Анкета

Фотонът - частица или вълна?

ЧАСТИЦА
1 (20%)
ВЪЛНА
1 (20%)
И ДВЕТЕ
2 (40%)
НЕ МИ Е ЗОР :)
1 (20%)

Общ брой гласове: 5

Гласуването приключено: Септември 20, 2019, 03:27:05 pm

Автор Тема: Фотон, Квант, Гъска  (Прочетена 131490 пъти)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Фотон, Квант, Гъска
« Отговор #45 -: Септември 08, 2019, 08:55:46 pm »
Монтанар моето мислене се основава на познанията и откритията на 21ви век не на 18ти, но твоето се основава на познания от 19ти век. Когато още никой не е предполагал за електромагнитната същност на светлината така, че не аз ти си ретроградният. И защо да отварям нова тема ти отвори тази за да ми обясниш нещо, но обяснението така и не го дочаках.
Със сигурност няма да го дочакам дори и най големите светила от Церн да се включат. Просто защитаваш бита кауза от деветнайсти век а сега сме двадесет и първи

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Фотон, Квант, Гъска
« Отговор #46 -: Септември 08, 2019, 08:59:50 pm »
Радико формулирай си теорията в завършен вид и тогава можем да говорим каквото и да е -
Отговора си го получи няколко пъти и не само от мен - ако нещо не схващаш от него обърни се към фундаменталните си знания вероятно там имаш пропуск или нещо е криво.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Фотон, Квант, Гъска
« Отговор #47 -: Септември 08, 2019, 09:02:00 pm »
Я пак, че нещо не разбрах. За радиовълните и фотоните би ли дал малко повече подробности.
Цитат на: wikipedia
The photon is a type of elementary particle, the quantum of the electromagnetic field including electromagnetic radiation such as light and radio waves,



Тъжно е, че трябва да цитирам уикипедия... очаквам да се позовавам на буквара след някой и друг пост...

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Фотон, Квант, Гъска
« Отговор #48 -: Септември 08, 2019, 09:10:35 pm »
Точно така Юлияне поздравления ти стигна до истината този електромагнитен спектър има за начало нулевата честота на постоянния магнит а понеже както знаем постоянния магнит няма нищо общо с фотоните то и всички следващи честоти нямат нищо общо, тоест няма място за фотони в тази наука тя си работи прекрасно и без тях.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Фотон, Квант, Гъска
« Отговор #49 -: Септември 08, 2019, 09:16:58 pm »
juliang кореегирай си знанията малко - фотоните могат да губят частично енергията си.
Фотона може да губи част от енергията си при сблъсък с друга частица. Но ... тук отново опираме до това "фотона частица или вълна е в момента на сблъсъка". Тоест ... фотона като вълна може да загуби част от енергията си, като при това си променя честотата, но фотона като частица може единствено да изчезне при сблъсъка.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Фотон, Квант, Гъска
« Отговор #50 -: Септември 08, 2019, 09:17:20 pm »
И после що публикувам клипчета - що няма кой да седне поне да прочете каму ли да разбере.
Ето по-въпроса на дъло и на широко.
Ако смятате че ще ви омърси чистия ефир тая лекция не я гледайте и си се чувствайте щастливи.
https://youtu.be/n0CGE9fVLyk
И все пак ако ви въведа в изкушение и го изгледате на бистра глава тукувиж "плеснем с ръце и  се прегърнем"  ;D

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Фотон, Квант, Гъска
« Отговор #51 -: Септември 08, 2019, 09:20:49 pm »
Не juliang не чезне при контакта си.
Нагледен пример е дисперсията при преход между различни среди. тогава се отдава част от енергията - случва се пречупването и тинтирминтири на там.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Фотон, Квант, Гъска
« Отговор #52 -: Септември 08, 2019, 09:26:09 pm »
Точно така Юлияне поздравления ти стигна до истината този електромагнитен спектър има за начало нулевата честота на постоянния магнит а понеже както знаем постоянния магнит няма нищо общо с фотоните то и всички следващи честоти нямат нищо общо, тоест няма място за фотони в тази наука тя си работи прекрасно и без тях.

Дааа... всички знаем...

Да не преписвам:
Цитат
Actually, you have it backwards. The magnetic field isn't made of photons. Photons are made of magnetic (rather, electromagnetic) fields. To be specific, photons are ripples in the electromagnetic field. So, a magnet is surrounded by a magnetic field. If the magnet is not moving, then the field is stationary, and there are no photons. Wiggle the magnet, and the field wiggles. If some of these wiggles propagate away from the magnet, then those are photons

За неразбиращите английски:

Цитат
Всъщност нещата са наобратно. Магнитното поле не е направено от фотони. Фотоните са направени от магнитни (по-скоро електромагнитни) полета. За да бъдем конкретни, фотоните са пулсации в електромагнитното поле. И така, магнит е заобиколен от магнитно поле. Ако магнитът не се движи, тогава полето е неподвижно и няма фотони. Раздвижете магнита и полето почва да се колебае. Ако някои от тези колебания се разпространят далеч от магнита, тогава това са фотони

