Автор Тема: Озонатори за битови и медицински нужди  (Прочетена 96263 пъти)

Неактивен johnny_fx

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 118
Re: Озонатори за битови и медицински нужди
« Отговор #60 -: Юли 06, 2009, 10:15:14 pm »
water, един страничен въпрос. Как си срязал гърлото на шишето?

Ето йонизатор: http://www.bigclive.com/ioniser.htm
Ето озонатор: http://www.bigclive.com/ozone.htm

Както виждате нищо общо с устройството с крушката.


И да питам относно живачната лампа. Може ли да се вкара в нискотемпературен режим? Защото когато я пусна за 4-5 минути загрява до около 50 градуса, в следващите минути рязко започва да загрява и за 1-2 минути достига 150 градуса. Някой на ти с електрониката ще подаде ли рамо? Може ли да работи в стартов режим, без да загрява?

Неактивен vlindos

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 192
  • In the chaos I order
Re: Озонатори за битови и медицински нужди
« Отговор #61 -: Юли 07, 2009, 10:28:49 am »
Явно наистина е вреден озона (???): http://www.obektiv.info/?cat=11&article=1858

Неактивен johnny_fx

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 118
Re: Озонатори за битови и медицински нужди
« Отговор #62 -: Юли 07, 2009, 10:54:01 am »
Е пък точно от тази статия ли трябва да разберем, колко е вреден озона?  ;D
Защо изобщо обръщате внимание на такива простотии /новини за разни нАучни изследвания и открития/?

Между другото среброто не е добре да се използва за електроди, защото образува черна кора от AgO2.
Придържайте се към стъкло, неръждаема стомана и силикон, и няма да сбъркате.

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Озонатори за битови и медицински нужди
« Отговор #63 -: Юли 07, 2009, 11:47:44 am »
Е пък точно от тази статия ли трябва да разберем, колко е вреден озона?  ;D

Дозата прави отровата. След като посочената статия не е достатъчна, в енциклопедията пише следното:

http://en.wikipedia.org/wiki/Ozone#Health_effects

- Exposure to ozone and the pollutants that produce it has been linked to premature death, asthma, bronchitis, heart attack, and other cardiopulmonary problems.

- Long-term exposure to ozone has been shown to increase risk of death from respiratory illness. A study of 450,000 people living in United States cities showed a significant correlation between ozone levels and respiratory illness over the 18-year follow-up period. The study revealed that people living in cities with high ozone levels such as Houston or Los Angeles had an over 30% increased risk of dying from lung disease.[30][31]

Благоприятните ефекти от озона трябва да се съблюдават с поеманите количества, за да не се стигне до нежелани последици.

Неактивен johnny_fx

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 118
Re: Озонатори за битови и медицински нужди
« Отговор #64 -: Юли 07, 2009, 11:58:36 am »
mzk, запознат съм с официалните твърдения. Просто ги подложих на съмнение, след като се понадишах с озон /докато си играех да си правя озонатор от живачна лампа/. Последно докато мерих температурата на шишето в което е балона от лампата, 5 минути ми духаше озон в лицето и абсолютно нищо не ми стана. Не знам каква е концентрацията, но си миришеше стабилно. Не казвам, че озона е най-безопасното нещо, но дали е толкова вреден, колкото го описват.

