Автор Тема: Антиматерия какво е това в същност  (Прочетена 462880 пъти)

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Антиматерия какво е това в същност
« Отговор #45 -: Септември 02, 2019, 10:30:33 pm »
Грешка!
24 426 413 500 киловат часа ще са.  ;D
Но някой ако има кило позитрони забутани в някой буркан в мазето да сипе дестина грама - ще съм му благодарен.

Неактивен ndm

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 712
  • и има и ш извади ако трее - че даже ш и работи
Re: Антиматерия какво е това в същност
« Отговор #46 -: Септември 02, 2019, 11:37:39 pm »
Който пее(чеши клавира) зло не(ни) мисли, който слуша да мууу …..
По действителен разказ на възрастен гайдар, когато бях на 25г.
„Луд свири, луд играе, който гледа(чете наоколо) акъл няма."

Неактивен ventsy74

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 422
Re: Антиматерия какво е това в същност
« Отговор #47 -: Септември 03, 2019, 12:17:27 am »
Сега на 26 ли си? Артефишъл..😉

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Антиматерия какво е това в същност
« Отговор #48 -: Септември 03, 2019, 08:09:36 am »
Ndm
Ще те помоля, ако нямаш какво да казваш да не го казваш тук.
Цитат
Да, идеята на теория е ОК, на практика ... получаването на такава частица е кошмарна задача, опазването й е май още по-кошмарна...
Енергията на фотон във видимата свветлина е около 2 електрон волта. За да имаш шанс да получиш двойка електрон-позитрон енергията на фотона трябва да е поне 1 мега електрон волта... 500 000 пъти повече. А това го казвам защото това е основния начин да се получи позитрон. А още по-кофтито е че винаги в тоя случай се получава двойка електрон-позитрон, които трябва да ги опазиш разделени, щото а са се събрали - а получаваш пак 1 мега ЕВ енегрия и губиш позитрона.   
Прав си Юлияне, на теория си напълно прав, но както вече споменах по горе електрожена явно не е информиран за твоята теория и абсолютно незаконно произвежда позитрони при работата си. Та предлагам производството на електрозаваръчни апарати да бъде забранено заради грубо неспазване на теорията. А докато още не е влязла в сила забраната който може и има желание да се възползва от промоцията.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Антиматерия какво е това в същност
« Отговор #49 -: Септември 03, 2019, 11:17:02 am »
Радико спомена за емисии на позитрони, при гръмотевични бури и мълнии. Ето информация по въпроса.



https://nauka.offnews.bg/news/Novini_1/Neobiasnimi-oblatci-ot-anti-elektroni-v-gramotevichna-buria-video_10814.html

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Антиматерия какво е това в същност
« Отговор #50 -: Септември 03, 2019, 11:46:26 am »
Само незнам от къде, по каква логика свързахте мълниите със заваръчната дъга, от там, че има позитрони около нея. Вероятно има но тяхната концентрация е съпоставима с тази на околният свят. Та дори и да не е съпоставима да кажем че е 10 пъти, или хайде 100 пъти по-голяма, пак е нищожна, защото едно малко число като го умножиш по сто пак си остава малко. В човешкото тяло, съдържащо калий 40 се образуват по 4000 позитрона в денонощие и то ли е подходящо за вашите безмислени цели? Нека сега си предстваим, че при заваряване се образуват, не 1000, не 1 000 000, а един милиард позитрона в повече, (което не е така в никакъв случай, но от мен да мине нека да го приемем че е така) тогава общата им енергия пак ще е под 1 J.
технократ, какво разбирате под облаци от позитрни, да не мислите, че това е измеримо с везни. В тези "облаци" от позитрони, концентрацията им е леко завишена спрямо нормалното и нищо повече, а нормалното е толкова малко, че е безмислено да му обръщаме внимание.


Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Антиматерия какво е това в същност
« Отговор #51 -: Септември 03, 2019, 11:48:47 am »
Радико спомена за емисии на позитрони, при гръмотевични бури и мълнии. Ето информация по въпроса.
https://nauka.offnews.bg/news/Novini_1/Neobiasnimi-oblatci-ot-anti-elektroni-v-gramotevichna-buria-video_10814.html

Цитат
"Това, че сякаш от нищото, количеството позитрони около нас изведнъж се увеличиха повече от 10 пъти и че се образува облак около самолета е много трудно да се разбере. Наистина нямам добро обяснение за това", казва Дуайър
....
"Ние сме наблюдавали ярки емисии на гама лъчи заедно с позитрони," - казва Дуайър. "Но за първи път видяхме един облак от позитрони, а после още един позитронен облак около седем километра и чак след това наблюдавахме ярка излъчване на гама лъчи. А това няма като цяло много смисъл."

7 километров облак от позитрони... тия изобщо осъзнават ли какво пишат? Облак позитронни около самолета... имат ли идея какво точно ще се случи със самолета (говоря за обшивката... изобщо няма да влизам в детайли относно електрическата му инсталация) ако това се случи?
Една мълния само - както знаем мълнията реално е плазма, която се състои от ... ами да, от оголени ядра и камара свободно летящи електрони - и се сещате колко енергия ще се освободи. От самолета няма да остане нищо.

