Автор Тема: Съвременен метод за детекция на ракови клетки  (Прочетена 8860 пъти)

ppankov

  • Гост
Тук, във форума, на няколко пъти споменавам флоуцитометъра, но в друга концепция.
А именно : flow - поток, cito - клетъчно, meter - броене.

Накратко, този апарат прави спектрален анализ  на пробата от пациента, като пробата се облъчи с лазер,с предварително поставени маркери за контрола на лъча.
Пробата се поставя в епруветка сфизиологичен разтвор, после епруветката се поставя на специална смукателна тръбичка на апарата (наречена игла), от където, с леко засмукване
пробата потича към кристална клетка, облъчена от лазера. При облъчване на кристалната клетка, се използват лазери в трите основни спектъра червен, зелен, син.
На 90 градуса, фактически на гърба на кристалната клетка, е монтиран светловод, с апертурна корекция за интензитета на светлината, след това този спектър попада директно,
върху четири фотомножителя, изпълнени със вакуумни електронни лампи, като всяка една от лампите е настроена в определен спектър, резултата от четирите лампи, с популациите на клетките се обработват от процесор за образен анализ и е свързан интерфейсно със мощен мултимедиен компютър, доскоро се ползваше Apple  на Macintosh при по старите модели, вече HP имат двупроцесорен компютър за целта.

Интересното в случая е, че контролите (beads) спомагат за детекция на различните видове клетъчни популации, както и на некачествени такива (в случая рак, спин, мутагени и др.), също и отделните оттенъци на лазерното облъчване, а процесора позволява броене .
В България, във всяка университетска болница разполагат с такъв апарат, само във Варна са два на брой, в София вече не знам колко са, в Пловдив също са много, но в Плевен също разполагат с такъв.

Цената му е доста висока като за широкопрофилна болница, цената му гони или дори надвишава цената на тунел за ядрено-магнитен резонанс.

На първата графика е проба на пациент с туморни клетки, засечени в синята област на спектъра, като  е дадено отделно броене на маркерите на изображението в дясно,където липсват маркерите C,H,I. Точно те са се неутрализирали при съприкосновение със туморните клетки.

В България, специалистите онколози, със сигурност имат техническата възможност да дадат предварителна диагноза за начален стадий на ракови образувания, както и превантивно лечение в начален стадий. Ремонтирайки тези апарати, се запознах с повечето от тях : София - "Ракова болница" доц.Генова, "Пирогов" - доц.Попова, НЦЗПБ - проф. Тасков и д-р Магаев, Пловдив - доц.Мурджева, Плевен"Втора мед.база" - доц.Луканов, Варна"Света Марина" - доц.Балев.
Този вид апарати е открит случайно от инжинери преди 35 години :) в търсене на наночастици, по спектралния метод, първото което видели на екрана - "пътуващ микроб" :)
по късно образите са класифицирани от лекари и това дало тласък за развитие на клетъчния анализ.

На втората снимка апарат FACSCan, марка на Becton-Dickinson Ltd.
   
« Последна редакция: Юни 02, 2010, 09:42:43 am от altium »

ppankov

  • Гост
1.Оптична система на двулазерен апарат с комбинация от филтри и спектрален диод.

2.Принцип на детекция с различни маркери от една и съща проба.
« Последна редакция: Май 11, 2009, 03:02:42 pm от rebel »