Автор Тема: Генераторът на Капанадзе - всички мнения и конструкции на едно място  (Прочетена 3221720 пъти)

Velektra

  • Гост
Здравейте!
За изгарянето на ОУ не е толкова важно, колко е стабилизирано 12В. Лошо е когато стане доста по-голямо отколкото може да си позволи ОУ.
Мисля, че има и друг проблем. При запушването на мосфета в бобината от края и към + на ОУ напрежението според мен става отрицателно. Колкото е по-висока честотата - толкова е по-отрицателно. Навремето така си правих и отрицателно захранване -2В. Само, че с правоъгълни импулси. Но мисля, че и със синусоида се получава при високи честоти.
nedd13 провери, ако е така трябва още един диод преди резистора на + на ОУ. Да не пуска отрицателни напрежения към + на ОУ.
Освен това двата транзистора наистина са много проблемно звено. Колкото и да се подбират еднакви по комплементарни двойки, все при някоя честота единия няма да се е запушил, а другия ще се отпуши и минава як ток през тях и горят.

Неактивен vsl

  • Активен
  • **
  • Публикации: 249
  • Пол: Мъж
  • Скайп: vslengineering
Здравейте,

Днес реших да споделя резултатите от схемата по идея на Ctah. Аз работих по схемата която прикачвам. Изчаках толкова време, да не би случайно някой друг да има по-добър резултат. Никой нищо не казва, не сте я правили ли, какво? Не знам. Аз да си призная не схващам принципа на действие на схемата. Може би се натрупва енергията от еднополярните импулси в сърцевината на последния траф. Важното е да не спираме да опитваме. Единствения начин да разберем истината е с експеримент.

Поздрави
« Последна редакция: Май 03, 2014, 08:47:23 am от Maistora52 »

Неактивен edin

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 283
  • Пол: Мъж
  • Гениалното, винаги е просто
 От поста ти не става ясно, какви са ти резултатите по схемата.

Velektra

  • Гост
Здравей, vsl!
Според мен идеята е да се получи голям ток от единия трансформатор (Т2) и да се смеси с високо напрежение (220V) от друг (Т4).
Да си представим, че всичко това стане.
Помисли сега ако например получим 10А ток от вторичната на Т2. Тогава с 220V от вторичната на Т4 става 2200 вата. Сега да видим какво става във веригата: вторична Т2-вторична Т4-първична Т5.
Първо си представи колко дебела да е вторичната на Т4, като се има предвид, че трябва и да е доста намотки. И тогава Т4 трябва да има мощност в първичната по-голяма от тази във вторичната (2,2 кW)! При 12 волта, тока трябва да е повече от 183А!!!
Нали трансформацията трябва в Т4 да е "отляво надясно", 12V->220V?
Аз питах за това по-рано, но никой не отговори.
Дано сега някой да ми каже къде греша. (Явно греша, защото беше обявено, че постановката работи и даже се самозахранва!)

« Последна редакция: Май 03, 2014, 08:49:24 am от Maistora52 »

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Velektra, прав си, колега. Аз затова не съм и опитвал, макар че имам под ръка едно пернишко електроженче "Кракра" до 180А :) Намотано е с плоска медна шина 4х7 мм или около 25-28 квадрата, и пак не го препоръчват за непрекъсната работа...

Неактивен vsl

  • Активен
  • **
  • Публикации: 249
  • Пол: Мъж
  • Скайп: vslengineering
Velektra,
Прав си, това е първото нещо което научаваш когато учиш за трансформаторите. Явно има нещо което ни убягва. Схемата трябва да се провери, за да се разбере. Може да не е нарисувана точната схема, а сходна.
Стига с тея параметри бе приятел >:(
Навиваш, колкото събере сърцето и после мериш L и C
Колкото е по-голяма сърцевината на желязото, толкова по-добре
Къде и защо?
Поздрави
« Последна редакция: Май 03, 2014, 02:42:36 pm от Maistora52 »

Velektra

  • Гост
Здравейте!
Смятам, че "смесването" не трябва да става директно с жици, а индуктивно.
И тук вече да се търсят резонанси и сфазиране.
« Последна редакция: Май 03, 2014, 10:50:21 am от Velektra »

