Автор Тема: Озонатори за битови и медицински нужди  (Прочетена 96247 пъти)

v.donchev

  • Гост
Re: Озонатори за битови и медицински нужди
« Отговор #90 -: Юли 31, 2011, 03:23:15 pm »
Колеги моля за малко помощ.
Бях си направил озонатор по схемата на млад конструктор, но ми изтече маслото на бобината. Купих си захранване за луминесцентна лампа и направо вързах електродите но - така загрява за 3 секунди, че топи всичко.
Схемата е с диелектричен заряд през кварцова епруветка, електродите са от тръба Ф6 и мрежа неръждаема.
Греенето според мен е сигурно от високата честота на изхода на трафа. Ако и вие мислите така или е друга причината - дайте едно рамо. :)
Качвам и снимки.
« Последна редакция: Юли 20, 2014, 01:13:51 pm от Maistora52 »

v.donchev

  • Гост
Re: Озонатори за битови и медицински нужди
« Отговор #91 -: Август 04, 2011, 08:22:24 pm »
Схемата от Млад конструктор си работи - тази с лампата, само дет изби бобината и не ми се взимаше нова.
Проблема ми е в тоя траф за лум. лампа дето го взех – на снимката. При пуск за 5 секунди вътрешният електрод загрява до над 100 гр. и започва да гори изолацията на кабелите на трафчето. Концентрацията на озон е убийствена но за да работи съм му сложил едно копче и вкл. и изкл. трафа през 3 сек. а помпата работи за да го охлади - искрището.
Според мен е от честотата но няма как да я измеря. Но това е само предположение.
Работил съм във фирма за пречистване на вода, и там правехме озонатори. Изработката е същата - електрод във тефлонова втулка, кварцова епруветка и външна неръждаема тръба. Въздуха минава от безмаслен компресор през АТФ във вътр. тръба връща се нагоре през епруветката и накрая обдухва външната тръба. На изхода през инжектор и в Н2О-то. Захранване мощен траф на 50Hz.
« Последна редакция: Юли 20, 2014, 01:15:24 pm от Maistora52 »

koko5

  • Гост
Re: Озонатори за битови и медицински нужди
« Отговор #92 -: Юли 20, 2014, 10:48:38 am »
Да извадя темичката от прахта...

Някой опитвал ли е да включи озонатора си в автомобил с цел обезмирисяване на климатика?

Какво имам в предвид: Включва се устройството, пуска се вентилатора на вътрешна циркулация и се затваря автомобила и така да поработи известно време.

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Озонатори за битови и медицински нужди
« Отговор #93 -: Юли 20, 2014, 01:11:09 pm »
Драги Коко, с озонатора няма да постигнеш обезмирисяване... Той е ефективен (и то слабо) при относително неподвижен въздух. Знаеш, че озонаторите има за задача да наситят пространството с отрицателни йони, те са тези които намирисват на озон, на гръмотевици и светкавици, на въздух довян от такива зони. Озонаторите вследствие на многократно повишено напрежение (но слаб ток) всъщност озонират, но и йонизират наличния въздух. Ако той е замърсен (вкл. и разни миризми) - става по-лошо! Йонизират се разните там миазми и може да настъпи отравяне.
Тук химиците трябва да се изкажат, дали тези отрицателни йони на кислорода могат да ти свършат работа... според мен - не! Ако твоят климатик произвежда непрекъснато някакъв мирис, и положителни йони, битов озонатор няма да помогне.
Спасението ти е в серийно произвеждани обезмирисители (или в краен случай активен въглен), филтри от противогази и пр. Чувал съм и че с хидратна вар поставена в омирисано помещение се постига някакъв ефект, но много бавно. Също и с пламък на свещ, но такива способи май не ти вършат работа.
Разбира се, че Триатомният Кислород = Озон е различен от Йонизираните положително и отрицателно други елементи и частици във въздуха.
« Последна редакция: Юли 21, 2014, 02:02:49 pm от Maistora52 »

Неактивен edin

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 283
  • Пол: Мъж
  • Гениалното, винаги е просто
Re: Озонатори за битови и медицински нужди
« Отговор #94 -: Юли 20, 2014, 01:39:28 pm »
Не съм химик, но и не е нужно в случая. Озонът изгаря миризливите молекули и наистина обезмирисява.  Имаше и купешки озонатори за кола, който имаха и такава цел, да обезмирисяват.

koko5

  • Гост
Re: Озонатори за битови и медицински нужди
« Отговор #95 -: Юли 20, 2014, 06:49:09 pm »
Идеята ми дойде от това, че колегата назад в темата обезмирисява хладилника си, а там бактериите са сходни. Може би си струва да се опита, дори и да е нулев ефекта нищо не губя.

