Автор Тема: Малко за компютрите - общи приказки  (Прочетена 26423 пъти)

Неактивен gotiniq7

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 409
  • Пол: Мъж
  • Домашен екпериментатор
    • Документална видеотека
  • Скайп: zarov_inc
Re: Малко за компютрите
« Отговор #15 -: Август 01, 2009, 09:49:37 pm »
Още малко материал за размисъл   
                                                            GM vs. Microsoft

За всички нас, които чувстваме дълбочината, с която компютрите промениха живота ни... Наскоро Бил Гейтс сравни компютърната индустрия с автомобилната индустрия заявявайки: Ако Дженеръл Мотърс развиваше технологиите, както го направи компютърната индустрия, днес ние всички щяхме да караме автомобили за по 25 долара, които изминават по 1000 мили (1609 км) с един галон бензин (около 4 л). В отговор на коментара на Бил Гейтс, Дженеръл Мотърс разпространи следното прессъобщение:
Ако GM беше развивал технологии като Майкрософт, ние всички щяхме да караме автомобили със следните характеристики:

* Без видима причина, автомобилът щеше да катастрофира по два пъти на ден.
* Всеки път като пребоядисат пътната маркировка, трябваше да купуваме нова кола.
* От време на време нашият автомобил щеше да умира на магистралата без причина. В такъв случай трябваше да отбиваме в страни от пътя, да затваряме всички прозорци, да изгасяме мотора, да го рестартираме и да отваряме прозорците отново преди да можем да продължим.
* От време на време, при изпълнение на сложни маневри, като ляв завой например, моторът щеше да спира без да може да се запали отново. В такива случаи щеше да се налага да преинсталираме мотора.
* Macintosh щеше да конструира автомобил на слънчева енергия, пет пъти по-бърз и надежден, който да се кара два пъти по-лесно, но щеше да може да се движи само на 5% от шосетата.
* Индикаторите за маслото, температурата на водата и алтернатора щяха да бъдат заменени от една единствена червена лампа, на която пише This Car Has Performed An Illegal Operation".
* Еърбеговете щяха да питат Are you sure?" преди да се отворят.
* От време на време, без видима причина, вашият автомобил щеше да се заключва и нямаше да ви пуска да влезете вътре, докато не вдигнете дръжката на вратата, завъртите ключа и сграбчите антената на радиото, но ... абсолютно едновременно.
* Всеки път, когато се появяваше нов автомобил, купувачите трябваше да се учат отново как да шофират, тъй като никоя от командите нямаше да действа по същия начин като в старата кола.
* О да, и на последно място, но не по значение, всеки път, когато искате да изгасите мотора, трябваше да натискате бутона "START".

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: Малко за компютрите
« Отговор #16 -: Август 01, 2009, 10:35:13 pm »
Е, тва определено ми хареса...

Поздрави, Готин... ;D ;D ;D

kokobg

  • Гост
Re: Малко за компютрите
« Отговор #17 -: Август 01, 2009, 10:59:59 pm »
И щяха да са повече ом мобилните телефони, интересно каде щяха да се движат тези коли.

ppg

  • Гост
Re: Малко за компютрите
« Отговор #18 -: Септември 10, 2009, 10:39:37 am »
Нещо позамря темата и за това малко интересни снимки за модване на компютър:
http://doseng.org/raznoe/40334-krutoj-modding-50-foto.html

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 504
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Малко за компютрите - общи приказки
« Отговор #19 -: Май 29, 2011, 11:15:01 am »
Колеги, може ли някой да ми каже как да разреша следния проблем:

За 1 год. вече сменям второ DVD на компа. Все се повреждат. Предполагам е от праха. Постепенно започват да се губят максималните обороти, въпреки, че работи, докато накрая тотално спре. Направих няколко пъти продухване с прахосмукачката на лещата. Пооправи се малко, вървя известно време и пак спира.

Може ли да се разглобява и почиства по някакъв начин лещата отдолу и самият лазерен диод?

vitan

  • Гост
Re: Малко за компютрите - общи приказки
« Отговор #20 -: Май 29, 2011, 01:23:08 pm »
Може ли да се разглобява и почиства по някакъв начин лещата отдолу и самият лазерен диод?
Може, но е голяма играчка. Внимавай да не разцентроваш настройката на лазера. Ако е много използвано, заминават тънките жички, на които стои лазерния диод... Там тече ток да "омекват" и така да обират вибрации.... Ако клекнат жичките, започва да "изтърва" синхронизацията....

