Автор Тема: Повишаващ обратен преoбразувател  (Прочетена 98349 пъти)

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Повишаващ обратен преoбразувател
« Отговор #15 -: Юни 22, 2009, 12:36:08 am »
емм, освен да ти се поклоня друго не се сещам.

По въпроса- какъв щит използваш между намотките. Ще свърши ли работа алуминиево фолио?

Поздрави!

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Повишаващ обратен преoбразувател
« Отговор #16 -: Август 07, 2009, 06:08:06 pm »
Пробвах повишаващия обратен преобразовател по посочената схема (ключов транзистор npn, диод HER305G, индуктивността ми е ферит 8 см диаметър, материал к2006, около 115 навивки).

При закачане на кондензатор на диода се наблюдава зареждане с постепенно повишаване на напрежението (електролитен, 220 микрофарада, 400 волта). Точни измервания не съм правил, но е важно да се отбележи, че кондензаторът се зарежда именно от самоиндукцията.

С товар нещата не вървят добре, пробвах да сложа след диода кондензатор последователно, на него крушка 12 волта, автомобилна, но не свети. Или бъркам някъде, или трябва да се направи подходящо управление за разреждането на кондензатора (когато се зарежда от самоиндукцията да не участва във верига с товар, а когато не се зарежда, транзистор да се отпушва към веригата с товара, или да се използва варистор например). Подобни наблюдения имам и при експериментите с Tesla radiant energy receiver - кондензатор се зарежда до големи напрежения сравнително бързо, но с това нещата клякат и работата не става.

Въпреки това си мисля, че работата е на прав път. Не съм пробвал да навия трансформатор с магнитен щит, както е посочил emm в последния си пост в тази тема.

Поздрави

PS: на първата снимка установката без да е пусната; на втората- левия мултицет показва напрежението на кондензатора (расте), десният- напрежението от трансформатора, с който захранвам сигналния генератор и индуктивността. По средата- амперметър, който показва някакви милиампери, не съм ги гледал точно.
« Последна редакция: Октомври 13, 2012, 07:58:33 am от Maistora52 »

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: Повишаващ обратен преoбразувател
« Отговор #17 -: Август 10, 2009, 12:01:46 pm »
Изследване на енергията, генерирана от самоиндукция и нейното оползотворяване. Статията е на руски с опитни данни, снимки и т.н.

ОПЫТНАЯ ПРОВЕРКА ПРИНЦИПОВ ПОСТРОЕНИЯ ДВИГАТЕЛЕЙ С РЕКУПЕРАЦИЕЙ ОБРАТНОЙ ЭДС
http://vvsh-bird.nm.ru/PowerMeasurements/
« Последна редакция: Декември 27, 2009, 02:35:34 pm от altium »

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Параметричен трансформатор
« Отговор #18 -: Август 16, 2009, 10:04:46 am »
Здравейте. Опитах се да направя следната конструкция.

2 намотки. Първична- 40 навивки, вторична - 120. Магнитопроводът е тороидален, материал к2600. За повече подробности трябва да потърся.

Използвам двата изхода на сигнален генератор със схема KA3525 (SG3525).
Транзисторите са IRF540 - npn.

Първичната намотка се клати нормално (правоъгълни еднополярни импулси), единият край на вторичната е свързан към drain на мосфета, а другият към source на транзистора. Между намотката и дрейна на мосфета има товарна лампа. За да го предпазя съм сложил диоди в следната последователност:

--|> drain - source --|>

Транзисторите използват 1/2 от времето, редуват се.

Целта на тази установка е да се пусне импулс на първичната, докато вторичната намотка е прекъсната (не представлява товар).

Съответно първичната трябва да създаде магнитно поле около магнитопровода.
В следващия момент (когато първи транзистор изключва) спира протичането на ток от първичната (спира намагнитването на сърцевината). Точно в този момент трябва да се отпуши втори транзистор. Във вече създалото се магнитно поле на сърцевината се включва намотка, която има 120 навивки (има по- голяма индуктивност).