mat

  • Гост
Re: Озонатори за битови и медицински нужди
« Отговор #65 -: Юли 07, 2009, 05:14:56 pm »
Както казах и преди подлагам под съмнение действието на крушката като йонизатор. Причините са няколко (говоря за йонизатора, не за озонатора):
- не съм убеден, че изхвърля достатъчно електрони (по-горе казах защо);
- със сигурност отделя не малко озон, което е недопустимо защото озона е вреден за вдишване. Озона трябва да се използва само чрез вода (пиене и вана);
- самото устройство направено по този начин предполага временна работа защото все пак си е доста мощно - харчи ток. Какъв е смисъла да йонизираш една стая с мощен йонизатор за няколко минути и след това цял ден да отваряш врати и прозорци, да пускаш телевизори и компютри които за един час ще неутрализират отрицателните йони и после какво? Според мен йонизатора трябва да е слаб и да работи ако не постоянно, то поне няколко часа на ден и може би през цялата нощ. За озониране на въздуха обаче нещата са съвсем различни според мен е много по-добре да се използва мощния озонатор като маркуча се остави да духа във въздуха за 30 минути, а в помещението през това време да не влиза нищо дето диша (човек, котка, куче). След това се проветрява добре и това се повтаря веднъж седмично, а не всеки ден;
- когато йонизатора е маломощен се получава и нещо друго - няма отделяне на други вредни елементи (вкл. и озон), а и да има ще са в нормите;
- не на последно място, не ми харесва двете устройства да са в една кутия и да се налага превключване на разни високоволтови кабели. Особено ако стърчат навън и има малки деца наоколо. Някои хора правят такива озонатори/йонизатори срещу заплащане и направо им се чудя на акъла дават ли си сметка, че някой може да се отрепе... По-добре направи озонатор в затворена кутия и отделно йонизатор да ти е чиста съвестта.

Също така смятам, че не е правилно разпространилото се мнение, че на всяка цена тези устройства трябва да са много мощни. Има много свидетелства на хора които използват закупен от магазина китайски озонатор на който пише 10kV, 15W, и им върши чудесна работа. Някой от тях дори струват 900 лева (http://tehnomag.net/eshop.php?body=prodshop&pg=1&gr=1&pod=9&promo=&id=72). Как смятате ще продава ли някой озонатор за 900 лева ако не е ефективен? А как така е хем ефективен хем на 10kV? Вярно че водата се озонира по-бавно, но какво от това - важното е, че няма вредни елементи които се отделят при много високи напрежения. На мнение съм, че озонатора направен в домашни условия с евтини материали е по-добре да е по-маломощен за да няма отделяне на отрови от тези вредни материали. Освен това е от голямо значение вида на тръбичката в която става озона. Вместо да се прави голяма тръба и в нея една мощна искра е по-добре да се направи малка (тясна) тръба или друга конструкция в която да се пусне маломощна искра, но въздуха да минава 100% през искрата. Защото ако тръбата е голяма, колкото и да е мощна искрата все ще има въздух който няма да мине през нея, дори да се завихря по специални начини. С две думи: маломощен озонатор с ефективна тръба, а не мощен с неефективна тръба. Тук е ключовия момент. Мисля че подобно нещо е дадено на втория линк по-долу.

Въз основа на тези разсъждения смятам, че е по-добре да се направят две отделни устройства - йонизатор, например по схемата от този линк:
Ето йонизатор: http://www.bigclive.com/ioniser.htm
Ето озонатор: http://www.bigclive.com/ozone.htm

и озонатор по схемата от Млад конструктор (или кой както може) където съпротивлението R1 да не е 100 ома, а над 2k (стабилната искра да е под 20mm).
Нека оставим грандоманията и направим нещо хем ефективно, хем здравословно?
Но все пак може и да не съм прав, нали затова е форума - дайте си мнението.

А относно онази статия за вредата на озона - във форумите за конспирация надълго и на широко се разисква тази тема и истината е, че озона много помага и съответно много вреди, но не на човека а на фармацията която губи пари от това. За вдишване озона е наистина вреден, но всички статии така се пишат та човек да си помисли, че озона по принцип е вреден и да се откаже от него още щом чуе за озон. Явно тези машинации помагат защото много хора бягат като попарени като чуят за озон. Но вие поне не се връзвайте.

Неактивен johnny_fx

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 118
Re: Озонатори за битови и медицински нужди
« Отговор #66 -: Юли 07, 2009, 06:04:12 pm »
mat, последното устройство от линка за озонатора, който дадох е купешки озонатор за въздух. Така че всичко зависи от концентрацията. Проблемът при нас е, че не можем да я измерим и караме на принципа каквото стане.