При чистенето може от въздуха да пада прах и пр. Там да чистиш е много майсторско занимание, за което само съм чувал. Аз лично не го правя.
« Последна редакция: Май 29, 2011, 01:25:40 pm от vitan »

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 504
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Малко за компютрите - общи приказки
« Отговор #21 -: Юни 01, 2011, 10:40:10 pm »
Хайде да не се обиждаме на захранване.  ;D Не е от най-най, но е мн. добро - 500W.

Между другото разреших проблема. Не бях се човъркал с DVD-та, ама неволята....... Отворих отзад предпазния улуминиев капак на лещите на лазера. Продухах силно с уста, не навътре  ;D, а навън и сега бачка, като швейцарски часовник.

velstar

  • Гост
Re: Малко за компютрите - общи приказки
« Отговор #22 -: Юни 01, 2011, 11:20:36 pm »
Причината за повредите в CD и  DVD устройства е прахта. Тя попада върхо лещата, а понякога прониква и до призмата, та дори и върху фотоматрицата. Друг проблем  е изтощаването на лазера в пикап дозата. Това се случва обикновенно след около 2г. експлоатация. Когато работих в Пан сервиз, през ръцете ми са минали стотици DVD устройства и огромна част то тях бяха за смяна на пикап доза. В случая това което те съветвам е да почистиш лещата с памук, напоен с дейонизирана вода, след което да се подсуши. Трябва да се пипа много нежно! Почистващите дискове много често повреждат центровката на лещата, за това не ги препоръчвам. Ако това почистване не помогне, можеш да свалиш пикап дозата и да я сложиш в ултразвукова вана с дейонизирана вода, при стайна температура за около 15 минути, след което трябва добре да се подсуши. Ако призмата е зацапана с прах това ще помогне, но има и риск да се повреди окончателно. Ако  DVD-то е на повече от 2г. и почистването на лещата не върши работа, можеш да удължиш живота му, като подсилиш тока на лъча на лазера от малките тримери на пикап дозата. Тези тримери се въртят само при включен осцилоскоп на съответните контролни точки, като се наблюдава и настройва eye pattern  сигнала, докато наситеността му застане в средно положение. Ако настройката на този сигнал не е точна, лазера ще замине за много кратко време. Надявам се информацията да е била полезна.  ;)
« Последна редакция: Юни 01, 2011, 11:26:04 pm от velstar »

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 504
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Малко за компютрите - общи приказки
« Отговор #23 -: Ноември 14, 2011, 10:26:23 pm »
Търся съвет от компютърджиите!

Дъното ми е  ASRock 4Core1333-FullHD, нямам отделна видокарта. След като преминах на WINDOWS 7 - 64 bit ми се влоши изображението на монитора, предимно при графиките, тънките линии са леко размазани. Старите драйвери не вървят с новата операционна система. Търсих драйвери за това дъно за WINDOWS 7 - 64 bit, но не открих.

Някой ми казват, че операционната система си имала вграени драйвери за тия по-стари дъна, но нещо не ми се вярва. По-рано с ХП-то нямах никакви проблеми, особено с графичните изображения.

Някой може ли да ми каже как да оправя проблема или да ми посочи драйвери за WINDOWS 7 - 64 bit за дъно - ASRock 4Core1333-FullHD?


Благодаря предварително!
« Последна редакция: Ноември 14, 2011, 10:32:38 pm от EDM electronics »

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: Малко за компютрите - общи приказки
« Отговор #24 -: Ноември 14, 2011, 10:49:14 pm »
Здрасти, колега...кофти дъно имаш - ATI чипсет, Intel CPU. Видеото ти е вградено ATI X1250, за което на сайта на AMD/ATI има драйвери за Win XP и Vista http://support.amd.com/us/gpudownload/windows/Legacy/Pages/integrated_vista64.aspx?type=2.7&product=2.7.2.3.2&lang=English. Предполагам, че с драйвера за Вистата би трябвало да работи и под Win7. Не си дал инфо за текущия си драйвер или този с който е работило под XP.
Гледам има и Linux64 драйвер, така че изборът е твой... ;)

Поздрави и успех...

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 504
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Малко за компютрите - общи приказки
« Отговор #25 -: Ноември 14, 2011, 11:20:05 pm »
Имам оригинален диск с драйвери за Виста-64, но не тръгват въобще - не става.

Не знам точно какво е "текущ драйвер" но предполагам питаш за тоя който е бил за ХР. И с него не работи.

За Линукс драйвер ще стане ли под Вин7?

Може да е смешен въпроса ми, но не съм много в час с компютрите.

