени, както са първата и третата снимка.
« Последна редакция: Август 18, 2009, 06:38:34 pm от koce93 »

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Re: Щори със специално предназначение
« Отговор #4 -: Август 22, 2009, 06:06:25 pm »
Както и да е де , не е скъпо и не е трудно  ще пробвам на едната стая и ще пиша какви са резултатите.... дали е тъмно или светло , чак толова не ме интерисува аз през деня съм на работа  :) важното е като се прибера да има ефект
поздрави