Автор Тема: астероидът "Апофиз"...  (Прочетена 23686 пъти)

Неактивен x_name41

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 940
  • מוזיקה מאריכה את החיים
    • https://www.sanmina.com/
астероидът "Апофиз"...
« -: Февруари 21, 2019, 04:16:45 am »
преди време един човек беше казал, че ще дойде време когато човечеството ще се замисли и обедини в едно и това ще стане благодарение на приближаването на въпросният астероид към Земята. Дали е бил прав или е сгрешил само времето ще покаже, но въпреки това има два аргумента които сочат към неговата правота. Първият е че винаги е давал точни отговори за важни предстоящи събития и вторият аргумент е че в критични моменти и ситуации човечеството винаги се е обединявало в едно цяло, особенно ако се касае за апокалиптично събитие от голям мащаб и в известен смисъл може би този астероид би бил един вид възможна жертва за спасение на човечеството чрез неговото обединение?. Според учените се очаква астероидът да се сближи с планетата ни след около 10 години на разстояние от около 30000км при размери на астероида от 325 метра

източник: https://www.blitz.bg/svyat/skoro-shche-e-nasa-nazova-tochnata-data-na-sblska-na-asteroida-apofis-ss-zemyata-i-katastrofalnite-posledstviya_news655983.html

https://bg.rbth.com/живот/329395-ruski-ucheni-asteroid

« Последна редакция: Февруари 21, 2019, 04:32:03 am от x_name41 »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: астероидът "Апофиз"...
« Отговор #1 -: Февруари 21, 2019, 08:57:54 am »
Макар, че не подлагам на съмнение достоверността на факти в тази информация, съществуват неточности от голям диапазон.

" Те са изяснили, че "потенциално опасно небесно тяло" ще се вреже в Земята на 13 април 2036 година, пише Express."

"През 2068 г. астероид Апофис (Apophis) може да удари Земята, а през 2029 г. ще премине на разстояние 10 пъти по-малко до планетата ни, спрямо това между Земята и Луната." - Russia Beyond


Разминаване от цели 7 години си е сериозна (даже абсурдна)грешка в изчисленията, при положение, че се претендира за точност до ден.

"уникалната особеност на този астероид е точно установеното тясно сближаване със Земята на 13 април 2029 г. на разстояние от 38 хил. километра"

При тези скорости (предполага се, че са от порядъка на км/сек), сега от "дистанцията" на 10 - 17 (?) години предварение, разстоянието до него е толкова голямо, че хилядни от градуса в траекторията на движение, биха били предпоставка за десетки хиляди километри грешка в изчисленията за приближаване.
Да помислим малко...ако скоростта му е 5 км/сек. (сравнително занижено), да вземем най-малкият обявен времеви период - 10 години, това прави отдалеченост от 1,5 милиарда километра!!! При максимални стойности пък (30-40 км/сек. и 17 години "до целта"), числата нарастват в пъти.
Как ли "изглежда" обект с диаметър 300-350 метра на такова разстояние? Все едно от тук да се опитам да изчисля траекторията на една песъчинка по бреговете на Флорида.
На всеки е ясно, че подобно близко преминаване ще реализира така наречения ефект на гравитационната прашка за самия астероид, при което е почти невъзможно да се изчисли точно промяната в орбитата и скоростта му при следващ "заход".

"Преди възможното стълкновение със Земята през 2068 г. астероидът ще се доближи до планетата ни на 16 млн. км през 2044 г., на 760 хил. км. през 2051 г. и на 5 млн. км през 2060 година."
Значи...имаме цели 3 евентуални промени на орбитата му - 2029-та, 2044-та и 2051-ва.
Да не споменаваме също и възможните отклонения в траекторията от гравитацията на останалите планети и Слънцето...така, че...дишайте спокойно, докато не се приближи достатъчно, нищо не може да се каже със сигурност!


Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: астероидът "Апофиз"...
« Отговор #2 -: Февруари 21, 2019, 09:14:01 pm »
Прогнозата на времето е с точност до 3 дена. За 5 дена не дават  гаранция :)
Аз прогнозирам до 2 дена :) със тяхната информация :P

montanar

  • Гост
Re: астероидът "Апофиз"...
« Отговор #3 -: Февруари 21, 2019, 09:39:12 pm »
Чудя се относно това че скоростта даже не я знаят точно камo ли за траекторията - ако инфото е вярно това е доста стряскащо.....

