Автор Тема: Помощ за генератор  (Прочетена 22274 пъти)

Неактивен Tanas

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 150
Re: Помощ за генератор
« Отговор #15 -: Ноември 28, 2019, 07:52:27 am »
.. ти как разбра какво иска Венци.... и как докарва мътрвото време, за мен е пълна мъгла.... не трябва да променяш честотата по време на работа на устройството...
Ние работещите СЕ-ешници се надушваме от далече  ;D, а за времето и честотата мисля са лаишки въпроси.
Честотата се бара САМО при настройка при понижена мощност, след това се заковава и т.н.

Разбира се и с драйв-трафче става, ама вероятността да осереш пейзажа е голяма  ;), спец. драйвера си е драйвер измислен точно за това - да не си усложняваме живота.  :)

ventsy74, ако искаш дай друг мейл който не води към форума, понеже тук на лични не може да се прикачва и т.н.

Неактивен ventsy74

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 422
Re: Помощ за генератор
« Отговор #16 -: Ноември 28, 2019, 12:06:26 pm »
Мисля ,че намерих по просто и евтино решение..
https://youtu.be/8Ysg7qPdM_c
На местата на светодиодите ако се сложат оптрони и със тях да се докарва
 Low side,high side. Как мислите дали би станало?
Танасе, намотах и трафче ,цял ден ми отне.Разбира се счупих и ферита,ма ще го сменя.
IR2184 вече лети към БГ.
Бат Ванко,нека да подкарам на 2 транзистора и по натам ще мисля и за фул бридж, както писах на Мишо лайк съм,има бая да уча още.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Помощ за генератор
« Отговор #17 -: Ноември 28, 2019, 01:11:34 pm »
Придържам се само към чиповете които споменаваш. Щом си се спрял на IR2184 ти препоръчвам да клатиш силов halfbridge с кондензатори. Не както е дадена в data sheet. Тогава ще получиш правоъгълно променливо с размах 1/2 амплитуда на захранващото на бриджа. Това е имитация на fullbridge която работи безупречно.  На средната точка на кондензаторите и общата точка (сорс на горен и дрейн на долен) на транзисторите ще получиш променливото. Там можеш да вържеш трансформатор или грец или друг товар, според нуждите. Също в тази верига се поставя LC филтър за да работи схемата в режим ZVS. Важно е да знаеш че коефициента на запълване на наличният ти генератор трябва да бъде 50%. Ако регулираш силовото входно напрежение ще получиш регулируема амплитуда между средните точки. Така няма да имаш никакви проблеми.
Ако успееш от всички акъли да извадиш това което най те устройва ще успееш. Та така! Още не си уточнил какво целиш на финала! Защото запомни важно е! Тези устройства не се правят за универсални цели. Всяка разработка се прави за конкретно приложение, защото всяко следващо бъзикане, може да я извади от режим, и това обикновено струва цената на мощните ключове!!

Неактивен ventsy74

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 422
Re: Помощ за генератор
« Отговор #18 -: Ноември 28, 2019, 01:31:47 pm »
Така вече тонът ти ми харесва.
Да ,от многото опити разбрах ,че всеки генератор си е предназначен за точно определена цел.Струваше си жертвите де.
Целта на този проект все пак и нещо универсално.Затова и транзисторите не ги запоявам на платката а ги монтирам на конектори.:::)пукат като (пуканки).
На изхода ,в повечето случай ще е или бобина или тхо.Занимавам си изцяло с Капанадзе.




Неактивен xakep

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 101
Re: Помощ за генератор
« Отговор #19 -: Ноември 29, 2019, 01:46:14 am »
Ето още една проста схемичка, която ползвам. Клати си без проблем 8 хексфети IRFBA1405P (по 4 на рамо в паралел).

