Анкета

да
не
не мога да преценя

Автор Тема: Изкуствен интелект ( може ли да се самоусъвършенства без човешка намеса)  (Прочетена 13774 пъти)

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Изкуственият интелект вече е факт. Но дали в бъдеще този интелект ще може да се усъвършенства, подобно на човешкият, и дали някога може да замени изцяло човешкият интелект. И още един въпрос, някой може ли да даде точната дефиниция за интелект, защото аз нямам такава

Неактивен Pegas

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 136
  • Пол: Мъж
  • Всичко е една голяма лъжа!!!
Бях чел някъде че,
Пуснали ИИ да прегледа патентите и да види дали няма нещо пропуснато ..
ИИ открил 2 пъти повече "пропуснати" технологии ..

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
технократ на първите два въпроса отговорите са ДА
А на последния въпрос -  най опростено речено е способност за логично и абстрактно мислене, и вземане на решения на база наличното знание. Различните видове имат различни нива на интелект.
Поне според мен е така.......

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
ИИ трябва да може да взима решение при липса на достатъчно данни (принципа "абе дай да видим ако го свържем така какво ще изгори"), а също така и да може да греши (за да се учи от грешките си). Т.е. трябва да е несъвършен.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Точно на тоя принцип се учат някой видове невронни мрежи.
https://youtu.be/wL7tSgUpy8w

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
технократ на първите два въпроса отговорите са ДА
А на последния въпрос -  най опростено речено е способност за логично и абстрактно мислене, и вземане на решения на база наличното знание. Различните видове имат различни нива на интелект.
Поне според мен е така.......

Откъде си сигурен че ще може да замени изцяло човешкият интелект. Това би означавало край на човешкият интелект.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Въпрос на време е според мен за натрупване на критична маса знания и работа по апарата .......

Неактивен ventsy74

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 422
Въпрос на време е да осъзнае, че робува на по низши и да натисне "червеното" копче.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Въпрос на време е да осъзнае, че робува на по низши и да натисне "червеното" копче.
За да осъзнае че робува му трябват чувства. Примерно гордост, омраза... Това все още е извън възможностите за въвеждане в алгоритъм. Точно като любовта, радостта (последното да не се бърка с удоволствието/удовлетовреността - това е сравнително лесно). Или простото щастие - щастието на един идиот от това че слънцето грее, че мушичките жужат...

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Все пак понятието интелект, не може да се дефинира еднозначно. Аз смятам че има машинен интелект и човешки интелект. Последният е по гъвкав но по маломощен. Един детайл изработен от машина робот, е с много по голяма прецизност отколкото ако бъде изработен от човешка ръка. От друга страна, роботът не може да прави детайли извън неговото програмиране, докато човек може да прави всякакви детайли, така че той човека е една универсална машинка. Никой робот не може сам да се програмира и усъвършенства своя интелект, само в научнофантастичните романи това е възможно.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Според мен чувствата може да се разглеждат и като хормонален или химичен дисбаланс които скапват работата на интелекта ......
От тях доста глупости сме правили, правим и ще правим  ;D
Интелекта може да е и добър и лош и всякакъв което е само субективна оценка според конкретната ситуация.

Неактивен Pegas

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 136
  • Пол: Мъж
  • Всичко е една голяма лъжа!!!
Обикновени хора нямат достъп до ИИ ,защо?

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Според мен чувствата може да се разглеждат и като хормонален или химичен дисбаланс които скапват работата на интелекта ......
От тях доста глупости сме правили, правим и ще правим  ;D
Интелекта може да е и добър и лош и всякакъв което е само субективна оценка според конкретната ситуация.
Абсолютно съм съгласен с това. Освен това мисля, че никой интелект включително и човешкия не може да надскочи себе си. Ние не се самоусъвършенстваме. Който си мисли така се самозалъгва. Ние просто още не сме достигнали граничните възможности до които можем да се самоовърклокнеме. Това обаче е граница която е непреодолима. Или поне изглежда такава. Та мисля, че във въпроса дали изкуствения интелект може да се самоусъвършенства крие отговора и на въпроса дали ние можем да го постигнеме. А може би и това е целта с която сме създадени. Да бъде намерен отговора на точно този въпрос. За създателя ни който и да е той.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Не знам дали изобщо има граници, според мен граници няма - въпрос на трупане на знание и познание е, и след това се прави следващата крачка. Дали един интелект може да смята елементарни резултати или да управлява много по-сложен процес е въпрос само на комплициране.
Евулюционни принципи не са проблем да се залагат и се прави при изкуствения интелект - просто все още няма и кога ще има незнам но ще има изобретяване и доизграждене на ИИ с достатъчен капацитет за да може да достига до интуитивно поведение - щото дори интуицията е набор от знания прилагани на подсъзнателно ниво при човека. (а дали това ниво не е точно базовото ниво на съзнанието не знам.....)
Факт е че мозъкът е невероятно добър компуктер способен да смила огромен обем информация постоянно и да се самоуправлява ......
Това навява и мисли за душа и разни подобни заключения - точно зарад неразбирането на комплексността на процеса човек.

Дори допускам че цифровия принцип прилаган при компютрите в днешно време може да не е най подходящ за целта единствено се явява икономичен от към ресурси но пък ограничен от към капацитет на променливите - дали истината не е в суперпозицията и квантовите сметки .....

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
И кой каза, че компютрите са по-бързи от човек?