Относно озонаторите на мен най ми допада UV метода. Няма азотни окиси, няма схеми и бобини. Просто и лесно, само някой да подскаже как да вкарам лампата в нискотемпературен режим, за да не вдига над 100 градуса примерно.
След UV метода в класацията ми се нарежда коронния разряд през стъкло. Пак не би трябвало да има азотни окиси. Даже мисля да си направя такъв /независимо от резултата с UV лампата/, но не откривам финна мрежа от неръждаема стомана. Някой ако знае къде има такава мрежа, може да сподели.
Методът с искрата, който ползва Гого и много други, хич не ми допада и аз лично не бих се занимавал с такъв озонатор.
И пак да кажа, стъкло, неръждаема стомана и силикон. Това са достъпните материали които можем да използваме.

mat

  • Гост
Re: Озонатори за битови и медицински нужди
« Отговор #67 -: Юли 07, 2009, 06:16:15 pm »
След UV метода в класацията ми се нарежда коронния разряд през стъкло. Пак не би трябвало да има азотни окиси. Даже мисля да си направя такъв /независимо от резултата с UV лампата/, но не откривам финна мрежа от неръждаема стомана.
Аз също имам усещането, че това с искрата не е ефективно и затова още не съм си направил искрището. Чета тук там.
Моля ти се обясни ми по-подробно какво представлява това със стъклото и мрежите, че не го разбирам от тези снимки, а ми се струва че това е начинът.
Това което виждам са две мрежи от двете страни на стъкло, но на другата снимка мрежите са навити... изобщо не го разбирам. Как действа, къде минава въздуха?
Виж и това: http://erikmartin.com/

Неактивен johnny_fx

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 118
Re: Озонатори за битови и медицински нужди
« Отговор #68 -: Юли 07, 2009, 07:13:18 pm »
Знам го този линк.
Принципът е: Стъкло между мрежа, високото напрежение се подава на двете мрежи и въздухът обтича мрежите и стъклото. Озонът се образува при коронния разряд преминаващ от едната мрежа към другата, през стъклото. Това цялото /дали плоско или навито/ го слагаш в едно шише /буркан/ с 2 дупки за вход и изход на въздуха и си готов. Снимките говорят достатъчно.

mat

  • Гост
Re: Озонатори за битови и медицински нужди
« Отговор #69 -: Юли 11, 2009, 03:52:34 pm »
но не откривам финна мрежа от неръждаема стомана. Някой ако знае къде има такава мрежа, може да сподели.
Само идея - цедка за чай от неръждаема стомана: http://tealandbg.com/index.php?main_page=product_extra_description_info&products_id=16
Търсих в един голям магазин, но не знам как да разбера дали мрежата е наистина от неръждавейка. Стори ми се, че е от ръждива тел с някакво покритие.

Иначе си направих много експерименти, но нещо все не се получава.
Първо забих две игли за шиене в капачката на едно шише от някакво лекарство. Вкарах и двата маркуча през капачката, така че единия да стига до дъното, а другия е съвсем малко пъхнат в шишето. Двете игли бяха застанали почти успоредно и между тях се получаваше по една-две силни искри на разни места. Не излезна никакъв озон! Направо си сложих маркуча в носа. Изобщо не миришеше на озон.
После взех две сребърни тръбички (от големи кръгли обици). Едната е набутах в шишето, другата отвън на шишето (диаметъра и беше точно като на шишето, така че се закрепи добре). С разни отвертки успях да докарам вътрешната да е що-годе успоредна на външната. Получи се тлеене - много на брой и малки искрички които се виждат само на тъмно. От маркуча се носеше много миризма на озон. Така стигнах до извода, че не е важна силата на искрата, а бройката на искрите. Една силна искра не прави почти никакъв озон, докато много и слаби искрички си правят хубав (поне така си мисля) озон. Май точно това му викат коронен ефект.
Та озонирах 15 минути една чаша вода. Изобщо не знам какво съм озонирал - над чашата миришеше леко на озон, а вкуса и беше леко странен и почти не се усещаше миризмата докато я пиех. Днес си купих лимонада с идеята да я озонирам и да видя какво ще стане. Абсолютно нищо не стана - не се промени. Направи ми впечатление че миризмата на озон е по-слава от вчера и като се загледах в електродите видях, че вече са почернели. Но по-лошото е, че шишето продължаваше да мирише на лекарство. Нали уж озона убива миризмите?
Разглобих го и сега ще търся стоманена мрежа. Дали не мога да си направя сам мрежата от някаква стоманена тел?