Не juliang не чезне при контакта си.
Нагледен пример е дисперсията при преход между различни среди. тогава се отдава част от енергията - случва се пречупването и тинтирминтири на там.
Нещата са малко по-сложни... но не ми се обяснява, потърси сам.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Фотон, Квант, Гъска
« Отговор #53 -: Септември 08, 2019, 09:41:22 pm »
Да бе напълно съм съгласрн с това Юлияне. Само едно малко уточнение колебанията в електромагнитното ПОЛЕ Ние в България на чист български език ги наричаме "вълни"  ако на някакъв друг език " може би Навахо"  се произнася "фотони" стигаме до единодушие да има фотони. Просто аз не знам достатъчно чижди езици. Все пак опитай да обясниш на монтанар еднозначността на думите вълна "електромагнитна" и фотон. Тогава вече нещата ще са на 50% приключили.
Ще остане само да се сетите и, че "поле" и "етер" са еднозначни. И споровете ще приключат.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Фотон, Квант, Гъска
« Отговор #54 -: Септември 08, 2019, 09:53:34 pm »
Радико ааааха ама ТЦ :)
И ти почна да софистиш и да ни набиваш черно за бяло.
Ае се разберем ся ...... Кога само с магнитно поле излъчиш фотони се обади  :P
Фотоните не се излъчват от магнитно поле. а от атоми.  ;)
- да може да си ги разклатил с магнитно поле тия атоми но фотон не се излъчва само от магнитно поле. (демек от нищо нещо не става)
А ако ще наричаме пространството (полето) ефир аз нямам нищо против - можеш и залена поляна да му казваш - същноста му няма да се промени - а тя е че е празно пространството.

Също така и носителя на енергията няма да това празно пространство а ще е ФОТОН.
Наричай го ако искаш електромагнитна вълна или гъска - все тая  е - същността му от това няма да се промени.
А тя е че е квантово равновесна частица способна да резонира и в тоя резонанс да съхранява и  да пренася енергия.
Та в края на крайщата си е частица а не вълна.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Фотон, Квант, Гъска
« Отговор #55 -: Септември 08, 2019, 10:07:10 pm »
Не монтанар Нито с магнитно поле нито с каквото и да било аз или който и да е друг може да излъчи фотон както и да направи флогистон.
Всички тия свойства на "частицата" като да пренася енергия примерно и всичко останало каквото се сетиш това са свойствата на магнитното поле и то ги проявява без да създава междинното звено фотон. Просто в този свят няма място за такава измислена частица. Светът и физиката са много по прекрасни и без тази измишльотина.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Фотон, Квант, Гъска
« Отговор #56 -: Септември 08, 2019, 10:10:16 pm »
Физика! Гадна кучко! Ти ще слушаш Радико ко ти казва чееееее..........   ;D
Щом на Радико не му харесва как са нещата веднага да ги промениш!

И все пак изгледай това - поне ти го изгледай.
https://www.youtube.com/watch?v=n0CGE9fVLyk

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Фотон, Квант, Гъска
« Отговор #57 -: Септември 08, 2019, 11:24:36 pm »
Изгледах го аре утре ще го изгледам още веднъж да не съм пропуснал нещо.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Фотон, Квант, Гъска
« Отговор #58 -: Септември 08, 2019, 11:36:22 pm »
Това също може да ти бъде интересно
От същата поредица е.
https://youtu.be/wyIdRNNrJhw

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Фотон, Квант, Гъска
« Отговор #59 -: Септември 09, 2019, 01:20:41 am »
Да бе напълно съм съгласрн с това Юлияне. Само едно малко уточнение колебанията в електромагнитното ПОЛЕ Ние в България на чист български език ги наричаме "вълни"  ако на някакъв друг език " може би Навахо"  се произнася "фотони" стигаме до единодушие да има фотони. Просто аз не знам достатъчно чижди езици. Все пак опитай да обясниш на монтанар еднозначността на думите вълна "електромагнитна" и фотон. Тогава вече нещата ще са на 50% приключили.
Ще остане само да се сетите и, че "поле" и "етер" са еднозначни. И споровете ще приключат.

Щеше да е много добре да беше толкоз просто, ако гадния фотон не проявяваше характеристиките на частица от време на време... Примерно това, че гадта не ще да приема произволни стойности, а се квантува на порции.

За "поле" и "етер" съм почти съгласен, но ако можеш да ми позволиш да продължа да го наричам "поле"...

Та в края на крайщата си е частица а не вълна.

Е не е... не е само частица. Т.е. ... уффф... хем е частица, хем е вълна... или е частица или вълна в зависимост от това от коя страна го гледаш...

Б*си... спорим дали слона е голям или сив...

P.S. Сега почвам да разбирам религиозните войни ... Колко точно висок е бил Исус, къде бил роден, дали Исус или Мохамед е по-истински... и се намесват едни атеисти дет казват че Бог не съществува... има официална религия към която се придържат огромна част от вярващите в Исус или Мохамед, но има и някакви адвентисти от седмия ден, свидетели на Йехова, откровени шарлатани ... и всички те претендират за това, че именно те са истинските.
А реално ... реално никой не знае Истината. Или може би всички я знаят, но я обясняват по свой си начин... дори и някоя баба от село... или може би Истината не съществува... а може би има много Истини...