Автор Тема: Бюджетен соларен нагревател с висока ефективност  (Прочетена 75335 пъти)

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Помпа на пералня не е смукателна, за това винаги водата трябва да бъде над нея. Както е при пералните, ниско долу, и хвърля нагоре. До колкото съм осведомен обаче, не може да качва повече от метър. Трябва да се пробва!
Абе имам поне една от аристон читава. И една от татрамат. Шъ ги търся!


Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Кузмов ще стане защото няма да смуче. Нито да качва нагоре нали ще върти водата в кръг. Мисля и този проблем да го слагам в графа "решени" и какво остава?
Терморегулатор да включва и спира помпата за да не върти като не се грее водата.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
До колкото съм разбрал, кръгът ще бъде вертикален. Понеже тази помпа е нагнетателна, за това трябва да стои най долу. Както и да е, ти си знаеш най добре. Успех!

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Да ти кажа Кузмов и на мен ми се иска да е най долу че ще ми улесни окабеляването, но се притеснявам малко да не вземе статичното налягане да и спука пласмасата. Все пак в най долната точка ще са 0,4 0,5 бара. Това е нищо, но тия помпи са с доста големи входове и изходи филтъра на пералнята е част от помпата и като умножиш тия "мижави" барове по площта и си става сериозна сила.  Бе ще пробвам и така и така и да пръсна една помпа голяма работа. Тя или ще се пръсне веднага или ще кара много.
Сетих се и за терморегулатора. Имам една джаджа на "Неомонтана"  Казва се ПикоИп.  Това нещо има няколко аналогови входа през които може да мери температура и други величини и отгоре на това има и LAN порт и вграден Уебсървър в него.  Ще мога да наблюдавам какво се случва по всяко време. От доста време ми стои така джаджата сега ше влезе в употреба.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Ко и да си говорим термоядрения синтез е далече от масовост а това си е истината https://youtu.be/DPescpEzJls

Неактивен mind

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 382
Помпа от пералня не става, ще изгори за 30-40 мин. непрекъсната работа.
Бюджетен е ключовата дума, но аз бих използвал медни тръби за климатик. Първо, че имат по-голяма топлопроводимост, и второ щях да избегна хидравличните загуби на извивките, където са поцинкованите колена.
Помпа задължително от парно и общото оскъпяване  ще е не повече от 100 лв. Те пък се избиват за 2 месеца.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Mind съгласен съм за медните тръби. Обаче това е само прототип. Като го пробвам може да реша, че някой размер не е оптимален да се наложи да го преправям. Примерно да сложа по голям диаметър тръби ако не ме удовлетворява фокусирането. А за помпата не се притеснявай няма да изгори. Двигателя е оразмерен да деяни много дори и със застопорен ротор. Много му е дълъг магнитопровода за това.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Даже ако не се лъжа точно в помпа от пералня съм виждал магнитно зацепен ротор към мотора - тоест помпеният елемент е магнит и на вала на електромотора също има магнит де привежда помпения елемент в движение. доста надежно е според мен ;)
Не споря че помпа за парно си е всичко на 6 при нея но тук говорим за евтиниика - що едно е около 100лева за помпа за парно и друго е помпата от изхвърлена пералня де е 0 лева.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Радико, mind е прав тия помпи от перални не са оразмерени за постоянна работа и помпата ще изгори, ама ако не вярваш пробвай. Най добре е да вземеш едно малко соларно панелче и сега се продават много и най различни 12 волтови помпи, взимаш и такава помпа и си готов. Та може и да нямаш нужда от автоматика щот има ли слънце ще върти няма ли слънце няма да върти.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Даже ако не се лъжа точно в помпа от пералня съм виждал магнитно зацепен ротор към мотора - тоест помпеният елемент е магнит и на вала на електромотора също има магнит де привежда помпения елемент в движение. доста надежно е според мен ;)

Монти е с това обяснение направо изби рибата, какво е това "помпен елемент" какво е това "магнитно зацепен ротор към мотора", направо нямам думи.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
krasias обогати се имаш ГугУл  ;)
помпен елемент се нарича турбината на помпата. а какво е магнитно зацепване и какви са ползите от него в случа проучи сам ;)

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
А да имам и youtybe, само дето нямам нужда, май ти имаш нужда да попрочетеш някой учебници че си го закъсал здраво с двигателите.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Помпен елемент се нарича турбината на помпата. а какво е магнитно зацепване и какви са ползите от него в случа проучи сам ;)

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Монти прочети какво си написал, " помпеният елемент е магнит" в турбината магнити няма.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Да точно така но не схващаш за какво става дума явно.
Ако настояват и други колеги ш се постарая да обясня какво точно представлява - макар че тия с повече опит по темата ще се сетят какво имам предвид ;)