Автор Тема: Водороден горивен цикъл.  (Прочетена 48953 пъти)

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Водороден горивен цикъл.
« -: Май 03, 2019, 03:54:44 pm »
Привет колеги.
Не знам дали темата е обсъждана но ми хрумна нещо.

Да си представим че водородно-кислородна горивна смес се впръсне в двигателен цилиндър и се възпламени какво ще се случи?
Излагам моето разбиране в което може и да греша.
Първоначалната реакция ще е температурно разширение - тоест полезна работа.
Веднага след приключване на окисленето се е образувала водна пара - започва охлаждане и свиване - което е също полезна работа.
Тоест се получава някъкв по-ефективен карно цикъл - поне така го разбирам аз.

И ако разсъждението ми е вярно смятам че може да се проектира двигател който ползва изцяло тоя водороден процес и смятам че би бил много по-ефективен от нормалните ДВГ които на практика ползват само разширението.

Поправете ме ако греша.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Водороден горивен цикъл.
« Отговор #1 -: Май 03, 2019, 04:17:01 pm »
Какво ще стане с водата в цилиндъра, как ще се отвежда? За да има ефект цилиндъра винаги трябва да е много студен, как ще стане това? Мисля, че класическият вариант на ДВГ с регенериране на топлината в турбина е най-доброто решение. Ти искаш всичко да се случи в един агрегат, ДВГ и регенериране на топлината в едно, защото тази кондензация дефакто е един вид регенериране на топлината. Според ме, по добре да се направят едни сравнително добри ДВГ + турбина отколкото един компромисен ДВГ, в който да се осъществяват всички процеси. Иначе е възможно например парата да кондензира във външен кондензатор а не в цилиндара и тогава цилиндъра трябва да ти е винаги топъл, което по лесно ще се подържа, ефекта ще е същия, но този двигател няма да е по-добър от комбинацията ДВГ+турбина.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Водороден горивен цикъл.
« Отговор #2 -: Май 03, 2019, 04:25:08 pm »
Да тоя проблем го има и отежнява и усложнява нещата.
На тоя етап си представям така нещата.
1ви горещ цилиндър където се изе извършва горенето
2ри хладен де се кондензира вече отработилата пара
Може хитроумно чрез клапани да се вържат двата и да се мести парата.
Имам някаква идея как би станало.
Тука проблема ш е по-скоро скоростта на кондензация - щото тя е много по-бавна от окислението.

Наблягам на водорода защото той според мен е горивото на бъдещето. А и конкретното свойство - кондензация не е за пренебрегване.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Водороден горивен цикъл.
« Отговор #3 -: Май 03, 2019, 05:20:12 pm »
Според ме, по добре да се направят едни сравнително добри ДВГ + турбина
ДВГ + парна турбина която върти ел. генератор които зарежда батерии, в крайна сметка това което искаме да "доизвлечем" и оползотворим  от всеки топлинен двигател  (ДВГ е вид такъв), е топлината която представлява огромен потенциал за нарастване на ефективността на работа на тези машини. За съжаление в последните 100-тина години абсолютно никакво развитие не е било насочено към мини-парини турбини, основно поради причина, че трансформирането от топлинна в електрическа енергия е концентрирано в огромни скъпо струващи съоръжения и по такъв начин иновацията е силно потискана най-малкото поради своята концентрация в определени организации.

Vale

  • Гост
Re: Водороден горивен цикъл.
« Отговор #4 -: Май 03, 2019, 06:56:31 pm »
ДВГ + парна турбина има патентован в средата на миналия век в СССР. Пишат, че не е влезнал в производство, понеже имат проблем с охлаждането на ДВГ и съответно бързо износване. Обаче и американците и японците през 70-те години на миналия век са правили 'керамични' или 'адиабатни' ДВГ, които избщо не се охлаждат, понеже не се повреждат от нагряването. Изглежда са много скъпи, понеже съм срещал да пишат, че ги има монтирани само на големи камиони. Също така при евентуална катастрофа, какво ще стане със шофьора, когато му напъхат двигателя в купето, а темперетурата е 2000 градуса. Според мен това може да е добро решение за стационарна установка закачена за генератор на ток. Нямам информация защо не го правят.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Водороден горивен цикъл.
« Отговор #5 -: Май 03, 2019, 09:26:32 pm »
Само да напомня, че немалка част от горивото също е водород. Горивата са въглеводороди, така че при горенето им се получава немалка част вода.

