Автор Тема: Помощ при изчисляване на слънчеви панели  (Прочетена 77177 пъти)

Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Здравейте,
може ли малко информация как мога да изчисля кой вид панел ще ми произведе повече енергия.
На пазара има различни видове панели, едните с висок волтаж с малки ватове има и някои с високи ватове с нисък волтаж и висок амрерж. Ако, може да ме светнете в тази област да знам какви панели да си купя и ще ми са по изгодни като цена и мощност.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Помощ при изчисляване на слънчеви панели
« Отговор #1 -: Юли 20, 2019, 01:02:29 pm »
Без значение дали с по голям ток или по голямо напрежение мощността си е мощност. Напрежението на панела е от значение за избора на инвертора. Другото, че панелите с по голям ток изискват малко по дебели кабели е от минимално значение.

Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Re: Помощ при изчисляване на слънчеви панели
« Отговор #2 -: Юли 20, 2019, 01:47:17 pm »
Без значение дали с по голям ток или по голямо напрежение мощността си е мощност. Напрежението на панела е от значение за избора на инвертора. Другото, че панелите с по голям ток изискват малко по дебели кабели е от минимално значение.
Има панели по 20 лв има и панели над 200 лв.
Например попадал съм на панели 60 w по 20 лв и панели 250 w които струват над 250 лв.

Трябва да има начин по някаква формула да може да се изчисли кое ще ми е по евтино и по мощно.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Помощ при изчисляване на слънчеви панели
« Отговор #3 -: Юли 20, 2019, 02:18:47 pm »
По-евтино няма!
Формулата е...законът на Ом, а тези, по-малките за които споменаваш, не е сигурно дали е реална мощността, или е завишение с маркетингова цел (при идеални условия) от производителя...
Всичко е математика.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Помощ при изчисляване на слънчеви панели
« Отговор #4 -: Юли 20, 2019, 04:50:44 pm »
sasma, има различни видове ФВ панели, монокристални, поликристални, тънкослойни, аморфни, нови и втора употреба. Монокристалните са най добри като устойчивост на параметрите във времето, след тях са поликристалните и някой видове тънкослойни, като най добри са тънкослойните на MiaSolé. Аморфните също спадат към тънкослойните но активния слой се прави от разни мастила и много бързо умират, за няколко години и трябва да ги подменяш, те са и много евтини. Също така има и много китайски ментета които приличат на моно или поликристални но или параметрите който им дават са фалшиви или много бързо спадат. Най добре е да дадеш повече пари но да вземеш нещо качествено което ще ти служи много време, защото дори и най добрите ФВ панели губят по някой процент от мощността си всяка година. Но добрите панели винаги се произвеждат с малко завишени параметри така че в първите години да не се забелязва спадане на мощността под обявената.
« Последна редакция: Юли 20, 2019, 06:15:48 pm от atos »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Помощ при изчисляване на слънчеви панели
« Отговор #5 -: Юли 20, 2019, 06:18:26 pm »
Да, Краси е прав - зависи много от производителя.
Вземи например батериите - всички са с еднакви параметри но едно е "Дюрасел", друго е "Тошиба"...

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Помощ при изчисляване на слънчеви панели
« Отговор #6 -: Юли 20, 2019, 07:17:13 pm »
Атос, специално за батериите ето тук има нещо доста интересно:
http://anrieff.net/batterytest/index_bg.html   

Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Re: Помощ при изчисляване на слънчеви панели
« Отговор #7 -: Юли 24, 2019, 06:56:10 pm »
https://www.olx.bg/ad/solarni-paneli-5-10-30-kw-CID632-ID7GJH6.html

Честно казано разглеждах тия, но нямали и закрепващи елементи. Сравнително като цена и мощност си го бива.
Според вас струва ли си?

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Помощ при изчисляване на слънчеви панели
« Отговор #8 -: Юли 24, 2019, 07:09:43 pm »
Ами според мен е много добра цена това прави горе долу 30 ст. На ват. При пазарна цена в момента един лев на ват.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Помощ при изчисляване на слънчеви панели
« Отговор #9 -: Юли 24, 2019, 07:44:07 pm »
Тия са по най добрата технология за тънкослойни панели CIGS, евтини са но са втора употреба и не се знае в какво състояние са и заемат повече площ.

Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Re: Помощ при изчисляване на слънчеви панели
« Отговор #10 -: Юли 25, 2019, 11:33:13 am »
Тия са по най добрата технология за тънкослойни панели CIGS, евтини са но са втора употреба и не се знае в какво състояние са и заемат повече площ.
Мисля да ги тествам с мултицет пред да ги закупя, имам достатъчно място за да ги монтирам. Живея в къща в град от селски тип. :) ;D

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Помощ при изчисляване на слънчеви панели
« Отговор #11 -: Юли 31, 2019, 10:58:47 am »
Ако ще и трета употреба да са, щом работят - вземай ги, цената е супер. Най-много да им е паднала ефективността с 10-15%.
Най-важното е, че разполагаш с площ.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Помощ при изчисляване на слънчеви панели
« Отговор #12 -: Август 12, 2019, 01:23:18 pm »
sasma, какво става купи ли някакви панели и ако си купил дай някакъв отзив.

Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Re: Помощ при изчисляване на слънчеви панели
« Отговор #13 -: Август 19, 2019, 09:18:31 am »
sasma, какво става купи ли някакви панели и ако си купил дай някакъв отзив.
Здравейте,
купих си засега инвертор SAJ TL3KA 3000W на което може да се свързват такива високоволтажни панели. Сега предстои да си купя и такива евтини панели (дано да са ефикасни).  ;)

Да ви разкажа и как се сдобих с дадения инвертор, след като видях обявата на която пише 500лв. писах по вайбар на човека защото си беше с чужд номер и се уговорихме да тествам инвертора. Отидохме до даденото село тествахме инвертора и си работеше нормално, след една седмица реших да го тествам и аз на моите панели и му вързах 4 бр. стандартни панели (единия вади около 38 волта) последователно вързани искараха около 180 волта. След връзването на панели и пускането на инвертора и то не тръгна :) (бях се притеснил мого) казах си, че ме набутаха с дефектен инвертор. То пък малко му е дошло волтажа и не захапа, след връзването ми на наколко още и захапа. Сега си работи нормално... :)))

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Помощ при изчисляване на слънчеви панели
« Отговор #14 -: Август 24, 2019, 09:36:37 am »
Е ти с тия последователни навръзвания няма ли опасност да изпържиш някой панел или да стане някаква друга беля?
Няма ли някакви... load balancer-и между панелите, като при литиевите акумулатори?
Иначе ако можеш да докараш 380V си е екстра - само разклащаш да не е право и директно ползваш с домашната инсталация.