Автор Тема: Бюджетен соларен нагревател с висока ефективност  (Прочетена 75343 пъти)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Бюджетен соларен нагревател с висока ефективност
« Отговор #105 -: Август 18, 2019, 09:18:36 am »
Дали сте забравили колеги каква е първата дума от името на темата. Виждам, че много добре сте запизнати със принципа на работа на едни такива устройства които можете да наречете с каквото си искате име само не и БЮДЖЕТНИ. защото да ви осведомя под бюджетен нямам в предвид нещо което се вмества във държавния бюджет.

Неактивен J-P

  • Неактивен
  • Публикации: 5
Re: Бюджетен соларен нагревател с висока ефективност
« Отговор #106 -: Август 18, 2019, 05:28:53 pm »
Колеги, за да не пускам нова тема, си позволявам да пиша тук.
Можете ли да ме насочите към някой, който може да се ангажира с изграждането (или поне монтирането) на система за слънчева топла вода в Плевен. Първоначално за битова топла вода, а после (ако се окаже рентабилно) бих искал да изградим такава и за слънчево отопление.

Ще се радвам ако някой ми помогне, или ако ме насочите към компетентни специалисти в Плевен.

номерът ми е 0889 66 75 47 Иво

Неактивен шоп

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 40
Re: Бюджетен соларен нагревател с висока ефективност
« Отговор #107 -: Август 19, 2019, 05:49:20 pm »
Дали сте забравили колеги каква е първата дума от името на темата.

Нищо не съм забравил, обаче направи си сам, не означава без пари.
Всеки без бюджет с градински маруч, черна полиетиленова тръба или варел боядисан в черно ще грее вода лятото.

Уловката обаче е и при -20 навън и слънце да имаме топла вода.

За целта си трябва инвестиция в качествени и дълговечни елементи. Който си мисли, че с черчеве от стар прозорец, стиропор, домакинско фолио и помпа от пералня ще направи бюджетно и с ВИСОКА ЕФЕКТИВНОСТ устройство  се лъже. Напротив ще е супер скъпо, защото дори и малкото дадени пари няма да донесът нищо и след 3-6 месеца установката ще събира прах в някой ъгъл.
Успехи и не се сърдете, минал съм през този етап лично:-)))

Имам тема за бюджетен вакуумно тръбен хоризонтален колектор в другия форум. Като параметри на купешките, че дори и по-добър на цена 1/2 до 1/4 от купешките. Обаче на който 11 лв за вакуумна тръба и 2,4 лв/м  за неръждаемо гофре му е много нека не чете темата.
Успехи!

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Бюджетен соларен нагревател с висока ефективност
« Отговор #108 -: Август 19, 2019, 08:26:54 pm »
Очевидно въобще не си или много малко си вникнал в това което пиша. Интерпретираш си нещата през собствените си разбирания или опит знам ли.  Защото не съм обелвал и дума нито за домакинско фолио нито за черчевета от прозорци. Да за помпа от пералня дискутирахме, но вероятно си пропуснал малката подробност, че става дума за прототип.
Само използването на тази думичка би трябвало да насочи разсъжденията ти в друга насока. Стига да има разбира се възможност за това.
А за кой точно друг форум става дума, че не разбрах. Има още четири възможни форума за това питам. Е може и повече да са но аз знам за толкова.

Неактивен шоп

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 40
Re: Бюджетен соларен нагревател с висока ефективност
« Отговор #109 -: Август 19, 2019, 08:47:55 pm »
https://forum.napravisam.bg/viewtopic.php?f=10&t=50028&hilit=%D0%B2%D1%8A%D0%B7%D0%B4%D1%83%D1%88%D0%BD%D0%BE+%D0%BE%D1%82%D0%BE%D0%BF%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5+%D1%81+%D0%B2%D0%B0%D0%BA%D1%83%D0%BC%D0%BD%D0%B8

това е  моя самоделен вакуумен топлинен колектор, има и U тип в темата, както и въздушно воден топлообменник като тонинг от автомобилни радиатори.

https://forum.napravisam.bg/viewtopic.php?f=10&t=51108&p=701426&hilit=%D0%B1%D1%8E%D0%B4%D0%B6%D0%B5%D1%82%D0%BD%D0%B0+%D0%B2%D0%B0%D0%BA%D1%83%D0%BC%D0%BD%D0%BE#p701426

това е бюджетният ми колектор, който грее и при -20 градуса и е в пъти по евтин от купешки

