Автор Тема: Бюджетен соларен нагревател с висока ефективност  (Прочетена 75321 пъти)

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Това нещо най точно описва идеята - разбира се при конкретната помпа е доста по-развито но мисля ще ще се сетиш за ко идва реч.
https://youtu.be/W9F3Sat-GuI

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Монти какво да схващам бре, аз с тия помпи работя от как са създадени ма по калпаво и неадекватно обяснение не съм виждал досега. Явно не си виждал променливотоков двигател с магнитен ротор, просто кафезния ротор е заменен с магнит. Защото феритните магнити не корозират и може спокойно да си стоят във вода така се избягва външна семеринга и протичане на помпата. Тия двигатели с магнитен ротор обаче имат един проблем тръгват на която посока им дойде тока и това се оправяше със специална конструкция в перката на турбината. А в последствие направиха и конструкцията на турбината такава че накъдето и да върти мотора все да изпомпва.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
ОК! Всъщност за какво спорим или просто се заяждаш а?!

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Краси изоставаш братле, във същност това е от раздел от електротехниката към който нямаш отношение за това и не знаеш: хранителновкусовата индустрия.
Та монтанар е прав, ето я помпата за която говори:
http://beer-bg.com/index.php?main_page=product_info&cPath=2_87&products_id=433&zenid=45t6iq7pup5jrpd4cgunl1uj95  това куплиране е единственното което осигурява пълна херметичност без двигателя да е потопен във флуида който транспортира " като при климатиците" 

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Радико в хранителновкусовата промишленост могат да си измислят всякакви термини точно като Монти, това си е техен проблем. Ставаше въпрос за помпа от пералня и незнам какво общо има тая помпа с хранителновкусовата промишленост. Да вярно е че така се изолира флуида да не излиза навън, но я отвори някоя работила помпа от пералня да видиш колко флуид има в ротора.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Монтанар просто предположи, че може би е виждал такъв тип зацепване в помпа на пералня. Най вероятно греши и го е виждал другаде защото за пералня това е скъпо удоволствие за производителя. Евентуално само може би в някаква супер луксозна марка. Намесих се в спора защото ти си написал така сякаш отричаш въобще съществуването на подобен вид куплиране а не само наличието му при пералните машини. Просто не се изрази достатъчно ясно.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Радико мисля че ми говориш за трифазен бръшлес мотор с магнитен ротор, има такива помпи в съдомиялните машини но са доста скъпи така е. Остави този спор предложих ти нещо доста добро един слънчев панел и 12в помпа. Според мен така е най добре щото ако сложиш помпа от пералня или от парно ще ти трябва и UPS, така че пак няма да минеш много тънко.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Спора беше безсмислен - ако човека бе изчел темата съмнявам се че би влезъл в тоя спор ....
Цитирам:
Радико постави конкретен въпрос с конкретни изисквания. тоест в основата беше да е максимално евтино.
Цитат
Сега има един сериозен въпрос. Понеже идеята е всичко да е бюджетно та се чудя за. Бюджетна помпа да върти водата.
После аз предложих варианти за които се сетих.
Цитат
Обикаляй битаците - там ще изпадне помпа за парно на добри пари и си готов.
Дори с повреда по ел часта да е не мисля че ти е проблем ;)
Другия вариант ти е гравитачен трансфер като в старите парни системи.

Но в тоя случай трябва да се спазват наклони.

Иначе някаква водна помпа от ДВГ да коплираш към електросвигател ма е тегава история това...

След това Кузманов се сети за помпата от пералня която явно ни хареса като вариант щото се вява някакво готово и безплатно решение, и се уточни че би работило.
Цитат
Ако водният стълб не е притеснителен, пробвай помпа от пералня. С градусите трябва да се справи. Всички перални перат до 90°.

Никой не отрича че си има кусури тоя вид помпа но тя си се вписва в изискванията.
Цитат
Даже ако не се лъжа точно в помпа от пералня съм виждал магнитно зацепен ротор към мотора - тоест помпеният елемент е магнит и на вала на електромотора също има магнит де привежда помпения елемент в движение. доста надежно е според мен ;)
Не споря че помпа за парно си е всичко на 6 при нея но тук говорим за евтиниика - що едно е около 100лева за помпа за парно и друго е помпата от изхвърлена пералня де е 0 лева.

После се появи Красиас и почна да се заяжда - като явно добре знае за какво става въпрос. Но  започна да се прави на интересен и да прибягва от самото начало към лични нападки ....
Не си обяснявам защо - явно някога някъде съм го подразнил ....
За такива престрелки съм си отворил тема - http://mazeto.net/index.php/topic,11002.0.html и е излишно да се омазват констуктивни теми с такива изцепки.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Обмислям го и този вариант даже не е точно казано обмислям а намислил съм го. Обаче за заключителния етап. Задължително мисля да добавя и един два панела които ще закупя със парите спестени от ток за бийлера. Но без електроника няма да мине защото ще се налага в определен монент тези панели да се изключват. Какво правиме когато произведат повече енергия от това което побира буфера. А този панел със сигурност е в състояние да превиши 100 градуса температура.
Целият този проблем още не съм измислил как да го реша.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Радико няма проблем ще си оразмериш буфера спрямо панела така че за ден температурата в буфера да се покачи максимум до 70-80°. Да този панел може да вдигне и повече от 100° ама ако не циркулира водата. Също така можеш да разделиш серпентината в буфера на две части като едната част от серпентината я поставиш в горната част на буфера а другата в долната част на буфера. Пускаш топлата вода от панела да минава първо през горната серпентина и после през долната, така ще имаш много по бързо топла вода без да чакаш да се загрее целия буфер.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Това за двете серпентини ме грабна от раз. Така и ще го направя. Нищо не е една тръба в повече и две кранчета. Аз си мислех за два буфера след време, но това е по елегантното решение.

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Радико, пробвал съм помпа от пералня, за едим месец протече. Не са направени за продължителна работа с топла вода. За 80-100лв. само ще те пари главата. Успех.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Ей сега се разтърсих за помпите. Едната е със някакво странно подобие на семеринг и наистина ще протече бързо при продължителна работа, но другата, не мисля че скоро ще има проблем. Ето я долу на снимката тя е с потопен ротор. И няма уплътнения върху въртящи се части.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Да точно тези помпи са направени да не протичат, имам 4-5 бройки от тях, имам и няколко от старите. Тия помпи имат един проблем предната втулка на ротора е пластмасова и лесно се износва, ротора забива на една страна и не иска да завърти и помпата изгаря.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Определено това е решение. ако я вържеш на студения извод на системата и с температурата предполагам няма да има проблем. Развии малко охлаждането и и си готов.