Неактивен mito_kupona

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 681
Здравейте! Аз на такива партенки не вярвам, докато заявилия Ctah, че има работещо устройство не покаже поне видео, а най добре да го видя с очите си. Правих известни експерименти по тази схема, но не получих никакъв резултат. Аз мисля, че тази схема няма нищо общо с Капанадзе. Къде в неговите клипове видяхте толкова много трансформатори. Може да има два, един по- мощен за инвертора и друг по-маломощен за самозахранването. А при тази схема, както е дадена изходния трансформатор трябва да е 6-7 киловата за генератор 5 киловата, което не съм видял никъде във филмите на Капанадзе.
     Не може да се смеси голям ток от един източник с високо напрежение от друг източник, дори тези величини да се преобразуват в магнитни полета и тогава да се правят опити за тяхното смесване. На пръв поглед нещата изглеждат така, но на практика това е съвсем друг процес, в който участва ефира. През първата бобина протича ток да речем 10А с напрежение 1В и през втората бобина ще протече същия ток 10А, но не е този ток, който протича през първата бобина и идва от захранването, а тока през втората бобина идва от ефира, за да се изравни равновесието между двете бобини, защото във втората има дефицит на заряди, заради условията, които ние сме създали изкуствено, около двете бобини с високоволтовото електростатично поле. Ако потенциала на това поле е 1000В, то потенциала в краищата на втората бобина също ще е 1000В, но през нея ще протече ток вече 10А и се получава 10000VA мощност на изхода. Или с други думи двете бобини се явяват, като две плочи на кондензатор и в следствие тока на разместване във втората протича същият по стойност ток, като в първата, но идва от ефира, за да се изравни равновесието, а не от захранващия блок.
    Ctah може и да е постигнал нещо, но със сигурност не е по схемата, която публикува. По-скоро в тази схема има повече доза истина според моята теория за принципа на Капанадзе.
« Последна редакция: Май 03, 2014, 05:45:44 pm от mito_kupona »

Неактивен vsl

  • Активен
  • **
  • Публикации: 249
  • Пол: Мъж
  • Скайп: vslengineering
Здравейте,
Ето какво се казва относно големината на устройството.
Както си личи, станал съм рано и продължавам. Стана ясно, че и на ВЧ може и сега изработваме захранване за лаптоп, понеже габаритите падат, ще има и вечно включен компютър ;)


Поздрави
« Последна редакция: Май 04, 2014, 11:13:20 am от Maistora52 »

Velektra

  • Гост
Здравей, mito_kupona!
И аз смятам, че тая схема няма общо с Капанадзе.
Може ли да обясниш: какво означава две бобини да са в равновесие?
Ако става въпрос за равновесие на мощности, то случая който описваш, едната бобина има по-голяма мощност от другата, значи не са в равновесие.

Неактивен mito_kupona

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 681
Здравей, mito_kupona!
И аз смятам, че тая схема няма общо с Капанадзе.
Може ли да обясниш: какво означава две бобини да са в равновесие?
Ако става въпрос за равновесие на мощности, то случая който описваш, едната бобина има по-голяма мощност от другата, значи не са в равновесие.
Говоря за две бобини, защото и в двата патента на Капанадзе, са показани две бобини, които са основни за генератора, има и други спомагателни, но фокуса става в тези две бобини. Представи си тези две бобини, като двете плочи на един кондензатор. Ако имаш един кондензатор и заземиш единия край и го поднесеш във електростатично високоволтово поле, той веднага се зарежда. Едната плоча се зарежда положително от полето, а другата отрицателно, но от къде идват отрицателните заряди, те не идват от положителното поле, което сме създали идват от околната среда или от ефира. Ето за това равновесие говоря, не може едната плоча да е заредена положително, а другата да остане неутрална, тя се зрежда с отрицателни заряди от ефира без да влагаме енергия, за да има равновесие. Същото е и при Капанадзе, двете бобини или двете плочи на кондензатора, са във високоволтово електростатично поле, през първата протича ток 10А от източника и тя е заредена положително, което създава зона на дефицит на токоносители във втората бобина, за да има равновесие през втората бобина, протича същия ток, 10А, но той идва от средата или ефира, а не от захранването, за да компенсира дефицита на заряди и тази бобина „плоча “ се зарежда отрицателно, защото е вързана на земя. И вече този ток във втората бобина е с високо напрежение, колкото е напрежението на електростатичното поле, да речем 1000В по 10А - 10000VA. Затова еднофазния генератор на Капанадзе не може да работи без земя. Вече при трифазния проблема е решен.

