Автор Тема: Озонатори за битови и медицински нужди  (Прочетена 96274 пъти)

zmiori

  • Гост
Re: Озонатори за битови и медицински нужди
« Отговор #45 -: Юни 21, 2009, 08:28:35 pm »
здр. в петик с колегите си спретнахме по едно озонаторче. Използвахме електрониката /за около 8 лв./ само че вместо запалителна бубина използвахме ТХО от стари телевизори без парички всеки има захвърлен ТВ някаде., от заготовка за бутилки от кока кола си спретнахме по едно сребърно искрище /по 3 лева за сребърна тел от познат бижутер/ и паралелно на него по една лампа минюнка /за 55 ст./ в буркан пластмасов от ленено масло барлиинс.
От магазина за дом. любимци за по 8 лв. вибраторчета за рибки. "Вятъра" минава първо през буркана с лампата после през  искрището със сребърните електроди и цоп в чашата с водата.
за 10 мин. 0.5 литра вода вече смърди и има вкус на озонец.
 Вие как използвате тая вода /въздух/ и колко често?
 Благодаря предварително за отговорите и дано съм бил полезен на някого.
 

zmiori

  • Гост
я вижте озонатор бижу
« Отговор #46 -: Юни 30, 2009, 09:28:05 pm »
я вижте озонатор бижу. Това отгоре "купола" е от голяма индикаторна радио лампа. Колегите се постараха доста и мисля че резултата е фантастичен. Мисля че трябва да бъдем похвалени :-[ :-[ :-[

Неактивен johnny_fx

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 118
Re: Озонатори за битови и медицински нужди
« Отговор #47 -: Юни 30, 2009, 09:42:24 pm »
zmiori, дай повече инфо.

zmiori

  • Гост
Re: Озонатори за битови и медицински нужди
« Отговор #48 -: Юни 30, 2009, 10:21:20 pm »
 схемата е много леко модифицирана и минимизирана, използва се ТХО вместо бубина от автомобил. КОрпуса е от някаква алуминиева шпула облепена с фолио от това самозалепващото се за мебели. Бялото около лампата е капачка на ДОД /димнооптичен датчик/ повреден.
А лампата играе роля на искрище стъклото и е червено и искренето в тъмно изглежда доста ефектно. За база е използвана горната схема.

mat

  • Гост
Re: Озонатори за битови и медицински нужди
« Отговор #49 -: Юли 04, 2009, 12:05:39 am »
Здравейте,
Аз също си направих (почти направих) озонатора по схемата от Млад конструктор. С крушката.
Самата крушка така искри, че ще се пръсне.
Сега трябва да си направя тръбичката с електродите през която ще минава въздуха. За тази тръбичка никъде не открих как се прави.
Предполагам, че две сребърни телчета трябва да се закрепят по някакъв начин успоредно едно на друго. Но на какво разстояние едно от друго? И какво точно представлява коронния ефект който трябва да се постигне? Прехвърчане на много искри между електродите или някакво тлеене? Как точно я правите тази тръбичка?

И още нещо. Тук някой спомена, че за да няма вредни елементи трябва искренето да става през стъклото на крушката. Е добре, но аз като навия плътно по здравата крушка един проводник (било то меден или сребърен) къде точно се получава озона? Нали за да се получи трябва да има искра в атмосферата, а когато искрата е в лампата и няма достъп до въздуха - за какъв озон изобщо говорим? То не става ли йонизатор така?

Неактивен johnny_fx

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 118
Re: Озонатори за битови и медицински нужди
« Отговор #50 -: Юли 06, 2009, 08:53:25 am »
mat, сложи крушката в буркан. На предната страница има такъв пример. Само че аз бих използвал стъклен. И така с 2 дупки в буркана или капачката, и помпичка за въздух, и си готов.

И да попитам от своя страна, някой имал ли е проблеми при вдишване на озон? Според нАуката озона е изключително отровен и едва ли не ако вдишаш малко и ще се гътнеш. Като се сетя за снимката на Тесла на фона на мълниите, явно доста озон ще да е вдишал човека. Аз като се занимавах с един балон от живачна лампа сума озон вдишах и нищо не ми стана, даже май ми хареса.  ;D
« Последна редакция: Юли 06, 2009, 02:41:05 pm от johnny_fx »

aviv

  • Гост
Re: Озонатори за битови и медицински нужди
« Отговор #51 -: Юли 06, 2009, 10:03:02 am »
И аз съм вдишвал озон. Усеща се опианяване. Трябва да се внимава, защото за нас е непознат още ефекта от прякото му вдишване. Аз знам какви важни функции има кислорода за организма и по спецялно за мозъка, но се искат солидни доказателства, че няма да навреди. Това си е нашия живот, трябва да си го пазим.