Кондензиране в цилиндрите не може да се получи поради високите температури там, и изискването цилиндъра веднага да се изпразни от продуктите на горене за да е готов за следващия цикъл. На изхода на двигателя температурата надхвърля 800 градуса при някои режими на работа.

Турбина на изхода е лошо решение. Производителите се чудят как да изкарват изгорелите газове с възможно най-малко съпротивление - ако целта е ефективност щяха да махнат катализатори, гърнета и всичко което създава някакво съпротивление. А всяко съпротивление изисква енергия за да избута газовете, а тази енергия може да се влага в движението.

Реално единственото смислено нещо е турбото - то представлява турбина която се върти от изходящите газове. Създава немалко съпротивление, но ползата от нея е повече от вредата която нанася стоейки на пътя на газовете.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Водороден горивен цикъл.
« Отговор #6 -: Май 03, 2019, 09:59:48 pm »
Цитат
Реално единственото смислено нещо е турбото - то представлява турбина която се върти от изходящите газове. Създава немалко съпротивление, но ползата от нея е повече от вредата която нанася стоейки на пътя на газовете.

Да и аз съм съгласен с това, водородът обаче като гориво е отличен, но съхранението му е проблематично. Разбира се че не може да се ползва енергията от имплозията , конденза, понеже температурата от изгарянето трябва да се отвежда много бързо. но има решение и за това, температурата може да се отвежда отлично от криогени газове, като например течен фреон, който при разширението си ще извършва допълнителна работа. Така с един куршум два заека. Абе много може да се направи и далеч по добро от литиевите електрички, ама си трябва иноваторство, в тази насока. Не си мърдат пръста щото компаниите произвеждащи електрички и литиеви батерии няма да печелят милионите си.

Неактивен venzi

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 25
Re: Водороден горивен цикъл.
« Отговор #7 -: Май 03, 2019, 10:37:48 pm »
Здравейте колеги,
мисля че тази идея е реална и може да се развие в действащ двигател.
Преди време аз преработих един бензинов четиритактов мотор - генератор- 3.5кW, да работи на водород с кислород/ННО/ + водна мъгла + въздух.
Консумираше 8л/мин. /ННО газ/.
Резултата бе 1200об/мин. Стабилно потдържани обороти.
Въобще не загряваше. Ръката се затопляше приятно, поставена на изхода на ауспуха. Виждаше се едвам забележима бяла мъгла в изгорелите газове.
Конденз не се получаваше при работа с часове в мазето. Много, много лека миризма на масло можеше да се долови. Вероятно от смазването на цилиндрите.
Изоставих проекта, защото за получаването на газа ми бяха необходими 2.5 кW от моят ННО генератор. Това можеше да се подобри много, но опираше до доста средства, които не бях готов да дам.
Също за да получа ток от генератора трябваше да дигна оборотите над 1500об/мин. Това не направих.
Другото важно е че, много трябва да се внимава с водородната смес.
Много пъти гърмя докато я опитомя.
Има много уловки в този проект, но мисля че, няма непреодолими пречки за осъществявано му.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Водороден горивен цикъл.
« Отговор #8 -: Май 03, 2019, 10:49:10 pm »
Има една непреодолима пречка викат и ЗЗЕ
С тази постановка ти се опитваш да създадеш енергия а не да уловиш от някъде. Е няма как да стане.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Водороден горивен цикъл.
« Отговор #9 -: Май 03, 2019, 10:55:29 pm »
ДВГ + парна турбина има патентован в средата на миналия век в СССР. Пишат, че не е влезнал в производство, понеже имат проблем с охлаждането на ДВГ и съответно бързо износване.
Някакви препратки към тази информация?

Обаче и американците и японците през 70-те години на миналия век са правили 'керамични' или 'адиабатни' ДВГ, които избщо не се охлаждат, понеже не се повреждат от нагряването. Изглежда са много скъпи, понеже съм срещал да пишат, че ги има монтирани само на големи камиони.
Идеята е всъщност топлинната машина, какъвто и вид да има, изобщо да не се използва за задвижване на ходовата част, а за постоянно завъртане на малка парна турбина която, вече в един равномерен режим да зарежда банка от батерии. Големия проблем тук е че, всеки производител на автомобили си пази двигателя. Това е knowhow-то на автомобилите, и така имаме икономическа инерция която изисква само подобряване на вече патентованото. Затова и са правили керамични двигатели, понеже са искали да запазят патентования вид. В дизайна с основна мини парна турбина и ел. генератор, трябва да разработят и патентоват нов вид мини парна турбина а такива модели се срещат лесно особено когато индустрията не се е движила в тази насока.