Здравеите,
Ето какво се казва относно големината наустройството.
Поздрави
  И аз мога да кажа, че от две години използвам генератора на Капанадзе в къщи и не плащам ток, но кой ще ми повярва, без видео или без някой колега от форума да го види и да подтвърди. Според мен това е несериозно.
« Последна редакция: Май 03, 2014, 05:45:18 pm от mito_kupona »

Неактивен ndm

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 712
  • и има и ш извади ако трее - че даже ш и работи
Тока(ът) и напрежение(то) е(са) едно и също нещо. И това нещо един път казваме, че е много напрегнато, но малко по размерр, а в следващия момент - голямо (в буквалния смисъл по размери) но ненапрегнато. Закона на "хом" важи единствено защото е от 2 букви и не знам от там нататък.... :)
« Последна редакция: Май 04, 2014, 11:17:39 am от Maistora52 »

Неактивен x_name41

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 940
  • מוזיקה מאריכה את החיים
    • https://www.sanmina.com/
генераторът на Капанадзе е електростатическо устройство във което участват два процеса, статика и резонанс спрямо земя, подчертавам го тъй-като това е самият принцип. Преди време mito-kupona експериментираше с високо напрежение и ниско напрежение, при което му падаше консумацията, именно във този процес е ключа. Във руския форум се появи потребител, който потвърди това със неговият опитен образец.





<a href="http://www.youtube.com/v/pWfVnJ1sEms?version=3&amp;amp;hl=bg_BG" target="_blank" class="new_win">http://www.youtube.com/v/pWfVnJ1sEms?version=3&amp;amp;hl=bg_BG</a>
<a href="http://www.youtube.com/v/01Sf1pZuHn0?version=3&amp;amp;hl=bg_BG" target="_blank" class="new_win">http://www.youtube.com/v/01Sf1pZuHn0?version=3&amp;amp;hl=bg_BG</a>
<a href="http://www.youtube.com/v/59o_M6U9Un4?version=3&amp;amp;hl=bg_BG" target="_blank" class="new_win">http://www.youtube.com/v/59o_M6U9Un4?version=3&amp;amp;hl=bg_BG</a>
https://www.youtube.com/watch?v=hY-OC9yFcCU

конструкцията на колбаса:


индуктора изглежда е навит в два слоя с общо около 50 навивки, контурния кондензатор е 470nF/2000V

а това е първоначалната схема заложена във конструкциите на Руслан

Прилагам и постовете на Руслан във прикачения текстови документ
« Последна редакция: Май 04, 2014, 09:05:21 am от x_name41 »

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
И последно, колега X_name41, след всичките тези страхотни уйдурми - картинки, филмчета, цитати, диалози  и препечатки, имаме ли РАБОТЕЩО устройство или не?

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 046
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
   Аз и друг път съм умувал по подобен начин, но нека пак да го направя за конкретен случай.
   Две тела, всяко с маса m, се движат заедно с еднаква скорост V (прилагам файл). Имат импулс р=(2m)V. При определени обстоятелства едното тяло отдава изцяло импулса си на другото. Според закона за запазване на импулса - той се запазва (остава същия). Значи импулсът остава р=2mV. Записвам го така р=m(2V) за да обознача, че става дума за едно движещо се тяло с маса m, което се движи вече със скорост 2V. Другото тяло е отдало импулса си и неговата скорост е V=0. В приложения файл съм сметнал енергиите съответно за случай а) и случай б). Случай а) се отнася за времето преди обмена на енергия (импулс) между двете тела. Тогава всяко тяло има енергия Х или общо двете тела имат енергия Еа)=2Х. При случай б) съм отразил положението след обмена на енергия, когато едното тяло изцяло е отдало енергията си на другото. Така второто тяло има енергия Еб)=4Х. Виждаме, че след взаимодействието енергията се е удвоила. Това е в механиката без да уточняваме как точно е станало взаимодействието.
   Сега да видим електротехниката. Имаме бобина с ток, която има енергия Х, имаме и кондензатор, зареден с енергия Х. Така общата начална енергия е 2Х. Отваряме ключа К и така бобината започва да отдава енергията си на десния кондензатор С. Ситуацията е като в механиката - имаме две тела (L и С), всяко с енергия Х преди взаимодействието. Следва взаимодействие и енергията на бобината става нула, а на кондензатора би трябвало да стане 4Х. Така, за да върнем първоначалното положение, от кондензатора С трябва да махнем енергия 3Х. От тези 3Х можем да върнем едното Х за ново енергизиране на бобината, а другите 2Х би трябвало да са нашата свободна за ползване енергия. Сигурно точно така свети и вечното фенерче.