Автор Тема: Загадките на магнитното поле  (Прочетена 22209 пъти)

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Загадките на магнитното поле
« Отговор #15 -: Март 31, 2019, 08:14:32 pm »
като споменах че магнитно поле във вакуум не може да съществува се имаше предвид че не може да се формира между два магнита.
Дали магнита ще е във вакуум или във въздух, в сърцевината му винаги е безвъздушна среда. Там съществува единствено материала от който е съставен самият магнит. За магнитните силови линии вакуума не е преграда и те свободно си преминават през него. Така че технически погледнато един постоянен магнит съставен само от вакуум (т.е. липсата на каквато и да е материя, включая всички видове магнитна материя) не може да формира магнитно поле.
Но предполагам че в "космическият екип" на Корноухов и другите корифеи не са чували че стъпковите и серво двигателите масово се използват в космическата техника. Или може би си мислят че за задвижване там се използва хидравлика.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Загадките на магнитното поле
« Отговор #16 -: Март 31, 2019, 08:33:06 pm »
https://www.youtube.com/watch?v=gduYoT9sMaE
обяснения в две части
Благодаря за линка. Мисля че и преди доста време бях попадал на него, като последващ първия, но явно не съм му обърнал подобаващото внимание.

Експеримента на Кенард е фундаментален и доста интересен. Което всъщност е показателно в цялата "сага" е това че е игнориран от останалата част от физичната общественост и се проявява ( по скоро изкопава ) когато се изпитва практическа нужда за решаване на определен физически проблем. Прикачвам публикацията за хората с интерес възможности за анализ.

Ето синопсис на публикацията от два различни източника които асамблират научни публикации:
"Експеримента показва цилиндричен кондензатор въртящ се коаксиално в соленоид, които придобива заряд в съгласие с теорията на Лоренц. Въртенето на соленоида няма ефект.
Това абсолютно дискредитира теорията на движещите се магнитни линии; електромагнитната индукция зависи в частност от абсолютна ротация (независима координатна система) в механично отношение. По този начин противо-доказването на теорията на подвижните (магнитни) линии е завършено. Анализа на експеримента, от гледна точка на електронната теория, изисква необходимост от стационарен етер за обяснение на ефектите. Така феномена представя трудности пред релативистите които  се противопоставят на съществуването на етер."

Това което за мен е показателно е че този важен експеримент е "забравен". Тоест отново имаме изтласкване на страна на феномен или експеримент, който е невъзможно или трудно се интерпретира от зараждащата (тогава) се теория на на относителността. В тази последователност не ме учудва че той е забравен. И тук не става въпрос в крайна сметка дали експеримента потвърждава етерното съществуване или не. Въпроса е че имаме целенасочено, или може би подсъзнателно, избягване или "забравяне" на физически феномени, които не могат да бъдат обяснени с модерните или преобладаващи теории.

В този контекст ще добавя че Хевисайд използва математически термин наречен еднополюсна сила "unipolar force", дефинирана като сила F на която curl(F)=0. Тази сила електрична или магнитна се проявява само когато имаме разлика в интензитета между електричната или магнитната наложена сила и тази на установените електрични (Е) и магнитни (H) полета, независимо дали е диелектрик или проводник. Тоест тази сила съществува ( интересно е че тя се "материализира" ) само когато имаме това неравенство между наложената сила и установеността полето. При което, и това вече е моя екстраполация, системите които се опитват да работят на импулсен принцип, поне при електромагнитните явления, и под определени конфигурации, е възможно да използват тази материализираща се сила която не съществува при уановена динамика, при която нямаме импулси или разлика в наложените сили, а само установен "стационарен" поток.   

« Последна редакция: Март 31, 2019, 08:59:22 pm от epwpixieq-1 »

