Автор Тема: Евтин Ток  (Прочетена 55595 пъти)

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Евтин Ток
« Отговор #90 -: Април 04, 2019, 02:38:42 pm »
Брей, какви велики открития се правят в тази тема. Направо се почувствах обогатен с нови знания  ;).
Само да вметна, че великата формула, която технократ преодкри  ;D се отнася само и единствено за постоянен ток.
Сега му поставям задача да преоткрие и формулата за мощност при променлив ток и зависимостта и от съпротивлението на товара спрямо приложеното напрежение. Или пък да обясни защо тя е следната P = Um2/2R , като изрично подчертавам че R e реактивно съпротивление.  :P
Моментните величини на променливият ток, са различни във времето, и се подчиняват на синусоидален закон, има ги формулите в уикито но ме мързи да ти ги цитирам. Иначе пак са със зависимостта на формулите за мощност на постоянен ток, с тази разлика, че се взима впредвид освен активното съпротивление и съпротивлението от индуктивност и капацитивност на консуматорите или източниците. Ето единият от видовете формули която ми идва на ум, без да поглеждам в уикито за мощност на променлив ток. P=U.I.cos f. Последната буквичка да се чете като гръцката фи .  ;) косинус от фи, е факторът на мощността, и показва с колко тока е дефазиран спрямо напрежението.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Евтин Ток
« Отговор #91 -: Април 04, 2019, 03:53:08 pm »

Само да вметна, че при изчисляване на моментна мощност, времето винаги трябва да е знаменател, а не числител...затова в този случай се приема една единица от него и така просто отпада от формулата!
При изчисляване на консумирана мощност, вече е в числителя, но това е далеч от разглежданата тема...
Има значение колко време ще се топлиш с 1 тон дърва, но дали ще ги изгориш за 20 дена или за 2, енергията е същата.
Ей...това енерго колко глави обърка...
atos когато говориш за мощност времето не оказва никакво влияние: Ако говориш за моментна мощност - това е мощността в момента на измерване (или произволно избран). Средната мощност е средно аритметичната на множество измервания (може да се определи като изразходваната ЕНЕРГИЯ се раздели на времето), но продължава да си бъде мощност. Но когато говорим за КОНСУМИРАНА - тогава вече е енергия - демек интеграл (мощност по време).
Не виждам защо повтаряш неща, които съм казал и то доста ясно?
Аз казвам - "бяло е", ти казваш - "не, бяло е", няма смисъл от подобни постове...


Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Евтин Ток
« Отговор #92 -: Април 04, 2019, 10:40:55 pm »
Искам само за малко да върна вниманието ви към елементите със отрязък с отрицателно съпротивление в характеристиката си. Подозирам, че има хора, останали с погрешното мнение, че споделям възгледа на Мишо, че в този ефект има някакво "СЕ"  За съжаление нищо такова няма. Просто тунелния диод е елемент със само два извода на които се подават както захранване така и входен сигнал и пак от там се отнема и изходния сигнал. Звучи като пълна каша, но така работи.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Евтин Ток
« Отговор #93 -: Април 04, 2019, 11:04:12 pm »
Радико, според теб отрицателно съпротивление означава че при такова съпротивление токът не расте със напрежението. Или нещо друго?