Както и да е, събрал съм частите(рових по шкафовете), само тиристора ми не е подходящ. Като закупя тиристор ще направя опити. :)


Неактивен piton2012

  • Специалист
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 274
Re: Озонатори за битови и медицински нужди
« Отговор #96 -: Юли 20, 2014, 10:57:23 pm »
  Продават се по 7-8 лв. готови.

Неактивен MrDeath

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 44
  • Пол: Мъж
Re: Озонатори за битови и медицински нужди
« Отговор #97 -: Юли 21, 2014, 10:48:17 am »
Майсторе,
Бъркаш озонатор с йонизатор. И двете работят с високо напрежение но схемата е с малка разлика и ефектът е различен.

@коко5
Пробвай да обезмирисваш купето на колата, като сложиш 1-2 пласта вата с активен въглен върху/под филтъра за купето. Такава вата се продава евтино в магазините, където продават и абсорбатори.

А тези озонатори или йонизатори за по 7-8 лева... Хм! Бих се поинтересувал какво има вътре и на какъв принцип работи! С две думи - нямам им вяра.

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Озонатори за битови и медицински нужди
« Отговор #98 -: Юли 21, 2014, 01:59:48 pm »
Да, има две различни устройства - озонатор и йонизатор.
Това у-ство, което се продава по магазините, и предназначено да Озонира въздуха, всъщност поставено в среда със замърсен въздух (например тютюнев дим) ОСВЕН ОЗОНИРАНЕТО ПРЕДИЗВИКВА И ЙОНИЗИРАНЕ НА ВРЕДНИТЕ СЪСТАВКИ, И СТАВА МНОГО КОФТИ! - вместо да изпишем вежди, ще извадим очи!
Също така, наричат този Озонатор и Йонизатор - може да е грешно, но не съвсем, защото имаме и споменатото по-горе йонизиране.
Разбира се, че специализираните Йонизатори са съвсем други устройства, и те не са Озонатори!
Поправих изпуснатата дума в горния си пост.
« Последна редакция: Юли 21, 2014, 02:04:25 pm от Maistora52 »

koko5

  • Гост
Re: Озонатори за битови и медицински нужди
« Отговор #99 -: Юли 24, 2014, 09:31:56 pm »
MrDeath,
Ще потърся по магазините, пък да видим...

Относно разликата между йонизатор и озонатор, поправете ме ако греша, но за мен е:

Озонатор: Разряд между два електрода(дъга)
Йонизатор: Частичен разряд между два електрода(корона)

Разбира се няма как всяко едно от двете устройства да е йонизатор или озонатор в чист вид.

Относно устройствата за 7-8 лева... не съм виждал такова, но предполагам, че вътре има каскада от диоди и кондензатори. Може би правят напрежение около 1кV.

Maistora52,
Какво имаш в предвид "ПРЕДИЗВИКВА И ЙОНИЗИРАНЕ НА ВРЕДНИТЕ СЪСТАВКИ, И СТАВА МНОГО КОФТИ"?

... може би, че малките частици във въздуха ще се йонизират и ще полепнат по стени и таван?
« Последна редакция: Юли 25, 2014, 06:48:53 am от Maistora52 »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Озонатори за битови и медицински нужди
« Отговор #100 -: Юли 25, 2014, 07:00:39 am »
Maistora52,
Какво имаш в предвид "ПРЕДИЗВИКВА И ЙОНИЗИРАНЕ НА ВРЕДНИТЕ СЪСТАВКИ, И СТАВА МНОГО КОФТИ"?
... може би, че малките частици във въздуха ще се йонизират и ще полепнат по стени и таван?

Подчертаното е Цитат от Упътване на битов озонатор. Дава се за пример запрашено помещение или такова, което е изпълнено с цигарен дим. Освен това се препоръчва озонаторът да работи час и да се изключва. После пак след 2-3 часа.
Аз обаче, нали съм от "групата на Шаро" - си викам, ами то нищо не се усеща, и го оставях включен непрекъснато. Да, ама ...
Мое лично наблюдение е, че когато озонатора си стои на съответното място и е включен непрекъснато - нон-стоп 24 часа в денонощието - след ден два започва главоболие. Непушач съм и стаята се проветрява по 2-3 пъти всеки ден (през зимата) а през лятото прозорците са отворени нон-стоп. Усеща се съвсем слаб мирис на озон само съвсем близко (5-10 см) пред озонатора.
Заключенията оставям на вас.