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Загадките на магнитното поле
« Отговор #17 -: Март 31, 2019, 08:39:03 pm »
Защо не могат да съществуват чисти магнитни и електрични вълни, а винаги едната поражда другата. И дната вида вълни са напречни, и перпендикулярни една на друга. Това не е ли типично за чисто акустичните вълни, които се разпространяват в твърдо тяло.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Загадките на магнитното поле
« Отговор #18 -: Март 31, 2019, 11:14:29 pm »
Ето един пример за изследване на магнитното поле с подръчни средства . Остава на базата на тези опити да се извлече теория или да се приложат текущите теории :)
https://www.youtube.com/watch?v=Z58kqAqpqek
valex, експеримента е приятен но с него не могат да се извлича нова теория. Всичко което човека показва е лесно обяснимо с различната магнитна проницаемост на средата, или нейната магинтпроводимост (метала който доближава), и различното разположение в пространството на този метал, така че да затваря повече или по малко силови линии през среда с много по ниска магнитна проницаемост ( въздуха ).
Това е теория, извлечена от практиката, преди 170-180 години, и обособена като теория от Максуел, това че този човек не е запознат с нея това е друг въпрос. И да отбележа че във видеото, както предполагам някои колеги са се досетили, много погрешно се говори за намаляване или увеличаване на полето, полето, или по правилна неговата сила, тя е една и съща, и нищо не се променя в магнита, надявам се никой да не тай такива илюзии. Просто различната магнитна проницаемост на метала преориентира (концентрира) магнитните силовите линии и прави техните пътища по кратки, през магнитопровода с висока магнитна проницаемост, и затова се вижда "усилване", което всъщност е концентриране.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Загадките на магнитното поле
« Отговор #19 -: Април 01, 2019, 07:46:43 am »
Бих добавил и още един прост експеримент породен от същата логика:
Взима се магнит и му се лепва една малка метална шайба след което двете се залепват за някакъв достатъчно масивен железен предмет примерно тръба така, че шайбата да остане по средата. После рязко отлепваме магнита. И какво става, о чудо. Шаибата вместо да остане залепена за магнита остава залепена за тръбата и миг по късно пада долу. Чудо ама друг път.

Неактивен Vector

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 559
Да вземем един магнит,да положим лист хартия върху него,от горе да посипем стружки.
Стружките заемат място най вече около и по ръбовете на магнита..там е най концентрирано полето!
Това е и водещото в магнитните мотори-виж Магнитна турбина/вход и изход/

При входа' силовите линии са плавни(сбора на входните силови линии при взаимодействието на два магнита за Еденица време)при изхода' силовите линии са резки!/виж.геометрия на магнитите в магн.турбина на ИванБГ/
Или изхода може да захрани входа (в точно подбрана конфигурация от магнити)и да се получи - Перпето мобиле!
« Последна редакция: Април 01, 2019, 02:40:25 pm от Vector »

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Загадките на магнитното поле
« Отговор #21 -: Април 01, 2019, 03:41:00 pm »
Тайна ли е тази конфигурация от магнити?

Неактивен Vector

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 559
Re: Загадките на магнитното поле
« Отговор #22 -: Април 01, 2019, 04:08:00 pm »
Тайна ли е тази конфигурация от магнити?
Не.
ИванБГ е написал всичко в темата си -Магнитна турбина'

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Загадките на магнитното поле
« Отговор #23 -: Април 01, 2019, 05:36:43 pm »
Странно, тогава защо никой не си спрята по едно домашно перпето?

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Загадките на магнитното поле
« Отговор #24 -: Април 01, 2019, 09:28:50 pm »
Странно, тогава защо никой не си спрята по едно домашно перпето?
Мисля да си купя едни неодимови магнитчета и да си поиграя да направя нещо по тази схема http://mazeto.net/index.php?action=dlattach;topic=10124.0;attach=48766;image какво ще кажеш, дали ще работи?

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Загадките на магнитното поле
« Отговор #25 -: Април 01, 2019, 09:59:58 pm »
Няма да има въртеливо движение! Външна сила трябва да превърта конструкцията на еднополярен магнит, синхронно с въртенето на ротора в точен момент. Товар трябва да ограничава rpm защото при повишаване на  оборотите ще излиза от синхрон и пак ще спира. Показвал съм клип с тригерно превъртане на еднополярен магнит задействан от ръката ми.
Доста е сложно, може би ще се получи, но дали ще се извлече силата на магнитите остава неясно??

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Загадките на магнитното поле
« Отговор #26 -: Април 02, 2019, 12:12:37 pm »
Няма да има въртеливо движение! Външна сила трябва да превърта конструкцията на еднополярен магнит, синхронно с въртенето на ротора в точен момент. Товар трябва да ограничава rpm защото при повишаване на  оборотите ще излиза от синхрон и пак ще спира. Показвал съм клип с тригерно превъртане на еднополярен магнит задействан от ръката ми.
Доста е сложно, може би ще се получи, но дали ще се извлече силата на магнитите остава неясно??
Би трябвало еднополярният магнит да упражнява външната сила, на рисунката еднополярният магнит ще действа точно така. Или поне на мен ми се струва че ще е така. И ако има качване на оборотите това е дабре, означава че конструкцията е работеща и остава само да се включи товар към нея, динамо или нещо друго. Мисля да пробвам пък и да не стане няма да изгоря с много пари.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Загадките на магнитното поле
« Отговор #27 -: Април 02, 2019, 12:20:53 pm »
Мисля че няма да стане, защото когато еднополярният магнит SS застане между полюса на единият от магнитите SN, ще се установи силово равновесие, между еднополярният магнит и роторният.