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: астероидът "Апофиз"...
« Отговор #4 -: Февруари 21, 2019, 10:26:16 pm »
Да бе не я знаят точно!!! Впрочем да журналистите не я знаят точно. Аз също не я знам точно, но тези хора които изчислиха, че точно на 13 април 2029г. Дали не знаят с каква скорост се движи. Ти как мислиш. Да със сигурност не знаят скоростта му с точност до деветия знак след десетичната запетая. От такава гледна точка те с чиста съвест могат да рвърдят, че казват истината.
  http://signlanguage-bg.com/demos/specbgsl/bg/309.htm
Ето от този сайт можеш да видиш как да пресметнеш втора космическа скорост изчисли я за 30000 км. Разстояние. После виж с каква приблизителна скорост се движи Апофис. Ако скоростта му е по малка от изчислената втора космическа това означава, че няма да има енергия да се откъсне от земното привличане, демек ще кацне на някое летище. Според мен спора е по скоро дали това ще бъде европейско или китайско или американско летище. А и не ми възразявайте, че няма на земята лвтища за астероиди, той, Апофис ще си го направи сам.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: астероидът "Апофиз"...
« Отговор #5 -: Февруари 21, 2019, 10:35:20 pm »
А вижте какво намерих:
  https://www.blitz.bg/svyat/apofis-podmina-zemyata-no-shche-se-vrne-da-ni-udari-prez-2029-godina_news175141.html Тук пише, че скоростта му е 45000 км/час. Сиреч 12,5 км/сек. Изводите оставям за вас.
П.П. Апофис а не Апофиз както е заглавието.
« Последна редакция: Февруари 21, 2019, 11:02:40 pm от Радико »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: астероидът "Апофиз"...
« Отговор #6 -: Февруари 22, 2019, 03:05:39 am »
"През октомври 2012 г. шефът на "Роскосмос" Владимир Поповкин каза, че подчиненото му ведомство планира да осъществи след 2020 г. проект по изстрелване на космически апарат, с помощта на който на повърхността на Апофис да бъде поставен радиопредавателна станция , който да следи траекторията на космическото тяло./" - БЛИЦ

Доста тъпо!
Няма да му поставят 2-3 кг. ядрен експлозив, който би го изпарил направо, а ще му слагат "GPS" да му следят траекторията?
Освен ако не са решили да го правят втора Луна, тя и скоростта му съвпада, що не...


Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: астероидът "Апофиз"...
« Отговор #7 -: Февруари 22, 2019, 01:27:30 pm »
Че защо им е на руснаците да го взривяват след като могат да му прикрепят два три "РД-180" с което ще могат да дадат възможност за избор на американците на летище Кенеди ли да кацне Апофис или на НюЙоркското. Такава логика в стил: Ще си запаля къщата за да изгори на комшията плевнята е типичен симптом  за техната диагноза.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: астероидът "Апофиз"...
« Отговор #8 -: Февруари 22, 2019, 01:45:15 pm »
Ееее, много ги подценяваш вече като разум ;D
То, че има мерене на пишки е ясно, но майтап на гол задник...всеки знае какво е ;)

Според мен журналистите, в жажда за сензационни новини толкова преекспонират някои неща, че до масата стига тотална дезинформация!

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: астероидът "Апофиз"...
« Отговор #9 -: Февруари 22, 2019, 02:10:42 pm »
Сфера с диаметър 325 метра има обем около 18 млн кубически метра. Ако приемем че е от вода, това са 18 млн тона.

2-3 килограма ядрен експлозив няма да свършат смислена работа, освен да откъртят парчета от него, и тогава да имаме не един голям, а десетки по-малки проблема.
По-смислено е закачането на двигател, но пък за него трябва гориво ... а ние успяваме да изведем само някакви сто тона в ниска околоземна орбита ...