mat

  • Гост
Re: Озонатори за битови и медицински нужди
« Отговор #52 -: Юли 06, 2009, 10:36:32 am »
Изчетох цялата тема тук: http://www.xnetbg.com/new/forum/index.php?topic=2693.0
Със сигурност някой беше писал, че се е натровил с озон и три дни е бил много зле.
Там много пъти бе споменато, че озона е изключително вреден за вдишване. Но то няма и нужда да се вдишва - силата му е в пиене на озонирана вода и взимане на озонирани вани (по тоя въпрос - който няма вана да си купи надуваем басейн). По-добре не го вдишвайте - така или иначе нищо не губите.

По отношение на искрището. Това с буркана го видях и ми е ясно каква му е идеята, но точно то ме провокира да задам въпроса по-горе - това дето се произвежда по този начин озон ли е или отрицателни йони? В посочената по-горе тема това е дискутирано по-обширно и се стигна до извода, че това са отрицателни йони. Работата е там, че тази крушка произвежда и малко озон и затова се разнася миризма на озон. Но той е много малко и затова не ви вреди като го вдишвате. Освен това именно за отрицателните йони е известно, че при вдишване действат много освежаващо за организма (може да не мигнете цяла нощ). Всичко това още повече ме кара да си мисля, че по посочения начин (крушка в буркан) се произвеждат отрицателни йони, а не озон. Т.е. вие не озонирате водата, а я йонизирате. При това положение няма да се учудя ако кажете, че не сте забелязали никакъв ефект от водата която пиете.

За да има озон трябва да има пряк допир на искрата с въздуха. Пак казвам - при изпълнението с крушката такова нещо няма. По-точно почти няма защото все-пак между стъклото и жичката има малка макар и невидима междина където има и искра и въздух и респективно озон колкото да замирише.

Дайте да го обсъдим този въпрос за да не стане така, че да сме направили устройство което не прави нищо.
Нека който е направим тръбичка с електроди да каже как точно я прави?
И пак искам да подчертая - за да има озон трябва да се постигне някакъв коронен ефект който не ми е ясен какво представлява. Сега точно ще се ровя да чета за него.
« Последна редакция: Юли 06, 2009, 02:42:49 pm от mat »

djinovski

  • Гост
Re: Озонатори за битови и медицински нужди
« Отговор #53 -: Юли 06, 2009, 01:24:31 pm »
Привет, колега.

 Съгласен съм с начина по който виждаш нещата. При мен на практика се получи следното:
« Последна редакция: Юли 06, 2009, 01:33:26 pm от water »

mat

  • Гост
Re: Озонатори за битови и медицински нужди
« Отговор #54 -: Юли 06, 2009, 02:42:03 pm »
Това е!
Можеш ли да опишеш с думи искрището, че е малко размазана снимката.
Интересува ме от какъв материал е тръбичката и електродите? Казват, че това има значение защото се отделяли разни вредни неща.

Дали това е начинът за искрище - две жички (ако добре съм видял) една срещу друга, а не една до друга (успоредни)? Така се получава една хубава искра, но това ли е коронният ефект за който се говори на много места? Аз си представях две успоредни сребърни жици по цялата дължина на тръбичката.

По отношение на крушката - от какъв материал е жичката - медна, сребърна?
И нещо друго много важно - навсякъде пише, че отрицателните йони се получават на върха на игла или нещо заострено. Аз си направих следния експеримент. Откачих крушката и в гнездото на високоволтовата бобина закрепих няколко игли. Така светеха върховете им, че чак се изненадах. Това е сигурен начин за получаване на отрицателни йони. Но се получи страничен ефект. Между болтовете (на клемите) на първичната бобина и гнездото на високоволтовата бобина излизаха много стабилни искри и направо имаше пробив през изолацията на високоволтовото гнездо. Т.е. това се явяваше товара на бобината. Респективно там се получаваше доста озон, а идеята е да има само йони.
Дали е добра идея ако по някакъв начин на тази крушка се закрепят игли?
« Последна редакция: Юли 06, 2009, 02:53:37 pm от mat »

djinovski

  • Гост
Re: Озонатори за битови и медицински нужди
« Отговор #55 -: Юли 06, 2009, 05:21:20 pm »
Ето каквото зная:

 Искрището е горната част от бутилка от вино или друга подходяща. С две коркови тапи е запушена и отвори в тях за електродите и шлаухките. Електродите първо бяха сребърни по препоръка на потребител gogo, но се образува нагар и мълнията не е редовна. Сега са видии, предполагам стоманени с жълтеникаво покритие, които се завиват добре в корковите тапи, дълги около 4-5 см. Най-голямото растояние при което мълнията е редовна е 20 мм.Не се забелязва промяна на върха на видиите (износване, нагар). Схемата е от Млад конструктор с автомобилна бобина (не от Лада Самара, щото избиват).