В това положение очаквам да се съкрати реакцията на Ленц на първичната намотка, тъй като за времето, за която тя работи, в сърцевината не участва друг товар.

Практиката обаче показва друго. При максимален коефициент на запълване (50% - това означава, че импулсът от първия транзистор спира точно в момента на пускането на втория транзистор) резултатът е нулев. Т.е. има някакво индуциране на ток във вторичната, обаче той е неизползваем. Лампата не работи. При нормално свързване на вторичната- лампата работи.

Амперметърът на вторичната отчита стойности в покачването на тока, които са 1/3 от тока на първичната.
При намаляне коефициента на запълване (т.е. вече има разлика между импулсите, в която разлика магнитното поле на сърцевината би трябвало да започне да се свива), ефектът остава същият.

Лично аз си мисля, че в този случай, макар в двете намотки да протича ток в различно време (всяка от намотките представлява отворена верига, докато другата е затворена), двете намотки си влияят и въпреки това има реакция на Ленц. Освен това за момента не се наблюдават някакви интересни неща свързани с параметричния резонанс.

Искам да подчертая, че първичната намотка не е в резонанс (ако е задължително условие за параметричния резонанс). Също така вторичната се клати само в едната посока (диодите спират действието, а не съм слагал кондензатори или други елементи, които да подмомогнат движението в другата.

Според мен има възможности за подобряване на експеримента, макар резултатите до сега да са отрицателни.

Снимки мога да прикача, но на тях се виждат уредите, сърцевината и сигналния генератор, нищо интересно.

Ще се радвам, ако някой може да даде мнение за момента на намагнитване (обсъждано и в темата с МЕГ), и с други идеи.

ПС: След консултация с altium, се оказа, че въпросната конструкция представлява flyback трансформатор. Такива конструкции са тествани и не дават добро КПД. Считам експеримента за прекратен. Продължавам напред.
« Последна редакция: Август 16, 2009, 06:52:22 pm от mzk »

Неактивен emm

  • Експериментатор
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 299
Re: Повишаващ обратен преoбразувател
« Отговор #19 -: Август 19, 2009, 05:35:59 pm »
Здравейте колеги!
Радвам се, че копаете и не се отказвате.
При моите наблюдения с обратният преобразовател стигнах до извода, че за да се използва цялата отдадена енергия от бобината не трябва да се използва никакъв полупроводник.
С би-полярни транзистори няма добри резултати защото техният преход има малко съпротивление.
Направих следната постановка, с която се опитах да имитирам работата на самогенераторно реле.
Ако схемата се изпълни с реле резултатите са потресаващи.
Постановка...Искров разряд, който имитира заряда на намотката и реле, което включва товара към намотката. Проблема е, че след искрата веднага трябва да се включи релето. Искрата е с мощен кондензаторен разряд от 1мф и после нагоре, зависи от намотката. Много трудно се синхронизират нещата.
За това опитах с по-високо захранващо напрежение, но потроших доста елементи.
Има светлина в тунела, но е доста далече.
Успех на всички :P
« Последна редакция: Октомври 13, 2012, 08:02:10 am от Maistora52 »

Неактивен emm

  • Експериментатор
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 299
Re:Повишаващ обратен преoбразувател
« Отговор #20 -: Март 15, 2010, 01:36:55 pm »
Колеги, направих опити с бобина, на която магнитопроводът е от силициева ламарина, голяма.
Колкото е по-голяма сърцевината, токът в намотката е по голям и честотата е по ниска в ХЕРЦИ.
Ако се направи така , че сърцевината да не се подмагнити пиковете са огромни. Всяко почукване от генератора с 12в напрежение, на бобината се връща пик от сърцевината в пъти по голям.
Сега се опитвам да дигна честотата като не позволявам намагнитване на сърцевината. Използвам магнити по 13кг които се оказва, че са слаби да се преодолее намагнитването.
Давайте идеи ;)
« Последна редакция: Октомври 13, 2012, 08:03:48 am от Maistora52 »