Повече ме притеснява как да разбера дали озонатора озонира? Вие как разбирате? Какво става ако озонирате лимонада? Променя ли се нещо в нея? Как разбирате кога чашата е озонирана?
« Последна редакция: Юли 11, 2009, 03:55:20 pm от mat »

mat

  • Гост
Re: Озонатори за битови и медицински нужди
« Отговор #70 -: Юли 13, 2009, 02:54:30 pm »
Сега за да се върнем пак към темата, Гого, теб отдавна те чакам да се включиш тук. Ти си с доста опит с озонаторите, виждаш терзанията ни (ми) и не е зле да вземеш участие, а?
Нали това не са някакви тайни за които не искаш да говориш?
Кажи как правиш тръбичката - с искра или със разделително стъкло (коронен ефект)?
Кажи и как се справяш с нагара по среброто?
Но обясни по-подробно за да не се налага да ти задавам нови и нови въпроси.
« Последна редакция: Юли 13, 2009, 10:18:03 pm от mzk »

mat

  • Гост
Re: Озонатори за битови и медицински нужди
« Отговор #71 -: Юли 13, 2009, 05:21:56 pm »
Гого, прочел съм цялата тема която спомена (от там започнах) и тази тема прочетох и други теми, но тук за пръв път виждал толкова подробно описание от твоя страна.
Виждам че си се засегнал за това, че подложих под съмнение твойте методи, но явно не си видял, че аз подлагап под съмнение и собствените си методи, така че не съм критичен лично към теб, а като цяло. Така търся най-оптималното решение и бъди сигурен, че пак ще подложа твойте методи под съмнение докато не си ги разясня.

Още довечера ще пробвам това с тръбичката. Но от сега си задавам въпроса нормално ли е да няма искра, а тръбичката да свети? Това ме кара да си мисля, че в материала на тръбичката има метал (това вероятно е глупост, но де да знам). В техническите характеристики на един озонатор беше изрично подчертано, че материалите му са алуминий фрии. Да не би в тази тръбичка да има алуминий? Знаеш, че не малко кутии за храни са облепени с фолио за да съхраняват храната по-дълго. Ами ако и това шише е от някакъв специален материал и не е чиста пластмаса? Дали ще се повтори същия ефект ако тръбичката е стъклена? Ако да - супер, ако не...
Аз така и не можах да открия подходяща стъклена тръба.
За нагара - нямаш нагар защото нямаш искри. А въпроса е защо нямаш искри.

Та не се сърди, но става въпрос за нашето здраве и съм длъжен да подлагам всичко под съмнение.

Както вече писах подлагам под съмнение и то голямо съмнение тази история с крушката. Тя не е измислена от теб, така че не би трябвало да го приемаш лично. Какво ти е мнението? Не е ли по-добре да се направи отделно устройство за йонизация далеч по-маломощно за да работи постоянно, а с озонатора да се озонират стаите от време на време?

И за да съм максимално нагъл ще ти кажа, че хич ама хич не ми харесва това дето го правиш - дето продаваш на хората озонатори в насипно състояние. Тия хора щом са опрели до теб значи не разбират нищо от тоци. Не е майтап работа - някой ще вземе да се раздруса. И цялата работа е заради крушката която според мен не върши работа. Помисли дали не е по-добре да махнеш крушката и да продаваш само озонатори но затворени в кутия. В магазините е пълно с кутии с различни форми. Това за твое добро го казвам. Категорично нямам намерение да правя озонатори за трети лица - нито платено нито безплатно, така че не ти го казвам това за да ти направя лоша реклама, а наистина за твое добро и доброто на потребителите.
« Последна редакция: Юли 13, 2009, 10:18:26 pm от mzk »

Неактивен johnny_fx

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 118
Re: Озонатори за битови и медицински нужди
« Отговор #72 -: Юли 13, 2009, 07:43:52 pm »
А под йонизатор аз разбирам това: http://www.bigclive.com/ioniser.htm
Висок волтаж, малък ампераж, прав ток и игли.
« Последна редакция: Януари 08, 2010, 07:25:18 pm от altium »

smsi-h

  • Гост

mat

  • Гост
Re: Озонатори за битови и медицински нужди
« Отговор #74 -: Септември 11, 2009, 09:49:08 am »
Това някаква книга за психология на озонаторите ще да е...