Също така при евентуална катастрофа, какво ще стане със шофьора, когато му напъхат двигателя в купето, а темперетурата е 2000 градуса. Според мен това може да е добро решение за стационарна установка закачена за генератор на ток. Нямам информация защо не го правят.
Температурата в такава система не трябва да превишава 200 градуса, като може би само в малък участък да имаме сравнително по-висока температура ( в зависимост от необходимата момента мощност на системата), и това е когато се използва super-heated-steam. Всъщност един сегашен ДВГ ако "влезе" в купето ще бъде къде по-голям проблем за пътниците отколкото спомената система.

С това не казвам че така споменатата система няма проблеми, напротив има, но като цяло, с технически иновации те ще изчистват. Най-важното при такава система обаче е че не се прахосва топлинната енергия, както в съвременните ДВГ системи, а напротив всеки Joule, така да се каже, се вкарва в полезна работа.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Водороден горивен цикъл.
« Отговор #10 -: Май 03, 2019, 11:27:44 pm »
venzi ако това което пишеш е вярно, резултата е доста печален! Загубата на енергия е кратна на печалбата. Можеш сам да си направиш сметката само с тези ориентировъчни цифри: за 1лт. газ/мин. трябва да дърпаш от мрежата ок. 200W. Дори и да беше подобрил нещата до това положение резултата нямаше да се подобри значително. Така че, правилно си се отказал. Водород движи камиони но не по този начин, нито пък по кой да е от коментираните!
https://automedia.investor.bg/a/2-novini/38004-toyota-i-kenworth-predstaviha-vlekach-na-vodorod

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Водороден горивен цикъл.
« Отговор #11 -: Май 04, 2019, 07:51:32 am »
Цитат
Стабилно потдържани обороти.
Въобще не загряваше. Ръката се затопляше приятно, поставена на изхода на ауспуха.

 venzi

Това е добре, показва че загубите са малки. защо не пробваш със силно охлаждане на цилиндрите, така че да се ползва допълнителната работа от имплозията при мигновеният конденз? разбирам че е проблематично направата на такъв охладител, но ако имаш идеи може да изпробваш.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Водороден горивен цикъл.
« Отговор #12 -: Май 04, 2019, 08:13:10 am »
М,дааа! Чукча писатели колкото щеш! Имплозията на окси водорода при атм. налягане не върши почти никаква работа. Когато се намери идиот да компресира окси водород тогава да :D! Трябва да се приложи принципа на дизела. Но как, и колко оксиводород трябва да се вкара за "нула" време? И още нещо! Имплозията ще върши работа когато буталото подмине ДМТ. Ай ся ми обяснете, как в ГМТ ще бутаме а в ДМТ ще дъпаме!? Напред новаторството е слънце което в душите греее, се пееше на 24ти май!

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Водороден горивен цикъл.
« Отговор #13 -: Май 04, 2019, 08:37:46 am »
М,дааа! Чукча писатели колкото щеш! Имплозията на окси водорода при атм. налягане не върши почти никаква работа. Когато се намери идиот да компресира окси водород тогава да :D! Трябва да се приложи принципа на дизела. Но как, и колко оксиводород трябва да се вкара за "нула" време? И още нещо! Имплозията ще върши работа когато буталото подмине ДМТ. Ай ся ми обяснете, как в ГМТ ще бутаме а в ДМТ ще дъпаме!? Напред новаторството е слънце което в душите греее, се пееше на 24ти май!

Много философстваш май, може може, оксиводородът изгаряйки в цилиндъра и после кондензирайки, създава такъв вакуум че може да ти засмуче и мустака. Пък другите ала бала дизели мизели, лъжи някой друг ;D

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Водороден горивен цикъл.
« Отговор #14 -: Май 04, 2019, 08:43:41 am »
Дървени философе, много просто в ГМТ налягането бута, в ДМТ подналягането създадено от вакуума бута в обратна посока. Ама се иска пипе а не празна кратуна за да се осъзнае. Хи Хи Хи, аман от тъпаци ;D