Автор Тема: Антикорозионно покритие за алуминий  (Прочетена 16510 пъти)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Антикорозионно покритие за алуминий
« Отговор #15 -: Ноември 23, 2019, 08:09:05 pm »
Проверено е правили сме го много пъти. Единственно бих могъл да сбъркам поредността.
Помня, че беше ксилол 55/ толуол 45 но има мимимален шанс да съм сбъркал и да са на обратно процентите. Само това, за самите стойности съм сигурен.

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Антикорозионно покритие за алуминий
« Отговор #16 -: Ноември 23, 2019, 09:41:01 pm »
Със същият успех може да се ползва и обикновен ацетон. Нормално ползвам 50% разредител (максимално до 1:1 ако е вместо лак на повърхността). Добавям към епоксидната смола преди втвърдителя, хубаво разбърквам (част от ацетона се изпарява още в този момент). След това слагам втвърдителя според количеството смола. Ако се залива дебел слой, ацетона се изпарява сравнително бавно и заливката дълго време изглежда сякаш не ще да втвърди. Тогава иска по малко ацетон. Може да се форсира процеса на съхнене с нагряване, но има опасност да се получат мехурчета вътре. Аз винаги ползвам епоксидната смола с леко разреждане, но досега не съм я полагал като лак на повърхност.

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Антикорозионно покритие за алуминий
« Отговор #18 -: Ноември 23, 2019, 10:00:27 pm »
Бат Ванко въобще не е със същия успех. Това, че на пръв поглед нещата с ацетон изглеждат добре въобще не значи че са добри на практика.

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Антикорозионно покритие за алуминий
« Отговор #19 -: Ноември 24, 2019, 10:18:52 am »
Радико, не знам какъв ти е критерият за "добре" и "не добре". Но със сигурност не си правил якостно изследване на материала и съпоставка на двата случая. По важното е че и на първи и на втори поглед аз съм останал доволен от крайният резултат.
Хм, ти да не би да имаш кристална топка?

Неактивен Tanas

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 150
Re: Антикорозионно покритие за алуминий
« Отговор #20 -: Ноември 24, 2019, 11:44:56 am »
Bat_Vanko, Радико е пещерняк - бивш, смятай!  ;)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Антикорозионно покритие за алуминий
« Отговор #21 -: Ноември 24, 2019, 12:27:14 pm »
Радико, не знам какъв ти е критерият за "добре" и "не добре". Но със сигурност не си правил якостно изследване на материала и съпоставка на двата случая. По важното е че и на първи и на втори поглед аз съм останал доволен от крайният резултат.
Хм, ти да не би да имаш кристална топка?
Аз лично не съм ги правил, но са ми правили изследвания на боядисани конструкции със епоксидна боя. При разреждането с ацетон не го приеха. Точно по този повод знам горната рецепта. Винаги част от разредителя остава неизпарен при което изхода е да бъде свързан във молекулите на смолата иначе прави микропори нарушаващи качеството.