Неактивен Chokoch

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 47
Re: Помощ за генератор
« Отговор #20 -: Ноември 29, 2019, 08:42:32 am »
хакер тази схема за доста работи може да се ползва, но не и за целта на Венци.
На него му трябва качествено изменение на коеф. на запълване за което мисля вече се е ориентирал.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Помощ за генератор
« Отговор #21 -: Ноември 29, 2019, 08:42:07 pm »
Имах в предвид всяко ключово захранване а не генератор! Пукането като пукаканки, може да означава няколко неща! Имаш по различни причини едновремнно отпушване на два MOSFETа. Или не превкл. в нулата когато товара резонира прекалено дълго (индуктивен например). Или обратен импулс е по голям от допустимото обратно на транзистора. Допускам че нямаш осцилоскоп и работиш на сляпо.  В такъв случай трябва да се довериш на готова изпитана схема а не да налучкваш. Просто намери нещо подобно което те устройва, макар и не съвсем и го направи. После внасяш свои изменения, и виждаш какво се случва.
По принцип разработчиците на IR внасят мъртво време в драйверите, което може да се види в data sheet. Ако то е недостатъчно при резониращ товар има DT (design types) където дават съвети как да се постъпи при проблеми. Там обаче има осцилиграми и липсата на осцилископ се явява сериозна пречка.
IR2153 е с вграден генератор с възможност да се регулира честотата но не и коеф. на запълване. Фиксиран е на 50%.
Относно Капанадзе се консултирай с Мито Купона.

Неактивен ventsy74

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 422
Re: Помощ за генератор
« Отговор #22 -: Ноември 29, 2019, 10:44:01 pm »
Мишо
Направил съм 4 бройки генератори по схемата дето я постна Танас ,работят си прекрасно но честотата е в малък диапазон.Даже на този дето постнах снимка е със няколко кондензатора определящи честотата,навързани на галентен превключвател.Но пак не ми допада нещо.Другият е  с тия прецизните потенциометри,дето се връткат с финна отверка.Но чак такива дебели нерви нямам.Затова съм подхванал този проект.Виждаш на екранчето ,каква е честотата и запълването.Чиста работа.
Инак, Мито Купона го чета с интерес,но не е много активен.Много от опитите който описва съм ги правил и аз но засега само пукотевица ,искри,и разходи.

Неактивен MTM

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 420
Re: Помощ за генератор
« Отговор #23 -: Ноември 29, 2019, 10:46:48 pm »
ventsy74 от това, няма да получиш СЕ. Ако е за друга цел, добре.

Неактивен ventsy74

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 422
Re: Помощ за генератор
« Отговор #24 -: Ноември 29, 2019, 11:09:28 pm »
Странно МТМ
Звучиш така все едно си го направил.
И за други цели ще е.
Идей колкото искаш.

Неактивен Tanas

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 150
Re: Помощ за генератор
« Отговор #25 -: Ноември 30, 2019, 04:21:05 am »
МТМ е проектанта на Белене, от всичко разбира, но не и от СЕ  ;D
Затова може да се абстрахирах и помислиш адекватно.  ;)

Виждам, че бат Мишо е правил и той нещо такова, но не настройвал вторичната в резонанс с къси импулси
като Акула което го прави пак несеешник, сори..
Другата схемка е с две TL-ки комбиниращи се фазово и определящи времето..
Дълга тема наистина, но всяко нещо си иска жертви!

  пп. сега и ако Асен се включи ще стане страшно ;D

Неактивен Tanas

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 150
Re: Помощ за генератор
« Отговор #26 -: Ноември 30, 2019, 03:23:55 pm »
китайккото генче и инпут и аутпут - се китайско си остава,  един изход, няма как - за СЕ-то не е необходима разница с два ключа   и небивалици, но пък лесно става Ванчо.
Там у Варна нямате ли си майстори?  ???
Виж от града на стоте войводи ходят на море и даже риба ловят с разни прибори.  ;)
Когато се обърнеш и хоп-цаца;D
 за риба мряна не стаа въпрос  ;D

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Помощ за генератор
« Отговор #27 -: Ноември 30, 2019, 04:01:23 pm »
Танасе, като ясновидец си! Всичко знаеш без някой да ти е казвал.

Неактивен Tanas

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 150
Re: Помощ за генератор
« Отговор #28 -: Декември 01, 2019, 08:10:31 am »
Танасе, като ясновидец си! Всичко знаеш без някой да ти е казвал.
Не съм Танас а GMG, така се регнах последно щото твоя приятел Димела ме забани по незнайни причини и ми свали "пагоните"
Нищо, то яловото си е пак ялово, обаче страха е голям, сега да видим Теленора от Сливен дъл ши са спрай - не ми са говори бат Мишо назад, щот мноо работи са грешни, а не обичам да са фаля ...
Живи и здрави!

Неактивен Tanas

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 150
Re: Помощ за генератор
« Отговор #29 -: Декември 01, 2019, 09:57:43 am »
Милинтрон или Антон не ме топли Ванчо, неговото СЕ е обнародвано като това на съгражданина Димитров, не искам да злобея - просто си го ползувайте както искате!

Мойто СЕ не е свързано с Вас и IGBT транзисторите са ми непознати, от село съм.  ;)