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Малко за компютрите - общи приказки
« Отговор #26 -: Ноември 15, 2011, 12:10:18 am »
Днес 2 часа мъки с насрания, смотан, скапан и е?ан драйвър на "скенер" канон n670u, софтуерно изрващение, работещо само с неговия си софтуер..... Няма хардуерен буфер и т.н. ами директно от АЦП-то отива към USB .....
В момент на отчаяние - пускам си Linux-чето и какво да видя - песен... :D
След унифициране и стандартизиране на средите и дръпване при специализирания софтуер ще стане за десктоп => това е бъдещето! :)
« Последна редакция: Ноември 15, 2011, 12:13:43 am от Радeвъ »

donhuann

  • Гост
Re: Малко за компютрите - общи приказки
« Отговор #27 -: Ноември 15, 2011, 07:20:37 am »
Мини си пак на XP тази седмица е скапана, има само вид  ;D

giunal

  • Гост
Re: Малко за компютрите - общи приказки
« Отговор #28 -: Ноември 15, 2011, 08:55:57 am »
Търся съвет от компютърджиите!

 След като преминах на WINDOWS 7 - 64 bit ми се влоши изображението на монитора, предимно при графиките, тънките линии са леко размазани. Старите драйвери не вървят с новата операционна система. Търсих драйвери за това дъно за WINDOWS 7 - 64 bit, но не открих.

Благодаря предварително!

EDM - моя съвет е да минеш на WIN 7 - 32 битова версия(Enterprise,Proffesional,Ultimate). И няма да имаш никакви проблеми с драйверите(кеф ти драйвери за виста, кеф ти драйвери за ХР, от който и да сложиш се приемат и работи стабилно.Аз съм на WIN7 Enterprise от две години и нямам никакъв проблем с програмите(било Autocad, Orcad, Mathlab, и др.......)а и със ОС-то.Преди това с ХР- то беше голяма мъка на всеки пет шест месеца преинсталиране. А и постоянно трябваше да се чисти, защото иначе почва да работи бавно(задръства се). А тук просто забравих за това.Самата ОС работи по друг начин!!!! Освен това е и по-спретната и красива(наслада за окото) това донякъде отморява. :):):).
Казвам ти всичко това защото съм минал през тези мъки със - 64 битовата система. Просто при по-старите дъна не са доизкусурени драйверите. Явно и там кризата ги е хванала.!!!!!
« Последна редакция: Ноември 16, 2011, 08:03:18 am от giunal »

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: Малко за компютрите - общи приказки
« Отговор #29 -: Ноември 15, 2011, 09:06:48 am »
EDM, зарежи оригиналния диск, ами си дръпни драйверите от сайта на AMD. Имаш опция за автоматично засичане на хардуера, сваляне и инсталиране. На страницата на Виста драйвера пише следното:
 Any customers using a combination of a ATI Radeon™ HD 2000 Series, ATI Radeon™ HD 3000 Series, or ATI Radeon™ HD 4000 Series product with any of the legacy products listed above in a single PC system must use the ATI Catalyst 9.3 or earlier driver.   All future ATI Catalyst™ releases made available past the ATI Catalyst™ 9.3 release will not include support for the legacy products listed above or any of the features associated with those legacy products.
  Note: AMD’s DirectX 9 ATI Radeon graphics accelerators are not officially supported under Windows 7.   If the user chooses to, they can install the ATI Catalyst Windows Vista graphics driver under Windows 7.   Please be aware that none of the new Windows 7 graphics driver (WDDM 1.1) features are supported (as the Windows Vista level graphics driver is limited to WDDM 1.0 level support).  Using the ATI Catalyst Windows Vista driver under Windows 7 is not officially supported by AMD, and as such AMD will not provide any form of customer support for users running in this configuration

Преведено накратко - твойто видео е към споменатия клас Direct9, който не се поддържа от Win7. Затова трябва да се инсталне Vista драйвера. От друга старана ти казват, че такъв стар хардуер работи с драйвери версия 9.3 и по-ранни. В крайна сметка дърпай и пробвай с въпросната 9.3 версия на Catalyst http://support.amd.com/us/gpudownload/windows/9-3/Pages/radeonaiw_vista64.aspx?&lang=English. Пакетът поддържа неофициално Win7, макар че драйверът е бета версия и може да има бъгове.

Успех !..

Добавка: Който се доверява на чичко Бил е така, мъкаа...драйвери, софтуер, огромно дисково пространство за ОС и т.н...Затова си върни ХПто, ако държиш на Win и си свиркай. С това видео е безмислено да слагаш 7-цата.