GMG

  • Гост
Re: Повишаващ обратен преoбразувател
« Отговор #21 -: Декември 10, 2010, 12:17:51 pm »
 Предлагам на хората с поялници една елементарна работеща схемка,
която тепърва може да се усъвършенства и послужи на експериментиращите
практици за нови идеи и ... (ако кажа"размисли", ще прозвучи сякаш по Вучковски)...
(голям пич е този дъртак) ;)
Идеята ми "щукна", когато се опитвах да "модна"
Бедини-генератора... КПД-то се вдигна значително при ниска консумация
(12V-0,1A )
Зарежда кондензатор (44000 мкф), за около две секунди!... И нали се сещате
какви "искрички" има после... Топи едносантиметров проводник - ф 0,2мм (мед)
Всичко това е в развитие, тъй, че не съм правил други "изгъзици"
Самата идея за смяна на ключовия елемент (транзистора) със рид-ампула,
ме кефи достатъчно... :)
Има още много за "дялане"...




     Най важното !
Ампулата се "тактисва" в единия край на бобината, от където се манипулира,
а на другия, едно магнитче, за принудително задействане на генерациите !
 
 Успех !
« Последна редакция: Октомври 13, 2012, 08:06:11 am от Maistora52 »

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Повишаващ обратен преoбразувател
« Отговор #22 -: Декември 10, 2010, 09:16:10 pm »
Тъй като не мога да отворя spl файла и разчитам каченият от altium файл да е същият, не мога да разбера подредбата на елементите. Ясно е, че става въпрос за "клатене" на бобина с рид ампула вместо с транзистор.

Аз бих я клатил с реле. Не виждам нищо невероятно.

GMG

  • Гост
Re: Повишаващ обратен преoбразувател
« Отговор #23 -: Декември 13, 2010, 01:24:15 pm »
  Какво толкова неясно има?
Единият край на бобинката е вързан на плюс, другият към ампулата,
а втория на ампулата  - към минус.
Естественно, може и обратно, само че, тогава ще трябва и запускащият
магнит да му се завъртят полюсите.
Тези два "чарка" са на 90 градуса. Както е начертана схемката.

  С обикновенно реле няма да стане!
Р.А. (рид-ампулата) има преимуществото, че го "играе" като затворен
разрядник с много малък промеждутък и освен това се автозадейства от полето на бобината.
Има един момент, когато искрата е много тиха, тогава нищо не става, но когато
започне да издава нискочестотни трептения, тогава има способност да се товари.
Това не ми е ясно защо е така и поради тази причина, може би осцилото не
може да синхронизира.
Значи са повече от две честоти и мноого хармоници, понякога смущава УКВ!



Неактивен emm

  • Експериментатор
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 299
Re: Повишаващ обратен преoбразувател
« Отговор #24 -: Декември 13, 2010, 06:13:19 pm »
Колега това е доста сложно което предлагаш.  Магнити рид ампули...... ;)
Ето ви една проста схема на зумерно реле, което може с 1,5в батерия да запалите  30бр. свето диоди свързани последователно. Стига да си намерите  такова реле за 1,5в.
С пружинката на котвата правите честотата .
Успех :D
« Последна редакция: Октомври 13, 2012, 08:10:25 am от Maistora52 »

Неактивен emm

  • Експериментатор
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 299
Re: Повишаващ обратен преoбразувател
« Отговор #25 -: Декември 13, 2010, 06:17:30 pm »
Може и на по-високо напрежение ако нямате такова реле за 1,5в тогава с 5в или 12в
« Последна редакция: Октомври 13, 2012, 08:11:19 am от Maistora52 »

GMG

  • Гост
Re: Повишаващ обратен преoбразувател
« Отговор #26 -: Декември 14, 2010, 12:43:13 am »
  Колега Емм!