Около лампата е навит меден многожилен проводник облепен с моментно липило.

   Не съм запознат с теорията за получаването на йоните(за получаването им върху остри повърхности), и в тази посока не съм направил нещо. Ако има идеи може да се промени нещо и да се види.

Поздрави!

mat

  • Гост
Re: Озонатори за битови и медицински нужди
« Отговор #56 -: Юли 06, 2009, 08:42:32 pm »
Търсех за коронния разряд. Изглежда съм се объркал. Коронния разряд е май точно онова лъчение на върха на иглата за което споменах по-горе. Незнам. Обърках се вече. Не може ли някой да се включи и да разясни какво е това коронен разряд и как се получава и за какво служи?

Ето какво открих по въпроса (от http://www.constructor.bg/mk/Ozon.htm):
При битовите йонизатори (озонатори) йонизацията на въздуха се постига чрез т. нар коронен разряд. Принципът на излъчване е следният: В металите винаги има голямо количество хаотично движещи се свободни електрони, които могат да бъдат “изхвърлени” от метала, ако преодолеят повърхностната разлика в потенциалите. Електронната лавина, създадена при това “изхвърляне”, предизвиква присъединяване на електрони от атомите на кислорода, т. е. образуване на отрицателни йони.

Това за нагара на среброто е ново пет. Гого все се хвалеше колко добро решение е среброто. Също и за бобината - той все казваше, че бобина от Самара е най-добрия вариант именно защото били най-издържливи, а ти сега казваш обратното. Ами ще карам докато изгори (моята е от Москрич), а после каква бобина да си купя?

За моментното лепило не ми харесва тази идея - там има високо напрежение т.е. високи градуси и кой знае какви отрови се отделят от това лепило.

mat

  • Гост
Re: Озонатори за битови и медицински нужди
« Отговор #57 -: Юли 06, 2009, 09:13:59 pm »
Тук също пише за коронния разряд (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%BD%D0%B5%D0%BD_%D1%80%D0%B0%D0%B7%D1%80%D1%8F%D0%B4):
Коронен разряд е вид електрически разряд, който се наблюдава като синкаво светене („корона”) възникващо при високо напрежение около тънки проводници или около върха на остриета. Обяснява се голямата плътност на заряда около тях. В малка област около проводника се образува йонна лавина.

djinovski

  • Гост
Re: Озонатори за битови и медицински нужди
« Отговор #58 -: Юли 06, 2009, 09:14:25 pm »
Две бобини от Самара ми избиха а хич не са евтини. Сложих някаква стара, пак ще е от руска кола но се държи добре. Лампата леко се затопля няма висока температура. Има един извод под нея, вижда се на снимката. Този кабел като е тъмно се вижда енергията на около 2-3 см. като ветрило ама във всички посоки излиза от него. Газа от лампата може да се диша спокойно докато от искрището веднага започва да дразни в гърлото.

mat

  • Гост
Re: Озонатори за битови и медицински нужди
« Отговор #59 -: Юли 06, 2009, 09:58:01 pm »
Този кабел като е тъмно се вижда енергията на около 2-3 см. като ветрило ама във всички посоки излиза от него.
Именно това е т.нар. електронен вятър - излизат електрони и се съединяват с кислорода във въздуха откъдето се получават отрицателните кислородни йони. Баш това е ефекта който се гони. Не съм убеден, че с крушката се получава този ефект. Там няма заострени ръбове и електроните не могат да излитат. По принцип електроните са като автомобила - могат да излетят от пътя ако завоя е много остър и напрежението е достатъчно голямо. Докато в микрочиповете с много малки микрони това е нежелан ефект и пистите се правят заоблени, то при нас това е ефекта който целим. Та тази заоблена жица (без никакви ръбове) около крушката не знам дали не задържа електроните в себе си и оттам директно на маса.
С две думи подлагам под съмнение системата с крушката.
Не ми харесва и идеята жицата да е залята с лепило или тиксо или нещо друго. Не съм наясно но си мисля, че то може по някакъв начин да спре електроните или най-малкото да им убие скоростта. Може и голяма глупост да казах, незнам...