Да, съгласен съм че би могло да се регистрира някакво наличие на позитрони - енергията на мълнията е достатъчна да това - но "облак от позитрони" е много-много далеч от действителността. Вероятно десетки или дори стотици позитрона биха могли да бъдат засечени в продължение на тези 7 километра докато самолета е летял в облака, но да си представяме че се рее облак от антиматерия ... просто е глупаво. А облак от позитрони ... вие предсатвяте ли си 7 километров облак от електрони? Какво точно представлява това? Аз ... аз не мога да дефинирам такова нещо... Това няма да е атмосфера, защото тя е съставена от атоми, не може да има атмосфера от електрони само. А има ли атоми, позитроните ше анихилират с атомните електрони.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Антиматерия какво е това в същност
« Отговор #52 -: Септември 03, 2019, 12:34:02 pm »
Цитат
В човешкото тяло, съдържащо калий 40 се образуват по 4000 позитрона в денонощие

Това откъде си го измисли. Юлиане, не знам какви са тези облаци около самолета от позитрони, и на мен ми звучи неправдоподобно, може и да е някаква поредна журналистическа сензацийка. То на днешно време какви ли неща не се публикуват от журналята само и само да бъдат интересни за слушане.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Антиматерия какво е това в същност
« Отговор #53 -: Септември 03, 2019, 12:44:35 pm »
Това не съм го измислил, това е факт. 85% от природната радиактивност в човека се дължи на природния изотоп калий 40. И това е факт. Целогодишно си облъчван вътршно от него, няма как да се отървеш. Облъчването е със скорост около 4300 разпада за секунда, един много малък дял се пада на бета + разпада, който ражда позитроните.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Антиматерия какво е това в същност
« Отговор #54 -: Септември 03, 2019, 12:55:53 pm »
Цитат
  В тези "облаци" от позитрони, концентрацията им е леко завишена спрямо нормалното и нищо повече, а нормалното е толкова малко, че е безмислено да му обръщаме внимание.   
На един брифинг със журналисти Ингвар Кампард "създателя на Икеа" най невъзмутимо се навел и започнал да събира дребните монети "случаино" изпуснати от журналист. Кампард е бил известен със пословична стиснатост живеел е изключително аскетично. На въпроса защо събира дребните стотинки след като има милиарди отговорил:
Аз за това съм милиардер защото обръщам внимание и на най дребните неща. А вие понеже не им обръщате внимание така и ще си умрете като беден журналист.
 Така и тук едни от този форум като умрат ще кръстят улици на тяхно име, други ще си умрат като "кон без история" защото не обръщат внимание на дребните факти.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Антиматерия какво е това в същност
« Отговор #55 -: Септември 03, 2019, 01:16:29 pm »
А и да добавя:
Димитре не ме питай от къде знам, че при заварките се отделят позитрони, знам го още от времето на социализма.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Антиматерия какво е това в същност
« Отговор #56 -: Септември 03, 2019, 01:20:08 pm »
Не те питам, само констатирах, че 0х100, или 0х1000 пак е нула. Не е въпроса дали се отделят позитрони, въпроса е че тяхната концентрация е нищожна, иначе нямаше да съществува професията заварчик.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Антиматерия какво е това в същност
« Отговор #57 -: Септември 03, 2019, 01:21:54 pm »
Радико, може и да има, но ... какво от това? За да се образуват тези позитрони е изхарчена енергия (ел. енергия на електрожена) и микросекунди след образуването им те анихилират отдавайки тая енергия.
Да повторя - не е проблем да се получи позитрон, проблема е да се получат смислено количество позитрони и огромния проблем е тия позитрони да се запазят. Точно като термоядрения синтез - имаш водород, нагряваш го с лазер и е ти термоядрена реакция. На теория е лесно, въпроса е в практическото изпълнение...

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Антиматерия какво е това в същност
« Отговор #58 -: Септември 03, 2019, 01:44:06 pm »
Това не съм го измислил, това е факт. 85% от природната радиактивност в човека се дължи на природния изотоп калий 40. И това е факт. Целогодишно си облъчван вътршно от него, няма как да се отървеш. Облъчването е със скорост около 4300 разпада за секунда, един много малък дял се пада на бета + разпада, който ражда позитроните.



Сега се запознах от руската педия.
https://ru.wikipedia.org/wiki/Калий-40
Ако си забелязал обаче калий 40 се разпада в човешкият организъм по две направления, единият е бета разпада другите са чрез К-захват, при който обаче много малко позитрони се отделят.
β−-распад (вероятность 89,28±0,13 %)
захват орбитального электрона (вероятность 10,72±0,13 %)

β−-распад (вероятность 89,28±0,13 %)


захват орбитального электрона (вероятность 10,72±0,13 %)

И добре че е така, защото ако имаше превес във позитронният разпад, едва ли щеше да има живи организми.




Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Антиматерия какво е това в същност
« Отговор #59 -: Септември 03, 2019, 01:49:53 pm »
Интересно откъде се взима в природата този изотоп на калия. Най вероятно да се получава от заредените космически лъчения, които пристигат на земята в много малко количество. То и за хелий 3 който го има на луната, се смята че става от литий и хелиеви ядра. Луната няма атмосфера и магнитно поле за да възпират значително слънчевият вятър.