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: астероидът "Апофиз"...
« Отговор #10 -: Февруари 22, 2019, 02:24:33 pm »
Стига бе, 2-3 килограма ядрен експлозив? ? ?
Ами...да сложат 6 тогава, 10 да сложат :D
Първо - едва ли е сфера, това го прави поне с 1/3 по-малка маса.
Кое е по-опасно - да си остане цял или да се разбие на парчета от по 5-10 метра, половината от които ще изгорят в атмосферата?
Че те и обикновен взрив да сложат (от този, с който събарят сгради), ще е достатъчен да създаде двигателна тяга, която да промени траекторията му...да не говорим, че е възможен и директен обстрел при по-близка дистанция.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: астероидът "Апофиз"...
« Отговор #11 -: Февруари 22, 2019, 07:10:36 pm »
Атос, идея си нямаш какво говориш.
1. В бомбата над Хирошима е имало 64 килограма уран. А това е малка бомба. Ти ми говориш за 6 или 10 кила ...
2. Бомбата над Хирошима е тежала 4 тона и половина. Илън Мъск успя да качи само 1 тон, и това е горе-долу максимума на който е способна технологията в момента. Айде... ако се напънем, може би ще качим 2 или 4. Но не става въпрос само да ги качим. Трябва ни да качим и ракетата, която да уцели тоя метеорит. Не стига, ама изобщо.
3. ОК, ще го раздробим на 1000 парчета. 1000 парчета по ... 18 хиляди тона. Това е почти два пъти повече от предполагаемата маса на астероида в Челябинск. Сещаш се какво ще се случи ако 1000 такива парчета се изръсят в гъстонаселени региони. А в Челябинск извадиха късмет че астероида не стигна до земята...
4. За да се създаде сила, която да бутне астерида на някаква посока, трябва да изхвърлиш маса в противоположната посока. Това казва физиката на реактивното движение. Ако сложиш взрива на повърхността, не правиш абсолютно нищо - няма да има маса която да отлети в едната посока, за да тръгне астероида в другата.

За "директния обстрел" изобщо не ща да отварям дума ... та ние пътуваме 4 дена до Луната, дет е "на един хвърлей растояние" и е почти неподвижна. Как си представяш да стреляме по астероид? Ние една балистична ракета не можем да улучим, дет се движи в пъти по-бавно и е на 100 км височина, ти искаш да направиш нещо на 18 милиона тона скала...

Накратко - за да направиш нещо, трябва да пратиш оборудване което да пробие в астероида дупка поне 50-100 метра дълбока и поне 50 см в диаметър, в която да спуснеш взрива. А ние едвам улучихме астероида при последния си опит за кацане на такъв... че и уреда падна в няква яма и не може да предаде почти никакви данни . Нямаме технологията за да направим нищичко, освен да гледаме.

И още едно нещо - предполагаемия размер на Тунгуския метеорит (ако приемем че взрива не е дело на Тесла :) ) е между 50 и 200 метра. Е, да ... направи някаква беля, но не счупи Земята на половина, нали? Потвърдени жертви от падането му - нула, непотъврдени - 2... Така че и тоя ... е ... ще направи половин американски щат на паркинг, ще има малко земетресения, малко понижаване на температурата ... но нищо апокалиптично не мисля че ще се случи. Тамън еколозите ще спрат да се оплакват от глобалното затопляне и от повишаване нивата на океаните.
Вероятността да падне в океана е ... някъде към 70%, колкото е площта на океаните. Да, ще има цунами, но ще има и време хората да се евакуират. Венеция, Хаваи... сори... ще ги гледаме само на стари снимки .
« Последна редакция: Февруари 22, 2019, 07:26:40 pm от juliang »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: астероидът "Апофиз"...
« Отговор #12 -: Февруари 22, 2019, 08:03:02 pm »
ЗА решение направете справка със сценария на филма :
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D1%80%D0%BC%D0%B0%D0%B3%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD_(%D1%84%D0%B8%D0%BB%D0%BC)
:)
Не съм сигурен, че Брус Уилис този път ще се включи. :P

Неактивен MTM

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 420
Re: астероидът "Апофиз"...
« Отговор #13 -: Февруари 22, 2019, 08:32:45 pm »
Толкова модерни технологий имат НАСА. Няма да им се упре и астеройда. Няма да го гърмят, само ще му изменят траекторията.  ;)
 Така, че спокойно.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: астероидът "Апофиз"...
« Отговор #14 -: Февруари 22, 2019, 08:50:34 pm »
Юлияне, този път се изказваш доста некомпетентно. Мъск бил "успял да качи един тон.  Я погледни тук:
  https://bg.m.wikipedia.org/wiki/Фалкън_Хеви 
Май за доста повече става дума. За другите неща не знам струва ли си да пиша изобщо. Само бих казал да имате в предвид и ти и атос, че "взрив" в космоса не съществува по точно не съществува в този си вид в който се случва във атмосферна среда. Такова събитие в дълбокия космос ще изглежда по скоро като янезапно запален прожектор. А и за пораженията тук долу:
50 кила волфрамово парче изстреляно от релсотрон прави поражения като от малък ядрен взрив а това нещо хем е доста по тежко а и ще се движи с по висока скорост.