Един съвет от мен, замени отражателите. Ако са от  ПВЦ тръбата ще стане на локум от топлината. Може да минеш на полипропиленова канализационна тръба.
Всъшност дали ще е с плосък абсорбер или с концентични няма разлика. Слънчевата енергия за единица площ е константа.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Бюджетен соларен нагревател с висока ефективност
« Отговор #110 -: Август 19, 2019, 09:05:25 pm »
Цитат
  Един съвет от мен, замени отражателите. Ако са от  ПВЦ тръбата ще стане на локум от топлината. Може да минеш на полипропиленова канализационна тръба.
Всъшност дали ще е с плосък абсорбер или с концентични няма разлика. Слънчевата енергия за единица площ е константа. 
Прав си енергията е константна а в отражателите има и загуби. Има обаче един тънък момент в цялата работа. Чрез отражателите получаваш по малко енергия, но със по високо качество. Брой го по висока температура. Във арктика при минус четиресет няма да успееш да запалиш огън и с двеста квадрата черно платно. Но със параболичен отражател две педи диаметър... Секунда е много.

Неактивен шоп

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 40
Re: Бюджетен соларен нагревател с висока ефективност
« Отговор #111 -: Август 20, 2019, 07:12:21 am »
Мислиш ли, че такива гиганти като бош, висман и др. не биха направили колектор с отражатели, ако бе по-ефективен?

Дори и с 5% да бе това щеше да е революция.
Без да съм експериментирал с отражатели смятам, че такава система напротив ще е по-малко ефективна, защото имаме увеличаване на загубите, които се връщат и разсейват в атмосферата при константен приток на енергия на м2.
По-големите габарити на колектора ( дебелина) също спомагат за увеличаване на топлозагубите.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Бюджетен соларен нагревател с висока ефективност
« Отговор #112 -: Август 20, 2019, 08:29:29 am »
Според мен от чисто практическо естество отражателните системи са по-сложни и скъпи - не е проблем ефективността им  - кое за къде си е по тоя показател имат сериозни предимства.
Но едно е да изпляскаш тръбичката директно на слънцето и ко грее си го грее а съвсем друго е да трябва да тракваш слънцето за да усигуряваш фокус, другия проблем е че конструктивно са доста по-сложни за сглобяване и обслужване, следващия проблем им е материалозагубите им за производство - много повече метал отива за тях отколко при вакум-тръбните де е стъкло малко мед и химия.
И въпреки тия им недостатъци аз бих предпочел отражателна система пред вакумтръбна - най малко щото делта Т им е по-голяма.
Идеята на Радико е супер но ако се откаже от ПВЦто - макър че ще не ще ш се откаже като огледалата от парабули станат на плоски.
ПВЦ почва да омеква още при 60 градуса.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Бюджетен соларен нагревател с висока ефективност
« Отговор #113 -: Август 20, 2019, 08:30:57 am »
Тук ми идва на ум да попитам, смяташ ли че ако действаме с лупа на екватора и полюса, нещата няма да се различават?

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Бюджетен соларен нагревател с висока ефективност
« Отговор #114 -: Август 20, 2019, 08:49:32 am »
Тук ми идва на ум да попитам, смяташ ли че ако действаме с лупа на екватора и полюса, нещата няма да се различават?
Ами съвсем естествено ще се различават по ред причини. Не зная какви са твойте очаквания за рзликата, но тя ще бъде много по малка от колкото предполагат доста хора. Слънчевото греене на полюсите е съвсем малко по слабо от това на екватора в предвид това, че лъчите му преминават по голямо разстояие през въздух и съответно малко повече загуби. Това от своя страна пък се компенсира от по слабите топлоабсорбиращи свойства на по сухия въздух над полюсите. Та разликата е много малка.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Бюджетен соларен нагревател с висока ефективност
« Отговор #115 -: Август 20, 2019, 10:19:11 am »
Концентратора не работи при облъчно време, и това е голям недостатък. За повечето райони на България концентраторите ще добиват с 50% по малко енергия от колкото плоските колектори.
Разбира се тази енергия ще се характеризира с висока температура.  Иначе при слънчево време ефективността на огледалата е много голяма.  Има само около 6% загуби в огледалото и по малко от процент в приемника, който се изработва като имитация на абсолютно черно тяло.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Бюджетен соларен нагревател с висока ефективност
« Отговор #116 -: Август 20, 2019, 12:15:45 pm »
Основния недостатък на разглежданите положения в форума е че обикновено се разглеждат частни положения не цели системи - при часни положения нещата ако изглеждат по един начин това не значи че в цяла система ще изглеждат по същия начин - даже често се случва точно обратното - конкретната тема е такъв пример.

