Здрасти, нека да започнем дискусията първо с точни цитати, кое от коя книга, кое издание и коя година е било, за да може да четем нещата в оригинал и да ги тълкуваме правилно.
Питам конкретно за цитата
Например Тесла, на 20 Май, 1891 в неговата годишна лекция пред Асоциацията на Електрическите Инженери проведена в Колумбийския Университет ( а както и в почти всички документи които съм чел от него, изразено в определен контекст):
"I adhere to the idea that there is a thing which we have been in the habit of calling electricity.
The question is, What is that thing? or, What, of all things, the existence of which we know, have we the best reason to call electricity? We know that it acts like an incompressible fluid;"
Както се вижда, това е цитат по смисъл. Лекцията е публикувана на много места, но ето едно място което лесно се намира:
http://www.tfcbooks.com/tesla/1891-05-20.htmБуквален цитат от списанието на Електрическите Инженери ( най-авторитетното списание в края на 19-ти век, където Tesla, Heaviside, Lord Kelvin i Steinmetz са публикували): The Electrical Engineer, January 6, 1893, p.5 column 2, line 43
"The idea is fast becoming acknowledged, and believed, that
the force of electricity, whatever it is, is existent outside of the conductor in the air-space, and not inside"
Heaviside, също има подобни разбирания, но за съжаление, неговите 1200 страници трудове "Electrical Papers", не са ми добре организиарани за да мога да изложа негов цитат.
https://archive.org/details/electricalpapers01heavuofthttps://archive.org/details/electricalpapers02heavrichSteinmetz, има по различно изразяване но четейки го, може да се разбере контекста: "Elementary Lectures on Electric Discharges, Waves and Impulses and other Transients", Lecture II "The Electric Field", p.13 "Unfortunately, to a large extent ... " (основата на страницата) - p.14
http://books.google.com/books/about/Elementary_Lectures_on_Electric_Discharg.html?id=79W0wXz6_ZEC(Да благодарим на Google за прекрасното цифровизиране на тези трудове)
В крайна сметка, тази не-дефинираност (или всеобхватна дефинираност/неограниченост) на електричеството идва съвсем естествено при пионерите на тази наука от 19-ти век, и за съжаление това им виждане за всеобхватност, излизайки на многото феномени които се асоциират с електрическия флуид, пресъздава невъзможност на ясна дефиниция на многобройните явления, изчезва през 20-ти век с главоломното развитие на теорията на частиците.
Както споменах, не ми е идеята да убеждавам някого в тази материя, още по-малко си мисля, че с прочитането на няколко цитата ще се променят виждания, които са насадени с години. Но тези които имат интерес ще намерят начин и ще направят усилията да четат в оригинал тази материя. За себе си знам че ми трябваше доста време (години) за да започна да разбирам това което тези пионери са мислили и да виждам света по начин по който те (предполагаемо) са го виждали.
Понякога трябва човек да изостави много от това което знае (на което е бил научен) за да може да види природата около него по един друг (неограничаващ) начин.