И при мен консумацията пада при товар или
късо съединение. Няма никакво значение, товарните бобини дали
ще са на магнитопровода (сил. ламарина) или около него.
И магнитът, както съм казал по-горе, е стационарен!
 
Мисля, че двете схеми на пръв поглед си приличат, ама...
« Последна редакция: Октомври 13, 2012, 08:12:30 am от Maistora52 »

Неактивен emm

  • Експериментатор
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 299
Re: Повишаващ обратен преoбразувател
« Отговор #27 -: Декември 14, 2010, 09:38:35 am »
Ето още една схема с магнит и обратен преобразовател.
Схемата работи на 12в консумира от 50мА до 230мА. Ролята на магнита е да променя работната точка на бобината. При 50мА консумация на лампата, напрежението е 270в право, 15в променливо и лампата свети слабо.
При 180мА лампата свети силно 15в право и 45в променливо.
Тези аномалии се получават само когато магнита е върху бобината.
Бобината е навита на феритна сърцевина Ф8 а проводника е 3м2 многожилен усукан по възможност с по тънки кабели.
Успех ;D
« Последна редакция: Октомври 13, 2012, 08:13:42 am от Maistora52 »

to6o-2101

  • Гост
Re: Повишаващ обратен преoбразувател
« Отговор #28 -: Юни 13, 2012, 09:19:33 pm »
Колеги извинявам се, че няма да съм много по темата, но ме интересува схемичката от 1-вия пост, с която колегата захранва една енергоспестяваща лампа. Молбата ми е някой знае ли подробна схемичка с конкретни стойности на елементите и с входящо напрежение от 6V.

Трябва ми за следното, имам едно слънчево панелче, което ми зарежда акумулаторче от 6v. 4,5ah и искам с него, като се мръкне на село, да светва една енергоспестяваща лампа 15W.  все едно има хора за около 2 часа и това е. Понеже имам вече всички останали неща които ми трябват само това ми остана, а ровя в нета и не мога да намеря.
« Последна редакция: Октомври 13, 2012, 08:15:52 am от Maistora52 »

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Повишаващ обратен преoбразувател
« Отговор #29 -: Октомври 13, 2012, 02:26:01 am »
 to6o-2101: Доколкото знам за да светнат луминесцентните лампи с добра ефективност трябва да им загрееш катодите. Освен ако не ползваш студена луминесценция, там лампите са по-различни - с какво не съм запознат. Таймерът е лесен - 555, с брояч е разширен до 24ч, като го настройваш в кой интервал от време да запуска инвертора.
Ако питаш мен, зарежи тези луминесценции. Със светодиоди и импулсен токов генератор ще е с пъти по-ефективно.
Схеми:
инвертора: http://www.electronicecircuits.com/electronic-circuits/fluorescent-tube-light-circuit
таймера: http://www.reuk.co.uk/Repeat-Timer-Circuit.htm

А сега по основната тема.
MZK, е тръгнал в правилната посока според мен. Ще експериментирам нещо подобно, само че по подобие на МЕГ и Бедини:
1.  Разполага се магнит в конструкцията или магнитопровода е в напрегнато магнитно после.
2.  Проигравам вариантите със затворен/отворен магнитопровод.
3. Задължително ферит, а не железни и ламелни сърцевини.
4. Много добро настройване на резонанса. И максимално светене на глимката/заряд на акумулаторите! ;)

Първоначално без ООВ със сравнително прецизен честотен генератор се задава честота, а с чакащ мултивибратор продължителността на импулса.
Задължително транзистор без обратен диод в структурата! /това смятам, че ми беше основната грешка при експериментите с ТПУ/
Според мен, ако съществува въобще "Солид Стейт Бедини" то би било именно нещо такова.
« Последна редакция: Октомври 13, 2012, 07:54:46 am от Maistora52 »