Ще се опитам да направя нещо като изследване на цели системи от типа соларен концентратор и вакумно-тръбен колектор.

Взимаме за константа да речем площ от 1х2 метра или 2 квадратни метра соларни концентратор и колектор
Чисто при идеални условия получаваме около 2000 вата на тая площ.
Пак казвам - ползвам идеални условия - и 100% освояемост на енергията и чисто математически разсъждавам.

Сега ще разгледаме вакумно-тръбния колектор. не частно една тръбичка а цяла такава система.
за никой не е тайна че въпросните тръбички не са плътно прилепени една към друга а имат разсточние между тях около 1/2 от диаметърът им или казано с други думи от тия два квадрата ни отпадат едни 33% полезна площ (защо това е така е продиктувано от чисто практични фактори при строежа на въпросните колектори - от типа себезасенчване и прочее подробности)
И така при идеални условия изгубихме едни около 660 вата от тия 2м2
Продължаваме на там - тъй като условията в които работи колектора не са статични - слънцето се движи а колектора не го следи - тоест полезното сечение спрямо слънцето се изменя и полезния работен диапазон също се съкращава. ако трябва да сме по-конкретни сравнително полезния работен ъгъл при вакумнотръбен колектор е около 60градуси. Или около 6 часа или иначе казано в най добрия случай имаме около 8 киловата за тия 6 часа от тия 2 квадратни метра - останалото време просто ефективността пада значително.

Сега да разгледаме концентратор с тракване на движението на слънцето .
За разлика от колекторите полезната площ на концентратора е почти 100%
За разлика от колекорите полезнатото време за работа спокойно може да е и 10 часа че и повече.
И се оказва че само тия два факора са пре достатъчни да се окаже че вместо 8кв ще получим 20кв. от една и съща площ.

Сега да поумуваме върху някой други аспекти - вакумно-тръбен колектор е прост от потребителска гледна точка и е подходящ за ширини де има много слънце така или иначе. Но и на малкия пръст на тракваш соларен концентратор не би стъпил ако става вупрос за ширините де слънцето не е така много най малко зарад усигуряването на по-висока температура и по-широкият си времеви работен обхват.
За това моите предпочитания клонят към концентратор вместо към колектор.

Да соларен концентратор грам не е прост и за построяване и за експлоатация но както казва народа "всеки си плаща за дяволията"

Неактивен шоп

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 40
Re: Бюджетен соларен нагревател с висока ефективност
« Отговор #117 -: Август 20, 2019, 03:45:10 pm »


Да соларен концентратор грам не е прост и за построяване и за експлоатация

Съгласен съм.
Всяка система си има и + и -
няма идеална.

Лично аз бягам от системи с движещи се части. Това тракери, мотори, капаци, отражатели са проблемни елементи, а всички знаем, че една верига е толкова здрава, колкото е здраво най-слабото и звено.

Руснаците използват един термин: сложил и забъйл ( сложил и забравил)
ако  на някой 20 тръби са му малко, слага 22 или 24 и  забравя.
Или пък ако един плосъл колектор от 2м2  с прибран, естетичен монтаж по покрива е малък, слага един 2,5м2 вместо да прави грозотии по покрива, да го изправя и да го насочва на чист юг.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Бюджетен соларен нагревател с висока ефективност
« Отговор #118 -: Август 20, 2019, 05:38:01 pm »
Шопе - тоя подход де споделяш често върши отлична работа и нямам нищо против него - но за да го ползваме обикновено си плащаме...... - спрямо контекста на темата разсъждавам "дешево и сердито" - е жертваме простота .... няма начин ......

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Бюджетен соларен нагревател с висока ефективност
« Отговор #119 -: Август 20, 2019, 08:05:20 pm »
Шопе още не си в час със цялата работа.
Предполагам проблема е от това, че отворих нова тема по въпроса защото старата беше осакатена от предишния модератор поради тенденциозно отношение лично към мен, както и да е. Та по въпроса.
Уникалното на този панел е, че използва отражатели, фокусира повече енергия в по малка площ а всичко това става без тракери движещи се елементи и други такива. Получава се, че критикуваш някакво друго, различно узтройство, не това за което е създадена темата.